„რომ შეიძლებოდეს, ქართველები ნახევარ ბავშვს გააჩენენ“.
გაეროს მოსახლეობის პროგნოზების (მუდმივი ნაყოფიერების სცენარის) თანახმად, საუკუნის ბოლოსთვის საქართველოს მოსახლეობა 2.8 მილიონამდე შემცირდება. 2013 წელს საქართველო იყო იმ 19 ქვეყანას შორის, რომელთა მოსახლეობამაც, წინა წელთან შედარებით, იკლო. ამას თან ერთვის დაბადებისას სქესთა შორის დისბალანსი, რომელიც საქართველოს შემთხვევაში მკვეთრადაა გამოხატული ვაჟების სასარგებლოდ. მაშინ, როცა მსოფლიოში ყოველ 100 გოგონაზე 107 ბიჭი იბადება, საქართველოში ეს მაჩვენებელი 111-ს უტოლდება. ამ ინდიკატორით ჩვენი ქვეყანა მსოფლიოს საგანგაშო ოთხეულში შედის. გასათვალისწინებელია ის ფაქტი, რომ ქალები განსაკუთრებულ როლს თამაშობენ ერის გამრავლებაში, რადგან, როგორც წესი, მომავალი თაობის წარმომადგენელთა რაოდენობა დამოკიდებულია დღეს დაბადებული გოგონების, და არა ვაჟების რიცხვზე (დაბადებისას სქესთა შორის დისბალანსის საკითხზე შეგიძლიათ წაიკითხოთ იაროსლავა ბაბიჩის „გენდერული დისბალანსი: სამხრეთ კავკასია ჩინეთის გზას მიუყვება“ და ლაშა ლანჩავას „ტოქსოპლაზმა და ახალშობილთა გენდერული დისბალანსი სამხრეთ კავკასიაში“ ISET Economist-ის ბლოგზე).
საქართველოს მთავრობამ გადაწყვიტა ეზრუნა ქართველი ერის (ეკონომიკურ) მომავალზე და მოსახლეობის კლების წინააღმდეგ ზომების გატარება დაიწყო. აღნიშნული ქმედებების უმრავლესობა ძირითადად შობადობის სტიმულირებას გულისხმობდა. საკითხავია: ა) რამდენად საჭირო იყო ეს ზომები და ბ) შეძლებს თუ ვერა მთავრობა ასე მოსახლეობის კლების შეჩერებას?
ეკონომისტების უმრავლესობა მიიჩნევს, რომ მოსახლეობის კლებას ვეებერთელა ეკონომიკური პრობლემები მოაქვს. მათი ლოგიკის თანახმად, ასე ეკონომიკაში ამოიწურება საწარმოო პროცესის ერთ-ერთი მთავარი რესურსი – მუშახელი.
თუმცა ნამდვილად ვერ ვიტყვით, რომ ამგვარი არგუმენტირება იმდენად მართებულია, რამდენადაც ისინი წარმოაჩენენ ხოლმე. როდესაც ეკონომიკურ პროგრესზე ვსაუბრობთ, მნიშვნელობა ენიჭება ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალს და არა ქვეყანაში მიღებულ მთლიან შემოსავალს. ასე რომ, თუ ქვეყანაში ცოტა ხალხია, იმავე ცხოვრების დონის მისაღწევად ქვეყანას პროპორციულად ნაკლები შემოსავალიც ეყოფა. ამიტომ რეალური პრობლემაა არა იმდენად მოსახლეობის კლება, რამდენადაც ასაკობრივი სტრუქტურის ცვლილება ქვეყანაში. საზოგადოებაში, რომელიც ბერდება, მეტი მოხუცი და ნაკლები ახალგაზრდაა. რაკი ასაკოვანთა უმრავლესობას შრომა და საკუთარი სიბერის მატერიალური უზრუნველყოფა არ შეუძლია, მცირერიცხოვან ახალგაზრდა თაობას უწევს არამხოლოდ საკუთარი თავის, არამედ პენსიონერების შენახვაც. ჩვეულებრივ, მოსახლეობის კლებას თან ერთვის ასაკობრივი სტრუქტურის არახელსაყრელი ცვლილებაც და, ალბათ, ამიტომ ამ ორს ხშირად