ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა თურქეთის საგზაო უსაფრთხოების ინსტიტუტის წარმომადგენლებს უმასპინძლა. დელეგაციას საგზაუ უსაფრთხოების ინსტიტუტის დირექტორი, შენოლ იაფრაქი ხელმძღვანელობდა. ვიზიტის მიზანი იყო საგზაო უსაფრთხოების მონაცემების შეგროვების, ანალიზისა და ანგარიშგების პრაქტიკისა და სამომავლო გეგმების განხილვა. სამდღიანი ვიზიტის განმავლობაში დელეგაციის წევრებს საშუალება ჰქონდათ შეხვედროდნენ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს, პოლიციის აკადემიისა და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრს (112). შეხვედრებზე მხარეებმა ისაუბრეს იმ პრაქტიკაზე, რასაც ქვეყნები იყენებენ საგზაო უსაფრთხოებაზე მონაცემების შეგროვებისა და გაანალიზებისთვის იყენებენ, რათა გაუმჯობესდეს შესაბამისი პოლიტიკა და პროცედურები.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი EaP საგზაო უსაფრთხოების რეგიონული ობსერვატორიის (EaPRSO) ერთ-ერთი მხარე იქნება. ობსერვატორიის მიზანია ქვეყნების დონეზე არსებული საგზაო შემთხვევების მონაცემთა სისტემის შექმნა და გაძლიერება და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის საგზაო შემთხვევების შესახებ არსებული მონაცემების ჰარმონიზაციის გაძლიერება.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის საგზაო უსაფრთხოების ობსერვატორია მსოფლიო ბანკისა და ევროკომისიის ერთობლივი დაფინანსებით ხორციელდება, რომლის ტექნიკურ სამდივნოსაც საქართველო, კერძოდ კი, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი და უსაფრთხო და მდგრადი ტრანსპორტის აღმოსავლეთის ალიანსი (EASST) მასპინძლობენ.

ISET Policy Institute recently hosted a delegation from Türkiye’s Traffic Institute, headed by its Director Dr. Senol Yaprak. Their objective was to exchange practices and plans on road safety data collection, analysis, and reporting. Within the three-day visit, delegation members had the opportunity to meet representatives from the Ministry of Economy and Sustainable Development, the Ministry of Internal Affairs, the Police Academy, and the Emergency Response Center (112). During their meetings, the parties exchanged the practices each country uses to collect and analyze data on road safety in the hope of improving the respective policies and procedures.
ISET Policy Institute is to be one of the parties within the EaP Road Safety Regional Observatory (EaP RSO), which itself will act as a catalyst and offer a platform for strengthening country-level crash data systems, as well as the harmonization of crash data among EaP countries.
The EaP RSO is jointly supported by the World Bank and the European Commission, with a Technical Secretariat hosted by Georgia comprised of ISET’s Policy Institute and the Eastern Alliance for Safe & Sustainable Transport (EASST).