COVID-19-მა მსოფლიოს არაერთი ქვეყანა მიიყვანა ფართომასშტაბიან ეკონომიკურ კრიზისამდე. მოსალოდნელია ისიც, რომ 2020 წელს მსოფლიოს მთლიანი შიდა პროდუქტიც (მშპ) შემცირდეს, რაც 2009 წლის შემდეგ პირველად მოხდება. COVID-19-მა გავლენა მოახდინა ეკონომიკის ყველა სექტორზე და გამონაკლისი არც სურსათისა და სოფლის მეურნეობის სექტორია. პანდემია აისახა სასურსათო უსაფრთხოებასა და კვებაზე, მიწოდების ჯაჭვებზე, სურსათისა და საქონლის წარმოებასა თუ სურსათის უვნებლობაზე. აღსანიშნავია, რომ პანდემია განსაკუთრებულ საფრთხეს ღარიბი ქვეყნების მოსახლეობის კეთილდღეობას უქმნის, რადგან ასეთ ქვეყნებში სასოფლო-სამეურნეო წარმოების სისტემები ხშირად შრომა-ინტენსიურია და ნაკლებადაა მზად ეკონომიკურ შოკებთან გასამკლავებლად.
მიმდინარე კრიზისმა და მსოფლიოს მასშტაბით დაწესებულმა შეზღუდვებმა ქართულ სურსათის მიწოდების ჯაჭვებსა და ბაზრებზეც იმოქმედა. რესტორნების, სასტუმროებისა და სკოლების დახურვამ, ლოჯისტიკურმა შეფერხებებმა და გაუმართავმა ინფრასტრუქტურამ გამოიწვია დიდი რაოდენობით სასოფლო-სამეურნეო პროდუქცია გაფუჭება. სექტორში მოთხოვნის თვალსაზრისითაც სერიოზული ცვლილებები მოხდა.
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორში ქვეყნის მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილია ჩართული. სექტორში დასაქმებულთა დიდ ნაწილს ფერმერები წარმოადგენენ, რომლებსაც ხშირად უწევთ ისეთ რისკებთან გამკლავება, როგორიცაა ფასების ცვალებადობა, ინფლაცია, გაუმართავი ინფრასტრუქტურა, კლიმატის ცვლილება თუ შეზუდული ფინანსური რესურსები. COVID-19 დამატებითი გამოწვევაა ამ სექტორში დასაქმებულთათვის. თუმცა COVID-19-ის გავლენის სიმწვავე დიდწილად არის დამოკიდებული იმაზე, თუ როგორი იქნება მასზე რეაგირების პოლიტიკა როგორც მოკლ, ისე გრძელვადიან პერიოდში.
პანდემიამ არაერთი ეკონომიკური საქმიანობა შეაფერხა, თუმცა სოფლის მეურნეობა და მასთან დაკავშირებული დარგობრივი საქმიანობები მთავრობას არ შეუზღუდავს. 2020 წლის მარტში საქართველოს მთავრობამ წარმოადგინა სოფლის მეურნეობის ანტი-კრიზისული გეგმა, რომელშიც წარმოდგენილი იყო სოფლის მეურნეობის სექტორზე პანდემიის გავლენის შემცირების მექანიზმები. მთავრობამ სექტორს ორი სახის მხარდაჭერა შესთავაზა: პირდაპირი და სექტორული. სავარაუდოდ, პირდაპირი დახმარება მიზნად ისახავდა ფერმერთა წინაშე არსებული მოკლევადიანი გამოწვევების მოგვარებას. სექტორული მხარდაჭერა კი, რომელიც გრძელვადიან სტრატეგიად შეიძლება მივიჩნიოთ, ძველი პროგრამების გაგრძელებაა, მიზანი კი სექტორში არსებული ძირეული პრობლემების გადაჭრაა. თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ სექტორში ჯერ კიდევ უამრავი სისტემური პრობლემაა გადასაჭრელი.
რამდენადაც მოულოდნელი არ უნდა იყოს, სექტორში არსებული გამოწვევების მიუხედავად, 2020 წლის პირველ სამ კვარტალში სოფლის მეურნეობის წილი მშპ-ში 3%-ით გაიზარდა. ასეთივე დადებითი ტენდენცია გვაქვს ცოცხალი საქონლისა და ფრინველის წარმოებაში. მოსალოდნელია წარმოების გაზრდა ხილისა და თხილის სექტორებშიც (საქსტატი, 2020 წ.).
