ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის აგრარული პოლიტიკის კვლევითმა გუნდმა საფრანგეთის მეცხოველეობის ინსტიტუტთან თანამშრომლობით საქართველოში საქონლის ხორცის ბაზრის კვლევა ჩაატარა.
„ხორცზე მოთხოვნის დაკმაყოფილების“ პროექტი საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საფრანგეთის მეცხოველეობის ინსტიტუტის ერთობლივი პროექტია, რომელსაც საფრანგეთის ეკონომიკის სამინისტრო FASEP პროგრამის ფარგლებში აფინანსებს. კვლევის მიზანია საქართველოში ხორცის წარმოების განვითარების შესაძლებლობების შეფასება. პროგრამა 2017 წლის მარტში დაიწყო და 2017 წლის ოქტომბრამდე გაგრძელდება, ამ ხნის განმავლობაში საქართველოს საფრანგეთიდან სამი მისია ეწვევა.
საფრანგეთის მეცხოველეობის ინსტიტუტმა ISET-ის კვლევით ინსტიტუტს სთხოვა საქართველოში საქონლის ხორცის ბაზრის კვლევის ჩატარება. ჩვენ გამოვკითხეთ 25 მაღაზია (მცირე მაღაზიები შენობებში, ღია ბაზრებსა და სუპერმარკეტებში) და 15 რესტორანი. ნედლეულის ფასების შესახებ მონაცემები შეგროვდა ოფიციალური სტატისტიკიდან, ასევე ექსპერტთა გამოკითხვის პროცესში.
ამ გამოკითხვის შედეგები საშუალებას მოგვცემს, უკეთ გავიგოთ, როგორ მუშაობს საქონლის ხორცის ბაზარი საქართველოში.

In cooperation with French Livestock Institute, APRC has conducted research on the beef market in Georgia.
The project “Meet the Meat Demand” is a cooperation between the Ministry of Agriculture MOA of Georgia and the French Livestock Institute, financed by the French Ministry of Economy through the FASEP program. The aim of the study is to assess the possibilities for the development of beef production in Georgia. The program started in March 2017 and will last until the end of October 2017, after three missions in Georgia in March, April, and September.
The French Livestock Institute asked ISET to conduct market research for the beef market in Georgia. We interviewed 25 shops (small shops in buildings, in open markets, and in supermarkets) and 15 restaurants. Data on farm input prices were also collected from official statistics as well as by interviewing experts.
The results from this survey will provide the opportunity to better understand how the beef market functions in Georgia.