2014 წლის ბოლოს, ლარის მკვეთრი გაუფასურების შემდეგ, ქართველ მომხმარებელთა განწყობა მკვეთრად გაუარესდა. 2015 წლის თებერვალში ინდექსი გამყარდა ძალიან დაბალ, -35-30 მაჩვენებელზე და მას შემდეგ ოდნავ გაუმჯობესდა. 2015 წლის ივლისში ეს მცირედი პოზიტიური ტენდენცია შეიცვალა, აგვისტოში კიდევ 4.1 მაჩვენებლით დაეცა და მიაღწია ისტორიულ მინიმუმს, -38 პუნქტის სახით. საინტერესოა, რომ მთელი ეს ვარდნა განაპირობა ასაკოვანმა, 35 წელს ზემოთ რესპოდენტების პასუხებმა. ამ საკითხს სტატიის მეორე ნაწილში კვლავ დავუბრუნდებით.
როგორც ჩანს, ქართული კომპანიებიც შეაშფოთა ლარის გაუფასურებამ. დაგვიანებით, მაგრამ 7 თვის შემდეგ, ქართული ბიზნესის განწყობის ინდექსი (BCI) მკვეთრად დაეცა 2015 წლის მეორე კვარტალში. მომხმარებელთა მოთხოვნა და გაყიდვები მთელი ამ 7 თვის განმავლობაში იკლებდა. ბიზნესის განწყობის ინდექსი დაეცა მთელი 24.5 პუნქტით და მიაღწია ყველა დროის ყველაზე დაბალ მაჩვენებელს (3.6 პუნქტს) -100;100 სკალაზე. 2015 წლის აპრილში ჩატარებული 168 კომპანიის გამოკითხვის თანახმად, ბიზნესის განწყობის ინდექსი დაეცა ყველა საზომით, ყველა სექტორსა და ყველა ზომის ფირმისთვის. უფრო მეტიც, ღრმა პესიმიზმი აისახა როგორც ბიზნესის აღქმაზე, ისე მის მოლოდინზე მომავალთან დაკავშირებით.
ბიზნესის განწყობის ინდექსის მესამე კვარტალში მიღებული მონაცემები ბევრად უფრო დადებით სურათს აჩვენებდა. 211 გამოკითხული კომპანიის თითქმის ნახევარმა განაცხადა, რომ მეორე კვარტალში გარკვეული სირთულეები გამოიარეს (რაც აისახა დაბალ გაყიდვებში, ბრუნვასა თუ წარმოების რაოდენობაში), რითიც დადასტურდა ჩვენ მიერ ჩატარებული წინა გამოკითხვის შედეგები. თუმცა აღსანიშნავია, რომ ბიზნესები საკმაოდ ოპტიმისტურად არიან განწყობილი მომავალთან დაკავშირებით. ბიზნესის მოლოდინი გაიზარდა 30 ინდექსის ერთეულით, რითიც თითქმის მთლიანად დააკომპენსირა 2015 წლის მეორე კვარტალში დაფიქსირებული განწყობის ვარდნა.
რა შეიძლება ვისწავლოთ მომხმარებელთა და ბიზნესის განწყობების ინდექსებში დაფიქსირებული ცვლილებებისგან? და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, რა უნდა გავაკეთოთ (როგორც ქართველმა პოლიტიკოსებმა და გადაწყვეტილებების მიმღებებმა)?