შეცდომით ერთმანეთთან აიგივებენ. რეალურად, ეს ლოგიკა გამართლებული არაა, რადგან ერთი და იმავე ტემპით კლებად ორ ქვეყანაში დაბერებამ, შესაძლოა, სხვადასხვა სიმწვავის ეკონომიკურ პრობლემამდე მიგვიყვანოს. იაპონიის მსგავს მაღალშემოსავლიან ქვეყანაში, სადაც მოსალოდნელი სიცოცხლის ხანგრძლივობა 83 წელია, უხეშად რომ ვთქვათ, საშუალოდ ადამიანები პენსიაზე გასვლის შემდეგ კიდევ 18 წელიწადს ცოცხლობენ (აქ უგულებელყოფილია ის ფაქტი, რომ 83 წელი დაბადებისას მოსალოდნელი სიცოცხლის ხანგრძლივობაა და არა პენსიაზე გასვლისას. ეს უკანასკნელი 83-ს კიდევ უფრო აღემატება). მეორეს მხრივ, საქართველოში სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა 73 წელია და ადამიანები პენსიაზე გასვლიდან მხოლოდ 8 წელიწადს ცოცხლობენ. შესაბამისად, ლოგიკურია, რომ დაბერების პრობლემა უფრო მძიმე ტვირთად დააწვება იაპონიას, ვიდრე საქართველოს, მიუხედავად იმისა, რომ ორივეს მოსახლეობა ერთნაირი ტემპით იკლებს.
რაკი პრობლემა ასაკობრივ სტრუქტურაშია და არა თავისთავად კლებად მოსახლეობაში, რეპროდუქციის მასტიმულირებელი პოლიტიკა მხოლოდ ირიბად უკავშირდება ნამდვილ პრობლემას. უფრო პირდაპირი მიდგომა იქნებოდა საპენსიო ასაკის გაზრდა, რასაც ძალიან ბევრი ქვეყანა იყენებს. მაგალითად, გერმანიაში სტანდარტული საპენსიო ასაკი 2031 წლამდე თანდათანობით გადაიწევს 67-მდე. თუკი XXI საუკუნის განმავლობაში საქართველოში სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა მოიმატებს, ეს აუცილებლად გამოიწვევს ეკონომიკურ პრობლემებს, საპენსიო ასაკის სათანადო კორექტირების გარეშე.
დაბერებადი საზოგადოების ეკონომიკური გამოწვევების შესახებ სტანდარტული არგუმენტის თანახმად, მუშახელი საწარმოო პროცესის აუცილებელი და ჰომოგენური ნაწილია. XXI საუკუნეში კი ჩვენ სწრაფი ავტომატიზაციის მომსწრენი ვხდებით და დარწმუნებით ვერც ვიტყვით, რამდენი მუშახელი დაგვჭირდება სამომავლო საწარმოო პროცესებში. არავინ დაობს, რომ გარკვეული ტიპის შრომაზე, მაგალითად, არაკვალიფიციურ მუშახელზე, მოთხოვნა თითქმის აღარ იარსებებს. გერმანია, იაპონიის მსგავსად, უკვე დღეს ებრძვის მსოფლიოში დაბერებით გამოწვეულ ყველაზე დიდ პრობლემებს (ლტოლვილთა შედინებისადმი დადებითი დამოკიდებულებაც ნაწილობრივ მუშახელის მომავალი დეფიციტის მოსაზრებითაა განპირობებული). საშუალოდ ორ გერმანელ დასაქმებულზე ერთი პენსიონერი მოდის. მიუხედავად მუშახელის მომავალი სიმწირის შესახებ შიშნარევი მოლოდინებისა, არაკვალიფიციური კადრების უმუშევრობის მაჩვენებელი კვლავაც 20%-ზე მაღლა დგას და არც ვინმე ელოდება ამ მაჩვენებლის კლებას უახლოესი ათწლეულების განმავლობაში. ცხადია, რომ საჭიროა არა ნებისმიერი ტიპის, არამედ კვალიფიციური მუშახელი. ეს უკანასკნელი კი მხოლოდ რეპროდუქციის სტიმულირებით ვერ მიიღწევა.
