მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო არასდროს დამდგარა მსგავსი ომის სასურსათო კრიზისის საფრთხის წინაშე, კოალიცია ქართული ოცნების მიერ 2013-2015 წლებში განხორციელებული სოფლის მეურნეობის პოლიტიკა ამბიციებს მოკლებული ნამდვილად არ არის, ცდილობს რა სააკაშვილის ადმინისტრაციის მიერ ათწლეულის განმავლობაში მცირემიწიანი ფერმერების მეურნეობის „აქტიური უარყოფის“ კომპენსირებას. ამჯერად ჩვენ კრიტიკულად შევაფასებთ მთავრობის ერთ-ერთ პირველ ინიციატივას სასოფლო-სამეურნეო ბარათების შესახებ, რომელიც 2013 წლის თებერვალში დაიწყო.
საქართველოს სოფლის მეურნეობის მაშინდელი მინისტრის, დავით კირვალიძის განცხადებით, პროგრამის მიზანი იყო „საქართველოს დაკარგული სოფლების აღორძინება“, რაც გულისხმობდა 600,000-მდე ქართველი მცირემიწიანი ფერმერისათვის სასოფლო-სამეურნეო საქონლისა და მიწის სახნავი ბარათების გადაცემას, რომელთა საერთო ღირებულება 190 მილიონი ლარი იყო. სხვათა შორის, ამ განცხადებიდან რამდენიმე თვეში, კერძოდ კი, 2 მაისს, კირვალიძე გადადგა. ამის მიზეზი გახდა სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ოფიციალური პირების მიერ პროექტისთვის გამოყოფილი თანხების მითვისებასთან დაკავშირებული სკანდალი. მიუხედავად ამისა, პროგრამა გაგრძელდა გარკვეული ცვლილებებით და (მკვეთრად) შემცირებული ბიუჯეტით 2014 და 2015 წლებში.
ცხრილში #1 მოცემულია პროგრამის პარამეტრების მოკლე შეჯამება 2013-2015 წლებში მათი განვითარების მიხედვით.
ცხრილი 1: სასოფლო-სამეურნეო ბარათების პროგრამა, 2013-2015 წლები
პროგრამა უკვე მესამე წელია ხორციელდება, ამიტომ ჩვენ შევეცადეთ, დაგვედგინა, რამდენად ეფექტური იყო პროგრამა დასახული მიზნების შესრულების თვალსაზრისით. ეს მიზნებია: ქართული სოფლების გამოცოცხლება, დამუშავებული ნაკვეთების რაოდენობის გაზრდა და, რაც მთავარია, სოფლის მეურნეობაში წარმოების ზრდა. მთელი რიგი კითხვებისა ეხება პროგრამის ეფექტურობას: რამდენად სწორად განისაზღვრა სამიზნე ბენეფიციარები და მათთვის დახმარების აღმოჩენა. დაბოლოს, მილიონდოლარიანი კითხვა: არის თუ არა ამ ტიპის პროგრამაში დახარჯული რესურსები გადასახადის გადამხდელთა ფულის საუკეთესო გამოყენება (უნდა გვახსოვდეს, რომ ამ ფულის თუნდაც ნაწილი არის გადასახადების გადამხდელი კომერციული ფერმერების, საკვების ქართველი მწარმოებლებისა და იმპორტიორების გადასახადებიდან მიღებული თანხა).
ჩვენი ანალიზი ეფუძნება მიწის გამოყენებისა და სოფლის მეურნეობის წარმოების შესახებ არსებულ ოფიციალურ სტატისტიკურ მონაცემებს, ასევე, ამომწურავ ინტერვიუებს და ფოკუს-ჯგუფებს პროგრამის ბენეფიციარებთან, სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისათვის საჭირო ნედლეულის და მასალების გამყიდველებთან და სატრაქტორო მომსახურების ცენტრებთან. აღნიშნული ინტერვიუები და ფოკუს-ჯგუფები ჩატარდა როგორც თბილისში, ისე რეგიონებში. კერძოდ კი, აღმოსავლეთში – მცხეთა-მთიანეთში, ქართლსა და კახეთში, სამხრეთში – ქვემო ქართლსა და სამცხე-ჯავახეთში, ხოლო დასავლეთში – გურიასა და სამეგრელოში.
