შარშან ბიტკოინისა და ეთერიუმის კრიპტოვალუტების აურზაურის შემდეგ ბლოკჩეინის ტექნოლოგია ყურადღების ცენტრში მოექცა. ბანკები და ფინანსური ინსტიტუტები ერთმანეთს ასწრებენ ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის დანერგვას. დღეისთვის ფინანსური ინსტიტუტების დაახლოებით 15% ტრანზაქციების დაზღვევისა თუ დადასტურებისთვის უკვე ბლოკჩეინის ტექნოლოგიას იყენებს. IBM იყო ერთ-ერთი პირველი კომპანია, რომელმაც დაინახა ბლოკჩეინის პოტენციალი და დაიწყო ამ კონცეფციაზე მომუშავე სტარტაპების წახალისება. ჯერჯერობით ბლოკჩეინის ტექნოლოგია მხოლოდ კრიპტოვალუტებთან ასოცირდება, თუმცა მისი გამოყენება შესაძლებელია სხვა სფეროებში, მათ შორის სოფლის მეურნეობაშიც.
ბლოკჩეინი არის მზარდი პლატფორმა, რომელიც საწარმოებს ან ინდივიდებს შორის ტრანზაქციების განხორციელებისას გამოიყენება. იგი ინფორმაციას დაცული და გადამოწმებული „ბლოკების ჯაჭვებით“ გადასცემს. ეს არის ციფრულად დაშიფრული ტრანზაქციების „ჰიპერ-რეესტრი“, რომელსაც ტრანზაქციის მონაწილე მხარეები ნებაყოფლობით აზიარებენ ჯაჭვის მეშვეობით. ეს ჰიპერ-რეესტრი იძლევა ვალუტის, საქონლის ან ნებისმიერი ღირებულების მქონე და გამჭვირვალედ განხორციელებული P2P ტრანზაქციების განხორციელების საშუალებას. კოორდინაციის პროტოკოლის მეშვეობით, რომელსაც კონსენსუსის ალგორითმს უწოდებენ, „ბლოკების ჯაჭვები“ სინქრონულად მუშაობს საერთო ქსელში. ბლოკჩეინის ტექნოლოგია კრიპტოგრაფიულად არის დაცული, რაც იმას ნიშნავს, რომ ტრანზაქციის მონაწილე მხარეები ხედავენ რეესტრის მხოლოდ იმ ინფორმაციას, რაზეც აქვთ ავტორიზაცია. მისი შეცვლა ან გატეხვა შეუძლებელია. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, მხარეებს არ შეუძლიათ წინა ტრანზაქციების ისტორიის შეცვლა ან მასზე უარის თქმა.
უკვე მიმდინარეობს დისკუსიები სოფლის მეურნეობის სექტორში ბლოკჩეინის აპლიკაციების გამოყენებაზე, მათ შორის გაყიდვებისა და მიწოდების სფეროებშიც. არაერთი ბიზნესი ცდილობს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის საერთაშორისო ტრანზაქციებში ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის გამოყენებას. მაგალითად, AgriDigital ატარებს საპილოტე კვლევას, რათა შექმნას დაცული და ეფექტიანი აგრო-მიწოდების ჯაჭვები და ჩართოს მოთამაშეები ჯაჭვში ისე, რომ ყველა მონაწილეს შეეძლოს სრული ნდობით მუშაობა.
სოფლის მეურნეობაში ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის გამოყენების სასარგებლოდ გაკეთებული არგუმენტების თანახმად, ის წაახალისებს მცირე ფერმერებს და მეტ კონტროლს მისცემს საკუთარ საქონელზე. როგორც მცირე ფერმერთა და მათზე დამოკიდებულ მომხმარებელთა ლობისტი და Real Food Consumer Coalition-ის დამფუძნებელი, ლიზ რაიტციგი (Liz Reitzig) ამტკიცებს:
„ბლოკჩეინი... ფერმერს საშუალებას აძლევს, გამყიდველთან გააფორმოს ხელშეკრულება და ის პროდუქტი მოიყვანოს, რაზეც მოთხოვნა არსებობს. სრული ან ნაწილობრივი გადახდა შეიძლება დაუყოვნებლივ გადავიდეს ესქროში... რაც ქმნის გარანტიას, რომ ფერმერი მიიღებს გადახდას, ხელშეკრულების პირობების დარღვევისა და მარკეტერების მხრიდან იძულების გარეშე. ფერმერთათვის შრომის ანაზღაურება დიდი პრობლემაა, ბლოკჩეინს კი შეუძლია, პრობლემა ნაწილობრივ მაინც გადაჭრას“.
