პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების დინამიკის ანალიზი
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ყველა განვითარებადი ქვეყნისათვის მნიშვნელოვანია; ამ მხრივ არც საქართველო წარმოადგენს გამონაკლისს. საქართველოს სურს, თავი დააღწიოს სიღარიბეს და დაეწიოს მსოფლიოს ეკონომიკურად განვითარებულ რეგიონებს. ამისათვის საჭიროა გარე რესურსები, განსაკუთრებით მაშინ, როცა შიდა/ადგილობრივი დანაზოგები ძალინ მცირეა, როგორც ეს საქართველოს შემთხვევაშია.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები გულისხმობს არა მხოლოდ ეკონომიკისათვის ხელმისაწვდომ კაპიტალს, არამედ, რაც უფრო მნიშვნელოვანია, უცხოელი ინვესტორების მიერ საქართველოს ეკონომიკისათვის გამოცხადებულ ნდობას. ერთია, მჭევრმეტყველებდე საქართველოს ნათელ ეკონომიკურ მომავალზე, და მეორე, საკუთარ ფულს დებდე სარისკო საქმეში. არავინ არ აბანდებს ფულს იქ, სადაც ვერ ხედავს ფულის ამოღებისა და მოგების მიღების რეალურ შესაძლებლობას.
ამ უაღრესად მნიშვნელოვანი ფუნქციიდან გამომდინარე, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ხშირად ხდება პოლიტიკური დებატების საგანი, თუმცა მისი შინაარსი ხშირად კარგად არც ესმით. ქვემოთ მოცემულ სქემაზე ნაჩვენებია პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების რაოდენობა საქართველოში 2009 წლიდან 2014 წლის მესამე კვარტლამდე. როგორც ხედავთ, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა ყველაზე დაბალ ნიშნულს მიაღწია 2014 წლის მეორე კვარტალში და მიუახლოვდა ბოლო ხუთი წლის ყველაზე დაბალ მაჩვენებელს. ნიშნავს ეს, რომ ინვესტორების დამოკიდებულება გაუარესდა ზაფხულის დასაწყისში, შემდეგ რადიკალურად გაუმჯობესდა წლის ბოლოს?
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლის ეს რადიკალური ცვლილებები მეორე კვარტალში ბევრმა პოლიტიკოსმა და ჟურნალისტმა მართლაც ასე დრამატულად აღიქვა. ხოლო, როდესაც მესამე კვარტლის ბოლოს მაჩვენებელი გაიზარდა, ეს ზრდა მთავრობამ თავისი ეკონომიკური პოლიტიკის წარმატებას მიაწერა. სინამდვილეში კი, მაჩვენებლების ასეთი რადიკალური ცვლილებების საფუძველი ბევრად პროზაულია.
პანიკა არ არის საჭირო, არც – ქება-დიდება!
მას შემდეგ, რაც თიბისი ბანკი ლონდონის საფონდო ბირჟაზე გავიდა, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა (EBRD) ქართულ ბანკში თავისი წილის მნიშვნელოვანი ნაწილი გაყიდა. გაყიდული აქციები გადანაწილდა ინვესტორებზე, რომლებიც თიბისი ბანკის აქციების 10%-ზე ნაკლებს ფლობენ. განმარტების თანახმად, პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციად ითვლება იმ ინვესტორის ინვესტიცია, რომელიც ადგილობრივი კომპანიის 10%-ზე მეტს ფლობს. EBRD-ის ამ ოპერაციით უცხოელთა წილი თიბისი ბანკში არ შემცირებულა, მაგრამ შემცირდა იმ ინვესტორთა წილი, რომლებიც ამ ქართული ბანკის აქციების 10%-ზე მეტს ფლობს, ანუ შემცირდა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები თიბისიში და, შესაბამისად, საქართველოში. ამავდროულად, თიბისი ბანკმა უცხოური კომპანიის, OikoCredit-ისგან, შეიძინა ბანკი კონსტანტას აქციათა 80%. უცხოელი ინვესტორი ჩაანაცვლა ქართულმა კომპანიამ, რამაც, ასევე, უარყოფითი გავლენა მოახდინა პირდაპირი უცხოური კაპიტალის მაჩვენებელზე. აღნიშნულ ღონისძიებათა შედეგად, არც კაპიტალის ხელმისაწვდომობა შემცირებულა და არც უცხოელ ინვესტორებს დაუკარგავთ ნდობა ქართული ეკონომიკისადმი.
