2022 წლის 2 ივნისს თსუ ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლამ (ISET) და ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა ხელი მოაწერეს ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს საქართველოს სტრატეგიისა და განვითარების ცენტრთან.
მემორანდუმი მიზნად ისახავს, სამუშაო პრაქტიკისა და სტაჟირების პროგრამებით დაეხმაროს ISET-ის სტუდენტებს კვალიფიკაციის ამაღლებასა და პროფესიული უნარ-ჩვეების განვითარებაში; ერთობლივი პროექტების განხორციელებასა და სამეცნიერო და გამოყენებითი კვლევების მიმართულებით მხარეებს შორის ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებას.
საქართველოს სტრატეგიისა და განვითარების ცენტრი (GCSD) არასამთავრობო ორგანიზაციაა და ერთ-ერთი წამყვანი კვლევითი დაწესებულებაა საქართველოში, რომლის მიზანიცაა საქართველოს ეროვნული უსარფთხოების მხარდაჭერა, ქვეყანაში ეფექტური და დემოკრატიული მმართველობის პრინციპების გაძლიერება, მისი ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის მხარდაჭერა და საქართველოში მდგრადი განვითარებისთვის საჭირო პირობების შექმნა.

ISET signed the memorandum of understanding with the Georgian center for strategy and development (GCSD)
Thursday, 02 June, 2022
On June 2, 2022, the International School of Economics at TSU alongside the ISET Policy Institute signed a Memorandum of Understanding with the Georgian Center for Strategy and Development (GCSD).
The key aims of the memorandum are to support ISET students to broaden their qualifications and develop professional skills via work practice and internships at GCSD, develop and execute joint projects, and share experience and knowledge between the parties in the field of scientific and applied research.
Georgian Center for Strategy and Development (GCSD) is a non-governmental organization. GCSD is one of the top independent think tanks in the country, the objective of which includes supporting Georgia’s national security, strengthening the principles of effective and democratic governance of the country; supporting its European and Euro-Atlantic integration, and creating the conditions for Georgia’s sustainable development.