უპირველეს ყოვლისა, უნდა განვმარტოთ, რომ „განწყობა“ არ არის მხოლოდ აკადემიური საზომი. ადამიანების აღქმა ყალიბდება მათ მიერ წარსულსა და აწმყოში მიღებული გამოცდილებიდან. განწყობა საკმაოდ მნიშვნელოვანია ინდივიდუალური თუ ბიზნეს-გადაწყვეტილების მიღებისას, რაც გავლენას ახდენს მომავალზე, ამიტომ ის უაღრესად მნიშვნელოვანი ფაქტორია. ადამიანის ოპტიმიზმის (ან პესიმიზმის) დონე გავლენას ახდენს მის „მიკროეკონომიკურ“ ქცევაზე (იყიდოს თუ არა იპოთეკური სესხით ბინა, დღეს გააკეთოს ინვესტიცია თუ ხვალ), რაც საბოლოოდ გავლენას ახდენს ყველა მაკროეკონომიკურ ცვლადზე: შემოსავლებზე, ფასებზე, დასაქმებასა და სხვა.
ეკონომისტებმა დიდი ხანია გააცნობიერეს, რომ ეკონომიკური გადაწყვეტილებები (და შედეგები) დამოკიდებულია განწყობაზე. მაგალითად, ბანკირთა გადაჭარბებულმა სიფრთხილემ შეიძლება გააღრმავოს კრიზისი ან შეაფერხოს ეკონომიკური ზრდა. ამიტომ მომხმარებელთა და ბიზნესის განწყობები არის სხვადასხვა ბიზნესის ციკლების ეკონომიკური თეორიების ნაწილი. ბიზნესის განწყობა ითვლება მიწოდების მხარის ფაქტორად, რაც გავლენას ახდენს ინვესტიციებზე, წარმოებასა და ფასებზე. ანალოგიურად, მომხმარებელთა განწყობა არის მოთხოვნის ფაქტორი, რაც განსაზღვრავს, რას ხარჯავენ ადამიანები (საქართველოში, შიდა მომხმარებლები ქმნიან საერთო მოთხოვნის 85%-ს). როგორც მიწოდების, ისე მოთხოვნის პირობებზე გავლენის მოხდენით ბიზნესის განწყობა საბოლოო ჯამში გავლენას ახდენს ყველა მაკროეკონომიკურ ცვლადზე: შემოსავლის დონე, ფასები, დასაქმება.
თუ გავითვალისწინებთ, რომ აღქმაში მომხდარი ცვლილებები არის რეალური ეკონომიკის განვითარების მიზეზიცა და შედეგიც, აკადემიური ლიტერატურა მდიდარია ურთიერთსაწინააღმდეგო ემპირიული მტკიცებულებებით, განწყობა მართავს ბიზნეს-ციკლს თუ პირიქით. ზოგიერთი ავტორი, მაგალითად, სალმონდი (2009 წ.) ამტკიცებს, რომ განწყობა, როგორც გამომწვევი მიზეზი, არის გადაჭარბებული და გაზვიადებულად აფასებს პოლიტიკისა და მედიის (საზოგადოების აღქმის მთავარი შემქმნელები) გავლენას. სხვანი, მაგალითად, ლედაკი და სტილი (2010 წ.), საწინააღმდეგოს ამტკიცებენ.
აკადემიური მკვლევრები შეიძლება ვერასდროს შეთანხმდნენ ბიზნესის მამოძრავებელი მიზეზობრივი მექანიზმების შედარებით ძალაზე. თუმცა უდავოა, რომ საზოგადოების აღქმასა და მოლოდინებს მცირე გავლენა მაინც აქვს ეკონომიკურ მოვლენათა მსვლელობაზე. ამისი მაგალითია აშშ-ის ეკონომიკის მცირე რეცესია, რაც მოჰყვა 1990 წლის მესამე კვარტალში ერაყის შეჭრას ქუვეითში (სახელმძღვანელო მაგალითი ოლივერ ბლანშარდის მაკროეკონომიკაში). იმის შიშით, რომ აშშ ჩაერთვებოდა ხანგრძლივ და ძვირადღირებულ ომში, მომხმარებლებმა ბევრად ადრე შეამცირეს საკუთარი ხარჯები, ვიდრე სპარსეთის ყურის ომი დაიწყებოდა, რამაც ეკონომიკა მოულოდნელ 2-კვარტლიან რეცესიამდე მიიყვანა.
