საქართველოსთვის რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) SME ტესტირების მეთოდოლოგიის შემუშავება და საქართველოს მთავრობის კომპეტენციის გაძლიერება RIA SME მექანიზმების პრაქტიკაში გამოყენებაში
პროექტის ეტაპები: დაწყების თარიღი: 20.02.2023 დასრულების თარიღი: 31.01.2024
ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა, UNDP-თან პარტნიორობით, დაიწყო მუშაობა ახალ პროექტზე, სახელწოდებით "საქართველოსთვის რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) SME ტესტირების მეთოდოლოგიის შემუშავება". პროექტის ამოცანაა, ძირითადი ინსტრუმენტების, ცოდნისა და პრაქტიკული გამოცდილების მიწოდებით დაეხმაროს საქართველოს მთავრობას საქართველოს SME სექტორისთვის შემუშავებული პოლიტიკის ზეგავლენის ეფექტიანად შეფასებაში.
მცირე და საშუალო საწარმოები (SME) მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების პროცესში როგორც საქართველოში, ისე მსოფლიოში, რადგან ძირითადი დამსაქმებლები და მწარმოებლები არიან. შედეგად, მიზნობრივი საკანონმდებლო ბაზის და ეფექტური შეფასების ინსტრუმენტების არსებობა უაღრესად მნიშვნელოვანია ეფექტიანი პოლიტიკის შემუშავების პროცესში.
RIA SME ტესტირების მეთოდოლოგია საყოველთაოდ აღიარებული მექანიზმია, ამიტომ მისი დანერგვით პროექტი მიზნად ისახავს გააძლიეროს დარგობრივი სამინისტროების RIA-ის ჩატარების კომპეტენცია. პროექტი განსაკუთრებულ აქცენტს აკეთებს მცირე და საშუალო ბიზნესზე ზემოქმედების შეფასებაზე. პროექტის ფარგლებში შემუშავდება საქართველოს ადგილობრივ კონტექსტზე მორგებული რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) SME ტესტირების მეთოდოლოგია, ყოვლისმომცველი სახელმძღვანელო და რეალური მაგალითების ამსახველი პრაქტიკული ინსტრუმენტების დოკუმენტი საჯარო მოხელეთათვის.
პროექტის კიდევ ერთი ამოცანაა საჯარო მოხელეთა კომპეტენციის გაძლიერება აღნიშნული მეთოდოლოგიისა და ინსტრუმენტების გამოყენების მიმართულებით, რათა მომავალში მათ დამოუკიდებლად შეძლონ ამ მეთოდოლოგიის გამოყენება.

Developing RIA SME Test Methodology for Georgia while strengthening the capacity of the Government of Georgia in utilizing the SME RIA tools in practice
Status: Ongoing
Project Milestones: Start date: 20.02.2023 End Date: 31.01.2024
ISET Policy Institute, in partnership with UNDP, has launched a new project, entitled "Developing RIA SME Test Methodology for Georgia", with the aim of strengthening the Government’s capacity to analyze policy impacts on SMEs by providing essential tools, knowledge, and practical experience.
Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) play a significant role in driving economic development, both globally and in Georgia, where they make substantial contributions to employment and output. Consequently, there is an urgent need for a targeted legislative framework and effective assessment tools to empower civil servants in policymaking.
Via implementation of the internationally recognized RIA SME Test, this project seeks to enhance the capacity of line ministries to conduct Regulatory Impact Assessments (RIAs) – with a specific focus on evaluating the impacts on SMEs. It will involve the development of a customized RIA SME test methodology, tailored to the local context in Georgia, alongside comprehensive guidelines and practical tools derived from real-life examples for utilization in public services.
Additionally, this sub-project aims to strengthen the skills of public servants who will employ the methodology and tool, enabling them to autonomously conduct RIA SME tests in the future.