პროგრამის დიზაინის გაუმჯობესება
სასოფლო-სამეურნეო ბარათების პროგრამამ, რომელიც 2013 წლის საზაფხულო თესვის მხარდაჭერის მიზნით, მოსამზადებელი სამუშაოების გარეშე, სახელდახელოდ დაიწყო, შემდეგში მნიშვნელოვანი სახეცვლილება განიცადა. თუკი პროგრამის მთლიანი ბიუჯეტი 2013 წელს 190 მილიონი ლარი იყო, 2015 წელს იგი 50 მილიონ ლარამდე შემცირდა. ეს „დანაზოგი“ განაპირობა, ერთის მხრივ, პროგრამიდან ისეთი შინამეურნეობების ამოღებამ, რომელთა მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთები აღემატებოდა 1.25 ჰექტარს, მეორეს მხრივ, ყველა ტიპისა და ზომის ფერმებისათვის სუბსიდიების მკვეთრად შემცირებამ.
ცვლილებების მიუხედავად, პროგრამის მთავარი იდეა უცვლელი დარჩა. მცირე მიწის მფლობელებს შესთავაზეს სუბსიდირებული ნედლეული და მასალები. შედარებით დიდი მიწების მფლობელებმა მიიღეს სუბსიდიები მიწის დამუშავების მომსახურების ან სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისათვის საჭირო ნედლეულისა და მასალების შესაძენად, მოსავლის ტიპის მიხედვით.
2014 წელს მნიშვნელოვანი ძალისხმევით მოხდა ბენეფიციართა გადამოწმება და მათი რიცხვის გაზრდა 710,000-დან 800,000-მდე. გარდა ამისა, შემოღებულ იქნა ფერმერთა დიფერენცირების უკეთესი მეთოდი. ცალკე გამოიყო, ერთის მხრივ, ფერმერები, რომელთაც მოჰყავთ მრავალწლიანი კულტურები (მაგალითად, თხილი, მანდარინი, ვაშლი) და არ სჭირდებათ ტრაქტორით მიწის დამუშავება, მაგრამ შეუძლიათ ისარგებლონ სუბსიდირებული ნედლეულითა და მასალებით, მეორეს მხრივ, ფერმერები, რომელთაც მოჰყავთ ერთწლიანი კულტურები (სიმინდი, ხორბალი და სხვ.).
ფასების ინფლაციის თავიდან აცილების მიზნით, მთავრობამ დააწესა საცალო გაყიდვების მაღაზიებში ბარათით სარგებლობის შემთხვევაში გასაყიდი საქონლის ფასის ზედა ზღვარი. ვინაიდან სხვადასხვა რაიონულ ცენტრებში გაიხსნა უამრავი ვეტერინარული და მცენარეთა მოვლის მაღაზიები, რეგისტრირებულ საქონლის მომწოდებელთა რიცხვი დროთა განმავლობაში გაიზარდა.
დადებითი გავლენის მიღწევა
პროგრამამ გარკვეულწილად მიაღწია მიზანს, თუ გავითვალისწინებთ, რომ დამუშავებული მიწის რაოდენობა გაიზარდა, ხოლო ფერმერები წახალისდნენ, გამოეყენებინათ ქიმიკატები (სასუქები, პესტიციდები და სხვ.) და ტექნიკის მომსახურება. უფრო ზუსტად, ნათესი ფართობი გაიზარდა 25%-ით 2010 წლის შემდეგ (იხ. გრაფიკი #1). გარდა ამისა, ცხრილი #2 აჩვენებს, რომ 2013 წელს თითქმის ყველა ერთწლიანი კულტურის წარმოება გაიზარდა. ეს ყველაფერი მიუთითებს, რომ პროგრამას ჰქონდა მოკლევადიანი დადებითი გავლენა ფერმერების პროდუქტიულობაზე. მიუხედავად იმისა, რომ ყველა ეს გაუმჯობესება მხოლოდ ამ პროგრამის დამსახურება არ არის, ცალსახაა, რომ პროგრამამ ამ ყველაფერს ხელი შეუწყო.