ცხრილი 1. ეკონომიკური ინდიკატორები სოფლის მეურნეობაში
2019 წ. | 2020 წ. | % ცვლილება | |
რეალური მშპ სოფლის მეურნეობაში პირველ სამ კვარტალში (მლნ. ლარი) | 2,140 | 2,205 | ↑3 |
მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვი პირველ სამ კვარტალში (ათასი სული) | 2,861 | 2,931 | ↑2.4 |
ფრინველი პირველ სამ კვარტალში | 29,540 | 34,356 | ↑16 |
წყარო: საქსტატი, 2020 წ.
სოფლის მეურნეობის მშპ-ის ზრდა რამდენი ფაქტორით შეიძლება აიხსნას. პირველი, ხელსაყრელმა ამინდმა შესაძლოა დადებითად იმოქმედა სხვადასხვა კულტურის (ვაშლის, თხილის) მოსავალზე 2020 წელს. მეორე, სახელმწიფოს მხარდაჭერის პროგრამები, რომლებიც სოფლის განვითარების სააგენტომ (RDA) ბოლო 8 წლის განმავლობაში განახორციელა, შეიძლება ნაწილობრივ ყოფილიყო ზრდის მიზეზი. მხარდაჭერის სხვა პროექტებთან ერთად, 2015 წლიდან RDA-ს პროგრამები ფარავდა მრავალწლიანი ბაღების თანადაფინანსების კომპონენტს. ისიც უნდა აღვნიშნოთ, რომ 2015 – 2019 წწ-ში RDA-ს საშუალო დანახარჯი ამ პროგრამებზე 84 მლნ. ლარს შეადგენდა (საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო, 2020 წ.). და ბოლოს, სოფლის მეურნეობაში ჩართულ ადამიანებს ნაკლებად ეშინოდათ, რომ პანდემიის მიერ გამოწვეული შეზღუდვები სექტორზე მძიმედ იმოქმედებდა, რაც შესაძლოა გამოხატული იყოს ინვესტიციების და, შესაბამისად, სექტორის ზრდაში. ამაზე მეტყველებს ისიც, რომ 2020 წლის პირველ კვარტალში, 2019 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (FDI) სოფლის მეურნეობის სექტორში 137%-ით გაიზარდა. ზოგადად, სხვა სექტორებს თუ შევადარებთ, სოფლის მეურნეობის FDI მინიმალურია და 2009 – 2019 წწ-ში, საშუალოდ, საქართველოს მთლიანი FDI-ის მხოლოდ 1.1%-ს შეადგენდა.
ძალიან რთულია იმის შეფასება, შენარჩუნდება თუ არა ეს ტენდენცია მომავალშიც, თუმცა აშკარაა, რომ COVID-19-მა სექტორში არაერთი შესაძლებლობაც გააჩინა, ჩვენ კი უნდა შევძლოთ მათი სწორად გამოყენება.
მართალია, პანდემიამ სერიოზული პრობლემები შექმნა სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სისტემებში, თუმცა აშკარაა, რომ მან არაერთი შესაძლებლობაც მოიტანა, რაც სექტორის ტრანსფორმაციის დაჩქარებასა და მთელი რიგი გამოწვევების წინააღმდეგ სექტორის მდგრადობის გაზრდას შეუწყობს ხელს. ვინაიდან სურსათზე მოთხოვნა მუდმივია და მომხმარებელთა მხარჯველობითი ქცევებიც იცვლება (სულ უფრო მეტი ადამიანი ამზადებს საჭმელს სახლში, რესტორნებსა თუ კაფეებში სიარულის ნაცვლად), სოფლის მეურნეობამ შეიძლება პანდემიით დაზარალებულ ეკონომიკის სხვა სექტორებზე უკეთესი შედეგი აჩვენოს. გარდა ამისა, პოპულარული ხდება მარტივი მებაღეობა და სულ უფრო მეტი ოჯახი ერთვება ისეთ მარტივ ფერმერულ საქმიანობაში, როგორიც ყვავილებისა თუ ბოსტნეულის მოყვანაა.
იმისათვის, რომ ყველა ეს შესაძლებლობა რეალობად იქცეს და ზრდა უფრო დიდი იყოს, საჭიროა, არსებული საბაზრო სისტემები გაუმჯობესდეს. არსებულმა კრიზისმა კიდევ ერთხელ დაგვანახა, რომ საჭიროა აგრარული ბაზრების რეფორმა და ციფრული ტექნოლოგიების გამოყენება ფერმერის ბაზართან დასაკავშირებლად, უსაფრთოხების ქსელის შესაქმნელად, სათანადო სამუშაო პირობების შესაქმნელად და სასოფლო-სამეურნეო და სურსათის სისტემების დეცენტრალიზაციისთვის, რათა ისინი კიდევ უფრო მდგრადი გახდეს.
