მომხმარებელთა განწყობა გაუმჯობესდა.მომხმარებელთა განწყობის ინდექსი მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა და ნოემბერში დაფიქსირებული -20.1 პუნქტიდან დეკემბერში -14.1 პუნქტამდე გაიზარდა (6 პუნტქი). გაიზარდა როგორც მიმდინარე მდგომარეობის, ისე მოლოდინების ქვე-ინდექსი. ზრდის ძირითადი მამოძრავებელი მოლოდინების გაუმჯობესება იყო (მიმდინარე მდგომარეობის ქვე-ინდექსი გაიზარდა 4.7 პუნქტით, მოლოდინების კი – 7.4 პუნქტით).
იმის შემდეგ, რაც ნოემბერში მოხმარებელთა მოლოდინები დანაზოგების გაკეთებასთან დაკავშირებით შემცირდა, დეკემბერში ტენდენცია შეიცვალა და ინდიკატორმა ბოლო წლების მაქსიმალურ ნიშნულს მიაღწია, მიუხედავად იმისა, რომ მაჩვენებელი კვლავ უარყოფითია. დეკემბრის გამოკითხვის თანახმად, მომხმარებელთა 36% ფიქრობს, რომ მომავალი წლის განმავლობაში გარკვეული დანაზოგის გაკეთებას შეძლებს, როცა ნოემბერში მსგავსი მოლოდინი მხოლოდ გამოკითხულთა 22%-ს ჰქონდა. ასევე, ნოემბერთან შედარებით, დეკემბერში მომხმარებელთა დანაზოგის გაკეთების შესაძლებლობაც გაიზარდა. წინა თვესთან შედარებით, 10%-დან 26%-მდე გაიზარდა იმ მომხმარებელთა წილი, ვისაც შეუძლია დანაზოგის გაკეთება, იმ მომხმარებელთა წილი კი, ვისი მიმდინარე ხარჯები შემოსავალს აღემატება, 25%-დან 20%-მდე შემცირდა. გაუმჯობესების მიუხედავად, დანაზოგების მაჩვენებლის მსგავსად, ეს მაჩვენებელიც კვლავ უარყოფით ნიშნულზეა.
დამატებით, მომხმარებლები შედარებით დადებითად აფასებენ როგორც საკუთარ ფინანსურ მდგომარეობას, ისე სამომავლო მოლოდინებსაც მათი ფინანსური მდგომარეობის შესახებ. გამოკითხულთა 41% აცხადებს, რომ ბოლო წლებში მათი ფინანსური მდგომარეობა გაუმჯობსდა, გამოკითხულთა 42% კი ელოდება, რომ 2024 წელს მათი ფინანსური მდგომარეობა კიდევ უფრო გაუმჯობესდება.
მოლოდინების ზრდა, შეიძლება უკავშირდებოდეს პრემიერ-მინისტრის განცხადებას მასწავლებელთა ხელფასების ზრდასთან დაკავშირებით, რომელიც იგეგმება 2024 წელს, საშუალოდ 500 ლარის ოდენობით. ასევე, მთავრობის განცხადებით, 2024 წელს პენსიები 20-50 ლარით გაიზრდება ასაკობრივი ჯგუფების მიხედვით. ამის გრადა, საქართველოს მიერ ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მიღება შეიძლება დადებითად აისახა მომხმარებელთა განწყობაზე.
თბილისი და რეგიონები. აქამდე არსებული ტენდენციებისგან განსხვავებით, მომხმარებელთა განწყობა ოდნავ შემცირდა თბილისში (1 პუნქტით), ხოლო დანარჩენი საქართველოს მაცხოვრებელთა შემთხვევაში მკვეთრად გაიზარდა (12 პუნქტით). არაპროპორციული ცვლილების შედეგად, მომხმარებელთა განწყობის ინდექსი დედაქალაქის მაცხოვრებელთა შემთხვევაში უფრო დაბალია, ვიდრე რეგიონების.

CCI sees improvement. The Consumer Confidence Index has experienced a significant positive shift, increasing by 6 index points – from -20.1 in November to -14.1 in December. Both the Present Situation Index and the Expectations Index contributed to this notable increase; however, the predominant factor was the rise in expectations (the Present Situation Index rose by 4.7 points and the Expectations Index by 7.4).
After a drop in consumer expectations about making savings in November, the indicator reversed the trend and reached its highest point in years, while still remaining negative. According to the survey, 36% of consumers are likely to save some money during the upcoming year, in contrast to the respective share of 22% in November. Furthermore, the capacity to save had also improved compared to November. The share of consumers that are currently able to make savings increased from 10% to 26%, and the proportion of people whose current expenditure is greater than their income is 20% compared to 25% in November. In spite of improvements, this indicator, similar to the savings indicator, is tilted towards the negative.
In addition, consumers appeared to have more positive sentiment towards changes in their personal financial situations, as well as their expectations, regarding their financial bearing over the upcoming year. Consequently, 41% of the respondents consider their financial situation to have improved over the last year and 42% expect it to get better within the upcoming year.
One possible explanation for rising expectations could connect to a statement from the Prime Minister about teachers’ salaries, which will rise on average by 500 GEL in 2024. Moreover, it has been announced that this year pensions will grow by 20 or 50 GEL depending on age. The fact that Georgia has also now obtained EU candidate status might further be positively affecting the CCI.
Tbilisi VS the Regions. Contrary to previous trends, the CCI has slightly declined among Tbilisi residents (by 1 point), whereas for residents throughout the rest of Georgia it significantly increased (by 12 points). This disproportionate development led to the CCI of Tbilisians to be lower compared to those residents in the regions.