გვსურს მადლობა გადავუხადოთ ზვიად ფოჩხუას, The Financial-ის რედაქტორს, მნიშვნელოვანი კომენტარების და საკუთარი მოსაზრებების გაზიარებისთვის
2022 წელს საქართველოს ტურიზმის სექტორი კვლავ მეზობელი ქვეყნებიდან შემოსულ ვიზიტორებზეა დამოკიდებული. რუსეთის, თურქეთის, სომხეთისა და აზერბაიჯანის წილი მთლიანი ვიზიტების 62%-ს შეადგენს. მნიშვნელოვანია, რომ ეს ქვეყნები ვიზიტზე შედარებით დაბალი დანახარჯების კატეგორიაში არიან. რუსეთიდან შემოსული ვიზიტორის საშუალო დანახარჯი 2,240 ლარს, თურქეთიდან 1,636 ლარს, სომხეთიდან 757 ლარს, ხოლო აზერბაიჯანიდან 1,447 ლარს შეადგენს. შედარებისათვის, საერთაშორისო ვიზიტებში 10 წამყვანი ქვეყნიდან ყველაზე მაღალი დანახარჯები საუდის არაბეთიდან (5,391 ლარი), ისრაელიდან (3,781 ლარი) და ყაზახეთიდან (3,387 ლარი) შემოსულ ტურისტებს აქვთ. თუმცა მათი წილი მთლიან ვიზიტებში 10%-მდეა. საქართველოში მაღალმხარჯველი ტურისტების მოზიდვის მიმართულებით მთავარ გამოწვევას საერთაშორისო ტურისტების წარმოშობის ბაზრების დივერსიფიცირება წარმოადგენს.
საქართველოში ტურიზმის განვითარების ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას მაღალმხარჯველი საერთაშორისო ვიზიტორების მოზიდვა და მიზნობრივი ბაზრების დივერსიფიცირება წარმოადგენს. აღნიშნული მიზანი გათვალისწინებულია როგორც საქართველოს ტურიზმის განვითარების 2025 წლის სტრატეგიასა და 2021-2024 წლის სამთავრობო პროგრამაში, ისე ტურიზმის სექტორში დაგეგმილი რეფორმის ფარგლებშიც. აღნიშნული რეფორმა ტურისტული მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესებაზე, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის სტანდარტისა და უსაფრთხოების საკითხების რეგულირებაზე არის მიმართული, რაც მიზნად ქვეყანაში უფრო მაღალგადახდისუნარიანი ტურისტების მოზიდვას და საერთაშორისო ვიზიტებიდან მიღებული შემოსავლების ზრდას ისახავს.
ზემოთ ხსენებულის გათვალისწინებით, სტატიის მიზანს პოსტ-პანდემიურ პერიოდში საქართველოში მაღალმხარჯველი ტურისტების მოზიდვის მიმართულებით არსებული პროგრესის შეფასება და მსოფლიოში არსებული ტენდენციების შესწავლა წარმოადგენს.
მსოფლიოში მაღალმხარჯველი ტურისტების წარმოშობის ქვეყნების დადგენის მიზნით, იდენტიფიცირებულია საერთაშორისო ტურიზმის მიმართულებით ყველაზე მაღალი დანახარჯების მქონე ქვეყნები და მოგზაურების საშუალო ხარჯები ვიზიტზე.
აღსანიშნავია, რომ მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მზარდ ბაზარს ამ მიმართულებით ჩინეთი წარმოადგენს. პანდემიის პერიოდში გამყვან ტურიზმზე გაწეული ხარჯების 58%-ით კლების მიუხედავად, 2021 წელს, საერთაშორისო ტურიზმის დანახარჯების მიხედვით, ჩინეთი კვლავ პირველ ადგილზეა. მეორე ადგილზე აშშ, შემდეგ კი გერმანია და საფრანგეთი მოდიან. ამასთანავე, ხაზგასასმელია, რომ 2019-2021 წლებში, გამყვანი ტურიზმის აღდგენის კოეფიციენტი ჩინეთისთვის 41%-ს შეადგენს, აშშ-ისთვის – 43%-ს, ხოლო გერმანიისა და საფრანგეთისთვის, შედარებით უფრო მაღალია და, შესაბამისად, 51%-სა და 69%-ს შეადგენს.
