პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ორსახოვნება
ცოტა ხნის წინ ქართული მედია განგაშით იუწყებოდა საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების კლების შესახებ. ეს ეკონომიკური მონაცემებითაც დასტურდება. გრაფიკზე ნაჩვენებია 2005-2013 წლებისათვის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები წლის პირველ ნახევარში. ცხადია, რომ წლების განმავლობაში საინვესტიციო აქტივობები ძალიან ცვალებადი იყო. მონაცემები ასახავს ყველა პოლიტიკურ და ეკონომიკურ მოვლენას, მათ შორის 2008 წლის ომსა და ფინანსურ კრიზისსაც. ამასთან 2009 წლიდან შეინიშნება პირდაპირი უცხოურ ინვესტიციების  ნელი, მაგრამ თანაბარი და მტკიცე ზრდის ტენდენცია.
როგორც ვხედავთ, ეს ტენდენცია წელს შეიცვალა. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2013 წლის პირველ ორ კვარტალში 2012 წელთან შედარებით შემცირდა.
რატომ არის  პირდაპირი უცხოური ინვესტიცები მნიშვნელოვანი?
ორმა თურქმა ეკონომისტმა, ფარუქ გუერსოიმ და ჰუესინ ქალიონჩუმ გამოიკვლიეს საქართველოში პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებსა და მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდას შორის კავშირი. (“Foreign Direct investment and Growth Relationship in Georgia”, International Journal of Economics and Financial Issues 2, 2012). მათი კვლევა ეყრდნობა 1997-2010 წლების მონაცემებს. ამ თემაზე სხვა კვლევების მსგავსად, მათაც მიიღეს რომ ჩვენს ქვეყანაშიც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შემოდინება და მშპ-ს ზრდა ერთმანეთთან მჭიდრო კავშირშია.
მრავალფეროვანია იმის მიზეზები, თუ რატომაა მშპ-ს ზრდასა და პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს შორის მჭიდრო კავშირი. ეკონომისტების, პრაკაშ ლუნგანისა და ასაფ რაზინის სტატიაში ყველაზე მნიშვნელოვანი არგუმენტებია განხილული(“How Beneficial Is Foreign Direct Investment for Developing Countries?”, Finance and Development 38, 2001). 1) პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ტექნოლოგიების შემოდინების საშუალებაა. კერძოდ, საწარმოო ფაქტორების გამრავალფეროვნების და განახლების გზით. ამგვარი შედეგის მიღწევა შეუძლებელია ფინანსური ინვესტირებით ან  ვაჭრობით; 2) პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია ზრდის კონკურენციას ადგილობრივ ბაზარზე; 3) პირდაპირი უცხოური ინვესტიციის მიმღებები ხშირად უზრუნველყოფენ თანამშრომლების გადამზადებას ახალი საქმის ასათვისებლად, რასაც წვლილი შეაქვს ქვეყნის ადამიანური კაპიტალის ზრდაში; 4)პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ზრდით გამოწვეული მოგების ზრდა იწვევს ქვეყანაში საგადასახადო შემოსავლების ზრდას.
მიუხედავად იმისა რომ პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებზე ზოგადი შთაბეჭდილება დადებითია, სტატიის ავტორები აღნიშავენ: „მიუხედავად ბოლოდროინდელ კვლევებში წარმოდეგენილი დასაბუთებისა, სხვა ნაშრომები ხაზს უსვამენ, რომ განვითარებადმა ქვეყნებმა სიფრთხილე და კრიტიკული დამოკიდებულება უნდა გამოიჩინონ პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების სარგებლიანობის შეფასებისას.“ რატომ შეიძლება იყოს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები პრობლემური?
არის კი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ყოველთვის სასურველი?
