დღესდღეობით საქართველოში ტვინების გადინების რისკი სულ უფრო იზრდება. ბოლო წლებში კვალიფიციური პროფესიონალების, ახალგაზრდა მუშაკებისა და სტუდენტების მზარდი რიცხვი ტოვებს ქვეყანას უკეთესი ეკონომიკური შესაძლებლობებისა და სტაბილურობის ძიებაში. 1990-იანი წლებიდან, დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ, ქართველების ემიგრაციას ძირითადად ეკონომიკური ფაქტორები განაპირობებდა – სამუშაო ადგილების, მაღალი ანაზღაურების, უკეთესი სამუშაო პირობების და კარიერული წინსვლის შესაძლებლობების ძიება საზღვარგარეთ.
OpEd: ინსტიტუტები მნიშვნელოვანია – საქართველოს დამოუკიდებელი ინსტიტუტების წინაშე არსებული რისკები
2024 მთელი მსოფლიოსთვის ტურბულენტური წელი იყო. საქართველოც მოექცა მსოფლიო ყურადღების ცენტრში, თუმცა არა რაიმე კარგი მიზეზით. პირიქით, ეს ყურადღება გამოიწვია მთავრობის მიერ სახიფათო გადახვევამ ევროკავშირის ტრაექტორიიდან და 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ პროევროპელი მოსახლეობის ძლიერმა, უწყვეტმა მშვიდობიანმა საპროტესტო აქციებმა თბილისსა და სხვა ქალაქებში, რომელიც ითხოვს საპარლამენტო არჩევნების ხელახლა ჩატარებას, თავისუფალ და სამართლიან გარემოში.
პანელური დისკუსია: საქართველოში არსებული ეკონომიკური გამოწვევები და შესაძლებლობები
პანელური დისკუსია: „საქართველოში არსებული ეკონომიკური გამოწვევები და შესაძლებლობები“ 2024 წლის 2 ივლისს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის სპონსორობითა და ორგანიზებით, საქართველოს ეკონომიკის ასოციაციის (GEA) პირველი საერთაშორისო კონფერენციის ფარგლებში ჩატარდა სტამბაში.