გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს (MEPA) ბიუჯეტმა 2023 წელს 698,5 მლნ ლარი (10,0 მლნ ლარით ზრდა) შეადგინა. ბიუჯეტის უდიდესი ნაწილი შემდეგ მიმართულებებზე გადანაწილდა:
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ განხორციელებული დაფინანსების ყველაზე დიდი წილი ტრადიციულად სოფლის განვითარების სააგენტოზე (RDA) (53%), საქართველოს მელიორაციასა (GA) (14%), და ღვინის ეროვნულ სააგენტოზე (NWA) (10%) მიიმართა.
სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ განხორციელებული ერთიანი აგროპროექტის ბიუჯეტი გადანაწილდა სოფლის მეურნეობის განვითარების შემდეგ პროექტებზე: შეღავათიანი აგროკრედიტი – 200.0 მლნ. ლარი; აგროდაზღვევა – 12.0 მლნ. ლარი; პროექტი „დანერგე მომავალი“ – 35,0 მლნ. ლარი; გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტი – 25,0 მლნ. ლარი; აგროსექტორის განვითარების ხელშეწყობა – 10.0 მლნ ლარი; სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის თანადაფინანსება – 17.0 მლნ. ლარი; თხილის წარმოების ხელშეწყობა – 20,0 მლნ. ლარი.
2023 წლის ბიუჯეტის პირველ ვერსიასთან შედარებით, სამინისტროს ბიუჯეტიდან გარემოს დაცვის პროგრამების დაფინანსება 10.8 მლნ. ლარით გაიზარდა და 92.7 მლნ. ლარი შეადგინა.

The budget for the Ministry of Environment Protection and Agriculture (MEPA) amounted to 698.5 million GEL (an increase of 10.0 million GEL) in 2023. Most of the assigned budget was distributed toward the following areas:
The largest share of MEPA funding has traditionally been directed towards the Rural Development Agency (RDA), Georgian Amelioration (GA), and the National Wine Agency (NWA), with respective shares of 53%, 14%, and 10%.
The budget for the unified agricultural project, implemented by the RDA, is distributed among different agricultural development projects, namely: preferential agro-credits - 200.0 mln. GEL; agricultural insurance - 12.0 mln. GEL; the “Plant the Future” project - 35.0 mln. GEL; co-financing projects for processing and storage enterprises - 25.0 mln. GEL; promoting development in the agro sector - 10.0 mln. GEL; co-financing agricultural mechanization - 17.0 mln. GEL; and promoting hazelnut production - 20.0 mln. GEL.
The financing of environmental protection programs within the Ministry’s allocation increased by 10.8 million GEL compared to the first version of the 2023 budget project, and it amounted to 92.7 million GEL.