გლობალურ ეკონომიკაზე ვირუსისა და მისი გავრცელების შესაჩერებლად მიღებული ზომების მძლავრი ზემოქმედება უკვე სახეზეა. ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციამ (OECD) 2 მარტს გამოქვეყნებულ 2020 წლის ეკონომიკური პერსპექტივების შუალედურ ანგარიშში მიმდინარე წლის რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდის პროგნოზი თითქმის ყველა ქვეყნისთვის შეამცირა. ყველაზე მნიშნველოვანი შემცირება ჩინეთს (-0,8 %) შეეხო, მსოფლიო მასშტაბით კი რეალური მშპ-ის ზრდის ტემპი, სავარაუდოდ, 2.9%-ის ნაცვლად (2019 წლის ნოემბრის პროგნოზი) 2.4% იქნება. აზიის განვითარების ბანკის (ADB) 6 მარტს გამოქვეყნებული ანგარიშის თანახმად, კოვიდ-19-ის გამო მსოფლიო მშპ 0.4%-ით შემცირდება. OECD-ის მსგავსად, ADB-ც ყურადღებას ჩინეთიდან მომდინარე ზეგავლენაზე1 ამახვილებს, სადაც იმ პერიოდში ვირუსი იყო კონცენტრირებული. ამავდროულად, რადგან ევროპაში და შეერთებულ შტატებში ვითარება დღითიდღე უარესდება, გლობალური მშპ-ის პროგნოზი მნიშვნელოვნად უარესდება. “2020 წლის გლობალური ზრდის პროგნოზი ნეგატიურია: მოსალოდნელია მინიმუმ ისეთივე სიმძლავრის რეცესია, როგორიც გლობალური ფინანსური კრიზისის დროს დაფიქსირდა,” აღნიშნა საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მმართველმა დირექტორმა, კრისტალინა გეორგიევამ 2020 წლის 23 მარტის განცხადებაში, კორონავირუსის კრიზისის შესახებ დიდი ოცეულის ქვეყნების მინისტრთა სატელეფონო თათბირის შემდეგ. რომ შევაჯამოთ, როგორც ჩანს, დღეს სახეზეა კონსენსუსი იმის შესახებ, რომ კორონავირუსის ეკონომიკური და ფინანსური ზეგავლენის მასშტაბი შესაძლოა ნამდვილად უპრეცედენტო იყოს და უაღრესად დამოკიდებული იქნება ვირუსის გავრცელების მართვაზე.
OECD-ის ზემოხსენებული ანგარიშის თანახმად, კოვიდ-19-თან დაკავშირებული ვირუსის შემაკავებელი ზომები ეკონომიკებზე ზეგავლენას მოახდენს როგორც მიწოდების, ისე მოთხოვნის არხებით.
სურათი 1: ვირუსის გავრცელების შემაკავებელი ზომები და მათი ეკონომიკაზე ზემოქმედების არხები
მიუხედავად იმისა, რომ საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციები აქტიურად პროგნოზირებენ კორონავირუსის გავრცელებით გამოწვეულ ეკონომიკურ შედეგებს, აღნიშნული საკითხი ჯერ კიდევ გაურკვევლობის მაღალი დონით ხასიათდება.
წინამდებარე ბლოგში ჩვენ არ ვეცდებით საქართველოს ეკონომიკური ზრდის შემცირების მასშტაბის შეფასებას, არამედ ყურადღებას გავამახვილებთ ზიანზე, რომელიც, საქართველოს სტუმართმასპინძლობის სექტორს (სასტუმროები, რესტორნები, კაფეები) მიადგება, გავაანალიზებთ, რამდენად იმოქმედებს აღნიშნულ სექტორში ეკონომიკური აქტივობის შემცირება სხვა ინდუსტრიებზე მოკლევადიან პერიოდში და შევაფასებთ ერთობლივ ნეგატიურ გავლენას საქართველოს თითოეული რეგიონისთვის.
