სოფლის მეურნეობის დარგსა და სოფლად ცხოვრების განვითარებას ქვეყნის პოლიტიკაში მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს. პანდემიის დროს დაწესებულმა შეზღუდვებმა შეაფერხა საგაზაფხულო სამუშაოები სოფლის მეურნეობაში, რამაც ფერმერების მდგომარეობა და მომავლის პერსპექტივები მნიშვნელოვნად გააუარესა. სწორედ ამიტომ საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა და 12 მაისს წარადგინა ანტიკრიზისული გეგმა – „ზრუნვა სოფელზე და ფერმერებზე“. შემოთავაზებული გეგმა გულისხმობს ორი სახის შეღავათებს ფერმერებისთვის: პირდაპირ დახმარებასა და სექტორულ მხარდაჭერას. 1-ელ ცხრილში შეჯამებულია ყველა ის კომპონენტი, რომელსაც მოცემული გეგმა მოიცავს.
ცხრილი 1. მხარდამჭერი ღონისძიებები
| პირდაპირი დახმარება | სექტორული მხარდაჭერა |
წყარო: საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, 2020 წ.
შემოთავაზებულ ანტიკრიზისულ გეგმას აქვს შემდეგი უპირატესობები:
1. ადგილობრივი წარმოების ხელშეწყობა: ბოლოდროინდელმა კრიზისმა ცხადჰყო ადგილობრივი წარმოების მნიშვნელობა სასურსათო უსაფრთხოების თვალსაზრისით. ვინაიდან თვითუზრუნველყოფის მაჩვენებელი უმეტესობა პროდუქტების შემთხვევაში დაბალია, მნიშვნელოვანია, რომ მთავრობის პოლიტიკა მიმართულია ადგილობრივი წარმოების განვითარებასა და ისეთი დარგების გამოვლენაზე, რომლებსაც იმპორტის ჩანაცვლების მაღალი პოტენციალი აქვთ.
2. სასოფლო-სამეურნეო მიწების რეგისტრაციის გათვალისწინება სახელმწიფო პროგრამებში: მიწის არასრული რეგისტრაცია საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს. მიუხედავად მიწის რეგისტრაციის გამარტივებული პროცედურებისა და გარკვეული პოზიტიური ცვლილებებისა, დღესდღეობით, სასოფლო-სამეურნეო მიწების დიდი ნაწილი კვლავ დაურეგისტრირებელია. ანტიკრიზისულ გეგმაში წარმოდგენილი პროგრამებითა და დახმარებებით მხოლოდ იმ ფერმერებს შეუძლიათ სარგებლობა, რომელთა საკუთრებაშიც არის დარეგისტრირებული მიწის ნაკვეთი. ცხადია, მოკლევადიან პერიოდში, ამ შეზღუდვამ შეიძლება პოტენციურ ბენეფიციართა რაოდენობა მნიშვნელოვნად შეამციროს, მაგრამ გრძელვადიან პერიოდში სასოფლო-სამეურნეო მიწის რეგისტრაცია აუცილებელია მიწის ბაზრის ჩამოყალიბებისა და გამართულად ფუნქციონირებისთვის.
3. არსებულ პროგრამებში პოზიტიური ცვლილებები: ამ თვალსაზრისით აღსანიშნავია აგროკრედიტისა და აგროდაზღვევის პროექტები. ანტიკრიზისული გეგმის თანახმად, შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამას დაემატა მეხორცული მიმართულების მეცხოველეობისათვის საბრუნავ საშუალებებზე გაცემულ სესხებზე მეორადი უზრუნველყოფის კომპონენტი, რამაც უნდა წაახალისოს დარგი. რაც შეეხება აგროდაზღვევას, საერთაშორისო გამოცდილების თანახმად, აგროდაზღვევის პრაქტიკის ჩამოყალიბება და დამოუკიდებლად, სუბსიდიების გარეშე ფუნქციონირება საკმაოდ დიდ დროსა და მოსახლეობაში სადაზღვევო კულტურის ჩამოყალიბებას მოითხოვს, რასაც გარკვეული ფინანსური განათლების დონეც სჭირდება. ვინაიდან ამ ეტაპზე სადაზღვევო კულტურა მოსახლეობაში ჩამოყალიბებული არ არის, მნიშვნელოვანია, რომ რამდენიმე წლის განმავლობაში სახელმწიფო მხარს უჭერდეს ამ ინიციატივას და ინარჩუნებდეს გრძელვადიან ხედვას.