• დიჯიტალიზაცია – სოფლის მეურნეობაში დიჯიტალიზაციის პროცესი პანდემიამდე ნელა მიმდინარეობდა. თუმცა, უნდა ველოდოთ, რომ პანდემიის შემდეგ ციფრული მექანიზმების დანერგვა დაჩქარდება, რაც იმას ნიშნავს, რომ ეს მექანიზმები ხელმისაწვდომი იქნება სექტორისთვის და საჭირო ინფრასტრუქტურაც განვითარდება. ციფრული ექსტენციის სერვისები შეიძლება გამოვიყენოთ სურსათის უვნებლობის რისკებსა და, ზოგადად, აგრარულ ტექნოლოგიებზე ცნობიერების ამაღლებისთვის. ასევე, ონლაინ ტრანზაქციების პლატფორმებს შეუძლია მწარმოებელი მომხმარებელთან დააკავშიროს. აღსანიშნავია, რომ არაერთი პლატფორმა (agroface.ge, აგრონავტი) უკვე მუშაობს ამ მიმართულებით. მეტიც, პანდემიამდე საზოგადოებას ნაკლებად აინტერესებდა, საიდან მოდიოდა სურსათი, თუმცა COVID-19 გაზარდა სურსათის წარმომავლობისადმი ინტერესი. და ბოლოს, ბლოკჩეინი შეიძლება გამოყენებულ იქნას ჯაჭვში სურსათის წარმოების მონიტორინგისა და გამჭვირვალობის გასაზრდელად;
• ურბანული და პერიფერიულ-ურბანული სოფლის მეურნეობის განვითარება – გადაადგილების შეზღუდვამ შეაფერხა ქალაქისა და სოფლის ტიპის დასახლებებს შორის კავშირი, ეს კი ურბანული და ნახევრად ურბანული სოფლის მეურნეობის მიმართულების განვითარების შესაძლებლობას ქმნის. ეს იდეა პრაქტიკაში დაინერგა აღმოსავლეთ აფრიკაში, სადაც ურბანული სოფლის მეურნეობა ამარაგებს სურსათის მიწოდების ჯაჭვს და ლოქდაუნის დროს მიწოდების ხარვეზს ავსებს. ურბანული და ნახევრად ურბანული სოფლის მეურნეობა ახალგაზრდების დასაქმების შესაძლებლობაც შეიძლება იყოს;
• მიგრანტების დაბრუნება სოფლის მეურნეობაში – არაერთმა მიგრანტმა დაკარგა სამუშაო და იძულებული გახდა სამშობლოში დაბრუნებულიყო. მართალია, პანდემიამ უმუშევრობა გაზარდა, თუმცა აგრარული სექტორი საკუთარი შრომა-ინტენსიური საქმიანობებით შეიძლება შემოსავლის პოტენციური წყარო იყოს მათთვის, ვისაც სამშობლოში იძულებით დაბრუნება მოუწია.
შედეგად, მომავალში სასიცოცხლო მნიშვნელობა ექნება ასეთი შესაძლებლობებზე კაპიტალიზაციასა და პანდემიის გამოცდილებისგან სწავლას.

The COVID-19 pandemic has led to widespread economic distress in many countries around the world. For the first time since 2009, the world’s gross domestic product (GDP) is expected to have declined in 2020. Alongside other sectors of the economy, such impacts are also being felt by the food and agricultural sector. The pandemic has affected food security and nutrition, supply chains, food and livestock production, and food safety. The pandemic consequently poses a serious threat to livelihoods in poor countries, those where agricultural production systems are often more labor-intensive and there is less capacity to withstand severe economic shocks.
The current crisis and worldwide lockdowns have equally affected Georgian food supply chains and markets. The closure of restaurants, hotels, schools, and disruptions in logistics, and poor infrastructure have resulted in a vast amount of wasted agricultural output. Moreover, the sector is also experiencing a substantial shift in the composition of demand.
Georgian agriculture provides employment opportunities to a significant part of the population. Most people employed in agriculture are subsistence farmers who regularly face risks related to price volatility, inflation, weak infrastructure, climate change, and limited finances. The COVID-19 pandemic is therefore a further challenge for those working within the agricultural sector. Nevertheless, the severity of the impact of COVID-19 largely depends on policy responses over both the short and long term.