საერთაშორისო ტურიზმის დანახარჯებით ტოპ 15 ქვეყანას შორის პოსტ-პანდემიურ პერიოდში ყველაზე მაღალი აღდგენა და, შესაბამისად, პროგრესი გამყვანი ტურიზმის მიმართულებით არაბთა გაერთიანებული საამიროების (118%), კატარისა (106%) და საუდის არაბეთის (80%) შემთხვევაში ფიქსირდება. ასევე, საყურადღებოა, რომ გამყვან ტურიზმზე გაწეული ხარჯების მიხედვით, წამყვან ქვეყნებში მნიშვნელოვან ადგილს ევროკავშირის ქვეყნები იკავებს (ტოპ 15 ქვეყანას შორის 5 ევროკავშირის წევრია).
წარმოშობის ქვეყნების მიხედვით, მსოფლიო ტურიზმის ტენდენციების შეფასების საფუძველზე, აზიისა და ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნების მზარდი მნიშვნელობა და პოზიციების გაუმჯობესება გამოიკვეთა. 2021 წელთან შედარებით, 2019 წელს უფრო მაღალი იყო დასავლეთის ქვეყნების (აშშ, გერმანია, გაერთიანებული სამეფო, საფრანგეთი, კანადა და ა.შ.) პოზიციები.
დიაგრამა N1. წარმოშობის ქვეყნების მიხედვით, საერთაშორისო ვიზიტორების დანახარჯები გამყვან ტურიზმზე, 2019-2021 (მილიარდი აშშ დოლარი)
წყარო: მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაცია
ყოველ გამგზავრებაზე საშუალო დანახარჯის დადგენის საფუძველზე, იკვეთება, რომ ყველაზე მაღალი ხარჯი თითო საერთაშორისო მოგზაურზე სამხრეთ კორეელ ტურისტებზე ფიქსირდება. მეორე ადგილზე ჩინეთია (4,125 აშშ დოლარი), რომლის გამყვან ტურიზმზე საშუალოდ გაწეული ხარჯი 2019-2021 წლებში 151%-ით არის გაზრდილი. ამ პერიოდში საშუალო დანახარჯები მკვეთრად არის გაზრდილი არაბთა გაერთიანებული საამიროების (198%-იანი მატება), ინდოეთის (96%-იანი მატება) და საუდის არაბეთის (82%-იანი მატება) შემთხვევებშიც. ახლო აღმოსავლეთისა და აზიის ქვეყნებიდან წამოსული ვიზიტორების საშუალო დანახარჯების ზრდა საერთაშორისო დანახარჯებში მათი წილის ზრდის ტენდენციის შესაბამისია. ევროპის წამყვანი ქვეყნებიდან ყველაზე მაღალი საშუალო ხარჯი საფრანგეთის (2,533 აშშ დოლარი), ბელგიის (1705 აშშ დოლარი) და ესპანეთის (1682 აშშ დოლარი) მოქალაქეებისთვის ფიქსირდება.
დიაგრამა N2. საერთაშორისო ტურიზმის საშუალო დანახარჯი ყოველ გამგზავრებაზე, წარმოშობის ქვეყნების მიხედვით, 2021 (აშშ დოლარი)
გლობალურ დონეზე, მაღალმხარჯველიანი ტურისტების წამყვანი ბაზრების დადგენის შემდეგ, საინტერესოა საქართველოში არსებული ტენდენციების მიმოხილვაც. საქართველოს მიერ მაღალმხარჯველი ტურისტების მოზიდვის საკითხის შეფასებისათვის მნიშვნელოვანია პოსტ-პანდემიურ პერიოდში ტურიზმის აღდგენის მაჩვენებლების, ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების, ქვეყნების მიხედვით საერთაშორისო ვიზიტორების საშუალო დანახარჯებისა და ვიზიტის ხანგრძლივობის მაჩვენებლების განხილვა.
2019-2022 წლებში საერთაშორისო ვიზიტების რაოდენობის აღდგენის მაჩვენებელი 61%-ს შეადგენს (2019 – 7.7 მილიონი, 2021 – 4.7 მილიონი ვიზიტი). ამასთანავე, ხაზგასასმელია, რომ მკვეთრად დადებითია ტენდენცია საერთაშორისო მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავლების მიმართულებით და 2022 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 3,5 მილიარდ აშშ დოლარამდე გაიზარდა, რაც 7%-ით აღემატება 2019 წლის მაჩვენებელს. ამავდროულად, 2022 წელს, 2019 წელთან შედარებით, საერთაშორისო ვიზიტების საშუალო ხანგრძლივობა 4 ღამიდან 6 ღამემდეა გაზრდილი. ვიზიტზე საშუალო დანახარჯი კი გაორმაგებულია და 2019 წელს 1,102 ლარიდან, 2022 წლისათვის 2,298 ლარამდეა მომატებული. შესაბამისად, საერთაშორისო მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავლების ზრდა ნაწილობრივ ვიზიტების ხანგრძლივობისა და ვიზიტზე საშუალო დანახარჯის ზრდით არის განპირობებული. დამატებით, საერთაშორისო მოგზაურობიდან შემოსავლების ზრდა 2022 წელს, რუსეთ-უკრაინის ომის შედეგად, რუსეთიდან და ბელარუსიდან შემოსული მიგრანტების რაოდენობის ზრდასთან არის დაკავშირებული.