ანტიკრიზისული გეგმის ზემოთმოყვანილ უპირატესობებთან ერთად, აღსანიშნავია გეგმის ეფექტიანობასთან დაკავშირებული რისკებიც. კერძოდ:
1. აგრო ბარათების მეშვეობით მცირემიწიანი ფერმერების დახმარება: მსგავსი პროგრამა სახელმწიფომ 2013-2015 წლებშიც განახორციელა. მას საკმაოდ კრიტიკული გამოხმაურება მოჰყვა, რადგან პროგრამას არ ჰქონდა მნიშვნელოვანი შედეგი სოფლის მეურნეობაში წარმოების გაზრდის მხრივ. პროგრამა განხორციელდა რიგი ხარვეზებით, რომელთა უმეტესობა დაკავშირებული იყო ბარათების არამიზნობრივ გამოყენებასთან. ამიტომ მნიშვნელოვანია, ამჯერად შემოთავაზებულმა პროგრამამ გაითვალისწინოს ადრინდელი პროგრამის ნაკლოვანებები. გარდა ამისა, თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ ფერმერთა ნაწილმა უკვე შეიძინა აგროსამეწარმეო საშუალებები, აგრო ბარათებისგან მიღებული სარგებელი შეიძლება საბოლოო ჯამში არც ისე მაღალი იყოს.
2. იაფი დიზელის პროგრამის რელევანტურობა: ფერმერებისთვის აგროსამეწარმეო საშუალებებზე დანახარჯის შემცირება მნიშვნელოვანია, თუმცა მსოფლიოში საწვავის ფასების შემცირების გათვალისწინებით, ამ პროგრამაზე გაწეული დანახარჯების სხვა მიმართულებით გამოყენებას შესაძლოა უფრო მეტი სარგებელი მოეტანა სექტორისთვის.
3. რიგი პროგრამების დახვეწის საჭიროება: მიუხედავად მოდიფიცირებული პირობებისა, აგროდაზღვევა არ ფარავს საგაზაფხულო ყინვას, რაც, კვლევების თანახმად, წარმოადგენს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან რისკს ფერმერებისთვის. აგროდაზღვევა არ ვრცელდება მეცხოველეობის სექტორზეც, სადაც, მაგალითისთვის, 2018 წელს მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის დანაკარგი 55 800-ს შეადგენდა. ღორების შემთხვევაში, ეს მაჩვენებელი 76 100 გახლდათ, ხოლო ცხვრებისა და თხების შემთხვევაში – 96 200 (საქსტატი, 2020 წ.).
მთლიანობაში ანტიკრიზისულ გეგმაში დაგეგმილი მექანიზმები უმეტესწილად ძველი პროგრამების გაგრძელებაა და მიმართულია დარგში არსებული ფუნდამენტური პრობლემების გადაჭრისკენ. ამ ეტაპზე გეგმა ნაკლებად ითვალისწინებს იმ პრობლემების გადაჭრას, რომელიც პანდემიამ შეუქმნა ფერმერებს. პანდემიის დროს დაწესებულმა შეზღუდვებმა მნიშვნელოვნად გაართულა წარმოებული პროდუქტების ლოგისტიკა და დისტრიბუცია და გამოიწვია გარკვეული შეფერხებები მიწოდების ჯაჭვში. საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის მიერ ჩატარებული კვლევის მიხედვით, გამოკითხული ფერმერებისა და აგრობიზნესების 55%-ს შეექმნა პრობლემა პროდუქტის რეალიზაციასთან დაკავშირებით. აღსანიშნავია ისიც, რომ ფერმერების მნიშვნელოვანი ნაწილი დამოკიდებულია HoReCa (სტუმართმასპინძლობის სექტორი: hotels, restaurants and cafés) სექტორზე და წარმოებული პროდუქციის რეალიზაციას სწორედ განთავსებისა და კვების დაწესებულებებში ახდენენ. გამოკითხული ფერმერებისა და აგრობიზნესების 60%-მა განაცხადა, რომ მათ ვერ შეძლეს პროდუქტების გაყიდვა, რადგან პანდემიის შედეგად გამოწვეული შეზღუდვების გამო დაიხურა სასტუმროები, რესტორნები და კაფეები. ასეთ დროს მნიშვნელოვანია ლოგისტიკური საკითხების მოგვარება და დისტრიბუციის ახალი არხების განვითარება, რაც ანტიკრიზისულ გეგმაში არ არის გათვალისწინებული.