აღსანიშნავია, რომ პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლის ზრდა მესამე კვარტალში არ იძლევა ეკონომიკური პოლიტიკის წარმატებაზე საუბრის საფუძველს. აღნიშნული მკვეთრი ზრდის მიზეზი გახდა ჩინელი ინვესტორების მიერ საცხოვრებელი შენობების მშენებლობა 2015 წლისათვის თბილისში დაგეგმილი ევროპის ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალისათვის („თბილისი 2015“). ამ სპორტული ღონისძიების ჩატარება თბილისში წინა მთავრობის დამსახურებაა, რაც საფუძველს აცლის ახალი მთავრობის მტკიცებას, თითქოს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლის ეს ზრდა დაკავშირებულია მის ეკონომიკურ პოლიტიკასთან. უფრო მეტიც, მშენებლობა სამი წლის წინ დაიწყო, უბრალოდ, 2014 წლის მესამე კვარტალი იყო ის პერიოდი, როდესაც მოხდა უცხოელ ინვესტორთაგან ფულადი ნაკადის დიდი ნაწილის მიღება. შეიძლებოდა, ეს ფულადი ნაკადი პროექტის მთელ პერიოდზე გადანაწილებულიყო, ასეთ შემთხვევაში, გვექნებოდა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ცოტათი უფრო მაღალი მაჩვენებელი წინა კვარტლებში და არ გვექნებოდა პიკი 2014 წლის მესამე კვარტალში.
Feb-27_2015_500_Geo
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების კვარტალური მაჩვენებელი. წყარო: საქსტატი
ნომინალური მნიშვნელობა არ არის მთავარი!
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის განმარტების თანახმად, პირდაპირი ინვესტიცია არის „უცხო ქვეყნის რეზიდენტის მიერ ისეთ ადგილობრივ საწარმოში გაკეთებული ინვესტიცია, რომლის მართვაზეც მას მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს“. რეალურად, „მნიშვნელოვანი გავლენა“ გულისხმობს, რომ ინვესტორი უნდა ფლობდეს კომპანიის აქციათა 10%-ზე მეტს, რაც საჭიროა ხმის მიცემის უფლებისათვის, რათა ჩაითვალოს პირდაპირ ინვესტორად. ეს კი იწვევს წყვეტას, როდესაც უცხოელი ინვესტორი ზრდის მის ინვესტიციას 10%-ზე მეტად. სწორედ ასე მოხდა 2014 წლის მესამე კვარტალში. გარდა ამისა, არსებობს პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციასთან დაკავშირებული ისეთი დეტალები, რომლებზე დაყრდნობითაც შესაძლებელია პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ზრდის ან შემცირების ისეთი ჰიპოთეტური მაგალითების შედგენა, რომლებიც, შესაბამისად, არ არის დაკავშირებული პოზიტიურ თუ ნეგატიურ ეკონომიკურ მოვლენებთან. რიგ შემთხვევებში, პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია, შესაძლოა, საზიანოც კი იყოს ეკონომიკისათვის (აღნიშნული საკითხის უფრო დეტალური ანალიზი შეგიძლიათ იხილოთ ISET Economist-ის ბლოგზე გამოქვეყნებულ ნიკოლოზ ფხაკაძის სტატიაში „პირდაპირი უცხოური ინვესტიციის ორსახოვნება“).