ბოლოს, როგორც წესი, ამ დებატებში უგულებელყოფილია გლობალური პერსპექტივა. 10-მილიარდიანი მსოფლიო მოსახლეობა, როგორც მოსალოდნელია საუკუნის შუა წლებისათვის, პლანეტისთვის ვერ იქნება მდგრადი, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, თუ მათ ეკონომიკურად რიგიან არსებობაზეა საუბარი (ნობელის პრემიის ლაურეატი კონრად ლორენცი ამას ამტკიცებდა ჯერ კიდევ 1973 წელს თავის წიგნში ცივილიზებული ადამიანის რვა მომაკვდინებელი ცოდვა). ამიტომაც, შეიძლება ადამიანმა იმაზეც კი იდავოს, რომ მუდმივი (ან კლებადი) მოსახლეობა უფრო მიღწევაა, ვიდრე პრობლემა და მასთან ბრძოლის ნაცვლად, ტენდენციას ხელიც კი უნდა შევუწყოთ მსოფლიოს მასშტაბით.
ქართული ოცნების მთავრობამ დემოგრაფიული პოლიტიკის ფორმირება უკვე 2013 წლიდან დაიწყო, როცა ამ უკანასკნელმა დემოგრაფიული აღორძინების ფონდი დააარსა. იმავე წელს ცვლილებები შევიდა შრომის კოდექსშიც. ანაზღაურებადი დეკრეტული შვებულების ვადა 126-დან 183 დღემდე გაიზარდა, უხელფასო შვებულებისა კი – 477-დან 730-მდე. სახელმწიფო დახმარებაც 600-დან 1000 ლარამდე გაიზარდა. 2014 წელს მთავრობამ დემოგრაფიული მდგომარეობის გაუმჯობესების ხელშეწყობის მიზნობრივი სახელმწიფო პროგრამა წამოიწყო. პროგრამის ფარგლებში მესამე და შემდეგი შვილის დაბადებისას მშობლები იღებენ ფინანსურ დახმარებას 2 წლის განმავლობაში, თვეში 150-200 ლარის ოდენობით. ფინანსური დახმარების მოცულობა განსხვავდება დასახლების ტიპის მიხედვით და მიიღებენ მხოლოდ ის მოქალაქეები, რომლებიც ბუნებრივად კლებადი რეგიონებიდან არიან. მხოლოდ 2015 წლის აგვისტოში მთავრობამ ამ პროგრამაზე ნახევარ მილიონ ლარზე მეტი დახარჯა.