სტუმართმასპინძლობის სექტორზე შემდეგი ფაქტორების გამო შევაჩერეთ ყურადღება: უპირველეს ყოვლისა, ამკრძალავი ღონისძიებები (მაგ. სამოგზაურო აკრძალვები), ისევე როგორც მთელ მსოფლიოში კორონავირუსის უფრო ფართოდ გავრცელების შიშის ზრდა, პირდაპირ გავლენას ახდენს საერთაშორისო ტურისტების შემოდინებაზე, რაც უმალვე აისახება სასტუმროებზე, რესტორნებსა და კაფეებზე, ტურისტულ მიმართულებებზე, კურორტებსა და სხვადასხვა გასართობ მომსახურებზე, რასაც ემატება შიდა ტურიზმის ვარდნაც. მეორე მიზეზი კი, რომელიც ტურიზმთან არ არის დაკავშირებული, იმაში მდგომარეობს, რომ საქართელოში სტუმართმასპინძლობის სექტორზე გავლენას ახდენს COVID-19-ის შესაჩერებლად მთავრობის მიერ მიღებული პრევენციული ზომები, რაც, შესაბამისად, იწვევს ადგილობრივი მოთხოვნის შემცირებას. 21 მარტს, ინფექციის გავრცელების შემცირების მიზნით, საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებასთან ერთად, მთავრობამ დააწესა შეზღუდვები საზოგადოებრივ თავყრილობებზე და რესტორნების, სავაჭრო ცენტრების, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის, სპორტის და სპა ობიექტების ფუნქციონირებაზე, ასევე კულტურული და სპორტული ღონისძიებების ჩატარებაზე. მაღაზიები და სავაჭრო ცენტრები განუსაზღვრელი ვადით დაიხურა; რესტორნებმა მიიღეს რეკომენდაციები ყოველგვარი საქმიანობის შეჩერების შესახებ, რაც ადამიანებთან კონტაქტს გულისხმობს და მხოლოდ ადგილზე მიტანის სერვისებს სთავაზობენ მოსახლეობას; ბევრმა სასტუმრომ გარკვეული პერიოდით დახურვა არჩია, მიუხედავად იმისა, რომ მათ მუშაობა ჯერ კიდევ ოფიციალურად არ ეკრძალებათ. კორონავირუსის გავლენა ქართულ სტუმართმასპინძლობის სექტორზე უკვე საკმაოდ შესამჩნევია – თიბისი კაპიტალის მარტის ანგარიშის თანახმად, სასტუმროებში თიბისი ბანკის ტერმინალებით გადახდა წინა წელთან შედარებით 40%-ით შემცირდა. მნიშვნელოვნად დაიკლო რეზიდენტების და არარეზიდენტების მიერ კვების ობიექტებში განხორციელებულმა გადახდებმაც2.
შოკი კონკრეტულ სექტორში პირველ ეტაპზე ამ სექტორში წარმოების დონის შემცირებას იწვევს. ეს მწარმოებლების მყისიერი რეაქციაა მსგავს ვითარებაში. ინდუსტრიის წარმოების მოცულობის ცვლილების პირდაპირი შედეგი ამ კონკრეტულ ინდუსტრიაში გამოყენებულ შუალეუდური მოხმარების პროდუქტებზე მოთხოვნის კორექტირებაა. შუალედური მოხმარების პროდუქტების მოთხოვნაზე ზემოაღნიშნული ცვლილებების გათვალისწინებით, შესაძლებელია შოკის ზემოქმედების შეფასება არამხოლოდ სტუმართმასპინძლობის, არამედ ეკონომიკის სხვა სექტორებზეც. აღნიშნული ეფექტების დაკვირვებისთვის ჩვენ გამოვიყენეთ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატის) მიერ შემუშავებული 2018 წლის რესურსებისა და გამოყენების ცხრილი (SUTs)3. საბოლოოდ, ეს ბლოგი აანალიზებს, როგორ გადაეცემა შოკის ერთობლივი ეფექტები საქართველოს რეგიონებს და რა წვლილი აქვს სხვადასხვა ინდუსტრიას თითოეული რეგიონის ეკონომიკური ზრდის შემცირებაში. ქვემოთ მოყვანილი ილუსტრაცია აჯამებს ამ ანალიზს.