ამასთანავე, მიწოდების ჯაჭვში არსებულმა შეფერხებებმა კიდევ უფრო გაამძაფრა სამაცივრო და სასაწყობო მეურნეობების საჭიროება. გასული თვის განმავლობაში, ფერმერებს, რომლებმაც ვერ მოახდინეს წარმოებული პროდუქტის რეალიზაცია, გაუფუჭდათ მიღებული მოსავალი. მსგავსი ტიპის შესანახი მოწყობილობის არსებობა ფერმერებს პროდუქტის დროებით შენახვის საშუალებას მისცემდა.
ანტიკრიზისული გეგმა კომერციალიზაციის დაბალი დონის მქონე, მცირემიწიანი შინამეურნეობების (მაგ. 0.25 ჰა) მასობრივ სუბსიდირებას ითვალისწინებს, რაც თავისი არსით უფრო სოციალური პროგრამაა, ვიდრე დარგის ეკონომიკური რენტაბელურობის გარანტი. აღსანიშნავია, რომ ამ ეტაპზე დარგში გაზრდილ სახელმწიფო ხარჯებს არ აქვს მნიშვნელოვანი გავლენა დარგში შექმნილ მთლიან შიდა პროდუქტზე (დიაგრამა 1).
დიაგრამა 1. სოფლის მეურნეობაში შექმნილი მთლიანი შიდა პროდუქტი და დანახარჯები სოფლის მეურნეობაზე (2010 წლის ფასებში)
დარგში მაღალი შედეგების მისაღწევად აუცილებელია კომერციული ფერმერული მეურნეობების გამოყოფა იმ შინამეურნეობებისგან, რომლებიც სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციას მხოლოდ საკუთარი მოხმარებისთვის აწარმოებენ. ამ ორ ჯგუფს, განსხვავებული საჭირობებიდან გამომდინარე, განსხვავებული მიდგომა სჭირდება. მასობრივი სუბსიდირება კი დარგში სტრუქტურულ ცვლილებასა და კონკურენციას ანელებს და არასწორ სტიმულებს ქმნის.

Agricultural Anti-Crisis Plan Assessment
Agricultural and rural development play an important role in the country’s socio-economic development. The restrictions imposed during the pandemic have hindered spring agricultural works which have significantly worsened conditions for farmers and stalled their future potential. Consequently, the Georgian government developed an anti-crisis plan, “Caring for Farmers and Agriculture”, that was presented on 12 March. The proposal entails two forms of aid: direct assistance and sectoral support. Table 1 summarizes each component of the plan:
Table 1. Support Measures
Direct Assistance Sectorial Support
• Supporting smallholders with agricultural cards– subsidies for cattle-breeding and land cultivation services for smallholder farmers (with registered plots in the range of 0.25-10 ha);
• Cheap diesel fuel for farmers – registered agricultural landholders (in the range of 0.25-100 ha) receive diesel for agri-technical works for below the current market price (approximately 1 GEL cheaper per liter, no more than 150 liters per ha);
• Nullifying the cost of land reclamation services – full write-offs for arrears of land irrigation services and exemption from up to 10 ha land irrigation service fees;
• Agri Credit for working capital.
• Grants for agro-industrial machinery, construction or modernization of greenhouses, and procurement and installation of irrigation systems;
• New bank concessions for agricultural production – full financing of interest on loans for annual crops for six months and increased co-financing for fixed assets and leasing;
• Compliance with international standards – co-financing for compliance with international standards on food safety;
• Agri-insurance – the possibility of insuring perennial crops for three years;
• Supporting domestic dairy production – co-financing machinery and infrastructural costs;
• Grants for cooperatives – additional concessions for cooperatives in all current state programs; with further benefits for honey, milk, and grape production cooperatives.