მთელი ეს მსჯელობა ეფუძნება დაშვებას, რომ პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებთან დაკავშირებული მონაცემები სანდოა, მაგრამ პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების სანდო მონაცემების მოპოვება არც ისე ადვილია. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების, ქვეყნებისა და სექტორების მიხედვით დალაგებულ, მონაცემებს კვარტალურად აგროვებს და ამუშავებს საქსტატი. ის ეყრდნობა სამ ძირითად წყაროს: ფინანსური სექტორის შესახებ საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციას (მათ შორის, კომერციული ბანკების, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებისა და სადაზღვევო კომპანიების შესახებ), პრივატიზაციასთან დაკავშირებით საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს მიერ მოწოდებულ მონაცემებს (რომელთა ნაწილში ჩართული არიან უცხოელები) და, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, კომპანიებისათვის გაგზავნილ კითხვარებს. პირველი ორი წყარო არის ძალიან სანდო, კითხვარებიდან მიღებულ მონაცემებთან დაკავშირებით კი არსებობს მთელი რიგი ეჭვებისა. 2007 წლიდან 2014 წლის მესამე კვარტლის ჩათვლით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 79% მიღებულია სწორედ კითხვარებიდან (ფინანსური სექტორის და პრივატიზაციის მონაცემები, შესაბამისად, შეადგენს 11 და 10%-ს).
პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებთან დაკავშირებული კითხვარები პერიოდულად ეგზავნება დაახლოებით 2000 კომპანიას. კომპანიების სია ახლდება ყოველ კვარტალში, რათა მოხდეს ახალდაარსებული კომპანიების ჩართვაც. ამ შემთხვევაში, პრობლემა არის ის, რომ კომპანიებს არ აქვთ სამართლებრივი ვალდებულება, შეავსონ კითხვარები (მიუხედავად იმისა, რომ საქსტატის ინფორმაციით, კომპანიების უმრავლესობა ავსებს მათ). საერთაშორისო ორგანიზაციათა რეკომენდაციებზე დაყრდნობით, დაგეგმილია, რომ უახლოეს მომავალში კომპანიებისათვის სავალდებულო გახდეს კითხვარების შევსება. შედეგად, უმჯობესი იქნება, თუ პოლიტიკოსები და ჟურნალისტები არ იმსჯელებენ მხოლოდ პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლების მიხედვით. ისეთ პატარა ქვეყანაში, როგორიც საქართველოა, ერთი საწარმოს ბიზნეს-გადაწყვეტილებამ შეიძლება მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინოს პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებზე, როგორც ეს მოხდა 2014 წლის მეორე და მესამე კვარტლებში. მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეიძლება პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების კონკრეტული ცვლილებების გამოყენება კაპიტალის ხელმისაწვდომობისა და ინვესტორთა ნდობის საკითხის ეკონომიკური კუთხით შეფასებისას, როდესაც ზუსტად ვიცით ამ ცვლილებათა მიზეზები. თუ მსგავსი ინფორმაცია პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებთან დაკავშირებით არ არის ხელმისაწვდომი, როგორც ხშირ შემთხვევაში ხდება, უმჯობესი იქნება, თუ არ მოვიყვანთ პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებთან დაკავშირებულ რიცხვებს საქართველოს ეკონომიკის ბედზე საუბრისას.

Yet FDI is not only about the capital which is made available to the economy but also, and even more importantly, about the trust foreigners have in the Georgian economy. It is one thing to make cheerful statements about Georgia’s rosy economic future and a completely different one to put one’s own money at stake. Nobody invests who does not see true opportunities for attractive returns and reasonable chances to get the money back.
Given this crucial role of FDI, it is prominently featured in many political debates, but the concept is not always well understood. The chart shows Georgian FDI from 2009 to the third quarter of 2014. As one can see, FDI reaches a low in the second quarter of 2014 and then soars at the very end of the chart. Does this mean that investor sentiments have declined in early summer but then improved drastically towards the end of last year?