განვიხილოთ ჰიპოთეტური მაგალითი. ვთქვათ რუსი ინვესტორი 50 მილიონ ლარად ყიდულობს ქართული კომპანიის აქციების 60%-ს. ეს ოპერაცია საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებელს გაზრდის 50 მილიონით. ამის მერე მან ამ ქართულ საწარმოს ასესხა 20 მილიონი ლარი 10%-იანი საპროცენტო განაკვეთით 1 წლის ვადით. ეს ოპერაცია კიდევ გაზრდის საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებელს 22 მილიონით (უკან დასაბრუნებელი ვალის ჯამური რაოდენობა). ახლა დავუშვათ, რომ რაიმე პრობლემის გამო კომპანია ვერ ახერხებს დროულად ვალის დაფარვას, რის გამოც მას აჯარიმებენ საპროცენტო განაკვეთის გაორმაგებით 20%-მდე. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ კომპანიას 2 მილიონი ლარი ექნება დამატებით გადასახდელი. ეს დაჯარიმება პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებელს გაზრდის კიდევ 2 მილიონით, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ოპერაციის უკან არანაირი დადებითი ეკონომიკური მოვლენა არ დგას. ამ მაგალითიდან გამომდინარე ცხადია, რომ პირდაპირი ინვესტიციების მხოლოდ მაჩვენებლების მიხედვით მსჯელობამ შეიძლება შეცდომაში შეგვიყვანოს, რადგანაც ამ მაჩვენებლის ზრდა შეიძლება გამოწვეული იყოს ისეთი ეკონომიკური ქმედებით, რომელსაც სასარგებლოს ან მომგებიანს ვერ ვუწოდებთ. მოდით, განვავრცოთ მაგალითი. დავუშათ, რომ რომელიმე ქართველმა ბიზნესმენმა, უკმაყოფილომ ინვესტორის დამოკიდებულებით კომპანიისა და დასაქმებულების მიმართ, გამოისყიდა  კომპანიის  აქციების 60%.  ეს ოპერაცია უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლს შეამცირებს 50 მილიონით, მიუხედავად იმისა, რომ იგი არც კომპანიისთვის და არც ქვეყნისთვის საზიანო არ ყოფილა.
ცხადია, ყველა ინვესტიცია ერთნაირად სასარგებლო და მომგებიანი არაა. უფრო მეტიც, არსებობს ისეთი ინვესტიციები რომლებიც ქვეყნისთვის საზიანოა. მაგალითად, თუ ის აზიანებს გარემოს ან ექსპლუატაციას უწევს ადგილობრივ მუშახელს. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციის მაჩვენებილი არ ითვალისწინებს ინვესტიციის ბუნებას და აქედან გამომდინარე, ყველანაირ ინვესტიციას ერთნაირად აღრიცხავს.
როგორ უნდა მოიქცნენ პოლიტიკოსები?
მთავრობის როლი მოზიდული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ეკონომიკური გავლენის შეფასებაში მდგომარეობს. სასარგებლო ინვესტიციები უნდა წახალისდეს, ხოლო საეჭვოზე — უარი ითქვას. როგორც ჩანს, ახლო წარსულში ინვესტიციების მიმართ ასეთი დამოკიდებულებას არ ყოფილა.
მაგალითითვის გამოდგება ავსტრიული დელიკატესების კომპანია „შირნჰოფერი“, რომელიც საქართველოში არამხოლოდ თავისი პროდუქციის გაყიდვას, არამედ საწარმოს დაარსებასაც აპირებდა. შირნჰოფერი გეგმავდა მცხეთაში ქარხნის აშენებას, რომელიც დაასაქმებდა 600-მდე ადამიანს. გარდა ამისა, კომპანია გეგმავდა ფერმერებისთვის გასაზრდელად მიებარებინა სპეციალური ჯიშის ხბოები. მიუხედავად იმისა, რომ იმ დროისთვის საქართველოში არ არსებობდა ლაბორატორია, რომელიც ჩამორთმეული პროდუქციის ხარისხს შემოაწმებდა, ფინანსურმა  პოლიციამ შირნჰოფერის პროდუქციის კონფისკაცია სწორედ დაბალი ხარისხის ბრალდებით მოახდინა. ასეთი ხელოვნური დაბრკოლებების გამო „შირნჰოფერმა“ გადაიფიქრა საქართველოში  ინვესტირება, ქარხანა ყაზახეთში ააშენა, საქართველოში კი მისი საქმიანობა თბილისში ერთი მაღაზიით შემოიფარგლა.