სურათი 2: ეკონომიკური შოკის ანალიზი
პირველ რიგში, ანალიზს ვიწყებთ სტუმართმასპინძლობის სექტორში ერთი მილიარდი ლარის ოდენობის ჰიპოთეტური უარყოფითი შოკის სცენარით, რაც ამ სექტორში მთლიანი წლიური შემოსავლების დაახლოებით 27%-ს შეადგენს. განთავსებისა და კვების ობიექტები წარმოებაში ბევრ სხვადასხვა შუალედური მოხმარების პროდუქტს იყენებენ, ფაქტობრივად, ეკონომიკის თითქმის ყველა ინდუსტრიიდან, მათ შორის საკუთარსაც. შესაბამისად, როდესაც სტუმართმასპინძლობის სექტორში გამოშვება მცირდება, მცირდება წარმოება სხვა სექტორებშიც შუალედური მოხმარების პროდუქციის საჭიროების კლებიდან გამომდინარე. უნდა აღინიშნოს, რომ ჩვენ ყურადღებას ვამახვილებთ შოკის მხოლოდ პირდაპირი ეფექტების შეფასებაზე, რომელიც ასახავს წარმოების პროცესების პირველ რგოლში მოსალოდნელ ცვლილებებს.
რადგანაც სტუმართმასპინძლობის სექტორში შუალედური მოხმარებისთვის ყველაზე მეტად (1) დამამუშავებელი მრეწველობის, (2) უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობის, (3) ელექტროენერგიის, აირის, ორთქლისა და კონდიცირებული ჰაერის მიწოდების და (4) სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობის სექტორების პროდუქტები გამოიყენება (იხ. სურათი 2), ყველაზე დიდი დარტყმა სწორედ აღნიშნულ სექტორებზეა მოსალოდნელი. საერთო ჯამში, ჩვენი ვარაუდით, სტუმართმასპინძლობის სექტორში მთლიან შემოსავლებზე 1 მილიარდი ლარის ოდენობის შოკს დამატებით 400 მილიონი ლარის ოდენობის დანაკარგი მოჰყვება პირდაპირი შუალედური მოხმარების არხის გავლით.
გარდა ამისა, ჩვენ შევაფასეთ მოსალოდნელი ეფექტები რეგიონულ დონეზე. ეკონომიკური საქმიანობის განაწილებიდან გამომდინარე, ჩვენ ვიკვლევთ სტუმართმასპინლობისა და სხვა სექტორების შემცირების ეფექტს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში (იხ. სურათი 2).
მონაცემების თანახმად, ყველაზე დიდი დარტყმა მცხეთა-მთიანეთისა და აჭარის რეგიონებზეა მოსალოდნელი, სადაც მთლიანი გამოშვება, სავარაუდოდ, 2.5-დან 3.5%-მდე შემცირდება. მათ მოჰყვება გურია, თბილისი, რაჭისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონები, სადაც მოსალოდნელია გამოშვების 1.5-დან 2.5%-მდე შემცირება. შედარებით დაბალი უარყოფითი ეფექტი არის მოსალოდნელი კახეთის, იმერეთის, სამეგრელოს, ქვემო ქართლისა და შიდა ქართლის რეგიონებში, სადაც გამოშვება, სავარაუდოდ, 0.5-1,5% -ის ფარგლებში შემცირდება.
გამომდინარე იქიდან, რომ შოკის მთავარი მიმღები სტუმართმასპინძლობის სექტორია, ყველა რეგიონში, გარდა ქვემო ქართლისა და შიდა ქართლისა, მთლიანი გამოშვების შემცირებას განაპირობებს აღნიშნული ინდუსტრია, რაზეც დამატებული ღირებულების მთლიანი შემცირების 50%-ზე მეტი მოდის. ქვემოთ მოცემულ ცხრილში (იხ. ცხრილი 1) ასახულია სექტორები (მთავარი და მეორე მთავარი კონტრიბუტორი), რომლებიც ყველაზე დიდ ზეგავლენას ახდენს თითოეულ რეგიონში დამატებული ღირებულების შემცირების კუთხით.