საერთაშორისო ვიზიტორების წარმოშობის ქვეყნების დივერსიფიცირების მიმართულებით, აღსანიშნავია, რომ საქართველო მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული მეზობელი ქვეყნებიდან შემოსულ მოგზაურებზე. მე-3 დიაგრამის მიხედვით, იკვეთება, რომ 2019 და 2022 წლებში მეზობელი ქვეყნებიდან ვიზიტების წილი მთლიან რაოდენობაში დაახლოებით 60-70% ფარგლებში მერყეობს. ევროკავშირის ქვეყნების შემთხვევაში, ვიზიტების წილი უცვლელი, ხოლო დანარჩენი ქვეყნების წილი 10%-ით არის გაზრდილი. 2019-2022 წლებში მეზობელი ქვეყნების წილის შემცირება, აზერბაიჯანიდან შემოსული ვიზიტორების რაოდენობის 90%-იანი კლების შედეგია. აზერბაიჯანიდან ტურისტული ნაკადების შემცირება, პანდემიის შედეგად, 2020 წელს აზერბაიჯანის მიერ მეზობელ ქვეყნებთან სახმელეთო საზღვრის ჩაკეტვამ გამოიწვია. რაც შეეხება დანარჩენი ქვეყნების წილის ზრდას, ამ მიმართულებით მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი ბელარუსიდან (97%-იანი ზრდა), ყაზახეთიდან (16%-იანი ზრდა), საუდის არაბეთიდან (60%-იანი ზრდა) და ისრაელიდან (3%-იანი ზრდა) შემოსული ტურისტების რაოდენობა. საყურადღებოა, რომ 2022 წელს რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყების შემდეგ რუსეთიდან და ბელარუსიდან შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა მკვეთრად არის გაზრდილი.
2022 წლის მონაცემებით, საერთაშორისო ვიზიტორების ქვეყნების მიხედვით განაწილების შედეგად, იკვეთება, რომ ტოპ 10 ქვეყნის წილი საერთაშორისო ვიზიტორების მთლიანი რაოდენობის 84% შეადგენს.
დიაგრამა N3. საერთაშორისო ვიზიტების რაოდენობა ქვეყნების მიხედვით, 2019-2022
წყარო: საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია
ამ მიმართულებით, ქვეყანაში არსებული პროგრესის დადგენის მიზნით, საჭიროა წამყვანი ქვეყნების საშუალო დანახარჯების და გათეული ღამეების რაოდენობის შეფასება, ასევე, საერთაშორისო დონეზე იდენტიფიცირებულ ქვეყნებთან მათი მისადაგება.
2022 წელს პირველი 10 ქვეყნიდან ყველაზე მაღალი დანახარჯები საუდის არაბეთიდან (5,391 ლარი), ისრაელიდან (3,781 ლარი) და ყაზახეთიდან (3,387 ლარი) შემოსულ მოგზაურებს აქვთ. ამასთანავე, ბელარუსიდან და უკრაინიდან შემოსული ტურისტების დანახარჯები მათი ვიზიტის ხანგრძლივობის საშუალოზე მაღალ მაჩვენებელთან არის დაკავშირებული. ევროკავშირის სამი ქვეყნებიდან ყველაზე დიდი ხარჯები კი გერმანიის შემთხვევაში ფიქსირდება (2,996 ლარი). საქართველოში საერთაშორისო ვიზიტორების წარმოშობის 10 წამყვანი ქვეყნიდან, გლობალურ დონეზე, 2021 წელს ყოველ გამგზავრებაზე საშუალო დანახარჯების გათვალისწინებით, მაღალმხარჯველი ქვეყნების კატეგორიაში ისრაელი (1,070 აშშ დოლარი), ბელარუსი (1,178 აშშ დოლარი), საუდის არაბეთი (1,447 აშშ დოლარი) და ევროკავშირის ქვეყნებია (საფრანგეთი – 2,543 აშშ დოლარი, გერმანია – 982 აშშ დოლარი).