რიგი კვლევები ადასტურებს, რომ ბლოკჩეინმა შეიძლება რევოლუცია მოახდინოს სოფლის მეურნეობასა და სურსათის მიწოდების ჯაჭვში. ბლოკჩეინის ტექნოლოგია სურსათის ტრანზაქციებს მიკვლევადსა და გამჭვირვალეს ხდის. სურსათის ტრანზაქციებში ხშირად ვაწყდებით ინფორმაციასთან დაკავშირებულ პრობლემებს, ბლოკჩეინის დანერგვა კი ხელს შეუწყობს სურსათის უსაფრთხოებას. იტალიის ცხენის ხორცის სკანდალი სურსათის უსაფრთხოების სტანდატის დარღვევის ერთი მაგალითია. სურსათის წარმომავლობის სერტიფიცირება ჯერ კიდევ პრობლემაა. Beefledger არის ერთ-ერთი წარმატებული პლატფორმა, რომელიც ავსტრალიაში შეიქმნა და რომელიც ბლოკჩეინის უსაფრთხოებისა და გადახდის პლატფორმას იყენებს საქონლის ხორცის მიწოდების ჯაჭვში. მისი დირექტორის, ვორვიკ პაუელის თქმით, ავსტრალიური საქონლის ხორცის ფასი იმდენად მაღალია ჩინეთში, რომ თაღლითობის სტიმულს ქმნის. ამიტომ Beefledger აპირებს, წაახალისოს მომხმარებლები, ზუსტად იცოდნენ, საიდან მოდის მათი ხორცი და რომ მათთვის სასურველ პროდუქციაში იხდიან თანხას. წარმატების კიდევ ერთი მაგალითია IBM-ისა და Walmart-ის თანამშრომლობა, მეტი გამჭვირვალობა შეიტანონ მიწოდების ჯაჭვში და განდევნონ მოთამაშეები, რომლებიც არღვევენ ხელშეკრულებებს.
სოფლის მეურნეობის სექტორში ბლოკჩეინის დანერგვით შეიძლება გადაიჭრას ლოჯისტიკის პრობლემაც, რადგან სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების ვარგისიანობა საკმაოდ ხანმოკლეა, რაც მიწოდების ჯაჭვში არაერთ გაურკვევლობას ქმნის. UPS Transport Alliance-სთან გაერთიანდა, რათა შექმნან მომავლის ლოჯისტიკის ჭკვიანი ქსელი, რომელიც ბლოკჩეინის ტექნოლოგიაზე იქნება დაფუძნებული.
ბლოკჩეინში გამოიყენება ჭკვიანი კონტრაქტები. ეს არის პროგრამული აპლიკაცია, რომელიც იძლევა ბიზნეს-პროცესის ავტომატიზაციის საშუალებას, პროცესი დაცული და დეცენტრალიზებულია. ჭკვიანი კონტრაქტები ჩვეულებრივ კონტრაქტს ჰგავს, თუმცა ამ შემთხვევაში მხარეთა შორის გაცვლის პროცესი ავტომატურად სრულდება, ავტორიზებული მესამე მხარის საჭიროების გარეშე.