გრაფიკი #1: ნათესი ფართობი
წყარო: ჩვენი გამოთვლები, რაც ეფუძნება საქსტატის მონაცემებს.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ პროგრამას ჰქონდა გრძელვადიანი ეფექტიც, კერძოდ კი, ბენეფიციარების მიერ პროგრამის ფარგლებში განხორციელებული კაპიტალის ინვესტიცია. მაგალითად, სოფლის მეურნეობის საქონელსა და მიწის დამუშავების მომსახურებაზე დაზოგილი თანხის გამოყენებას ექნება გრძელვადიანი გავლენა მათ პროდუქტიულობაზე. იმავეს თქმა შეიძლება ფერმერების თანამედროვე სასოფლო პროდუქტების (მაგ.: თესლები და ქიმიკატები) სარგებლიანობის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდასა და მათ პრაქტიკულ გამოყენებაზე.
დაბოლოს, ამ პროგრამის კიდევ ერთი გავლენა გულისხმობს ფერმერების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისათვის საჭირო ნედლეულსა და მასალებზე, რადგან გაიზარდა როგორც მომწოდებელთა რაოდენობა, ისე აღნიშნული ნედლეულებისა და მასალების ნაირსახეობა.
გრაფიკი #2: ერთწლიანი კულტურების წარმოება 2012-2013 წლებში
ხშირად მიზანი იკარგება!
ჩვენი კვლევა ადასტურებს, რომ პროგრამას ბევრი ხარვეზი ჰქონდა, რამაც განაპირობა საზოგადოებრივი რესურსების არაეფექტური გამოყენება.
პირველ რიგში, პროგრამა არ ითვალისწინებს, რომ სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების დიდი ნაწილი არ არის სათანადოდ დარეგისტრირებული. საქართველოს საკადასტრო რუკა ძალიან შორს არის სრულყოფილებისგან, ხშირ შემთხვევაში მიწის საკუთრების შესახებ მონაცემები (რაც საფუძველია იმისა, თუ როგორ უნდა განისაზღვროს სუბსიდიის ზომა და ტიპი) არაფორმალურად შეგროვდა, „სოფლის უხუცესებისა“ და მოსახლეობის მიერ მოწოდებულ გადაუმოწმებელ ინფორმაციაზე დაყრდნობით. ბევრი ისეთი შემთხვევა დაფიქსირდა, როდესაც ბარათები მიიღეს ქალაქში მცხოვრებმა მოქალაქეებმა, რომლებიც ფორმალურად ფლობენ მიწას, მაგრამ არ არიან ჩართული სოფლის მეურნეობის საქმიანობაში. მეორეს მხრივ, ბევრ ფერმერს უარი ეთქვა სახელმწიფო სუბსიდიაზე, რადგან ისინი ფორმალურად არ იყვნენ იმ მიწის მეპატრონეები, რომელსაც ამუშავებენ.
მიზნობრიობა, უფრო სწორად კი მისი ნაკლებობა, იყო კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პრობლემა. ჩვენ მოვისმინეთ, რომ დედოფლისწყაროში (კახეთი) ფერმერები სისტემატურად ცვლიდნენ ან ყიდდნენ ბარათებს. ხშირ შემთხვევაში ფერმერებს ერჩიათ, გადაეცვალათ სახნავი ვაუჩერები აგრო-ბარათებში, რათა მიეღოთ დამატებითი ქულები დამატებითი სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისათვის საჭირო ნედლეულისა და მასალების შესაძენად. 27 წლის გიორგი ზ-მა აგვიხსნა: „თქვენ შეგიძლიათ დაიქირავოთ კერძო ტრაქტორი, მისცეთ 20 ლარი მომსახურებისთვის და 20-25 ლიტრი დიზელი ჰექტარზე. ეს მაშინ, როდესაც მექანიზატორის (სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სამანქანო მომსახურების ცენტრი) მომსახურებით სარგებლობის შემთხვევაში, თქვენ უნდა გადაიხადოთ 115 ლარი ჰექტარზე და დამატებით გადასახადი გავლილი მანძილისათვის.“
მიუხედავად იმისა, რომ ბარათების ამგვარი გადაცვლები აუმჯობესებს სუბსიდიების თავდაპირველ განაწილებას, ნაკლებად მისასალმებელი შემთხვევების შესახებაც მოვისმინეთ. საშუალო მიწის (ძირითადად, 10-20 ჰა) მფლობელი ფერმერები სისტემატურად ყიდულობდნენ ბარათებს მცირემიწიანი ფერმერებისგან 20-40% ფასდაკლებით. როგორც ირკვევა, ბევრ მცირემიწიან ფერმერს არ გააჩნია ძალა და/ან სურვილი, ჩაერთოს სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოებში, მათ ურჩევნიათ ნაღდი ფული აიღონ. ჩვენ ჩავიწერეთ შემთხვევები, როდესაც ფერმერებმა მათი კუთვნილი ბარათები აჩუქეს მეგობრებს ან ნათესავებს, ან გადაცვალეს სასმელში. რა თქმა უნდა, უფრო ეფექტური იქნებოდა ასეთი „ფერმერების“დასახმარებლად სასოფლო-სამეურნეო ბარათების ნაცვლად სოციალური პაკეტების გამოყენება.
