2021 წლის 1 აპრილიდან საქართველოში მოქმედებს გადახდისუუნარობის ახალი კანონი “რეაბილიტაციისა და კრედიტორთა კოლექტიური დაკმაყოფილების შესახებ“. ეს იმას ნიშნავს, რომ თუკი საქართველოში მომუშავე ბიზნესი ჩიხში შევიდა და ფინანსური ვალდებულებების დაკმაყოფილებას ვეღარ ახერხებს, მას აქვს შესაძლებლობა, ახალ საკანონმდებლო ინსტრუმენტებზე დაყრდნობით ეფექტიანად დაარეგულიროს კრედიტორებთან ურთიერთობა – მოახერხოს რეაბილიტაცია და სიცოცხლისუნარიანი დაუბრუნდეს ბაზარს ან, შესაბამის შემთხვევაში, გაკოტრდეს და გავიდეს ბაზრიდან.
გადახდისუუნარობის ამ ახალმა კანონმა ჩაანაცვლა ძველი კანონმდებლობა, რომელსაც ბევრი მნიშვნელოვანი ხარვეზი ჰქონდა. მაგალითად, ძველ საკანონმდებლო ჩარჩოში გათვალისწინებული არ იყო სათანადო სტიმული გადარჩენის შანსის მქონე ბიზნესის რეაბილიტაციის წასახალისებლად; იგი ვერ აგვარებდა გადახდისუუნარობის საქმეებს სწრაფად და ვერ უზრუნველყოფდა კრედიტორთა სამართლიან რიგითობას; გარდა ამისა, ძველი კანონის ფარგლებში საქმის წარმოება უკავშირდებოდა არსებით დანახარჯებს. შესაბამისად, გადახდისუუნარობის ძველ კანონს უარყოფითი გავლენა ჰქონდა ქვეყანაში არსებულ ბიზნესგარემოზე.
აღნიშნული უარყოფითი ზეგავლენა გამოხატული იყო საქართველოს პოზიციით მსოფლიო ბანკის ყოველწლიური „ბიზნესის კეთების“ რეიტინგის გადახდისუუნარობის კომპონენტში. ბიზნესის კეთების სხვა მიმართულებებში არსებულ გამორჩეულად მოწინავე შედეგებთან შედარებით, საქართველო სხვა ქვეყნებს საგრძნობლად ჩამორჩებოდა გადახდისუუნარობის კომპონენტის დაბალი ქულით. მაგალითად, 2020 წელს საქართველო აღნიშნული რეიტინგის გადახდისუუნარობის კომპონენტში 64-ე ადგილს, ხოლო ბიზნესის კეთების სიმარტივის ზოგადი შეფასებით მსოფლიოში მე-7 ადგილს იკავებდა.
ზემოთ ჩამოთვლილი გამოწვევების ფონზე გადახდისუუნარობის ახალი კანონის მიმართ დიდი მოლოდინი გაჩნდა. აღნიშნული მოლოდინის სრულყოფილად შეფასება დროის საკითხია, თუმცა ახალი კანონის მიღებიდან თითქმის ორი წლის თავზე გარკვეული შედეგების შესახებ მსჯელობა უკვე შესაძლებელია.
წინამდებარე ბლოგი შეეცდება ხსენებული შედეგების მიმოხილვას რამდენიმე კრიტიკული ინდიკატორის გაანალიზების საფუძველზე. ბლოგში ასევე წარმოდგენილია გადახდისუუნარობის სფეროს ექსპერტთა მოსაზრებები რეფორმის მიმდინარეობასთან დაკავშირებით.
იმის შესაფასებლად, თუ როგორ მოქმედებს გადახდისუუნარობის ახალი კანონი, მნიშვნელოვანია, დავაკვირდეთ გადახდისუუნარობის საქმეთა წამოწყების მოთხოვნით რამდენჯერ მიმართეს საქალაქო სასამართლოებს სხვადასხვა ბიზნესის წარმომადგენლებმა ანუ როგორი იყო სასამართლოში მიმართვიანობის მაჩვენებელი.