სოფლის მეურნეობაში ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის დანერგვას მრავალი სარგებლის მოტანა შეუძლია, თუმცა არსებობს გარკვეული სკეპტიციზმი. ფორბსს თუ დავუჯერებთ, არაერთი საფრთხე არსებობს, რამაც შეიძლება შეაფერხოს ბლოკჩეინის დანერგვა. პირველი, საერთაშორისო სურსათისა და სასმელების კომპანიები მუშაობენ სხვადასხვა რეგულაციებითა და კანონებით, რამაც შეიძლება ხელი შეუშალოს ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის ფართომასშტაბიან დანერგვას. მეორე, ქსელთან და ინტერნეტთან ცუდი კავშირი, მოძველებული ტექნოლოგიები და ტექნოლოგიის გამოყენების შესახებ მწირი ცოდნა არის განვითარებად ქვეყნებში ბლოკჩეინის დანერგვის მთავარი შემაფერხებელი ფაქტორები.
2017 წელს საქართველო იყო ერთ-ერთი პირველი ქვეყანა, რომელმაც დაიწყო ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის გამოყენება საკუთრებასთან დაკავშირებული სამთავრობო ტრანზაქციების ვალიდაციის პროცესში. Bitfury Group-თან თანამშრომლობით საქართველოს საჯარო რეესტრის ეროვნულმა სააგენტომ წარმატებით დანერგა ბლოკჩეინის ტექნოლოგია უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული ოფიციალური ტრანზაქციების დაცვისა და დადასტურების სისტემაში. მიწის საკუთრების რეგისტრაციაზე აპლიკაციის დატესტვის შემდეგ, Bitfury Group-მა და საჯარო რეესტრმა ხელი მოაწერეს ახალ მემორანდუმს ბლოკჩეინის გამოყენებით მიწის რეგისტრაციის სერვისის შექმნაზე. ეს იმას ნიშნავს, რომ მიწის საკუთრებასთან დაკავშირებული ტრანზაქციები (მაგალითად, ყიდვა, გაყიდვა, რეგისტრაცია, ქონების გაუქმება, იპოთეკა, გაქირავება, სანოტარო მომსახურებები) დაცული და გააქტიურებული იქნება ბლოკჩეინის ტექნოლოგიით. ასეთი პროგრამა უკვე შეიქმნა შვედეთსა (Chromaway) და ჰონდურასში (Factom).
სასოფლო-სამეურნეო ტრანზაქციებში ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის გამოყენების კიდევ უფრო მეტი შესაძლებლობის ხელშეწყობისთვის „აუცილებელია“ წვდომა უწყვეტ ინტერნეტთან. 2017 წელს საქართველოს შინამეურნეობათა დაახლოებით 71%-ს ჰქონდა წვდომა ინტერნეტზე (იხ. გრაფიკი 1). საქართველოს სოფლებში ეს მაჩვენებელი მხოლოდ 56%-ია.
გრაფიკი 1. შინამეურნეობების წილი, რომელთაც აქვთ წვდომა ინტერნეტზე, 2017 წელი
საქსტატის მონაცემებით, 2017 წელს საქართველოს სოფლად და ქალაქად მცხოვრები მოსახლეობის მხოლოდ 1 %-ს არ განუხორციელებია ინტერნეტთან დაკავშირებული აქტივობა (სოციალურ ქსელში შესვლა, საძიებო სისტემის გამოყენებით ინფორმაციის მოძიება, იმეილის გაგზავნა თანდართული დოკუმენტით (დოკუმენტი, ფოტო და სხვ.) და ა.შ.). საინტერესოა, რომ 2017 წელს სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის 37%-ს და ქალაქად მცხოვრები მოსახლეობის 22%-ს არ შეუსრულებია პროგრამული უზრუნველყოფის პროდუქტებთან დაკავშირებული აქტივობები (იხ. გრაფიკი 2)1. მოსახლეობის უდიდესმა ნაწილმა (სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის 28%, ქალაქად მცხოვრები მოსახლეობის 27%) შეასრულა ერთი ან ორი აქტივობა.