გამოდის, თუ მოლოდინები და საზოგადოების აზრი მნიშვნელოვანია, უფრო მეტი ყურადღება უნდა დაეთმოს მათ, ვინც ამ აზრს აყალიბებს: გადაწყვეტილების მიმღებთ, პოლიტიკოსებსა და მედიას.
ჩვენი მოლოდინები ყალიბდება როგორც ჩვენივე პირადი გამოცდილების (მაგალითად, ჩვენი გაყიდვების მაჩვენებელი, როგორ გვექცევა ადგილობრივი გადასახადების ინსპექტორი) საფუძველზე, ისე ეკონომიკაში მიმდინარე სხვა მოვლენებზე დაყრდნობით, რომელთა შესახებაც არ გვაქვს პირადი ცოდნა. ცოტა ქართველს აქვს სწორი წარმოდგენა საქართველოს ბანკის მანდატსა და მის მიერ გამოყენებულ ინსტრუმენტებზე, ან ცოტა თუ ხედავს პირდაპირ სარგებელს ევროკავშირთან გაფორმებული ასოცირების ხელშეკრულებიდან. ანალოგიურად, ცოტა ქართველო მომხმარებელი არის სრულად ინფორმირებული (ან ხედავს ნებისმიერი სახის დაუყოვნებელ სარგებელს) საქართველოს საზღვაო, საჰაერო და საგზაო სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის უწყვეტი განვითარების შესახებ. სწორედ აქ ერთვება მედია (ძირითადად ტელევიზია, მაგრამ უკვე თანდათანობით სოციალური ქსელები და ახალი ამბების ონლაინ პორტალები). მედია ემსახურება პოლიტიკური გზავნილების გაფილტვრას, შეფუთვასა და გამძაფრებას. ისინი (და მათი მფლობელები და რედაქტორები) წყვეტენ, პირდაპირი ეთერის რა დრო უნდა დაეთმოს პოზიტიურ თუ ნეგატიურ სიახლეს და როგორ წარუდგინოს ინფორმაცია საზოგადოებას.
ნებისმიერ სისტემაში პოლიტიკური პროცესი გულისხმობს მედიის კონტროლს. ოლიგარქიული და ტოტალიტარული რეჟიმებისგან განსხვავებით, დემოკრატიული წყობა გულისხმობს არა მხოლოდ კონკურენტულ არჩევნებს, არამედ კონკურენტულ და მრავალფეროვან მედიას, რაც საშუალებას აძლევს ხალხს, ჰქონდეს საკმაო რაოდენობის (მიკერძოებული) ინფორმაციის მიღების წყარო. ქართული მედიის კონკურენტულობის ხარისხი არის ქართველი მედია ექსპერტების და არა ეკონომისტების შეფასების სფერო. თუმცა, ჩვენ მიერ შეგროვილი მონაცემებიდან ჩანს, რომ ქართველი მომხმარებლების აღქმა საკმაოდ მკვეთრად განსხვავდება იმის მიხედვით, თუ რა ტიპის მედიისგან იღებენ ინფორმაციას.
მართალია, 2014 წელს დაფიქსირებულმა ლარის მკვეთრმა გაუფასურებამ ერთნაირად მოახდინა გავლენა ყველა ქართველ მომხმარებელზე (და ბიზნესზე), მაგრამ ბოლო 6 თვის განმავლობაში, ჩვენ ვხედავთ უფრო ახალგაზრდა მომხმარებლების განწყობის ნელ, მაგრამ სტაბილურ გაუმჯობესებას. 2015 წლის აგვისტოში, მომხმარებელთა ნდობის ინდექსი ახალგაზრდა (35 წელს ქვემოთ) მოსახლეობისთვის გაიზარდა -30.3 პუნქტამდე (1.2 პუნქტით). საწინააღმდეგო ტენდენცია დაფიქსირდა 35 წელს ზემოთ მოსახლეობისთვის, რამაც განაპირობა 14 პუნქტიანი სხვაობა ამ ორი ასაკობრივი ჯგუფის განწყობებს შორის. აღქმებს შორის არსებულ სხვაობას შეიძლება ბევრი მიზეზი ჰქონდეს. ერთ-ერთი მათგანი, სულ მცირე, შეიძლება დაკავშირებული იყოს ასაკოვანი ქართველების საკმაოდ დიდ დამოკიდებულებაზე ტელევიზიებზე. ფრიად შესაძლებელია, რომ ასაკოვან თაობაზე უფრო მეტ გავლენას ახდენს ტელევიზიების ლარის გაუფასურებასთან დაკავშირებული ისტერია და საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ გაცვლითი კურსის სტაბილურობის შენარჩუნებისას განცდილი ე.წ. „მარცხი“.