ეკონომიკური განვითარების ნორმალურ ფაზაშიც კი ფირმათა გადახდისუუნარობის მდგომარეობა ჯანსაღი საბაზრო მოვლენაა. თუმცა, ბიზნესის გადახდისუუნარობა ლოგიკურად უნდა გახშირდეს ისეთი რეცესიული მდგომარეობის ფონზე, როგორიც პანდემიაა. ამდენად, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ გასული ორი წლის განმავლობაში სასამართლოში მიმართვიანობის მაჩვენებელი უნდა გაზრდილიყო.
სასამართლო საქმეთა რეგისტრაციის ელექტრონული პორტალის ecourt-ge-ს ანალიზიდან ნათლად ჩანს, რომ კანონის ამოქმედებიდან დღემდე სასამართლოს სულ 80-ჯერ მიმართეს გადახდისუუნარობის საქმეთა წამოსაწყებად. სასამართლოში მიმართვიანობის მაჩვენებელი დეტალური ჩაშლით ქვემოთ მოცემულ გრაფიკზეა წარმოდგენილი.
გრაფიკი 1. სასამართლოში მიმართვიანობის მაჩვენებელი გადახდისუუნარობის ახალი კანონის ფარგლებში, 15 იანვრის მდგომარეობით
წყარო: ecourt.ge, ავტორთა ანალიზი
სასამართლოში მიმართვიანობის აღნიშნული მაჩვენებელი ძველი კანონით რეგულირებული შესადარისი პერიოდის ანალოგიურ მონაცემს (151) მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება. ეს განსხვავება შესაძლოა, გამოწვეული იყოს ორი ფაქტორით: პირველ რიგში, სავარაუდოა, რომ კანონის გამოყენებაზე მოთხოვნა ბუნებრივად იყოს დაბალი, ვინაიდან ქვეყანაში დიდი რაოდენობით არ არსებობდეს ისეთი ბიზნესი, რომელიც პოტენციურად გადახდისუუნაროა. ეს განმარტება, სავარაუდოდ, ნაკლებად ლოგიკურია, ვინაიდან, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ბიზნესების გადახდისუუნარობა უახლესი წლების გარკვეულ მონაკვეთში მაინც უნდა გაზრდილიყო პანდემიის ფონზე არსებული რეცესიის გათვალისწინებით, მიუხედავად პოსტპანდემიურ ფაზაში დაფიქსირებული სწრაფი აღდგენისა.
წარმოდგენილი ტენდენციის მეორე პოტენციური ახსნა კანონის შესახებ ბიზნესის დაბალი ცნობადობაა – მიუხედავად იმისა, რომ ახალი კანონის მიერ შეთავაზებული მექანიზმების გამოყენება ბიზნესებს რეაბილიტაციაში დაეხმარებოდა, მათ, შესაძლოა, არ ჰქონოდათ საკმარისი ინფორმაცია საკანონმდებლო ჩარჩოს სარგებლისა და მისი ინსტრუმენტების თაობაზე. ამ გამოწვევის შესახებ ყურადღებას ამახვილებენ გადახდისუუნარობის დარგში მომუშავე ექსპერტებიც. ბიზნესის რეაბილიტაციისა და გადახდისუუნარობის პრაქტიკოსთა ასოციაციის (BRIPA) თავმჯდომარის, ნანა ამისულაშვილის, განცხადებით: „სულ უფრო მეტი კომპანია ცდილობს, რომ ფინანსური პრობლემები ახალი კანონმდებლობის საშუალებით მოაგვაროს და რეაბილიტირდეს. თუმცა აუცილებელია, რომ ამ მიმართულებით ცნობიერება კიდევ უფრო გაიზარდოს და ბიზნესმა ეს შესაძლებლობები დროულად გამოიყენოს, როდესაც ფინანსური პრობლემები ახალი დაწყებულია და კომპანიას ჯერ კიდევ აქვს გარკვეული აქტივები“.
აღსანიშნავია, რომ 2022 წლის მეორე ნახევრის განმავლობაში გადახდისუუნარობის საქმეთა წამოწყების შესახებ ბიზნესის მხრიდან სასამართლოში მიმართვიანობის მაჩვენებელი გაიზარდა, რაც პოზიტიური პროგნოზირების საშუალებას გვაძლევს – სავარაუდოდ, კანონს უფრო მეტი ისეთი ბიზნესი იყენებს, რომელსაც დახმარება ესაჭიროება და რეაბილიტაციის პოტენციალი აქვს.