The pandemic has halted many economic activities, however, agriculture and connected sectoral activities have been permitted by the government. In March 2020, as a short-term action in order to weaken the impact of the pandemic on the agricultural sector, the Georgian government responded with its Agricultural Anti-Crisis Plan. The state offered two forms of aid: direct assistance and sectoral support. Direct assistance, supposedly, aimed to solve the short-term challenges faced by farmers. Whereas sectorial support which can be considered as a long-run strategy represents an extension of older programs that attempt to resolve fundamental problems within the sector. However, there are still many systemic problems that need to be addressed.
Surprisingly, regardless of the challenges faced by the sector, in the first three-quarters of 2020 agricultural GDP increased by 3%. This positive trend can also be observed in live animal and poultry production, while the fruit and nut harvest is also expected to increase (Geostat, 2020).
Table 1. Economic Indicators in Agriculture
2019 | 2020 | % Change | |
Real GDP in Agriculture in the first three quarters (mln. GEL) | 2,140 | 2,205 | ↑3 |
Bovine animals in the first three quarters (th. heads) | 2,861 | 2,931 | ↑2.4 |
Poultry in the first three quarters | 29,540 | 34,356 | ↑16 |
Source: Geostat, 2020
Several factors may help explain the positive changes in agricultural GDP. Firstly, favorable weather conditions might have had a positive impact on the harvest of various crops (apples, nuts) in 2020. Secondly, governmental support programs, implemented by the Rural Development Agency (RDA) over the last eight years, could have, partially, contributed to this increase. Together with other support projects, RDA programs cover the co-financing component of perennial gardens, which started in 2015. It is also worth mentioning that between 2015-2019, the RDA’s average spending on programs accounted for 84 mln. GEL (MoF, 2020). Finally, individuals involved in the agricultural sector had less fear that the sector would be heavily impacted by the pandemic, which may translate into increased investment and growth in the sector. In the first two quarters of 2020, FDI in agriculture increased by 137% in comparison to the same value in 2019. In general, FDI in agriculture is minimal compared to other sectors, and on average constituted just 1.1% of the total FDI in Georgia between 2009-2019.
It is extremely difficult to assess whether this pattern will be sustained into the future, however, there are certain key opportunities brought on by the COVID-19 pandemic which have to be pursued.
Although the pandemic posed serious challenges to agricultural and food systems, it is also an opportunity to accelerate transformations in the sector and to build its resilience to a range of challenges. Due to the constant need for food and changes in consumer spending patterns (more people are cooking at home instead of going to restaurants or cafes), agriculture might outperform other sectors of the economy hit by the pandemic. Additionally, simple gardening, like growing flowers and vegetables, has also become popular, with more families engaging in this type of farming.
In order to ensure that all the opportunities are captured, and to unlock additional growth, existing market systems could be improved. The present crisis has highlighted the need for agricultural market reforms and digital solutions to connect farmers to markets, create safety nets, ensure reasonable working conditions, and decentralize agri-food systems in order to make them more resilient.
• Digitalization – In agriculture, the digitalization process was slow prior to the pandemic. Nevertheless, since the pandemic, the speed of adopting digital tools is likely to accelerate, providing such tools are readily available for the sector and the necessary infrastructure is developed. Digital extension services can also be used to raise awareness about food safety risks and agricultural technologies in general. While online transaction platforms can link producers with consumers; with several platforms (agroface.ge, agronavti) currently working in this direction. Moreover, prior to the pandemic, the general public was simply not interested in knowing where food was derived from, yet COVID-19 has strengthened general interest in the origins of food. Finally, the blockchain can be used to track food production in a chain and increase its transparency;
• Development of urban and peri-urban agriculture – Movement restrictions disrupt connections between urban and rural areas, which creates opportunities for urban and peri-urban agriculture. The concept has been practiced in East Africa, where urban agriculture supported the food supply chain and filled the supply gap during lockdowns. Peri-urban and urban agriculture can, furthermore, be a viable youth employment opportunity;
• Returning migrants in agriculture – Many migrants have lost employment and have had to return to their home countries, where they can become involved in agriculture. Although the pandemic has caused higher unemployment, the agri sector, with its labor-intensive activities, represents a potential income source for those having to return to their homelands.
Therefore, moving forward it will be vital to capitalize on these opportunities and learn from the experience of the pandemic.