პროგრამის მიზნებთან დაკავშირებული კიდევ ერთი საკითხი არის საქართველოს რეგიონების კლიმატური პირობებისა და ნიადაგის მრავალფეროვნება. მაგალითად, სოფელ საცხორში (მცხეთა-მთიანეთის რაიონი) გვითხრეს, რომ არც მიწის ხვნა და არც შეძენილი სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისათვის საჭირო ნედლეული და მასალები არ ყოფილა პროდუქტიულობის ზრდის შემაფერხებელი ფაქტორი. აღმოსავლეთ საქართველოში შემაფერხებელი აღმოჩნდა სარწყავი სისტემა. 51 წლის ირაკლი კ-მა საკმაოდ კარგად აგვიხსნა პრობლემა: „ძალიან დიდი ფული დაიხარჯა ბარათების პროგრამაზე. ვაუჩერების მიღების ნაცვლად, ჩვენ გვერჩივნა, მთავრობას სარწყავი სისტემა მოეწესრიგებინა. სარწყავი არხების გარეშე, ქიმიკატებსა და მოხვნაში დახარჯული ფული წყალში გადაყრილი ფულია”.
დასავლეთ საქართველოში კი პირიქით, სარწყავი სისტემები არ არის მწვავე პრობლემა. ფერმერებმა, რომლებსაც გავესაუბრეთ გურიასა და სამეგრელოში, გვითხრეს, რომ პროგრამის ფარგლებში საგრძნობლად გაიზარდა მიწის დამუშავება და სასუქებისა და პესტიციდების მოხმარება. მათი მთავარი საჩივარი იყო სუბსიდიის რაოდენობის შემცირება 2013 წელთან შედარებით, რაც, სავარაუდოდ, პროგრამის შეწყვეტას მოასწავებს. „ჩვენი მთავარი პრობლემა არის მოყვანილი პროდუქტების ნორმალურ ფასებში გაყიდვა“, – განაცხადა 37 წლის ლაშა ლ-მა, ერთ-ერთმა მცირემიწიანმა ფერმერმა გურიის სოფელ შუხუთიდან, – „ამ პროექტზე დახარჯული ფულით წვენების გადამამუშავებელი ორი ქარხანა აშენდებოდა ჩვენს რეგიონში“.
ბაზარზე შეღწევის ხელმისაწვდომობა დასახელდა ერთ-ერთ შემაფერხებელ ფაქტორად დანარჩენ რეგიონებში. სამცხე-ჯავახეთის სოფელ ურაველში მცხოვრები რატი შ-ის თქმით: „მთავარი პრობლემა არის სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ბაზრები. ფერმერს წელიწადში საშუალოდ 1-1.5 ტონა კარტოფილი მოჰყავს გასაყიდად. კლიენტები სოფელში არ მოდიან. კარტოფილის ფასი მერყეობს 0,30-0,40 თეთრს შორის, რაც ფერმერისთვის მიუღებელია. სახელმწიფო უნდა დაეხმაროს ფერმერებს და ხელი შეუწყოს ფასების სტაბილურობას. თუ ეს მოხდება, ხალხი დაიწყებს ხვნა-თესვას ყოველგვარი ვაუჩერების გარეშე”.
შესანიშნავი შეჯამება მოგვაწოდა გიორგი ა-მა დედოფლისწყაროდან: „იმისათვის, რომ პროგრამა ეფექტური იყოს, მთავრობის პოლიტიკა უნდა იყოს მიზანმიმართული. ბევრად უკეთესი იქნება, თუ მთავრობის მხარდაჭერის პროგრამები გათვლილი იქნება კონკრეტულ რეგიონებსა და სექტორებზე. მაგალითად, სხვა რაიონებთან შედარებით, ჩვენს რაიონში ხალხს აქვს უფრო დიდი მიწის ნაკვეთები. საქართველო პატარა ქვეყანაა, მაგრამ თითოეული რეგიონი აწარმოებს სხვადასხვა სახის კულტურებს და, შესაბამისად, აქვს სხვადასხვა საჭიროებები. ერთიანი მიდგომა ყველა რეგიონზე არ იმუშავებს".
