ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა, როგორც აღმოსავლეთ პარტნიორობის საგზაო უსაფრთხოების ობსერვატორიის (EaP RSO) მასპინძელი ინსტიტუტი, მონაწილეობა მიიღო საგზაო უსაფრთხოების შესახებ მე-4 გლობალურ მინისტერიალში, რომელიც 2025 წლის 18-20 თებერვალს მაროკოს ქალაქ მარაკეშში გაიმართა.
კონფერენცია, რომლის თემაც იყო “Commit to Life", ერთ სივრცეში მოუყარა თავი ლიდერებსა და ექსპერტებს მთელი მსოფლიოდან, რათა კიდევ უფრო დაჩქარდეს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის ამოცანა, კერძოდ, 2030 წლისთვის განახევრდეს გლობალური საგზაო სიკვდილიანობის მაჩვენებელი.
კონფერენციის განმავლობაში ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა უმასპინძლა პარალელურ ღონისძიებას, რომელსაც ევროკომისიისა და მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლებიც დაესწრნენ და საშუალება მისცა დაინტერესებულ სტუმრებსა და ორგანიზაციებს, მეტი გაიგონ EaP RSO-ს ტექნიკური სამდივნოსა და მონაწილე ქვეყნების საქმიანობის შესახებ.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის გზების უსაფრთხოების ობსერვატორია (EaP RSO) არის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ხუთი ქვეყნის - სომხეთის, აზერბაიჯანის, საქართველოს, მოლდოვისა და უკრაინის - ერთობლივი ინიციატივა, რომლის საერთო მიზანია 2030 წლისთვის საგზაო შემთხვევების შედეგად დაღუპულთა რაოდენობის 50%-ით შემცირება. პროექტის მასპინძელი ქვეყანა საქართველოა, ტექნიკურ სამდივნოს კი ხელმძღვანელობს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი და EASST – უსაფრთხო და მდგრადი ტრანსპორტის აღმოსავლეთ ალიანსი (გაერთიანებული სამეფო). ევროკავშირის დაფინანსებითა და მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით, ობსერვატორია გააერთიანებს ქვეყნის დონეზე არსებულ მონაცემებს და იმოქმედებს როგორც კატალიზატორი ეროვნული საგზაო უსაფრთხოების მონაცემების შეგროვების, მართვისა და ანალიზის გასაძლიერებლად. მისი მიზანია საგზაო უსაფრთხოების მონაცემების მონიტორინგი ავარიებიდან მიღებულ მონაცემებს მიღმა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება, რაც ხელს შეუწყობს საგზაო უსაფრთხოების პოლიტიკის განვითარებისთვის აუცილებელი მტკიცებულებების მყარი ბაზის შექმნას.

ISET Policy Institute, as a host institution for the Eastern Partnership Road Safety Observatory (EaP RSO), participated in the 4th Global Ministerial Conference on Road Safety held in Marrakech, Morocco on February 18-20, 2025.
The conference, themed "Commit to Life," brought together leaders and experts from around the world to accelerate action towards the Sustainable Development Goals' target of halving global road deaths by 2030.
During the conference, the ISET Policy Institute hosted a side event that featured short introductory speeches from European Commission and World Bank representatives and provided networking opportunities for attendees to learn more about the work of the EaP RSO Technical Secretariat and its participating countries.
The Eastern Partnership Road Safety Observatory (EaP RSO) is a joint initiative of the five Eastern Partnership countries – Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova, and Ukraine – with the common goal of reducing road casualties by 50% by 2030.
The Technical Secretariat for the Observatory is hosted by Georgia and led by the ISET Policy Institute (Georgia) and EASST – Eastern Alliance for Safe and Sustainable Transport (UK). Funded by the European Union and supported by the World Bank, the Observatory houses country-level data and will act as a catalyst for strengthening national road safety data collection, management and analysis. Its aim is to monitor road safety data beyond that derived from crashes and share good practices to help create a solid body of evidence essential for road safety policy development.