გადახდისუუნარობის ახალი საკანონმდებლო ჩარჩოს წარმატების კიდევ ერთი საზომია, თუ რამდენად წაახალისებს იგი ბიზნესის რეაბილიტაციას ნაცვლად მათი გაკოტრებისა, ანუ ლიკვიდაციისა. რეაბილიტაციის ხელშეწყობა ახალი კანონის პირველი გაცხადებული მიზანია, რაც დასახელებიდანაც ჩანს – „კანონი რეაბილიტაციისა და კრედიტორთა კოლექტიური დაკმაყოფილების შესახებ“.
იმის დასადგენად, თუ რამდენად აღწევს ახალი კანონი ზემოხსენებულ მიზანს, შეგვიძლია დავაკვირდეთ, ახალი კანონის ფარგლებში, რა წილი აქვს რეაბილიტაციის რეჟიმით წამოწყებულ საქმეებს ჯამურად წამოწყებულ საქმეებთან შეფარდებით. 15 იანვრის მდგომარეობით, აღნიშნული მაჩვენებელი 35%-ს შეადგენს, რაც აღემატება წინა საკანონმდებლო ჩარჩოს ფარგლებში, შესადარის პერიოდში დაფიქსირებულ ანალოგიურ მონაცემს (10%).
გრაფიკი 2. ძველი და ახალი კანონის ფარგლებში რეაბილიტაციის რეჟიმით წამოწყებული საქმეების წილი, 15 იანვრის მდგომარეობით
ახალი კანონი ბიზნესის რეაბილიტაციის ხელშესაწყობად სხვადასხვა სტიმულს წარმოშობს, მათ შორის ერთ-ერთის შესახებ ყურადღებას ამახვილებს ნანა ამისულაშვილი (BRIPA): „ძველი კანონმდებლობა ითვალისწინებდა, რომ კომპანიას რეაბილიტაციის პროცესში ვალდებულებების 100% უნდა დაეფარა. პრაქტიკა კი აჩვენებდა, რომ ხშირად ეს შეუძლებელი იყო, რადგან საწარმოს ფიზიკურად არ გააჩნდა შესაბამისი აქტივები და ფულადი სახსრები. ახალი კანონი კი ამბობს, რომ კრედიტორთა თანხმობისა და შესაბამისი გეგმის დამტკიცების შემთხვევაში შესაძლებელია ვალდებულებების მოცულობის შემცირება და ამ გზით კომპანიის რეაბილიტაცია“.
ჯამურად, ახალი კანონის ფარგლებში რეაბილიტაციის გეგმა 7 ფირმის შემთხვევაში დამტკიცდა. ერთ-ერთი კომპანია, რომელიც რეაბილიტაციის რეჟიმში გადახდისუუნარობის ახალი კანონის ამოქმედების შემდეგ გადავიდა, „ჯორჯიან ეარვეისია“. ავიაკომპანიის დავალიანება 16 ათასზე მეტი მგზავრისა და 70-ზე მეტი კომპანიის მიმართ ჯამურად 176 მლნ ლარს აღწევდა. 2-თვიანი გადავადების შემდეგ, კომპანიის რეაბილიტაციის 5-წლიანი გეგმა საბოლოოდ 2022 წლის 29 სექტემბერს დამტკიცდა. შესაბამისად, კომპანიაში რეაბილიტაციის რეჟიმი შეწყდა და ის ახლა დამტკიცებული რეაბილიტაციის გეგმის მიხედვით აგრძელებს მუშაობას. იურიდიული ფირმა BLC-ის პარტნიორის, „ჯორჯიან ეარვეისის“ საქმის გადახდისუუნარობის პრაქტიკოსის, გიორგი ბათლიძის განცხადებით, გადახდისუუნარობის ახალი კანონის გარეშე „ჯორჯიან ეარვეისი“ გაკოტრდებოდა, რადგან ძველი კანონით რეაბილიტაცია მხოლოდ ვალდებულებების სრულად დაფარვის შემთხვევაში იყო შესაძლებელი, რისი რესურსიც ავიაკომპანიას არ გააჩნდა. რეაბილიტაციის გეგმის თანახმად, კომპანია მომდევნო 5 წელში, ფულის დროითი ღირებულების გათვალისწინებით, თითოეული კრედიტორის მიმართ არსებული დავალიანების 10%-ს გადაიხდის, რაც ჯამში 18 მლნ ლარამდეა, ვალის დანარჩენი ნაწილი კი ჩამოიწერა.