წინსვლა
ფაქტი, რომ სასოფლო-სამეურნეო ბარათების პროგრამის ბიუჯეტი დროთა განმავლობაში 190 მილიონიდან 50 მილიონამდე შემცირდა, იმაზე მიუთითებს, რომ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შეფასებით, პროგრამის ეფექტურობა საკმაოდ შეზღუდულია. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ ხელთ არსებული მონაცემები ძალიან მწირია და საბოლოო დასკვნის გამოტანის საშუალებას არ იძლევა, ჩვენ შეგვიძლია შემოგთავაზოთ პროგრამის დიზაინის გაუმჯობესების რამდენიმე ვარიანტი, რომელიც შეიძლება განხორციელდეს მომავალში.
პირველი, უმთავრესი საზრუნავი უნდა იყოს პროგრამის მიზნების უკეთ განსაზღვრა. ეს შეიძლება განხორციელდეს მიწის ფლობის შესახებ უფრო ზუსტი ინფორმაციის მოძიებითა და მათი ადგილობრივ პირობებზე მორგებით. ამავდროულად, უნდა გავითვალისწინოთ, რომ პროგრამის მიზნობრიობის გაუმჯობესება იწვევს ადმინისტრაციული ხარჯების ზრდას.
მეორე, სასოფლო-სამეურნეო ბარათებისა და მსგავსი სუბსიდიების პროგრამას უნდა ჰქონდეს მკაფიო სტრატეგია. საწარმოო ფაქტორების სუბსიდირებას აქვს ნეგატიური ეფექტი (ადამიანები იყენებენ ძალიან ბევრ სუბსიდირებულ ნედლეულსა და მასალებს) და, შესაბამისად, არ არის მცირემიწიანი ფერმერების დახმარების ყველაზე ეფექტური ფორმა გრძელვადიან პერსპექტივაში. მთავარი არგუმენტი სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისათვის საჭირო ნედლეულისა და მასალების სუბსიდიების სასარგებლოდ არის ის, რომ ის ხელს უწყობს ბაზრის განვითარებასა და საწყის ეტაპზე ტექნოლოგიების ათვისებას. კერძოდ კი, ეხმარება ნედლეულისა და მასალების გამყიდველ პატარა მაღაზიებს, განავითარონ ბიზნესი, საშუალებას აძლევს ფერმერებს, გაეცნონ თანამედროვე სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციას, ეხმარება მიმწოდებლებსა და ფერმერებს შორის ურთიერთობების გამყარებას. სუბსიდირების პროგრამის მკაფიო სტრატეგია შეიძლება გულისხმობდეს ფერმერების თავიდანვე ინფორმირებას, რომ ვაუჩერების ღირებულება შემცირდება დროთა განმავლობაში. რამდენიმე წლის შემდეგ (იდეალურ შემთხვევაში, 5-6) სუბსიდიები შეიძლება გადაკეთდეს მოსავლის კრედიტად (უნდა გადაიხადოს მოსავლის აღების შემდეგ).
მესამე, სასოფლო-სამეურნეო ბარათების მსგავსი სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისათვის საჭირო ნედლეულისა და მასალების სუბსიდირების პროგრამა უნდა ითვალისწინებდეს ფერმერებსა და აღნიშნული ნედლეულისა და მასალების მიმწოდებლებზე გათვლილ ტრენინგების კურსს, სადაც ისინი გაეცნობიან ახალ ტექნოლოგიებს და ნედლეულისა და მასალების (სასუქები, ჰერბიციდები, პესტიციდები და ა.შ.) სწორად გამოყენების წესებს. ასეთი ტრენინგის არარსებობის პირობებში სუბსიდირებული სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისათვის საჭირო ნედლეულისა და მასალების გამოყენება, სავარაუდოდ, არაეფექტური იქნება. უფრო მეტიც, მათ შეიძლება დააზიანონ მოსავალი.

While Georgia never faced anything like a wartime food crisis, the agricultural policies implemented by the Georgian Dream coalition government in 2013-2015 did not lack in ambition, seeking to make up for more than a decade of “active neglect” of Georgia’s smallholder agriculture by the Saakashvili administration. In this piece, we take a critical look at one of the first government initiatives, the Agricultural Card Program, introduced in February 2013.