უკვე ათწლეულებია, რაც შობადობაზე მონეტარული სტიმულების გავლენაზე ცხარე დებატები მიმდინარეობს (მაგალითისთვის იხილეთ “On Two Schools of the Economics of Fertility”, Warren Sanderson, Population and Development Review 2, 469-477, 1976). უამრავი მტკიცებულება არსებობს, რომ მაღალშემოსავლიან ქვეყნებში კვალიფიციური და წარმატებული ადამიანების რეპროდუქციულ ქცევას იშვიათად განაპირობებს ახალშობილის დაბადებისას გაცემული დახმარებები. ბავშვის აღზრდა მშობლისგან ბევრი რამის შეცვლას მოითხოვს, მათ შორის სხვადასხვა ტიპის მოხმარების საგნებზე უარის თქმას, ცხოვრების სტილის შეცვლასა და დროის ახლებურ განაწილებას საქმიანი ადამიანებისათვის. ეს ასე იყო XIX საუკუნის ინგლისშიც. როგორც ჯ. ა. ბენქსი წერს მის ერთ-ერთ პირველ კვლევაში ამ საკითხთან დაკავშირებით: „თანამედროვე ყოფის მატერიალური კომფორტისადმი დამოკიდებულებამ და შვილების აღზრდასთან დაკავშირებული ხარჯების ზრდამ თავისი წვლილი შეიტანა ოჯახის ზომის შემცირებაში“ (Prosperity and Parenthood, 1954). რომის იმპერიაშიც კი, იმპერატორი ავგუსტუსის მმართველობისას, დაბალი შობადობა პრობლემად ითვლებოდა და მასთან ბრძოლის მიზნით, დაუქორწინებელ მამაკაცებს აჯარიმებდნენ. მიუხედავად მკაცრი ზომებისა, ტაციტუსის თანახმად, ამ მცდელობებს შედეგი არ გამოუღია. თანამედროვეობაშიც, არც სინგაპურის „ეროვნულ ღამეებს“, არც სამხრეთ კორეის „ოჯახურ ოთხშაბათებსა“ და არც იაპონურ რობოტ ბავშვებს არ მიუღწევია მნიშვნელოვანი წარმატებისათვის. მხოლოდ ჩაუშესკუს რუმინეთის სასტიკი ზომები აღმოჩნდა შედეგიანი, თუმცა კონტრაცეპტივების აკრძალვა და ქალბატონების ორსულობის მკაცრი კონტროლი (იმისათვის, რომ აუცილებლად მიეყვანათ ბოლომდე) წარმოუდგენელი და არასასურველია თანამედროვე თავისუფალი საზოგადოებისათვის.
თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ კვლევების უმრავლესობა ძირითადად განვითარებული ქვეყნების მაგალითებს ეყრდნობა და, შესაძლოა, სწორედ ამის შედეგია შობადობის პროგრამების არაეფექტურობა. გერმანია დიდი ხანია ცდილობს შობადობის გაზრდას სხვადასხვა ინიციატივების მეშვეობით. ეს მცდელობები ჯერ კიდევ ნაცისტური გერმანიის პირობებში დაიწყო, როცა 4, 6 და 8 შვილის დედებს საპატიო მედლებით აჯილდოვებდნენ. ომის შემდეგ რეპროდუქციული ქცევის წასახალისებლად მრავალფეროვანი მონეტარული სტიმულებიც შემოიღეს, თუმცა გაკვეთილი ამ პოლიტიკის შესახებ არის ის, რომ მხოლოდ დაბალშემოსავლიანი და ეკონომიკური პერსპექტივის არმქონე ადამიანები პასუხობდნენ ამ ზომებს (შეჯამებისათვის იხ. ზოგიერთი სამეცნიერო სტატია გერმანულ ენაზე “Wo kommen die Kinder her?”, Carsten Germis & Inge Kloepfer, Frankfurter Allgemeine Zeitung, 12/04/2009). ამიტომაც, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ საქართველოში, სადაც მოსახლეობის დიდი ნაწილი ღარიბია, მონეტარული სტიმულები შედეგს გამოიღებს!
2013 წლის კავკასიის ბარომეტრის მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობის ნახევარზე ოდნავ ნაკლები მიიჩნევდა, რომ ოჯახისათვის ბავშვების იდეალური რაოდენობა არის სამი. ის ფაქტი, რომ სურვილებსა და რეალობას შორის აშკარა განსხვავებაა, გარკვეულწილად უკავშირდება შვილების მომავალი ეკონომიკური კეთილდღეობის შესახებ მოლოდინებს. მათ, ვინც ოპტიმისტურად არიან განწყობილი, მეტი შვილის გაჩენის სურვილიც აქვთ.