როგორც სფეროს კიდევ ერთი ექსპერტი, ნიკოლოზ აბუთიძე, აცხადებს, ახალი კანონმდებლობა უკეთ არეგულირებს კრედიტორთა უფლებებსაც. გასულ პერიოდში რაიმე აქტივის მიღების მეტი შანსი იმ კრედიტორებს ჰქონდათ, რომლებიც სასამართლოს ყველაზე ადრე მიმართავდნენ, დანარჩენები შეიძლება ანაზღაურების გარეშე დარჩენილიყვნენ. ახალი კანონის მიზანი კი კრედიტორთა კოლექტიური დაკმაყოფილებაა და ეს მექანიზმი უფრო ეფექტიანად მუშაობს.
ახალი საკანონმდებლო ჩარჩოს წარმატების კიდევ ერთი ინდიკატორი გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შემცირებული ხანგრძლივობაა. ძველი კანონის ფარგლებში საკანონმდებლო მექანიზმები ვერ უზრუნველყოფდა გადახდისუუნარობასთან დაკავშირებით წამოწყებული საქმის სწრაფ გადაწყვეტას და ზოგიერთი საქმის შემთხვევაში პროცესი დიდი ხნის განმავლობაში იწელებოდა, მათ შორის რეაბილიტაციის რეჟიმით საქმის მიმდინარეობის დროსაც.
ახალი საკანონმდებლო ჩარჩოს ფარგლებში შემოღებული რამდენიმე ინოვაციური ინსტრუმენტი გადახდისუუნარობის საქმის წარმოებას მნიშვნელოვნად აჩქარებს. მათ შორის არსებითია რეაბილიტაციის რეჟიმის ე.წ. ჩამკეტი დროითი საზღვარი, რომლის მიხედვითაც რეაბილიტაციის გეგმის დასამტკიცებლად განსაზღვრულია 9 თვე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, კანონი ითვალისწინებს რეაბილიტაციის რეჟიმის კონვერსიის შესაძლებლობას გაკოტრების რეჟიმში. 15 იანვრის მდგომარეობით, გაკოტრების მიმდინარე 17 საქმიდან 2-ის შემთხვევაში სწორედ კონვერსიის შესაძლებლობა გამოიყენეს.
სასამართლო საქმეთა ელექტრონული პორტალის, ecourt.ge-ს ანალიზის შედეგად ვლინდება, რომ 2019-2022 წლებში დასრულებული გადახდისუუნარობის საქმეების საშუალო ხანგრძლივობა 4.3 წლიდან 4.8 წლამდე მერყეობდა. კერძოდ, მაჩვენებელი 2019 წელს 4.3 წელს შეადგენდა, 2020-2021 წლებში 4.5 წელს, ხოლო 2022 წელს 4.8 წელს უტოლდებოდა.
მნიშვნელოვანია, რომ ზემოთ აღნიშნული პერიოდის განმავლობაში დასრულებული საქმეების უდიდესი ნაწილი არ რეგულირდებოდა ახალი კანონით. ძველი კანონით დარეგულირებული საქმეებიდან ზოგიერთი დიდი ხანი გრძელდებოდა. მაგალითად, 2022 წლის ბოლოს დასრულებული საქმე 2002 წელს დაიწყო, რამაც ხანგრძლივობის 2022 წლის საშუალო მაჩვენებელი გასულ წლებთან შედარებით შესამჩნევად გაზარდა.
ახალი კანონით რეგულირებული დასრულებული საქმეების აბსოლუტური უმრავლესობა მიმდინარეობდა რეაბილიტაციის რეჟიმით, შესაბამისად, მათი საშუალო ხანგრძლივობა ჯამურად 8.6 თვეს, ანუ 0.72 წელს შეადგენდა.