დიაგრამა N4. ვიზიტის საშუალო ხარჯი და ხანგრძლივობა ქვეყნების მიხედვით, 2022
შეჯამების სახით, შეიძლება ითქვას, რომ პოსტ-პანდემიურ პერიოდში ტურიზმის ეტაპობრივი აღდგენის, საერთაშორისო ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების, ვიზიტების საშუალო ხანგრძლივობისა და დანახარჯების მაჩვენებლების ზრდის მიუხედავად, გამოწვევად კვლავ რჩება საერთაშორისო ტურისტების წარმოშობის ბაზრების დივერსიფიცირება და მეზობელი ქვეყნებიდან შემოსული ვიზიტების მაღალი წილი. დამატებით, ხაზგასასმელია, რომ ტურიზმის სექტორში დაგეგმილი ცვლილებებით გათვალისწინებულია ტურისტული სერვისების მრავალფეროვნებისა და მომსახურების ხარისხის განვითარება, რაც მიზნად ისახავს ქვეყანაში უფრო მაღალმხარჯველი ტურისტების მოზიდვას. ტურიზმის განვითარებისათვის მნიშვნელოვანია უფრო მაღალი შემოსავლების მქონე ქვეყნებიდან ტურისტების მოზიდვაზე და ტურიზმში მათი წილის ზრდაზე ფოკუსირება. გლობალურ დონეზე ყველაზე მაღალი დანახარჯების მქონე ქვეყნების შეფასების საფუძველზე და საქართველოში უკვე არსებული ტურისტული კავშირების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია მაღალ გადახდისუნარიანი ტურისტების მოზიდვა დასავლეთის (აშშ და ევროპის ქვეყნები) სამიზნე ქვეყნებიდან, ასევე, აზიის მზარდი გამყვანი ტურიზმის ბაზრებიდან.

Acknowledgment: we would like to thank Zviad Pochkhua of The Financial for his valuable comments and feedback.
In 2022, Georgia’s tourism sector still heavily relied on visitors from neighboring countries. The combined share of Russia, Turkey, Armenia, and Azerbaijan accounted for 62% of the total international visitors' trips. It is important to note that these countries had relatively low levels of expenditure per visit. On average, visitors from Russia spent 2,240 Gel per visit, visitors from Turkey spent 1,636 Gel, visitors from Armenia spent 757 Gel, and visitors from Azerbaijan had an average expenditure of 1,447 Gel per visit. In comparison, among the top tourism source markets in 2022, Saudi Arabia, Israel, and Kazakhstan had the highest average expenditure per visit. Saudi Arabian visitors spent an average of 5,391 Gel per trip, visitors from Israel spent 3,781 Gel, and visitors from Kazakhstan spent 3,387 Gel. However, despite their higher spending, these countries accounted for only 10% of the total international visits. Accordingly, one of the main challenges in attracting high-spending tourists to Georgia lies in diversifying the international tourism source markets.
Attracting high-spending international tourists and diversifying target markets are Georgia's top tourism development priorities. This objective is included in the Georgian Tourism Development Strategy 2025, the Government Program 2021-2024, and the framework for the planned Tourism Sector Reform. The aforementioned reform is aimed at enhancing the quality of tourist services, the protection of consumer rights, and the enforcement of safety standards in an effort to attract high-spending visitors to the country and increase the revenue generated from international visits.
With regard to the aforementioned, the purpose of this article is to assess Georgia's post-pandemic progress in attracting high-spending travelers and to analyze global trends in this direction. In order to identify source markets of the high-spending tourists, the countries with the highest outbound tourism expenditure and average spending per visit are determined.
It should be highlighted that China is one of the world's fastest-growing markets for international tourism. Despite a 58% decrease in outbound tourism expenditure during the pandemic, in 2021, China still was the leading country in this regard. The United States is second, followed by Germany and France. Furthermore, the recovery rate of outbound tourism for China in 2019-2021 was 41%, 43% for the United States, and 51% and 69%, respectively, for Germany and France.
Among the top 15 countries by international tourism expenditure, the United Arab Emirates (118%), Qatar (106%), and Saudi Arabia (80%) have experienced the greatest recovery in the post-pandemic period. It is also worth noting that the EU countries rank high in terms of outbound tourism spending (5 of the top 15 countries are EU member states).
Overall, the evaluation of global tourism trends highlighted the growing significance and progress of Asian and Middle Eastern countries in international tourism, while indicating a relatively weakened standing for Western countries (USA, Germany, United Kingdom, France, Canada, and others) in 2021 compared to their positions in 2019.