მომავალი დემოგრაფიული პოლიტიკა უნდა წარიმართოს სხვა ასპექტებისადმი მეტი ყურადღებით, რომლებიც აქამდე არ გვიხსენებია. მაგალითად, 2013 წელს საქართველოში მეტი ადამიანი დაიბადა, ვიდრე გარდაიცვალა. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ წმინდა ემიგრაცია რომ არა, მოსახლეობა გაიზრდებოდა და არ შემცირდებოდა! ასეთი მსოფლიოში სულ ოთხი ქვეყანა იყო: ალბანეთი, ესპანეთი, პუერტო რიკო და საქართველო. ამ ქვეყნებში, ბუნებრივი მატების დადებითი დინამიკის მიუხედავად, წმინდა ემიგრაციის ძლიერი ძალა მოსახლეობის კლებას განაპირობებდა.
ამიტომაც ერთ-ერთი ყველაზე საიმედო სტრატეგია იქნებოდა სწორი გენდერული პოლიტიკის გატარება, რომლის წყალობითაც შესაძლებელი გახდებოდა სამშობიარო ასაკის ქალების ემიგრაციის შემცირება. ბევრი ახალგაზრდა ქალისთვის უბრალოდ მიმზიდველი არ გახლავთ ქვეყანაში დარჩენის პერსპექტივა. შვედეთმა კი შობადობის გაზრდა, თითქმის ჩანაცვლების დონემდე, სწორედ სწორი გენდერული პოლიტიკის წყალობით მოახერხა (ქალთა ეკონომიკური შესაძლებლობების 2012 წლის ანგარიშის მიხედვით, შვედეთი პირველ ადგილზეა, საქართველო კი – 59-ე). ამგვარი ცვლილებები უნდა ითვალისწინებდეს ხალხის დამოკიდებულებებისკენ მიმართულ პოლიტიკას. მაგალითად, საქართველოში კანონმდებლობა არ განასხვავებს ქალებს და მამაკაცებს და მეტიც, მამებსაც შეუძლიათ დეკრეტული შვებულების გამოყენება. თუმცა ეს არ არის საკმარისი. საქმე ისაა, რომ, როგორც წესი, მამის დეკრეტულ შვებულებას თითქმის არავის იყენებს. შვედეთში კი, ამ კულტურულ ტენდენციას დაუპირისპირეს ბონუსები იმ შემთხვევებისათვის, როცა მშობლები თანაბრად იყოფენ დეკრეტულ დღეებს და კონკრეტული პერიოდი, რომლის გამოყენების უფლებაც მხოლოდ მამებს აქვთ.
ცალკეული შემთხვევებიდან და პირადი დაკვირვებებიდან გამომდინარე, ბევრი ქართველი ქალი, რომელიც ქვეყანას სამუშაოდ თუ სწავლის მიზნით ტოვებს, იშვიათად ბრუნდება უკან ქართველ სატრფოზე დასაქორწინებლად. ეს შეიძლება უკავშირდებოდეს მოძველებულ გენდერულ როლებს, რომლებიც კვლავაც ღრმადაა ჩვენს საზოგადოებაში ფესვებგადგმული და ამბიციურ ქალბატონებს პირადი და პროფესიული ცხოვრების ჰარმონიულად წარმართვაში უშლის ხელს.
აღნიშნული პრობლემის მოგვარება კი აუცილებელია, თუკი გრძელვადიან პერიოდში ქართველი ერის გადაშენების თავიდან აცილება გვსურს.

“Georgians would have half a child if there was such a possibility”.
According to the population projections of the United Nations (constant fertility scenario), by the end of this century, the Georgian people will count only 2.8 million. In 2013, Georgia has been among only 19 countries in the world with a population that decreased year on year. An aggravating factor is the sex ratio of babies, which in Georgia is heavily skewed towards males. While globally about 107 boys are born per 100 girls, in Georgia 111 boys are born per 100 girls, the fourth-highest ratio in the world. Women are the limiting factor when it comes to procreation, and under normal circumstances, population growth in the next generation depends on how many girls, not how many boys, are born today. (The troubling sex ratio in Georgia was previously discussed in two articles on the ISET Economist blog: “Sex Ratio at Birth: is the South Caucasus Heading the Way of China?” by Yaroslava Babych and “Toxoplasma Gondii and the ‘Missing Girls’ in the South Caucasus” by Lasha Lanchava).