გრაფიკი 3. დასრულებული გადახდისუუნარობის საქმეთა ხანგრძლივობის განაწილება
აღნიშნული სურათი აჩვენებს, რომ გადახდისუუნარობის ახალი კანონის ფარგლებში შემოღებულმა ჩამკეტმა მექანიზმმა ფირმათა რეაბილიტაციის დრო მნიშვნელოვნად დააჩქარა. თუმცა, აღნიშნული არ ასახავს გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების ხანგრძლივობაზე ახალი კანონის სრულ ეფექტს, ვინაიდან ახალი კანონით რეგულირებული გაკოტრების 17 საქმე ჯერ ისევ მიმდინარეა და მათ ხანგრძლივობას დროთა განმავლობაში უკეთ დავაკვირდებით.
დასკვნის სახით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ, წარმოდგენილი ინდიკატორების საფუძველზე, გადახდისუუნარობის ახალი საკანონმდებლო ჩარჩოს ეფექტის შეფასება გარკვეულწილად უკვე შესაძლებელია, რაც დადებითი პროგნოზირების საფუძველი უნდა იყოს. სასამართლოებში გადახდისუუნარობის საქმეთა წამოწყების შესახებ ფირმების მოთხოვნა თანდათან იზრდება; ახალი კანონის ფარგლებში წამოწყებულ საქმეებში რეაბილიტაციის რეჟიმის წილი, წინა კანონით წამოწყებულ საქმეებთან შედარებით, გაზრდილია; ხოლო ახალი კანონით წამოწყებული, დასრულებული გადახდისუუნარობის საქმეთა საშუალო ხანგრძლივობა შემცირებულია.
მიუხედავად აღნიშნული პოზიტიური დინამიკისა, გადახდისუუნარობის რეფორმის ეფექტების სრულფასოვნად შეფასება წარმოდგენილი ინდიკატორების საფუძველზე არ შეგვიძლია. ყოველ განხილულ ინდიკატორთან მიმართებით დროთა განმავლობაში უფრო ნათლად უნდა დავინახოთ რეფორმის რეალური ზეგავლენა. კერძოდ, საინტერესოა, ზოგადად ბიზნესის და განსაკუთრებით კი მცირე ბიზნესის გაზრდილი ცნობიერების ფონზე, რამდენად მოიმატებს სასამართლოში ფირმათა მიმართვიანობის მაჩვენებელი. ასევე საყურადღებოა, რამდენად სტაბილური დარჩება რეაბილიტაციის რეჟიმით წამოწყებული საქმეების წილი. დაბოლოს, არსებითია, როგორ შეიცვლება დასრულებული გადახდისუუნარობის საქმეების საშუალო ხანგრძლივობა მიმდინარე გაკოტრების საქმეების ფონზე.
მნიშვნელოვანია, რომ გადახდისუუნარობის რეფორმის ეფექტის სრულყოფილად შესაფასებლად უნდა გაიზომოს ისეთი ინდიკატორებიც, რომლებიც ამ დროისთვის საქართველოში არ იწარმოება. გადახდისუუნარობის მიმდინარე კანონის პროექტის შესახებ 2019 წელს ჩატარებული რეგულირების ზეგავლენის შეფასების მიხედვით ასეთი მაჩვენებლებია: კრედიტორთა ამოღების დონე (%), აქტივების გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შემდგომი ღირებულება გადახდისუუნარობის მასასთან მიმართებით (%), და გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების ხარჯები (გადახდისუუნარობის მასის %).
შენიშვნა: ბლოგის მომზადება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მიერ, USAID-ის მეშვეობით გაწეული დახმარების შედეგად, პროექტ MediaTOR-ის ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტისა და ინტერნიუსი საქართველოს მიერ, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით. ბლოგის ავტორთა მოსაზრებები შესაძლოა არ ემთხვეოდეს USAID-ის ან აშშ-ის მთავრობის პოზიციას.

Georgia’s new insolvency law – the Law of Georgia on rehabilitation and the collective satisfaction of creditors’ claims – became effective on 1 April 2021. Under which, if a business operating in Georgia has reached a low ebb and is no longer able to meet its financial obligations, it has the opportunity to regulate relations with creditors based on new legislative instruments – effectively, it is able to rehabilitate and return to the market in a viable manner, or, if necessary, it might declare bankruptcy and exit the market.