ცხრილი 1: საქართველოს რეგიონებში დამატებული ღირებულების შემცირებაში სექტორების მიერ შეტანილი წვლილი
რეგიონები | მთავარი კონტრიბუტორი | მეორე მთავარი კონტრიბუტორი |
მცხეთა-მთიანეთი | სტუმართმასპინძლობა (76%) | დამამუშავებელი მრეწველობა (7%) |
აჭარა | სტუმართმასპინძლობა (85%) | უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობა (7%) |
გურია | სტუმართმასპინძლობა (73%) | უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობა (11%) |
სამცხე-ჯავახეთი | სტუმართმასპინძლობა (67%) | სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობა (9%) |
თბილისი | სტუმართმასპინძლობა (77%) | უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობა (8%) |
რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი | სტუმართმასპინძლობა (69%) | სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობა (8%) |
კახეთი | სტუმართმასპინძლობა (51%) | სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობა (22%) |
იმერეთი | სტუმართმასპინძლობა (45%) | დამამუშავებელი მრეწველობა (13%) |
სამეგრელო-ზემო სვანეთი | სტუმართმასპინძლობა (51%) | სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობა (13%) |
ქვემო ქართლი | დამამუშავებელი მრეწველობა (28%) | სტუმართმასპინძლობა (19%) |
შიდა ქართლი | სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობა (34%) | უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობა (15%) |
1-ელ ცხრილში ნაჩვენებია, რომ სტუმართმასპინძლობის სექტორი დამატებული ღირებულების შემცირებაში ყველაზე მნიშვნელოვან როლს ასრულებს აჭარის რეგიონში, რასაც მოსდევს თბილისისა და მცხეთა-მთიანეთის რეგიონები. ამასთან ერთად, სტუმართმასპინძლობის სექტორის გარდა, როგორც ვხედავთ, მთავარი კონტრიბუტორების სიაში შედის ისეთი ინდუსტრიები, რომლებზეც შუალედური მოხმარების ყველაზე დიდი წილი მოდის (იხ. სურათი 2).
რომ შევაჯამოთ, კორონა ვირუსით გამოწვეული ეკონომიკური ეფექტების ანალიზის დროს, მნიშვნელოვანია, მხედველობაში გვქონდეს ეკონომიკაზე ზეგავლენის მოხდენის სხვადასხვა პოტენციური არხი. ამ ეტაპისთვის, ტურიზმის ინდუსტრიის შოკისა და საქართველოს მთავრობის მიერ გატარებულ ვირუსის გავრცელების შემაკავებელი ზომების გათვალიწინებით, სტუმართმასპინძლობის სექტორი ყველაზე მეტად დაზარალდება, რასაც თან მოჰყვება ბევრ სხვა სექტორზე გარდამავალი ნეგატიური ეფექტები. ჩვენი ანალიზისთვის, შევეცადეთ, შეგვეფასებინა, როგორ გავრცელდება სტუმართმასპინძლობის სექტორის შოკი მოკლევადიან პერსპექტივაში და რა ეკონომიკური ეფექტები ექნება მას სხვადასხვა რეგიონში. როგორც შედეგები გვიჩვენებს, სტუმართმასპინძლობის ინდუსტრიის შემოსავლებზე 1 მლრდ ლარის ოდენობის ჰიპოთეტური შოკი, მოკლევადიან პერიოდში საქართველოს ეკონომიკის მთლიან გამოშვებას დამატებით 400 მლნ ლარით შეამცირებს, მცხეთა-მთიანეთისა და აჭარის რეგიონები კი ამ პროცესში ყველაზე მეტად დაზარალდება.
1 https://www.adb.org/sites/default/files/publication/571536/adb-brief-128-economic-impact-covid19-developing-asia.pdf
2 https://www.tbcresearch.ge/en/Research/Download?ResearchId=282&Type=PDF
3 რესურსების ცხრილში მოცემულია მიწოდებული საქონლისა და მომსახურების სტრუქტურა პროდუქტებისა და ინდუსტრიების ჭრილში; გამოყენების ცხრილში მოცემულია გამოყენებული საქონლისა და მომსახურების სტრუქტურა, პროდუქტების, ინდუსტრიებისა და საბოლოო მოხმარების კომპონენტების ჭრილში (დანახარჯი საბოლოო მოხმარებაზე, კაპიტალის ფორმირება და ექსპორტი).