Source: The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, 2020
ADVANTAGES AND DISADVANTAGES OF THE ANTI-CRISIS PLAN
The proposed anti-crisis plan has the following advantages:
1. Supporting domestic production: The recent crisis has clearly demonstrated the importance of local production from a food security standpoint. As self-sufficiency rates for most products are low, it is crucial that any governmental policy aims to develop local production and identify the sectors with the potential for high import substitution.
2. Registration of agricultural land in state support programs: Inadequate land registration is one of the most significant challenges facing agricultural development. Despite the recently simplified procedures and certain positive changes, the majority of land remains unregistered. Within the anti-crisis plan, only farmers with registered land can benefit. Thus, in the short term, this restriction might significantly reduce the number of beneficiaries, however, the registration of agricultural land is ultimately essential for the establishment of a properly functioning land market.
3. Positive changes to the existing programs: Agricultural loans and insurance projects are also worth discussing. The anti-crisis plan includes a secondary guarantee for working capital loans for livestock breeding to significantly stimulate the industry. While in agri-insurance, from international experiences, establishing an agricultural insurance system, with independent function and without any subsidies, requires the development of insurance culture and societal awareness, for which certain financial education is also needed. Since an insurance culture is not yet well-established in Georgia, it is important that the government supports this initiative for a few years and maintains its long-term vision.
Alongside such advantages, the risks associated with an effective anti-crisis plan are also noteworthy:
1. Supporting smallholder farmers with agricultural cards: A similar program has already been implemented by the government (2013-2015). The program received critical assessment because it failed to have a significant, sustainable impact on increased production in the agricultural sector. The program had several shortcomings, the majority of which related to the improper (non-targeted) use of the cards. Therefore, it is vital that the suggested program considers such previous flaws. Moreover, if one considers that a portion of farmers has already purchased agricultural inputs, the benefit of agricultural Cards may ultimately be insubstantial.
2. The diesel fuel program: It is important to minimize the cost of agricultural inputs for farmers, however, considering worldwide decreased fuel prices, the financial means used for this program could certainly have been employed more beneficially elsewhere.
3. The necessity to refine programs: Despite the modified conditions, agricultural insurance still does not cover spring frosts, which are regarded as a key risk. Agricultural insurance additionally fails to include the livestock breeding sector. In 2018, for instance, livestock losses in the country were as follows: 55,800 cattle, 76,100 pigs, and 96,200 sheep and goats (Geostat, 2020).
SUMMARIZING THE ANTI-CRISIS PLAN FOR AGRICULTURE
The mechanisms of the anti-crisis plan, overall, represent an extension of older programs that aim to solve fundamental problems within the sector. As yet, the anti-crisis plan does not focus entirely on solving problems caused by the pandemic; the restrictions caused by the pandemic have expressly complicated the logistics and distribution of products and caused certain obstacles in the supply chain. According to research from the Georgian Farmers’ Association (GFA), 55% of surveyed farmers and agricultural business representatives have encountered complications with product realization. Most farmers depend on the HoReCa (hotels, restaurants, and cafés) hospitality sector, and their products are largely procured for accommodation and food facilities. While, 60% of those surveyed claimed that they were simply unable to sell their products since the closure of hotels, restaurants, and cafés. In such cases, it is vital to resolve logistical issues and to develop new channels of distribution, complications which have not currently been considered by the governmental anti-crisis plan.
In addition, the current obstacles in the supply chain have intensified the need for refrigeration and storage facilities. Over the last month, farmers who were incapable of selling their produce were left with a spoiled harvest. Storage facilities would therefore have given farmers the opportunity to temporarily store their products, without waste.
The anti-crisis plan assumes massive subsidies to smallholders; and, in essence, this is a social program rather than a guarantee for economic profitability in the agricultural sector. It should be noted that increased state expenditure on agriculture has had no significant impact on the gross domestic product (GDP) in the sector (see Figure 1).
Figure 1. Agricultural GDP and public spending in agriculture (constant prices)
In order to achieve sufficient growth in the agricultural sector, it is necessary to differentiate between commercial and subsistence farmers. Due to their distinctive needs, these two groups require unique approaches; as mass subsidies in the sector can hinder structural change and competition, and create the wrong incentives.