This new insolvency law has now replaced the previous legislation, which contained some significant flaws. For instance, the old legal framework did not provide sufficient incentives to encourage the rehabilitation of businesses with the chance of survival, it was unable to resolve insolvency cases quickly, and it failed to ensure a fair order of creditors. Moreover, proceedings under the old law were associated with substantial costs. Consequently, the previous insolvency law had a negative effect on the country’s overall business climate.
Within the insolvency component, Georgia’s ranking in the World Bank's annual Doing Business rating reflected these aforementioned negative impacts. Due to this low score, Georgia lagged significantly behind other countries, particularly in comparison to its exceptionally advanced results in other areas of doing business. For instance, in 2020, Georgia ranked 64th in the insolvency component of this ranking, but seventh in the world in terms of the overall Business Enabling Environment.
Against the backdrop of the obstacles mentioned, there have been high hopes relating to the new insolvency law, many of which will take time to evaluate fully; however, almost two years after its adoption, some results can already be discussed.
This blog will attempt to evaluate the present outcomes by analyzing the key performance indicators of the insolvency reform, while also incorporating the perspectives of insolvency experts on the reform’s development.
To consider the effectiveness of the new insolvency law, it is necessary to examine the frequency with which businesses filed requests to start insolvency proceedings before city courts – i.e. the court filing rate.
Even during normal phases of economic development, insolvency is a healthy market phenomenon. In a recessionary situation, such as during a pandemic, however, business insolvencies should logically increase. Consequently, it is reasonable to assume that the number of insolvency cases filed should have been increasing over the past two years.
According to an analysis from ecourt.ge (an electronic portal for court case registration), courts have been approached a total of 80 times to initiate insolvency cases since the enactment of the new law. A detailed breakdown of the indicator is depicted in the graph below.
Graph 1. Court filing rate under the new insolvency law, as of 15 January
Source: ecourt.ge, Authors’ analysis
As depicted in Graph 1, the court filing rate under the new law is significantly lower than the comparable amount during the old law (151). This discrepancy may be resultant due to two core factors: first, it is possible that demand for the law is naturally low in the country, as there are not a large number of potentially insolvent businesses. This explanation however seems implausible, given that, as stated previously, the pandemic-related recession would have instigated an increase in business insolvencies, despite the rapid recovery observed during the post-pandemic period.
The second possible explanation for the observed trend is a lack of awareness regarding the benefits of the new legal framework among businesses. Although the use of the mechanisms provided under the new law would have aided their rehabilitation, firms may not be sufficiently aware of the advantages of the new legal framework. Experts in the field of insolvency also stress the importance of this challenge. The chair of the Business Rehabilitation and Insolvency Practitioners Association (BRIPA), Nana Amisulashvili, stated that an “increasing numbers of businesses are attempting to resolve their financial difficulties via the new legislation. However, greater awareness in this direction is required, as is businesses’ utilization of these opportunities at the earliest possible period of their financial hardship, when the company still has the potential to survive.”
It is noticeable that the court filing rate did increase in the second half of 2022. Such a tendency enables us to make a positive prognosis: the new law is still likely to be utilized by more businesses that require assistance and have the potential for rehabilitation.
The extent to which the new insolvency framework encourages the rehabilitation of businesses instead of their bankruptcy is another indicator of its success. As can be deemed from its title, “the Law of Georgia on rehabilitation and the collective satisfaction of creditors’ claims,” the primary objective of the new law is to promote business rehabilitation.
To determine the degree to which the new law achieves its stated objective, we can observe, within the framework of the new law, the proportion of cases initiated under the rehabilitation regime relative to the total number of cases initiated. As of 15 January, the cited figure is 35%, which is higher than the equivalent figure recorded during the same period under the previous legal framework (10%).
Graph 2. Proportion of cases initiated under the rehabilitation regime relative to the total number of cases initiated under the new and previous law, as of 15 January
Nana Amisulashvili (BRIPA) also calls attention to one of the incentives created in the new law to promote business rehabilitation: “The previous law required a company to fulfill all of its financial obligations during the rehabilitation process. Practice demonstrated that it was frequently impossible because the enterprise lacked the necessary assets and funds. With the approval of the relevant rehabilitation plan and the consent of the company’s creditors, the new law permits that the company fulfills only part of its financial obligations under the rehabilitation regime.”