The outbreak of the virus and the corresponding containment measures have started to severely affect the global economy. The Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), in its Interim Economic Outlook Report (2020) on March 2nd downgraded 2020 real GDP growth projections for almost every country. The largest reduction in growth projections is seen for China (-0.8 percentage points) with a worldwide real GDP growth rate expected to decline from 2.9% (November 2019 forecast) to 2.4%. In their report on March 6th, Asian Development Bank (ADB) estimated up to a 0.4 percent fall in world GDP due to the COVID-19 virus. Just like the OECD, the ADB also emphasizes the impact coming from China, where the virus was concentrated at that time1. Meanwhile, as the situation in Europe and the United States is worsening day by day, forecasts of Global GDP are being downgraded significantly. “The outlook for global growth: for 2020 it is negative—a recession at least as bad as during the global financial crisis or worse” was noted by the International Monetary Fund Managing Director Kristalina Georgieva in her statement on March 23rd, 2020 following a G20 Ministerial Call on the Coronavirus Emergency. To summarize, there seems to be a consensus today that the scale of the economic and financial impact of the coronavirus may well be unprecedented and will depend highly on the management of the virus outbreak.
According to the above-mentioned OECD report, various containment measures introduced due to COVID-19 will impact economies via both supply and demand channels.
Illustration 1: Economic channels through which containment measures affect the economy
Though international and local organizations are forecasting the economic outcomes of coronavirus, high uncertainty still exists surrounding this topic.
In this note we will NOT try to estimate the extent of economic contraction in Georgia, we will rather focus on the HORECA (Hotels, Restaurants, Cafes) sector, which is expected to be the immediate recipient of the shock; analyze how its contraction will affect other industries in the short-term, and assess the distribution of the combined impact across regions of Georgia.
We focused on the Accommodation and Food Services (HORECA) industry for the following reasons: firstly, containment measures like travel bans, along with increasing fear of climbing numbers of coronavirus incidents throughout the world, have a direct effect on international tourism inflows, which immediately impact hotels, restaurants, and cafes along with tourist destinations, resorts, and various entertainment services; domestic tourism also adds to all of the above. Secondly, apart from tourism, the HORECA sector in Georgia is being affected by the government regulations on COVID-19 precautionary measures and subsequent declining local demand. Along with the announcement of the state of emergency on March 21, to limit the chances of exposure to the infection, the government has imposed restrictions on public gatherings and activities of restaurants, trade centers, public transport, sport and spa facilities, and cultural and sports events. Shops and trade centers are closing for an indefinite period, restaurants have recommendations to close down all operations that involve contact with people and only work through delivery services, and many hotels are choosing to close down for some period, even though they do not yet face official bans. The effects of coronavirus on the Georgian HORECA sector are already quite visible – according to the March report by TBC Capital payments with TBC Bank terminals in hotels have decreased by 40% compared to the previous year, moreover, payments in food service facilities by residents and non-residents have also gone down significantly2.
A shock to a given sector initially causes the level of output in that particular industry to change. This is just an immediate reaction to the shock by producers. A direct consequence of changes in the industry’s output is the adjustment of demand for inputs that are used in the production process of this particular industry. With these changes in intermediate input requirements, one can evaluate the impact of a shock, not only on accommodation and food service activities but on other industries in an economy as well. To observe these effects, we used Supply and Use Tables (SUTs) for 2018 provided by the National Statistics Office of Georgia (GeoStat).3 Finally, this note analyzes how these combined effects of a shock will be distributed throughout the regions of Georgia and how different industries contribute to the economic reduction in each region. The illustration below summarizes this analysis.
Illustration 2: Flow analysis of economic shock
First of all, we start with a hypothetical negative shock to the HORECA industry of 1 billion GEL, which equals about 27% of the total annual output in this sector. The accommodation and foodservice industry uses many different inputs in their production process, in fact, they use inputs/products from almost every other industry in the economy, including their own. Therefore, when demand decreases for services in the HORECA industry, other sectors also decrease their production, since their product is now less needed as an intermediate good. While there will be second and subsequent rounds of production reductions related to further changes in input requirements in economic industries linked with the HORECA sector, it should be noted that we focus on measuring only the direct effects of the shock-capturing the immediate responses in the first round of production processes.
