ეს პუბლიკაცია მოიცავს უცხოურ ვალუტაში საქართველოს მთლიან საერთაშორისო რეზერვებთან დაკავშირებული მოვლენების მიმოხილვას, წარმოდგენილია მოსაზრებები რეზერვების ადეკვატურობის ზოგიერთ ასპექტთან დაკავშირებით. მიმოვიხილავთ მოსაზრებებს მზარდი პოლიტიკური გაურკვევლობის ფარგლებში ცენტრალური ბანკის უსაფრთხოების უზრუნველყოფასთანს დაკავშირებულ პრინციპებზეც. აღმოჩნდა, რომ, სავარაუდოდ, არსებული საერთაშორისო რეზერვები არ არის საკმარისი ხანგრძლივი პოლიტიკური გაურკვევლობით განპირობებულ გამოწვევებთან გასამკლავებლად. გარდა ამისა, საქართველოს ეროვნული ბანკის (სებ) მმართველობის სისტემა და მარეგულირებელი ჩარჩო არ არის ეფექტიანი აღნიშნულ გამოწვევებთან დასაპირისპირებლად. აღნიშნულის გათვალისწინებით, გარდაუვალია იმის აღიარება, რომ დაუყოვნებლივ საჭიროა სებ-ის ავტონომიის ზრდისკენ მიმართული რეფორმების გატარება და ამ ინსტიტუტის მიმართ ნდობის გამყარება.
ბოლო ორი წლის განმავლობაში, საქართველოში, მმართველი პარტიის მხრიდან სხვადასხვა სამართლებრივმა და საარჩევნო აქტივობამ მუდმივ პოლიტიკურ დაძაბულობას ჩაუყარა საფუძველი, რაც ღრმა კრიზისით დაგვირგვინდა, რომელიც ამჟამად მმართველი პარტიის ადგილობრივი და საერთაშორისო ლეგიტიმაციის საკითხს უკავშირდება (იხ. ცხრილი 1). პოლიტიკური კრიზისი გამჭვირვალობის შესახებ კანონის მიღების პირველი, 2023 წლის მცდელობის შემდეგ გამძაფრდა, რასაც მოქალაქეების პროტესტი მოჰყვა. შედეგად, მმართველმა პარტიამ კანონი გაიწვია და განაცხადა, რომ მომავალში აღარ დააბრუნებდა. დაძაბულობა კიდევ უფრო გამწვავდა 2024 წლის გაზაფხულზე, როდესაც მმართველმა პარტიამ დანაპირები დაარღვია და უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონი მიიღო.
2024 წლის შემოდგომაზე, მიუხედავად იმისა, რომ წინასაარჩევნო პერიოდი შედარებით მშვიდად მიმდინარეობდა, დემონსტრაციები კვლავ განახლდა მას შემდეგ, რაც არჩევნების შედეგები არ აღიარეს პრეზიდენტმა, ოპოზიციური პარტიების ლიდერებმა და საერთაშორისო დამკვირვებლებმა. საპროტესტო აქციებმა პიკს 2024 წლის ნოემბერში მიაღწია, როდესაც ქართულმა ოცნებამ განაცხადა, რომევროკავშირთან გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებების დღის წესრიგში დაყენებას 2028 წლამდე არ აპირებდა. მასობრივი დემონსტრაციები მთავრობამ ძალადობრივი მეთოდების გამოყენებით დაშალა, რასაც მოქალაქეთა დაკავება და რეპრესიული სამართლებრივი ქმედებები მოჰყვა. დემონსტრაციები დღემდე გრძელდება, რაც მთავრობის პოლიტიკითა და ქმედებებით გამოწვეულ საზოგადოების განგრძობად უკმაყოფილებაზე მიუთითებს.