გრაფიკი 2: 15 წლის და უფროსი ასაკის მოსახლეობის განაწილება, პროგრამული უზრუნველყოფის პროდუქტებთან დაკავშირებული აქტივობების რაოდენობის მიხედვით (%)
საქართველომ უკვე გადადგა სოფლის მეურნეობაში ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის დანერგვის პირველი ნაბიჯები, თუმცა უნდა გადაიჭრას გამოწვევები, თუ გვინდა ქართველი ფერმერების წახალისება. უნდა შეიქმნას ციფრული ტრანზაქციებისთვის საჭირო ინფრასტრუქტურა, რადგან წვდომა ქსელსა და შესაბამის ტექნოლოგიებზე არის ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის გამოყენების წინაპირობა. ქართველი ფერმერების ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევა შეიძლება იყოს ბლოკჩეინის ტექნიკური გაგებაც. მცირე ფერმერებს შეიძლება არ ჰქონდეთ სათანადო უნარ-ჩვევები და ცოდნა.
მიუხედავად ყველაფრისა, ბლოკჩეინის ტექნოლოგიას აქვს პოტენციალი, წინ წაწიოს საქართველოს სოფლის მეურნეობა და გადაჭრას მიწოდების ჯაჭვში არსებული პრობლემები: წარმოება, დისტრიბუცია და გაყიდვები. საჯარო რეესტრის წარმატებულმა გამოცდილებამ მიწის საკუთრების ტრანზაქციებში შეიძლება წაახალისოს ბლოკჩეინის ტექნოლოგიის კიდევ უფრო მეტად გამოყენება სოფლის მეურნეობის სხვა სფეროებში და გადაიყვანოს სექტორი ბლოკჩეინის მომავალში.
1 საქსტატის მონაცემებით, ასეთ აქტივობად ითვლება დოკუმენტის ან საქაღალდის კოპირება ან გადატანა, დოკუმენტში ინფორმაციის კოპირებისა და გადატანის ფუნქციის გამოყენება; ექსელში მარტივი არითმეტიკული ფორმულების გამოყენება; ახალი მოწყობილობების (მაგ. მოდემის, ვებ-კამერის, პრინტერის) ჩართვა და დაყენება; აპლიკაციის პოვნა, ჩამოტვირთვა, დაყენება და კონფიგურაცია; პრეზენტაციის პროგრამების გამოყენებით ელექტრონული პრეზენტაციის მომზადება; კომპიუტერსა და სხვა მოწყობილობას შორის დოკუმენტების გაზიარება; კომპიუტერული პროგრამის დაწერა სპეციალური ენის გამოყენებით.

Blockchain technology became a huge story last year due to the hype over cryptocurrencies such as Bitcoin and Etherium. Banks and other financial institutions are rushing to adopt blockchain technology. Nowadays, about 15% of financial institutions use blockchain technology to secure and validate transactions. IBM was one of the first companies that saw the potential of blockchain use and encouraged startups related to the concept. While blockchain technology is mainly associated with the use of cryptocurrencies, the concept can be implemented in a wide variety of fields, including agriculture.
Essentially, blockchain is an emerging platform for executing transactional services across enterprises or between individuals that share trusted information via a securely verified “chain of blocks.” It presents a shared version of a “hyper-ledger” of digitally signed and encrypted transactions that participants voluntarily agree to share through the chain. That ledger allows for peer-to-peer transactions of currency, commodities, and literally anything else that has value and takes place transparently. By running a coordination protocol called a consensus algorithm, “chains of blocks” are maintained in sync across the peer network. Blockchain technology uses cryptographic security so that participants can only see information on the ledger that they are authorized to view and that cannot be changed or hacked. In other words, participants cannot change or deny the history of past transactions.
There have been discussions on blockchain applications within the agricultural sector, including sales and deliveries. A number of businesses are attempting to use blockchain technologies for international transactions with agricultural commodities. For instance, AgriDigital is piloting a study to create trusted and efficient agri-supply chains and integrate actors in the chain so all participants can operate with full confidence.
Arguments in favor of implementing blockchain technologies in agriculture are that it will empower smallholder farmers and they would have more control over their commodities. As argued by Liz Reitzig, the founder of Real Food Consumer Coalition (RFCC), which advocates and lobbies small farmers and the consumers who depend on them:
“Blockchain...offers means for farmers to contract with sellers to grow what is needed. Full or partial payment can go into escrow immediately...to guarantee payment to the farmer without breach of contract and coercion by marketers. Getting paid for labor is a big challenge in the farming world, and Blockchain can alleviate part of that.”