ვინაიდან საქართველოში მომავალ წელს მნიშვნელოვანი არჩევნებია, სავარაუდოდ, წინ გველის უფრო მეტი პოლიტიკური უთანხმოება და ორმხრივი ბრალდებები, რაც ნამდვილად არ უწყობს ხელს ვინმეს განწყობის გაუმჯობესებას ქვეყანაში, მის ეკონომიკასა თუ პოლიტიკაში. ასეთ დროს ქართულ ეკონომიკას სჭირდება ჯანსაღი ეკონომიკური ანალიზი, შესაძლო ვარიანტების ღია და პროფესიული განხილვა და დიალოგი სხვადასხვა მხარეებს შორის. სამწუხაროდ, ნაკლებად სავარაუდოა, მსგავსი რამ მოხდეს მომდევნო 11 თვეში, რაც კიდევ უფრო ამცირებს მოლოდინების და, შესაბამისად, ეკონომიკური ზრდის სწრაფი გაჯანსაღების შანსს.

Georgian consumer confidence suffered a major blow at the end of 2014, in the wake of the sharp Lari depreciation. Around February 2015, the Index found some support at the very low level of -35-30 points and has been slightly improving since then. In July 2015, this mildly positive trend was reversed, and in August, the Index dropped another 4.1 points to reach a new historical minimum of -38.4 points. Interestingly, this entire drop was driven by older respondents, those aged over 35. We will come back to this point later in the article.
At the same time, Georgian business companies also appear to be rattled by the Lari depreciation. Coming with a lag, after seven months during which consumer demand and sales have been declining, the Georgian Business Confidence Index (BCI) took a major hit in the second quarter of 2015. The BCI dropped a whopping 24.5 points to an all-time low of 3.6 on a scale of [-100; 100] points. Conducted in April 2015, the survey, which included 168 firms, suggested that business confidence declined on all measures, across all sectors, and for all firm sizes. Moreover, a deep sense of pessimism was reflected in business perceptions concerning current performance as well as expectations concerning the future.
The third-quarter business confidence data drew a much rosier picture. About one-half of all 211 surveyed firms reported going through some difficulties in Q2 (reflected in low sales, turnover, or production numbers), confirming what we have already known from our previous survey. Yet, businesses are once again quite a bit more optimistic when it comes to the future. Business expectations went up by 30 index points, almost fully compensating for the loss of confidence in Q2 2015.
What can we learn from the recent ups and downs in the consumer and business confidence indices? And, more importantly, what shall we (as well as Georgia’s policymakers and politicians) do about them?
First, we should clarify that “confidence” measures, such as consumer and business indices, are not a matter of purely academic interest. People’s perceptions are shaped by their past and current experiences. Yet, – and this is an absolutely crucial point – perceptions also matter greatly for individual and business decisions that affect the future. One’s degree of optimism (or pessimism) affects both “microeconomic” behavior (to take a mortgage and buy an apartment or wait another few years; to invest today or tomorrow, and how much) and aggregate “macroeconomic” performance.