This is indeed how it was understood by many journalists and politicians, who issued alarming statements when the FDI went down in the second quarter. And when it went up in the third quarter, the government interpreted this as a foreign appraisal of its economic policy. However, the reasons behind the high intra-year volatility of FDI are much more profane.
After TBC Bank was listed at the London Stock Exchange, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) sold a good deal of the TBC shares it held. These shares are now with investors who own less than 10% of TBC shares each. By definition, only financial investments which make up at least 10% of the stock of a company count as FDI, and so EBRD is now no foreign direct investor with TBC anymore. As a consequence, while the proportion of foreign ownership of TBC was not changed, the transaction had a negative impact on FDI. Around the same time, TBC bought 80% of the shares of Constanta Bank from the foreign OikoCredit – as foreign owners were replaced by Georgian ones, also this affected FDI negatively. Neither was capital availability reduced through these events nor do they indicate a loss of trust in the Georgian economy on part of foreign investors.
Yet also the increase in FDI in the third quarter does not justify triumphant comments. The reason for the dramatic upturn was the construction of residential buildings necessary for the European Youth Olympic Festival (“Tbilisi 2015”), carried out by Chinese investors. This sports event was acquired for Tbilisi still by the old government, so there is no justification for the new government to consider this FDI as foreign support of their economic policies. Moreover, the construction started three years ago, and the third quarter of 2014 was just the period when a big portion of cash flows from the direct investors was received. If this amount would be spread throughout the duration of the whole project, which would be the right thing to do if one is interested in FDI as a measure of economic activity of foreigners in Georgia, we would see slightly higher FDI numbers in all previous quarters and no peak in the third quarter of 2014.
According to the definition of the International Monetary Fund, direct investment is “a category of cross-border investment associated with a resident in one economy having control or a significant degree of influence on the management of an enterprise that is resident in another economy”. In practice, “significant degree” translates into the guideline that an investor must hold more than 10% of the voting power in a company for the investment to count as FDI, causing a discontinuity when a foreign investor increases their investment beyond 10%. This was behind the anomaly we saw in the third quarter of 2014. There are a couple of other catches with FDI – one can easily construct hypothetical examples of increases and decreases of FDI which are not associated with positive or negative economic developments, respectively. Some FDI may even be harmful to an economy (a detailed discussion of these issues can be found in the article “The Two Faces of Foreign Direct Investment” by Nikoloz Pkhakadze, published on the ISET Economist Blog).
All of these considerations are based on the assumption that FDI data is reliable, but obtaining reliable FDI data is not easy. FDI data – disaggregated by countries and sectors – is quarterly compiled and reported by Geostat, and it is based on three sources: data from the National Bank of Georgia about FDI in the financial sector (including commercial banks, microfinance organizations, and insurance companies), data from the Ministry of Economy on privatizations (some of which involve foreigners), and, most importantly, questionnaires sent to companies. While the first two sources are very reliable, there are considerable uncertainties regarding the data obtained from questionnaires. This has implications, as through the years 2007 to III-2014 79% of the identified FDI came from the questionnaires (the financial sector and privatizations accounted for 11% and 9%, respectively).
Questionnaires about FDI are sent periodically to about two thousand companies. The list of companies is updated each quarter to include newly founded companies. However, a problem is that companies are not legally obliged to fill out the surveys (though GeoStat says that the majority of companies involved in the survey provide the information requested). Based on recommendations by international organizations, it is planned to make responding obligatory for companies in the near future.
To conclude, politicians and journalists should not take FDI numbers at face value. In a small country like Georgia, even the decisions of single businesses can lead to considerable changes in the FDI, as in the second and third quarters of 2014. Only if it is known how particular FDI movements come about, they can be interpreted economically in terms of capital availability and investor confidence. If such background information on FDI developments is lacking, as is often the case, it would be better to not refer to FDI numbers if one wants to say something about Georgia’s economic fortunes.