Figure N1. International tourism expenditure by country, 2019-2021 (US$ billion)
Source: World Tourism Organization
Based on the average expenditure per trip, South Korean tourists emerge as the highest spenders among international travelers. Also, China experienced a significant surge of 151% in its average outbound tourism expenditures between 2019 and 2021, securing the second position with a substantial amount of $4,125. Furthermore, notable increases in average expenditures were observed in the United Arab Emirates (198%), India (96%), and Saudi Arabia (82%) during this period. These rises in average spending by visitors from the Middle East and Asia align with a growing share of their expenditure in the global market. Among the top European countries, France ($2,533), Belgium ($1,705), and Spain ($1,688) stand out with the highest average expenditure per trip.
Figure N2. International tourism expenditure per trip, by country of origin, 2021 (US$)
Upon identifying the primary markets for high-spending tourists worldwide, it becomes compelling to delve into the specific trends within Georgia. Evaluating the issue of attracting high-spending travelers to Georgia requires a comprehensive examination of various indicators, including tourism recovery in the post-pandemic era, revenue generated from tourism, average expenses of international visitors per country, and the duration of their visits.
In 2019-2022, the number of international visits to Georgia recovered by 61% (2019: 7.7 million, 2021: 4.7 million). In addition, it should be emphasized that there is a strong positive trend in international tourism receipts. In 2022, the figure has increased to $3.5 billion, which is a 7% increase over the amount in 2019. During the same period, the average duration of international visits increased from 4 nights in 2019 to 6 nights in 2022. By 2022, the average expenditure per visit has been multiplied from 1,102 GEL in 2019 to 2,298 GEL. The rise in international travel receipts can also be attributed to the influence of the Russian-Ukrainian war and the influx of migrants coming to Georgia from Russia, Belarus, and Ukraine.
In regard to the diversification of the source markets of international visitors, it is crucial to highlight Georgia's heavy reliance on visitors from neighboring countries. According to Figure N3, approximately 60% to 70% of the total visits in 2019 and 2022 were attributed to neighboring countries. The share of visitors from EU countries remained unchanged, while the share of visits from other countries increased by 10%. The decline in the share of visitors from neighboring countries during 2019-2022 can be linked to a substantial decrease of 90% in the number of Azerbaijani tourists. The decline in tourist flows from Azerbaijan in 2020 can be attributed to the impact of the COVID-19 pandemic, specifically the closure of the land border by Azerbaijan with its neighboring countries. This closure resulted in a significant reduction in the number of tourists coming from Azerbaijan to Georgia. In terms of the rise in the share of visitors from other countries, notable increases have been observed in the number of visitors from Belarus (97% increase), Kazakhstan (16% increase), Saudi Arabia (60% increase), and Israel (3% increase). In addition, Following the onset of the war between Ukraine and Russia in 2022, there has been a significant surge in the number of visitors from Russia and Belarus.
Based on the data from 2022, the distribution of international visitors by country reveals that the top 10 countries account for 84% of the total international visitor trips.
Figure N3. International visitors trips by country, 2019-2022
Source: Georgian National Tourism Administration
To evaluate the country's current progress in attracting high-spending visitors, it is crucial to assess the average expenditures and length of stay of the visitors from main source markets and compare them with countries identified at the international level. Among the top 10 countries, visitors from Saudi Arabia (5,391 GEL), Israel (3,781 GEL), and Kazakhstan (3,387 GEL) have the highest average expenditures. In the case of visitors from Belarus and Ukraine, their higher spending patterns are related to a longer-than-average duration of visit. Germany's (2,996 GEL) expenditures were the highest among the three EU member states. It is worth noting that among the top source markets of international visitors in Georgia in 2021, countries such as Israel ($1,070), Belarus ($1,178), Saudi Arabia ($1,447), and EU member states (France - $2,543, Germany - $982) were in the category of high spending countries (high expenditure per trip) on an international level.
Figure N4. Average spending and length of stay, by country, 2022
In conclusion, it is evident that despite the gradual recovery of tourism during the post-pandemic period, accompanied by an increase in income from international tourism, average lengths of stay, and expenditures per trip, there are still challenges associated with diversifying the source markets of international visitors and a high dependence on visitors from neighboring countries. it is important to highlight that the planned reform in the tourism sector aims to diversify and enhance the quality of tourist services, with the goal of attracting a greater number of high-spending visitors to the country. Based on the evaluation of countries with high expenditure on international tourism on a global scale and considering Georgia's existing connections, it is crucial to attract high-spending tourists from target countries in the West, such as the United States and European countries, as well as capitalize on the growing outbound tourism markets of Asia.