მმართველი პარტიის ლეგიტიმურობა კვლავ განხილვის საგანია და მისი იზოლირების ხარისხი სულ უფრო მატულობს. საქართველოს მნიშვნელოვანმა სტრატეგიულმა პარტნიორებმა ფინანსირების შეწყვეტის გეგმების შესახებ განაცხადეს და მმართველი პარტიის წევრებს სანქციები დაუწესეს. აშშ-მა საქართველოსთან სტრატეგიული პარტნიორობა შეაჩერა, ევროკავშირის ზოგიერთმა წევრმა ქვეყანამ კი საქართველოს მთავრობასთან თანამშრომლობა შეწყვიტა და დაფინანსება საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოების დახმარებისკენ მიმართა. ამასთანავე, აშშ-ის სახაზინო დეპარტამენტის უცხოური აქტივების კონტროლის ოფისმა (OFAC-მა) ცოტა ხნის წინ სანქციები დაუწესა ბიძინა ივანიშვილს. სანქციები ამერიკაში ბიძინა ივანიშვილის აქტივების გაყინვას და სამოგზაურო შეზღუდვებს მოიცავს. იგი მიზნად ქვეყნის დემოკრატიული უკუსვლის შეჩერებას ისახავს და ქვეყნის რუსული ზეგავლენის ქვეშ მოქცევას ეწინააღმდეგება. აშშ-მა მაგნიტსკის აქტით გათვალისწინებული სანქციები დაუწესა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის უფროსის მოადგილეს, პირებს, რომლებიც უშუალოდ მონაწილეობდნენ მედიაზე, ოპოზიციის წევრებსა და დემონსტრანტებზე განხორციელებულ თავდასხმებში.

This note provides an overview of recent developments regarding Georgia’s foreign exchange Gross International Reserves (GIR), offers insights into some aspects of reserve adequacy, and central bank’s safeguards principles in the context of heightened political uncertainties. It appears that the GIR are likely inadequate to withstand prolonged political uncertainties. Furthermore, the National Bank of Georgia's (NBG) governance and regulatory frameworks are not presently equipped to counter these challenges. Considering these findings, the need for reforms to enhance the NBG’s financial autonomy and strengthen institutional credibility cannot be overstated.
For the past two years, Georgia has been experiencing persistent political instability triggered by various legislative and electoral actions of the ruling party and culminating in a deep political crisis of domestic and internation legitimacy of the ruling party presently (Chart 1.). Political turbulences have aggravated with the first attempted introduction of the law on transparency and foreign influence in 2023 which was followed by protests, resulting in its withdrawal, and a promise by the ruling party of its non-introduction in the future. Tensions scaled up significantly in spring 2024, when the ruling party broke its promise, re-initiated, and approved the highly controversial and widely protested LAW ON TRANSPARENCY OF FOREIGN INFLUENCE.
While the pre-Parliamentary election period in autumn 2024 remained relatively calm, demonstrations erupted once none of President, the opposition political parties, and international observers recognized the election results. Protest actions peaked in November 2024 when Georgian Dream announced its decision not to place the issue of opening accession negotiations with the EU on the agenda until the end of 2028. Massive demonstrations were violently dispersed by the ruling party followed by arrests and repressive legislative actions. Presently, demonstrations continue, reflecting the public's sustained dissatisfaction with the government’s stance and actions.
The international legitimacy of the ruling party is also under scrutiny and its isolation is growing. Key strategic partners of Georgia have announced their financial disengagement plans and introduced sanctions against the ruling party. The USA has halted its strategic partnership with Georgia, while some EU countries have stopped cooperation with the Georgian government, redirecting their funds to support civil society in Georgia. In addition, the Office of Foreign Assets Control (OFAC) of the U.S. Department of the Treasury recently imposed sanctions on Bidzina Ivanishvili. These measures, which include asset freezes and travel bans, aim to address democratic backsliding in Georgia and Ivanishvili's personal role in the country's perceived drift toward Russian influence. The United States has imposed Global Magnitsky sanctions on Georgia’s Minister of Internal Affairs and Deputy Head of the Special Tasks Department, citing their roles in violent crackdowns on media, opposition, and protesters.