Responding to concerns regarding the (economic) future of the Georgian nation, the government initiated a number of countermeasures, primarily aiming at increasing the birth rate. There are two questions: (a) are these steps really needed, and (b) can they reverse the downward trend in population size?
Most economists think that a shrinking population leads to tremendous economic problems, arguing that the economy will run out of labor, one of the main inputs in the economic production process.
Yet this reasoning is not as waterproof and unshakable as it is often presented. What really counts for economic progress is the income per capita, and if there are fewer people in a country, less total output is needed to keep the income per capita constant. The problem is not that society is shrinking, but it is the shift in the age structure which causes trouble. An aging population has relatively more old people, who are only consuming what others produce, and relatively fewer young people, who need to provide for themselves and the pensioners. A shrinking population usually comes along with an unfavorable shift in the age structure, so that both problems are often equated, but this is a dubious practice, as the economic grief caused by an aging population may differ considerably among countries whose populations decrease at the same rate. In a high-income country like Japan, life expectancy stands at 83 years, so that, roughly speaking, on average people are alive for another 18 years after they retire (neglecting the fact that 83 years is the life expectancy at birth – the life expectancy of somebody who has reached age 65 is even higher). In Georgia, on the other hand, life expectancy stands at 73 years, so that people on average consume only about 8 more years after they retire. Therefore, the economic problems caused by an aging population are way more severe in a country like Japan than in Georgia, though the populations of both countries decrease at a similar pace.
As the problem is the age structure and not the decline in the population size as such, policies that aim at stimulating the reproduction rate is only indirectly tackling the problem. A more direct approach is to increase the retirement age – a solution which is implemented in some countries, e.g. in Germany, where until 2031 the standard retirement age will be gradually moved to 67 years. If throughout the 21st century, life expectancy in Georgia will soar and the population will age, this will only cause additional economic problems if the retirement age will not be adjusted accordingly.
The standard argument about the economic perils of an aging society treats labor as both indispensable and homogeneous input in the production process. In the 21st century, however, we observe that an accelerating automatization takes place, and it is rather unclear how much labor will still be needed in the production processes of tomorrow. There is no doubt that certain kinds of labor, namely unskilled work, will hardly be demanded in the future. Germany, together with Japan, has worldwide the biggest problem with its age structure (the positive attitude towards the inflow of refugees is partly driven by an anticipated future shortage of labor), and already today, each German worker has to feed half a pensioner. Yet while labor is feared to become scarce, the unemployment rate of unskilled workers in Germany stands above 20%, and nobody believes that it will go down again in the upcoming decades. It is clear that what is needed is not any labor, but skilled labor, the supply of which is very often not achieved through measures that stimulate general reproduction rates, as we will argue further down.
Finally, the global perspective is often neglected in this debate. A world population of about 10 billion, as it is expected by the middle of the century, is not sustainable for the planet, in particular, if these people want to live under economically decent circumstances (Nobel Prize laureate Konrad Lorenz makes this point convincingly already in his 1973 book Civilized Man's Eight Deadly Sins). One may therefore argue that a constant (or temporarily declining) population is an achievement, and instead of being reversed where it has occurred, it should be realized on a global scale.
The Georgian Dream government began formulating demographic policy goals already in 2013 when it established the Demographic Development Foundation. In the same year, relevant changes were made to the labor code. Paid parental leave duration was extended from 126 to 183 days, unpaid leave from 477 to 730 days, and state payments per baby were increased from 600 to 1000 GEL. In 2014, the Government set up a targeted incentive program, providing the parents of three or more kids with the financial assistance of two years after birth. Only people residing in regions that experienced a population decline during the last 2 years are eligible, and benefits vary by settlement type, ranging between 150 and 200 GEL per month. Just in August 2015, the government spent more than half a million lari on this program.