Some studies claim that blockchain might revolutionize agriculture and the food supply chain. Blockchain technology ensures the traceability and transparency of food transactions. As food transactions are often fraught with a number of information problems, blockchain implementation might contribute to food safety. The Italian Horsemeat Scandal is just one of plenty of examples of food safety standard violations; certification of food origin still remains a related problem. Beefledger presents one of the successful platforms, based in Australia, which integrates blockchain security and a payment platform for the beef supply chain. According to its director, Warwick Powell, Australian beef prices are so high in China that it creates an incentive to commit fraud. Accordingly, Beefledger aims to empower consumers to know exactly where their beef comes from and ensure that they are paying for exactly what they get. Another successful example includes an IBM and Walmart collaboration to bring transparency to the supply chain and remove actors who violate agreements.
Another problem that might be solved by blockchain adoption in the agricultural sector is logistics, as agricultural products usually have a very short shelf life and there are many uncertainties related to the supply chain. UPS has joined with Transport Alliance to create an opportunity to create the smart logistics network of the future based on blockchain technology.
Blockchains enable the usage of smart contracts, which are software programs that enable the automation of business processes in a secure and decentralized manner. Smart contracts are similar to regular contracts but are fulfilled automatically and ensure the process of exchange between different parties without the need for an authorized third party.
While there are many benefits associated with implementing blockchain technology in agriculture, there is also quite a lot of skepticism. According to Forbes, there are plenty of drawbacks that could stop blockchain adoption in its tracks. First, international food and beverage companies operate under different regulations and laws that might impede the widespread implementation of blockchain technology. Second, poor network connectivity, outdated technology, and knowledge gaps regarding the usage of technology are the main pitfalls in blockchain adaption in developing countries.
In 2017, Georgia has become one of the pioneering countries adopting blockchain technology to validate property-related government transactions. In collaboration with Bitfury Group, the National Agency of Public Registry of Georgia (NAPR) has successfully integrated blockchain technology to secure and validate official transactions related to real estate. After testing the software for land title registration, Bitfury Group and NAPR have signed a new memorandum on creating blockchain-based land registry services. This means that land-titling transactions such as purchases and sales, registration, demolition of property, mortgages, and rentals, and notary services can be secured and validated by blockchain technology. For instance, such software is built in Sweden by the startup Chromaway, and in Honduras by Factom.
In order to facilitate opportunities for the further use of blockchain technologies in agricultural transactions, access to reliable internet connection is a “must.” Approximately 71% of Georgia’s overall households had access to the internet in 2017 (figure 1). In rural areas of Georgia, access stands at 56%.
Figure 1: Share of Households with Internet Access in 2017 (%)
According to Geostat, in 2017, only 1% of Georgia’s rural and urban population has not conducted internet-related activities such as social networking, using a search engine to find information, sending e-mails with attached files (documents, pictures, etc.), etc. Interestingly, 37% of the rural and 22% of the urban population have not carried out software-related activities in 2017 (Figure 2)1. The biggest share of the population has conducted one or two software-related activities; the corresponding shares are 28% and 27% for the rural and urban populations, respectively.
Figure 2: Distribution of Population Aged 15 and Older Who Have Carried out Software Related Activities (%)
While Georgia has already made the first steps toward implementing blockchain technology in agriculture, there are challenges that should be addressed to empower Georgian smallholder farmers. The infrastructure required for digital transactions should be developed, as access to network connectivity, as well as the appropriate technology, are the necessary preconditions for using blockchain technology. One of the biggest challenges for Georgian farmers might also be the technical understanding of blockchain. Small farmers might be not equipped with appropriate skills and knowledge.
Nevertheless, blockchain technology has the potential to take Georgia’s agriculture forward and solve problems all along the supply chain: production, distribution, and sales. The successful experience of NARP regarding land-titling transactions might encourage further applications of blockchain technology to other areas of agriculture and propel the sector into the blockchain future.