As inputs from the (1) manufacturing, (2) real estate services, (3) electricity, gas, steam, and air conditioning, and (4) agriculture, forestry, and fishing industries are used the most in the HORECA sector as intermediate goods (see Illustration 2), these sectors will take the biggest consequential hit. Overall, we estimate that a 1 billion GEL shock to revenues in the HORECA sector will have an additional negative impact of 400 million GEL through the direct input use channel.
Further, we looked at the impacts on the regional level. Based on the distribution of economic activity, we investigate the impact of the decline in HORECA and other sectors across different regions of Georgia (See Illustration 2).
As we see, the biggest hit is to the Mtskheta-Mtianeti and Adjara regions, where total output is expected to decline from 2.5 to 3.5%, followed by the Guria, Tbilisi, Racha, and Samtskhe-Javakheti regions with an expected reduction from 1.5 to 2.5%. The relatively lower negative impact, from 0.5 to 1.5% of total output, is expected in the Kakheti, Imereti, Samegrelo, Kvemo Kartli, and Shida Kartli regions.
Since the shock is directed at the HORECA sector, in all regions, with the exception of Kvemo Kartli and Shida Kartli, a reduction in total output is driven by this industry, comprising more than 50% of the total reduction in value-added. Table 1 below presents sectors that are the first and the second biggest contributors to the decline in value-added in each region.
Table 1: Biggest contributors to the reduction in value-added across regions of Georgia
| Regions | Biggest contributor | Second biggest contributor |
| Mtskheta-Mtianeti | HORECA (76%) | Manufacturing (7%) |
| Adjara | HORECA (85%) | Real estate services (7%) |
| Guria | HORECA (73%) | Real estate services (11%) |
| Samtskhe-Javakheti | HORECA (67%) | Agriculture, forestry and fishing (9%) |
| Tbilisi | HORECA (77%) | Real estate services (8%) |
| Racha-Lechkhumi&Kvemo Svaneti | HORECA (69%) | Agriculture, forestry and fishing (8%) |
| Kakheti | HORECA (51%) | Agriculture, forestry and fishing (22%) |
| Imereti | HORECA (45%) | Manufacturing (13%) |
| Samegrelo-Zemo Svaneti | HORECA (51%) | Agriculture, forestry and fishing (13%) |
| Kvemo Kartli | Manufacturing (28%) | HORECA (19%) |
| Shida Kartli | Agriculture, forestry, and fishing (34%) | Real estate services (15%) |
The table above demonstrates that the HORECA sector plays the most significant role in the reduction of value-added in the Adjara Region, followed by Tbilisi and Mtskheta-Mtianeti. Moreover, as we observe, the biggest contributors, besides HORECA, are the industries that comprise the most substantial part of intermediate inputs for the HORECA sector (see Illustration 2).
To summarize, when analyzing the economic effects of coronavirus on the economy, it is important to have different channels of impact in mind. Considering the shock to the tourism industry and the containment measures implemented by the Georgian government, the accommodation and foodservice industry will be hit the hardest with negative spillover effects becoming evident across most other sectors. In this note, we tried to assess how a shock to the HORECA sector is amplified in the short run and how the impacts are distributed regionally. We find that a hypothetical 1 billion GEL shock to the HORECA industry in the short run, leads to an additional 400 million GEL drop in the output of the Georgian economy with Mtskheta-Mtianeti and Adjara being affected the most.
1 https://www.adb.org/sites/default/files/publication/571536/adb-brief-128-economic-impact-covid19-developing-asia.pdf
2 https://www.tbcresearch.ge/en/Research/Download?ResearchId=282&Type=PDF
3vSupply tables show the structure of supplied goods and services in the economy by product and industry; use tables show the structure of goods and services used for intermediate consumption by product, industry, and components of final use (final consumption expenditure, gross capital formation, and exports).