სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და კერძო სექტორის მხარდამჭერი ასოციაციების ადვოკატირების შესაძლებლობების განვითარება
პროექტის ეტაპები: დაწყების თარიღი: 07.03.2022 დასრულების თარიღი: 31.03.2024
ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა დაიწყო ახალი პროექტი – „სამოქალაქო  საზოგადოების ორგანიზაციებისა და კერძო სექტორის მხარდამჭერი ასოციაციების ადვოკატირების შესაძლებლობების განვითარება“, რომელიც USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით ხორციელდება.
გრანტის მიზანია, დაეხმაროს საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებისა და კერძო სექტორის მხარდამჭერი ასოციაციების ორგანიზაციული ეფექტურობის გაძლიერებაში, რაც შესაძლებელია ანალიტიკური, კვლევისა და ადვოკატირების შესაძლებლობების განვითარებით; პერსონალის პროფესიული უნარების გაფართოებით; პოლიტიკის შემუშავების პროცესში ეფექტური ჩართვისთვის საჭირო ინსტრუმენტებისა და რესურსებით აღჭურვით; ადვოკატირების მიზნების მიღწევისთვის საჭირო ადვოკატირების სერვისების გაცნობით.
USAID-ის მდგრადობის ინდექსის გზამკვლევის თანახმად, ბოლო 10 წლის განმავლობაში სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მდგრადობის ინდექსი შედარებით სტაბილური იყო (ინდექსის მაჩვენებელი 4), რაც იმას ნიშნავს, რომ ქართული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები ჯერ კიდევ მდგრადობის განვითარებაზე მუშაობენ (7 – შეფერხებული მდგრადობა, 1 – გამყარებული მდგრადობა). სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს არ გააჩნიათ გრძელვადიან პერსპექტივაში გადარჩენისთვსი საჭირო ინსტიტუციური შესაძლებლობები. კერძოდ,  ისინი ფინანსურად დაუცველები არიან და დივერსიფიცირებული მაღალი ხარისხის სერვისებისა და პროდუქტების მიწოდებისთვის იბრძვიან. ისინი დაბრკოლებებს აწყდებიან კვალიფიციური ადამიანური რესურსების შენარჩუნებასა და მყარი საჯარო იმიჯის ჩამოყალიბებაშიც. ამდენად, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა და კერძო სექტორის მხარდამჭერმა ასოციაციებმა უნდა განივითარონ მონაცემების შეგროვების, კვლევის ჩატარებისა და ანალიტიკური მეთოდების გამოყენების უნარები, რაც დაეხმარება მათ ეფექტური და პროდუქტიული ადვოკატირების პროცესში ჩართვაში.
პროექტის მიზანია ინტეგრირებული, სინერგიული მეთოდის გამოყენებით დაეხმაროს პროექტში მონაწილე ორგანიზაცებს ამ საჭიროებებისა და შეზღუდვების გადაჭრაში. მონაწილეები მიიღებენ ღირებულ ცოდნას, რასაც მომავალში გამოიყენებენ. ამისთვის შემუშავდება მრავალფეროვანი საგანმანათლებლო მოდულები, რასაც მოჰყვება პროგრამის ზეგავლენის შეფასება და ცოდნის გაზიარება.
სამოქალაქო საზოგადოებისა და კერძო სექტორის ორგანიზაციების კვლევის, კომუნიკაციისა და ადვოკატირების შესაძლებლობების გაძლიერება დაეხმარება მათ, უფრო მაღალი ხარისხის სერვისები შესთავაზონ საკუთარ სამიზნე ჯგუფებს და უფრო აქტიურად ჩაერთონ პოლიტიკის შემუშავებისა და განხორციელების პროცესში. ამგვარად, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები შეძლებენ კიდევ ერთი ნაბიჯი გადადაგან მდგრადობისკენ.

ISET Policy Institute has launched a new project – “Develop the advocacy capacity of CSOs and PSAs”. This project is being implemented with the support of the USAID Economic Governance Program.
The objective of the grant is to assist Georgian CSOs and PSAs in enhancing their organizational effectiveness by developing analytical, research, and advocacy capacity; expanding the professional skills of their personnel; equipping organizations with the instruments and resources required to engage effectively in the policymaking process; and assisting organizations with the introduction of advocacy services to achieve their advocacy goals.
According to the USAID Sustainability Index Explorer, the sustainability index for CSOs has remained relatively stable over the last ten years (at an index value of 4), which implies that Georgian CSOs are still evolving their sustainability (7- Impeded Sustainability; 1- Enhanced Sustainability). CSOs currently lack the institutional capacity to survive in the long term. In particular, they are financially vulnerable and struggle to deliver diversified high-quality services and products. They also face obstacles in maintaining qualified human resources and building a solid public image. CSOs and PSAs, therefore, need to develop their capacity to collect data, conduct research, and employ analytical tools which produce meaningful evidence that is able to engage in an effective and productive advocacy process.
The grant activity will address these needs and constraints via an integrated, synergistic approach. The participants will gain valuable knowledge for future use through solicitation and the development of a diverse set of educational modules and mentoring, followed by an impact evaluation and the sharing of expertise.
Strengthening CSOs’ research, outreach, and advocacy capabilities will naturally help them offer higher quality services to their communities and be more engaged in policy design and implementation, which will eventually put CSOs on the path toward future sustainability.