2021 წელს დაფიქსირებული მოსალოდნელი აღდგენის შემდეგ, 2022 წელს გლობალური ეკონომიკური პირობები მნიშვნელოვნად გაუარესდა (IMF, July 2022). 2022 წლის 24 თებერვალს უკრაინაში რუსეთის შეჭრამ, 2020 წლის შემდეგ პირველად, გამოიწვია გლობალური ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლების ვარდნა. უკრაინის წინააღმდეგ დაწყებული ომის პირდაპირი შედეგების გარდა (ნავთობისა და გაზის ფასების ზრდა, ძირითადი საკვების გლობალური დეფიციტი), მზარდმა ინფლაციამ შეერთებულ შტატებში, ევროპასა და დანარჩენ მსოფლიოში ფინანსური პირობების გაუარესება გამოიწვია, რამაც, თავის მხრივ, განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებისათვის საერთაშორისო ბაზრებზე სესხის აღება გაართულა. გარდა ამისა, ჩინეთში COVID-19-ის ბოლოდროინდელი აფეთქებით გამოწვეულმა იზოლაციამ და რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრით გამოწვეულმა უარყოფითმა შედეგებმა შეანელა ჩინეთის ეკონომიკური ზრდა. ამ მოვლენების გამო, საერთაშორისო სავალუტო ფონდმა (IMF) მოსალოდნელი გლობალური ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი შარშან არსებული 6,1%-დან 3.2%-მდე შეამცირა. IMF-ის ვარაუდით, საქართველოს მეზობელ ქვეყნებში 2022 წელს ნელი, მაგრამ ზომიერი ზრდის მაჩვენებელი დაფიქსირდება: სომხეთში (წლიური +1.5%), აზერბაიჯანში (წლიური +2.8%) და თურქეთში (წლიური +4%). მეორე მხრივ, მოსალოდნელია რუსეთის ეკონომიკის ზრდა უარყოფით ნიშნულზე დარჩეს (წლიური -6%). შემცირდა განვითარებადი ბაზრების ეკონომიკის (EMDE) ქვეყნების მოსალოდნელი ზრდის მაჩვენებელიც. ამჟამად, მათი ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი წლიურ 3.6%-ს შეადგენს, 2021 წლის 6.8%-იანი ზრდის ფონზე (IMF, July 2022).
საქართველოში ზრდის პროგნოზმა წელს მოულოდნელი ბიძგი მიიღო. საქსტატის მიერ ჩატარებული მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდის მაჩვენებლის უახლესი შეფასებით, სამომხმარებლო მოთხოვნის მაღალი მაჩვენებლის გამო, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი 2022 წლის მე-2 კვარტალში 7.1%-ს შეადგენდა (საქართველოს ეროვნული ბანკი, 2022 წლის აგვისტო). ეს, ნაწილობრივ, შეიძლება გამოწვეული იყოს რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ ომის დაწყების შემდეგ საქართველოში რუსეთის მოქალაქეების გაზრდილი შემოდინებით და რუსეთიდან ფულადი გზავნილების უპრეცედენტო რაოდენობით (მაგ., 2022 წლის პირველ შვიდ თვეში რუსეთიდან გზავნილების შემოდინების მაჩვენებელი შვიდჯერ აღემატება 2021 წლის იმავე პერიოდში არსებულ შემოდინების მაჩვენებელს). საგარეო სექტორის გაუმჯობესებისა და მაღალი საკრედიტო აქტივობის გამო, ეროვნული ბანკის პროგნოზირებული რეალური მშპ-ის ზრდის მაჩვენებელი 4.5%-დან 9%-მდე დაკორექტირდა (სებ, 2022 წლის მაისი). ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მიერ პროგნოზირებული მშპ-ის ზრდის მაჩვენებელი 2022 წლისთვის წლიურ 13.8%-ს შეადგენს (იხ. გრაფიკი 1). ეკონომიკურ ზრდას დადებითი გავლენა ექნება ინფლაციაზეც, რომელმაც უკვე ორნიშნა ციფრს მიაღწია და 2022 წლის აგვისტოში წლიური 10.9% შეადგინა (საქსტატი, 2022 წლის სექტემბერი).

Following the tentative recovery observed in 2021, global economic conditions worsened significantly in 2022 (IMF, July 2022). Russia’s invasion of Ukraine on 24 February 2022 caused global economic growth estimates to drop for the first time since 2020. Besides the direct consequences of the war on Ukraine (i.e. the rise in oil and gas prices, and global staple food shortages), increasing inflation in the United States, Europe, and the rest of the world has led to tightened financial conditions, which in turn has made it more difficult for developing and emerging countries to borrow on international markets. Furthermore, the resumption of lockdowns in China caused by recent outbreaks of COVID-19 and the negative effects stemming from Russia’s invasion of Ukraine has put the brakes on Chinese economic growth. These developments have led the IMF to adjust their expected global economic growth downward to 3.2% from the baseline of 6.1% last year. They also predict Georgia’s neighbors to show slow to moderate growth in 2022: Armenia (+1.5% y/y), Azerbaijan (+2.8% y/y), and Türkiye (+4% y/y). The Russian economy, on the other hand, is expected to fall by 6% y/y. The projected growth in emerging markets and developing economies (EMDEs) has been adjusted downward as well. Currently, EMDEs are expected to grow by 3.6% y/y compared to the 6.8% growth in 2021 (IMF, July 2022).
The prospect for growth in Georgia received a surprising boost this year. According to GeoStat’s latest GDP growth estimates, due to higher aggregate demand, the Georgian economy grew by 7.1% y/y in the second quarter of 2022 (National Bank of Georgia, August 2022). This could be attributed in part to the increased inflow of Russian citizens into Georgia since the beginning of the war in Ukraine, alongside an unprecedented inflow of money transfers from Russia (e.g., in the first seven months of 2022, the inflows from Russia were seven times higher than during the corresponding period of 2021). Because of the improving external sector and high credit activity, NBG’s real GDP growth expectations have been adjusted up to 9% y/y from the previous estimate of 4.5% y/y (NBG, May 2022). ISET-PI’s GDP forecast placed the 2022 annual real GDP growth at 13.8% y/y (Figure 1 below). This increased economic growth will also have a negative effect on inflation, which has already reached double digits – standing at 10.9% y/y in August 2022 (GeoStat, September 2022).