პროექტი ევროკავშირის IPSC პროგრამის ფარგლებში განხორციელდა. პროექტი გაეროს ოთხი სააგენტოს – UNDP, FAO, UNIDO, IOM – ერთობლივი ინიციატივით დაიგეგმა და განხორციელდა.
UNIDO-ის UNJP-ის კომპონენტი მიზნად ისახავს პოლიტიკის შემქმნელებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების შესაძლებლობების გაძლიერებას კლასტერების იდენტიფიცირებისა და განვითარების მიმართულებით.
პროექტის მიზანი მეწარმეობისა და ბიზნესის კომპეტენციის გაძლიერებაა. ამისთვის საჭიროა მთავრობისა და ადგილობრივი ერთეულების კომპეტენციის გაძლიერება, რათა მათ შეძლონ კლასტერების შექმნა და ოპერირება, კომპანიების პირდაპირი მხარდაჭერა სტრატეგიული ინვესტიციებით, დიასპორის ჯგუფებთან დაკავშირება და ბიზნესებისთვის ამ სტრატეგიების ეფექტიანობის ჩვენება.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მიერ ჩატარებულმა კვლევამ მოახდინა საქართველოში განვითარებადი და პოტენციური კლასტერების კლასიფიცირება. კვლევა პრიორიტეტს მრეწველობისა და აგრო-ბიზნესის სექტორზე აკეთებდა. კვლევამ აჩვენა, რომ: ქვეყანაში მწარმოებლები და გადამამუშავებლები გეოგრაფიულად კონცენტრირებული არიან; არსებობს მწარმოებლებსა და შუალედური დამხმარე ინსტიტუციებს შორის უკვე არსებული და/ან პოტენციური თანამშრომლობის პრაქტიკა; ეს ინსტიტუციები შეიძლება გახდნენ კლასტერების განვითარების აგენტები და ხელი შეუწყონ და წაახალისონ მწარმოებლებს შორის თანამშრომლობას.

The assignment was undertaken under the EU IPSC programme. The project was a joint initiative of the four UN Agencies: UNDP, FAO, UNIDO, IOM.
UNIDO's component of the UNJP is aimed at strengthening the capacities of policy-makers and other stakeholders to identify and develop clusters.
The objective of the project was to enhance entrepreneurship and business sophistication by strengthening the capacities of government and local entities to develop and operate clusters and supporting companies directly with strategic investments and to better connect with diaspora groups, while also demonstrating the effectiveness of these strategies to businesses.
The study conducted by the ISET Policy Institute, mapped emerging and potential clusters in Georgia with a focus on the manufacturing and agro-business sectors in order to highlight: the geographical concentration of producers and processors in the country, and established and/or potential cooperation activities among producers and intermediate support institutions that could become cluster development agents (CDA) and thus facilitate and trigger cooperation among producers.