According to the then Minister of Agriculture David Kirvalidze, the program aimed to “revive Georgia’s lost villages”, providing up to 600,000 Georgian smallholders with input subsidies and free plowing services to the tune of 190mln GEL. Incidentally, Kirvalidze had to resign just a few months later, on May 2, amid a scandal involving MoA officials accused of misappropriating public funds allocated to the program. Despite this major setback, the program continued with some modifications and (much) reduced budgets in 2014 and 2015.
A summary of key program parameters, as they evolved in 2013-15, is provided in Table 1.
Table 1: Agricultural Card Program, 2013-2105
As the program enters its third year, we tried to understand how effective it was in achieving its stated objectives: revitalize Georgian villages, increase the total area of land under cultivation and, ultimately, boost agricultural production. Another set of questions relates to the program’s efficiency: how well did it do in terms of targeting its beneficiaries and addressing their needs. In the end, the million-dollar question to ask is whether programs of this type make good use of taxpayers’ money. (Money, we should be reminded, that is at least in part raised through taxes levied on commercial farmers, Georgian food producers, and food imports.)
Our analysis is based on official statistics concerning land use and agricultural production, as well as in-depth interviews and focus groups with program beneficiaries, sellers of agricultural inputs, and providers of machinery services in Tbilisi and Georgia’s regions: Mtskheta-Mtianeti, Kartli, Kakheti in the east; Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti in the south; Guria and Samegrelo in the west.
Launched without much preparation in the rush to support the spring sowing campaign of 2013, the Agricultural Card Program (ACP) subsequently went through significant modifications. The overall budget of ACP was cut from 190mln in 2013 to 50mln in 2015. These “savings” were achieved, first, by excluding households owning plots larger than 1.25ha, and, second, by dramatically reducing subsidies for all farm sizes and types.
The basic logic of the program, however, remained intact. Owners of the smallest plots (not large enough for tractor cultivation) were offered subsidized inputs. Owners of slightly larger plots got subsidies for cultivation services or inputs, depending on crop types.
In 2014, a significant effort was made to verify and expand the list of beneficiaries from 710,000 to 800,000 farmers. Additionally, better targeting was introduced by distinguishing between farmers involved in perennial crops (e.g. hazelnut, mandarin, and apple growers), who do not use tractor cultivation but could benefit from subsidized inputs, on the one hand, and those growing annual crops (maize, wheat, etc.), on the other.
To avoid price inflation, the government set maximum prices on inputs sold through retail shops registered with ACP. The number of registered input suppliers increased over time with many veterinary and plant protection shops opening in various municipality centers.
The program is certain to have achieved impact in terms of increasing the amount of land under cultivation and encouraging smallholders to use chemicals (fertilizers, pesticides, etc.) and machinery services. In particular, sown areas have grown by 25% since 2010 (see Chart 1). Likewise, as shown in Chart 2, production of almost all annual crops increased in 2013, suggesting that ACP has had a positive short-run effect on farmers’ productivity. While not all these improvements can be fully attributed to ACP, the program was certainly a contributing factor.
Source: own calculations based on GeoStat data
It is also important to note that the program is likely to have achieved longer-term impacts as well. In particular, any capital investments made by the project beneficiaries as a result of ACP – e.g. by using money saved on inputs and cultivation services – will have a lasting positive effect on productivity. The same is true about permanent improvements in farmers’ awareness about the benefits of modern agricultural inputs (e.g. seeds and chemicals) and practical experience in their application.
Finally, another impact of the program is concerned with improvements in farmers’ access to inputs as ACP has visibly increased both the number of suppliers and the variety of inputs available to farmers.
Chart 2. Production of annual crops, 2012-13
Source: own calculations based GeoStat data
Our study suggests that the program suffered from many design flows, resulting in inefficient use of scarce public resources.
First, the program’s design failed to take into account that the vast majority of agricultural plots are not properly registered. Since Georgia’s cadastral map is far from complete, data on land ownership (the basis for determining the size and type of subsidy to be provided) was in many instances collected informally, with the help of “village elders” and based on unverified information volunteered by the households. We heard of many instances in which cards were received by urban households who formally own agricultural land but are not at all involved in agricultural activities. On the other hand, many farmers were denied government subsidies because they did not formally own the land they cultivated.