The impact of monetary incentives on the birth rate is hotly debated since many decades (see “On Two Schools of the Economics of Fertility” by Warren Sanderson, Population and Development Review 2, 469-477, 1976). There is plenty of evidence from high-income countries that the procreation behaviors of those who are well-qualified and have economic opportunities are hardly influenced by some payment that will be received after birth. The consumption opportunities forgone through raising kids can hardly be compensated for by state assistance, and having children may often conflict with the lifestyle and time allocation envisioned by economically successful people. This was already true for 19th century Victorian England, as J.A. Banks writes in one of the first studies on the subject: “The attitude towards the material comforts of modern existence and the growing expensiveness of children and adolescent contributed their share to acceleration in the fall of the family size.” (Prosperity and Parenthood, 1954). Even in the Roman Empire under Emperor Augustus, low birth rates were perceived as a problem and men were fined for not getting married, but according to Tacitus, these attempts were not successful at all. More recently, neither Singapore’s “National Nights”, South Korea’s “Wednesday-Family Days”, nor Japan’s baby robots worked. Only the brutal measures that were taken in Ceaucescu’s Romania, where condoms and any other kinds of contraception were forbidden, and women were forcibly examined for pregnancies (which always had to be carried to term), seems to have had an impact, yet this is infeasible and undesirable in a free society.
The evidence comes from countries, however, which are all well-developed, and this may be an important factor explaining the failure of these programs. Germany is experimenting for a long time with various initiatives to incentivize procreation, which started already under the Nazis, who awarded badges to mothers (the infamous Mutterkreuz, the “Cross of Honor of the German Mother”, which was awarded in three classes for mothers who gave birth to 4, 6, and 8 children). After the war, a plethora of programs which set monetary incentives for reproduction were started, and an important lesson that was learned from these is that people who have low income and lack economic opportunities typically do respond to monetary incentives (for a summary in the German language, citing some scientific studies, see “Wo kommen die Kinder her?”, by Carsten Germis and Inge Kloepfer, in Frankfurter Allgemeine Zeitung of 12/04/2009). Therefore, in Georgia, where incomes are low and big parts of the population suffer from a lack of economic opportunities, it may well be the case that monetary incentives will make a difference!
This is confirmed by data. According to the 2013 CRRC Caucasus Barometer, slightly less than half of Georgians considered three to be the ideal number of kids for a family. The fact that there is a clear mismatch between these wishes and reality seems to be related to concerns about the economic circumstances in which children will grow up. Those who are more optimistic about the future of their children have stronger preferences for having more children.
Future policies should be driven by another aspect not mentioned so far. In 2013, Georgia had more births than deaths, and if there was no net emigration, the population would grow, not decline! There are only four countries in the world where net emigration is responsible for the population decline, reversing an otherwise positive population trend, namely Albania, Georgia, Puerto Rico, and Spain.
Therefore, one of the most promising strategies would be to implement gender-minded policies which reduce the emigration of women of childbearing age, as for many young women, it simply seems to be unattractive to stay in this country. Sweden, which managed to increase fertility rates almost up to replacement level, has achieved this thanks to gender-minded policies (Sweden is number one in the 2012 Women’s Economic Opportunity Report, while Georgia is in place 59). Such changes may require policies that take into account the attitudes of people. In Georgia, the law does not openly discriminate against women, and even fathers can use paternity leave after a child was born. But almost no man makes use of this opportunity. In Sweden, on the other hand, there are bonuses for parents who split their parental leaves, and certain free days of parental leave are only available to fathers.
Anecdotal evidence suggests that many Georgian young women who leave the country for work or study do not come back to marry their Georgian sweethearts. This may be due to antiquated gender roles, which are still deeply rooted in the mentalities of many Georgians, making it difficult for ambitious women to combine their private and professional lives in this country.
Addressing this issue will be necessary if the Georgian people want to prevent extinction in the long run.