2025 წელს საქართველოს მთავრობამ გააგრძელა არასტანდარტული (დაბალი ხარისხის) მანდარინის სუბსიდირება და აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკას 2.6 მლნ ლარი გამოუყო. ადგილობრივმა ციტრუსის გადამამუშავებელმა კომპანიებმა, რომლებმაც ფერმერებისგან არასტანდარტული მანდარინი კილოგრამი მინიმუმ 40 თეთრად შეისყიდეს, მთავრობისგან 35-თეთრიანი სუბსიდია მიიღეს. 2024 წელს, 2023 წელთან შედარებით, მანდარინის წარმოება დაახლოებით 25%-ით შემცირდა (66.1 ათასი ტონიდან 49.8 ათას ტონამდე). წინა წლების ზრდა არასტაბილური და მერყევი იყო.
მანდარინის წარმოება მაღალკონცენტრირებულია აჭარის რეგიონში, რომელმაც 2014-2024 წლებში საშუალოდ მთლიანი გამოშვების 73% შეადგინა, მას მოსდევს მცხეთა-მთიანეთი დაახლოებით 20%-ით. რაც შეეხება ექს-პორტს, მანდარინის ექსპორტი, თანმიმდევრულად გაიზარდა 2019 წლის 40.6 ათასი ტონიდან 58.0 ათას ტონამდე 2021 წელს, შემდეგ შემცირდა 2022 წელს და ნაწილობრივ აღდგა 2023-2024 წლებში. ერთეულის ღირებულება შედა-რებით სტაბილური დარჩა დაახლოებით 0.5-0.6 აშშ დოლარის ფარგლებში ტონაზე. ექსპორტის მოცულობა კვლავ შემცირდა 2025 წელს. ძირითადი საექსპორტო ქვეყნები კვლავ დსთ-ის ქვეყნებია. 2014-2025 წლებში მანდარინის ექსპორტის მთლიანი ღირებულების 98%-ზე მეტი სწორედ ამ ქვეყნებზე მოდიოდა. საპირისპიროდ, ევროკავშირის წილი უმნიშვნელოა და ჩვეულებრივ 2%-ზე ნაკლებია. რამდენიმე წლის განმავლობაში ევროკავშირში ექსპორტი ან არ ფიქსირდება ან უმნიშვნელოა.

December 2025 | Agri Review
In 2025, the Government of Georgia (GoG) continued subsidizing non-standard (lower-quality) tangerines, allocating 2.6 million GEL to the Autonomous Republic of Adjara. Local citrus processing companies that purchased non-standard tangerines from farmers for at least 40 tetri per kilogram, received a 35-tetri subsidy from the government. Tangerine production declined in 2024 by around 25% compared to 2023, decreasing from 66.1 thousand tons to 49.8 thousand tons. The previous increases have been volatile and unstable.
Tangerine production is highly concentrated in the Adjara region, which accounted for an average of 73% of total output during 2014–2024, followed by Mtskheta-Mtianeti with around 20%. Regarding exports, tangerine volumes increased steadily from 40.6 thousand tons in 2019 to 58.0 thousand tons in 2021, before declining in 2022 and partially recovering in 2023-2024. Unit values remained relatively stable at around USD 0.5-0.6 per ton. Export volumes declined again in 2025. CIS countries remain the dominant export destination, accounting for over 98% of total tangerine export value on average during 2014–2025. In contrast, the EU’s share is marginal, typically below 2%, with exports to the EU absent or negligible in several years.