Economists have long recognized that economic decisions (and outcomes) are not independent of perceptions. Too much cautiousness on the part of, say, bankers can either deepen a downturn or put a brake on economic growth. For this reason, consumer and business confidences are part and parcel of various business cycle theories in economics. Business confidence is considered a supply-side factor, affecting investment, production, and pricing decisions. Likewise, consumer confidence is a demand factor, affecting people’s spending. (In Georgia, domestic consumers make up about 86% of total demand faced by Georgian producers, hence their importance for the economy.) By affecting both supply and demand conditions, business and consumer confidence ultimately impact all macroeconomic variables: the level of income, prices, and employment, among others.
Given that changes in perceptions, as measured by confidence surveys, are both a cause and effect of real economic developments, the academic literature abounds with conflicting empirical evidence on whether it is the confidence that drives the business cycles or the other way around. Some authors, such as Salmond (2009) argue that confidence measures are over-rated as a causal factor, and tend to over-estimate the impact of politics and media (major drivers of public perceptions). Others, such as Leduc and Still (2010) argue the opposite.
Academic researchers may remain forever divided on the relative strength of the causal mechanisms underlying business cycles. Yet, there is no arguing that public perceptions and expectations have at least some power in shaping economic developments. A case in point is the short-lived recession afflicting the US economy after Iraq’s invasion of Kuwait in the third quarter of 1990 (a textbook example in Olivier Blanchard’s Macroeconomics). Worried that the United States might get involved in a prolonged and costly war, consumers cut down on expenditures well before the Gulf War had actually started, bringing the economy into an unexpected two-quarter recession.
Now, if expectations and public opinion matter, more attention should be paid to those who shape them: policymakers, politicians, and the media.
Our expectations are shaped by our personal experiences (e.g. our sales performance and the treatment we get at the hands of the local tax inspector) as well as by what we hear about other developments in the economy, developments of which we have no first-hand knowledge. Few Georgians have an intimate understanding of the mandate and procedures used by the National Bank of Georgia or see any direct benefits related to, say, Georgia’s Association Agreement with the European Union. Likewise, few Georgian consumers are fully informed about (or see any immediate benefits in) the continuous improvement of Georgia’s sea, air, rail, and road transport infrastructure. Here is where the media (mostly TV, but, increasingly, social networks and online news portals) come into play. The media are in the business of filtering, repackaging, and amplifying political messages. They (and their owners and editors) can choose how much air time should be devoted to positive as opposed to negative news, and how to present information to the public.
The political process in any system is very much about control of media. Unlike oligarchies and totalitarian regimes, a democratic polity presupposes not only competitive elections but also competitive and diverse media, allowing people sufficient choice of (biased) information sources. Just how competitive are Georgian media is a matter of scrutiny by Georgian media experts, not economists. What we do observe in our data, however, is that Georgian consumers’ perceptions vary quite sharply depending on the type of media to which they are exposed.
Whereas all Georgian consumers (and businesses) were equally affected by the sharp Lari devaluation in late 2014, over the past 6 months, we observe a slow but steady improvement in the confidence of younger consumers. In August 2015, the CCI for the younger population (below 35) climbed to -30.3 points (up 1.2 points). The opposite movement was recorded for those above 35, bringing the gap in consumer confidence between these two age groups to 14 points. There may be many reasons for this divergence in perceptions. At least one of them, however, is likely to be related to the much higher TV dependence of older Georgians. It is quite likely that the older generation is more affected by the televised hysteria surrounding the ups and downs of the Lari and the supposed “failure” of the National Bank of Georgia to maintain exchange rate stability.
As Georgia enters an important elections year, we are likely to see more and more political bickering and mutual accusations that do little to improve anybody’s confidence in Georgian statehood, its economy, and politics. What could help the Georgian economy at a time like that is sober economic analysis, open and professional discussion of available options and dialog among the various parties. Unfortunately, little of this will happen in the coming 11 months, limiting the chances for a quick recovery in expectations and, consequently, economic growth.