Targeting, or rather lack thereof, was another major issue. In Dedoplistkaro (Kakheti) we heard that cards were systematically exchanged or traded. In many cases, farmers preferred to trade in their “plowing cards” and receive extra points on their “agro cards” (allowing them to buy extra inputs). Giorgi Z., 27 y.o., explained:
You can hire a private tractor for 20 GEL for service and 20-25 liters of diesel per ha. Whereas in case of Meqanizatori [state-owned machinery service center], you need to pay 115 GEL per ha plus a mileage fee”.
While this type of exchange improved upon the initial allocation of subsidies by the ACP, we also heard of the much less welcome phenomenon of medium-size farmers (owning 10-20ha of land) systematically buying cards from smallholders at a 20-40% discount. As it turns out, many of the smallholders simply lack the manpower and/or desire to engage in agricultural production, preferring to get cash instead. Thus, we documented instances in which “farmers” granted cards to friends and neighbors, or – much less auspiciously – exchanged them for alcohol. It goes without saying that it would be more efficient to support such “farmers” using social, rather than agricultural policy tools.
Yet another issue with targeting concerns the great variety of climate and soil conditions across Georgia’s regions. For instance, in Satskhori village (Mtskheta-Mtianeti) we were told that neither tractor cultivation nor agricultural inputs are the binding constraints for increased productivity. In east Georgia, the binding constraint is irrigation. Irakli K. (51 y.o.) was quite explicit on this point:
“The card program costs a lot of money. Rather than getting vouchers, we would like the government to spend this money to improve irrigation. If there is no irrigation, money spent on chemicals or plowing is money wasted”.
Conversely, irrigation is not an acute problem in western Georgia. The farmers we interviewed in Guria and Samegrelo report greatly increased land utilization and use of fertilizer as a result of ACP. Their main complaint is that the amount of subsidy was slashed after 2013, suggesting that the program is unlikely to be sustained.
“The main issue for us to be able to sell our products and to be assured of a reasonable price, suggested Lasha L. (37), a smallholder from Shukhuti village, Guria. “The money that was spent on this project could be used to build two juice processing factories in our region,” he added.
Sustainable market access was identified as the binding constraint in other regions as well. According to Rati Sh. (25) from Uraveli village in Samtskhe-Javakheti:
“Markets for agricultural products is the key issue. A farmer has around 1-1.5 tons of potatoes to sell during the year. Clients are not coming to the village. The price of 0.30-0.40 GEL per kg is not acceptable for farmers. The government should support farmers by ensuring stable prices. If this will be done, people will start plowing and planting without any vouchers.”
An excellent summary was provided by Giorgi A. (43) from Dedoplistkaro, Kakheti. “To be efficient, government policies have to be better targeted”, he said:
It would be far better if government support programs were region- and sector-specific. For instance, in our municipality people have larger plots of land than elsewhere. Georgia is a small country but every region specializes in different kinds of crops and has different needs. The one-size-fit-all approach is not going to work.”
The fact that the ACP budget has been cut over time from 190 to 50mln GEL suggests that, in MoA’s own assessment, the program’s effectiveness has been rather limited. While the data that are available to us are too scanty to allow for the final conclusions to be drawn, we can suggest a number of improvements in program design should it be implemented in the future.
First, better targeting must be a primary concern. Targeting could be improved through more precise identification of land ownership and tailoring to local conditions. At the same time, one should take into account that better targeting increases the administrative cost of the program.
Second, agricultural cards and similar input subsidy programs should have a clear exit strategy. Input subsidies have distorting effects (causing people to use too much of the subsidized input) and therefore are not the most efficient form of delivering assistance to smallholders in the long run. The main argument in favor of input subsidies is that they trigger market development and technology adoption at the initial stage: help small input suppliers develop their businesses; introduce farmers to the use of modern inputs; forge closer links between farmers and input suppliers. A possible exit strategy for an input subsidy program may involve informing farmers from the beginning that the value of vouchers will be reduced over time. After several years (ideally 5-6) subsidies could be transformed into crop credits (to be paid back after harvest).
Third, an input subsidy program, such as ACP, should be accompanied by a training program targeting both farmers and input suppliers, introducing them to new technologies and proper use of inputs (fertilizers, herbicides, pesticides, etc.). In the absence of such training, subsidized inputs are likely to be used inefficiently, potentially even damaging crops.