In total, seven businesses have had their rehabilitation plans approved under the new law thus far. Georgian Airways is one of the companies to have entered the rehabilitation regime following the implementation of the new insolvency law; where the airline’s debt to more than 16,000 passengers and over 70 businesses had reached 176 million GEL. On 29 September 2022, after a two-month delay, the company’s five-year rehabilitation plan was finally approved. Accordingly, the rehabilitation regime in the company ceased, and it is now continuing to work according to the latest approved rehabilitation plan. Giorgi Batlidze, a partner at the law firm BLC and a practitioner in the Georgian Airways insolvency case, notes that without the new insolvency law, Georgian Airways would have gone bankrupt; under the old insolvency law, rehabilitation would only have been possible in the event of full repayment of obligations, which the airline did not have the means to fulfill. Over the next five years, the company will pay 10% of its existing debt to each creditor, which amounts to 18 million GEL, while taking into account the time value of money. The remaining debt will be written off.
According to another expert in the field, Nikoloz Abutidze, the new legislation better regulates creditor rights. Previously, the creditors who first approached the court had a greater chance of satisfying their claims, whereas others may have been left without compensation. The purpose of the new law is therefore to satisfy creditors collectively, and this mechanism is much more effective.
The shortened duration of insolvency proceedings is another indication of the new legal framework’s success. Under the old law, legislative mechanisms were often unable to ensure a swift resolution of insolvency cases, and in some instances, the process was drawn out, including during rehabilitation proceedings.
Several innovative tools introduced under the new legal framework speed up insolvency proceedings significantly. Important among these is the binding timeframe, which should not exceed nine months, for approval of a rehabilitation plan. Beyond which, the law also allows for the possibility of converting a rehabilitation regime into a bankruptcy regime. As of 15 January, this possibility of conversion has been utilized in two of seventeen ongoing bankruptcy cases.
Based on the ecourt.ge analysis, between 2019 and 2022 the average duration of insolvency cases resolved ranged between 4.3 and 4.8 years. In 2019, the rate was 4.3 years, in 2020-2021 it was 4.5 years, and in 2022 it was 4.8 years.
It is notable that the majority of cases resolved during this period were not regulated under the new law, and certain cases under the old law lasted a considerable amount of time. For instance, one case completed at the end of 2022 began in 2002, which, compared to previous years, resulted in a significant increase in the average duration of cases completed in 2022.
The vast majority of completed cases regulated within the new law have been carried out under the rehabilitation regime, with an average duration of 8.6 months or 0.72 years.
Graph 3. Duration distribution of completed insolvency cases
Source: ecourt.ge, Authors’ calculation
The numbers indicated demonstrate that the binding timeframe for approval of rehabilitation plans introduced under the new insolvency law has sped up firms’ rehabilitation time notably. However, this does not reflect the full effect of the new law on reducing the duration of insolvency proceedings as 17 bankruptcy cases are still ongoing. Thus, we will be able to observe their duration more accurately as time passes.
On the basis of the presented indicators, it is already possible to assess the impact of the new insolvency legal framework, and which should serve as the basis for optimistic forecasts. The number of businesses requesting initiation of insolvency proceedings is gradually rising. Under the new law, the proportion of rehabilitation cases in overall initiated cases is greater than under the previous law; and lastly, the average duration of completed insolvency cases initiated under the new law has decreased markedly.
Nevertheless, despite the positive dynamics observed, we cannot fully assess the effects of the insolvency reform on the basis of the indicators presented. In regards to each of these indicators, the true impact of the reform should become more apparent over time. Given the increased awareness of the business in general and small businesses in particular, it will be interesting to discern to what extent the court filing rate will increase. The stability of the high proportion of cases initiated under the rehabilitation regime is equally notable. Finally, it becomes pertinent to examine how the average duration of concluded insolvency cases under the new law will vary in light of ongoing bankruptcy cases.
In order to fully assess the effect of the ongoing insolvency reform, it is also crucial to observe certain additional indicators that are not currently measured in Georgia. According to the 2019 regulatory impact assessment on the draft of the current insolvency law, such indicators include creditor recovery rate (%), the post-insolvency value of assets relative to insolvency mass (%), and insolvency proceedings costs (% of insolvency mass).
DISCLAIMER: This blog was made possible with the support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of this blog do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.