მეორე მაგალითია ქალაქი ზესტაფონი. ათეულობით წლებია, რაც ზესტაფონში უზარმაზარი ფეროშენადნობთა ქარხანაა, რომლის პროდუქციას საქართველოს ექსპორტში მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს. ქარხანა წინა საუკუნის 30-იან წლებში დაარსდა და დღეს მას უცხოელი ინვესტორი მართავს.  კომპანიის მუშაობის თაობაზე ბევრი საჩივარი ისმის. ადგილობრივი მუშახელის ხელფასი დაბალია. პრობლემებია ჰაერის დაბინძურებასთან დაკავშირებითაც. საქართველოში კიბოთი დაავადებულთა ყველაზე მაღალი სტატისტიკა ზესტაფონში ფიქსირდება. არანაკლებ მნიშვნელოვანია, რომ არც სამრეწველო ინფრასტრუქტურა ვითარდება დიდად და დაახლოებით ისეთივეა, როგორიც საბჭოთა კავშირის დროს. გასაკვირი არაა, რომ ზესტაფონის მოსახლეობა უკმაყოფილოა უცხოელი ინვესტორით. სულ ცოტა ხნის წინ მათ ეს უკმაყოფილება ორკვირიანი  საპროტესტო აქციებითა და დემონსტრაციებით გამოხატეს. კარგია, რომ ინვესტორი ამუშავებს ქარხანას, ასე თუ ისე ასაქმებს ხალხს და სახელმწიფოს უხდის გადასახადს, თუმცაღა იგივეს გააკეთებდა ნებისმიერი სხვა ინვესტორი, იქნებოდა ის ადგილობრივი თუ უცხოელი. ამ შემთხვევაში მთავრობამ ვერ უზრუნველყო ისეთი ინვესტორის შერჩევა, რომელიც გააუმჯობესებდა ტექნოლოგიას, განაახლებდა ინფრასტრუქტურას და ა.შ.
უკანასკნელ წლებში საქართველომ ხარისხიანი უცხოური პირდაპირი ინვესტიციის მოზიდვაც მოახერხა.  მაგალითად „ბრიტიშ პეტროლეუმის“ (British Petroleum (BP) მილსადენი, რომელიც ძალიან მომგებიანია ქვეყნისათვის. კომპანიამ სამი მილსადენი გაიყვანა, რომლებმაც გაზარდა საქართველოს გეოპოლიტიკური მნიშვნელობა. ამასთანავე, ქვეყანა იღებს მნიშვნელოვან საზღაურს ნავთობის და გაზის გატარებისთვის. ის, რომ BP ასაქმებს საქართველოს მოსახლეობას, არანაკლებ მნიშვნელოვანია.
ტკბილეულის წარმოების იტალიური გიგანტის „ფერეროს“ აქტივობა საქართველოში არის კონსტრუქციული ინვესტირების კიდევ ერთი მაგალითი.  „ფერეროს“ დასაქმებული ჰყავს 150-მდე ადამიანი და გარდა ამისა, სეზონურად ასაქმებს კიდევ ასობით მუშას. ასევე, კომპანიის წარმომადგენლებმა სამეგრელოში ჩაატარეს ტრენინგები და ადგილობრივ ფერმერებს შეასწავლეს კულტივაციის მოწინავე ტექნოლოგიები.
დასკვნის სახით ვიტყვით, რომ მხოლოდ პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლის ზრდით ან შემცირებით ეკონომიკურ განვითარებაზე მსჯელობის ნაცვლად უმჯობესი იქნება, თუ პოლიტიკოსები უფრო ღრმად გაანალიზებენ ამ ინვესტიციების ბუნებას. ეს ის შემთხვევაა, როცა მარტო რიცხვითი მაჩვნებელებით მსჯელობა არც ისე გონივრულია.

The Two Faces of Foreign Direct Investment
Recently, the Georgian media abounded with alarming reports about a slowdown of foreign direct investments (FDI) in Georgia. Indeed, economic figures seem to support the view that there may be a turn in the FDI activity. The graph shows FDI in the first two quarters of each year from 2005 to 2013. There is obviously huge volatility in the investment activity throughout those years, reflecting economic and political events like the war and the financial crisis in 2008. Yet since 2009, FDI activity was following a slow but steady upward trend.
This trend seems to have come to an end in the current year: the foreign direct investment in the first two quarters of 2013 was below the 2012 companion numbers.
fdi1
WHY DO WE CARE ABOUT FDI?
The two Turkish economists Faruk Guersoy and Huseyin Kalyoncu investigate the connection between FDI and GDP growth in Georgia (“Foreign Direct Investment and Growth Relationship in Georgia”, International Journal of Economics and Financial Issues 2, 2012). Their analysis is based on data from the years 1997-2010. In line with most of the research on this issue, they show that FDI inflow and GDP growth are closely related also in our country.
The reasons for the alignment of GDP growth and FDI activity are manifold. A survey article by the economists Prakash Loungani and Assaf Razin summarizes the most important arguments (“How Beneficial Is Foreign Direct Investment for Developing Countries?”, Finance and Development 38, 2001): (1) FDI allows the transfer of technology – particularly in the form of new varieties of capital inputs – that cannot be achieved through financial investments or trade in goods and services. (2) FDI can promote competition in the domestic input market. (3) Recipients of FDI often gain employee training in the course of operating the new businesses, which contributes to human capital development in the host country. (4) Profits generated by FDI contribute to corporate tax revenues in the host country.
Yet while the general view on FDI is positive, the two authors also note that: “Despite the evidence presented in recent studies, other work indicates that developing countries should be cautious about taking too uncritical an attitude toward the benefits of FDI.” Why can FDI also be problematic?
IS FDI ALWAYS DESIRABLE?
Let us consider a hypothetical example. An investor from Russia buys 60% of the shares of a Georgian company for 50 million laris. This operation will increase the FDI by 50 million. Then he lends to this Georgian company 20 million laris for one year for an interest rate of 10%.  This operation will, even more, increase the FDI, namely by 22 million laris (the whole amount of money that has to be paid back is counted as FDI). Now assume that the company runs into trouble and cannot pay back its debt after one year. It is common that the credit contract specifies that in this situation the company’s default does not lead to immediate bankruptcy, but to an increase of the interest rate (this is particularly common if the credit was provided by one of the company’s owners). So assume that the company gets penalized with a doubling of the interest rate and has to pay an additional 2 million of laris as interest. This operation increases the FDI by 2 million laris, even though there was no positive economic activity associated with it. In this example, taking FDI at face value would be deceptive, as there may be economic activities associated with it that are far from being beneficial.
Let us push this example even further. Assume that a Georgian businessman is unhappy about how the Russian investor treats his Georgian employees. Out of concern for his compatriots, he decides to buy back 60% of the shares. This operation decreases the FDI by 50 million laris, even though the activity was good for the company, its workers, and the Georgian society as a whole.
Obviously, there are investments that are harmful to a country, for example, if they cause environmental problems or lead to an exploitation of the local workforce. Yet FDI does not take into account the nature of an investment. It counts everything in the same way.
WHAT SHOULD POLITICIANS DO?
The role of the government in FDI acquisition is exactly to evaluate the economic impacts of investment. While beneficial investments should be encouraged, investors with questionable intentions should be deterred. In the past, however, this seems not to have worked always very well.
As an example, the Austrian delicatessen company Schirnhofer was planning not only to sell its products in Georgia but also to produce it here. Schirnhofer intended to build a factory in Mtskheta that would have given work to 600 people. In addition, the company was going to give cattle of a special breed to 3000 local farmers. Yet claiming that the products of Schirnhoffer were of low quality, the financial police confiscated some of its imports in Poti, even though there was not even a laboratory in Georgia that could check the alleged flaws in those products. These artificial barriers made the investor change his mind about investing in Georgia. Now the factory will be built in Kazakhstan – in Tbilisi, Schirnhofer will just operate a store.
Another example is the city of Zestafoni. For decades, Zestafoni is home to a huge ferroalloy industry. Also in recent years, ferroalloy held a large share in Georgia’s exports. The factory, founded in the 1930s, is now operated by foreign investors, and one hears a lot of complaints about how the factory is operated. The salaries of the local workforce are low, there are air-polluting issues, with Zestafoni having the highest cancer rates in Georgia. Last not least, the industrial infrastructure seems still to be the same as in Soviet times. Not surprisingly, the residents of Zestafoni are dissatisfied with the foreign investor, and recently there were two weeks of protests and demonstrations. The investor pays taxes to the government, yet these tax payments would also be paid by any other investor, regardless of domestic or foreign. In this case, the government did not ensure that the investor would bring technology, renew the infrastructure, etc.
Of course, in the last years, Georgia often managed to attract FDI of good quality. An instance is a pipeline by British Petroleum which is very profitable for the country. BP built three pipelines that increased the geopolitical importance of Georgia, and Georgia collects considerable fees for the transfer of oil and gas through the country. It is also worth mentioning that many BP employees are Georgians.
Another example of constructive investment is the activities of the Italian sweets giant Ferrero in Georgia.  Ferrero employs about 150 people and hundreds of seasonal workers. They also launched a training program, enabling hazelnut farmers in Samegrelo to master advanced cultivation techniques.
Instead of judging the economic development only based on the increase or decrease of FDI, politicians should have a deeper look at the nature of those investments. The FDI numbers alone are not very meaningful.