2012 წელს აისეტის ეკონომისტის ბლოგზე გამოქვეყნებულ სტატიაში იაროსლავა ბაბიჩმა განიხილა ახალდაბადებულთა გენდერული დისბალანსის საგანგაშო სტატისტიკა საქართველოსა და მის მეზობელ ქვეყნებში, რომელიც ბოლო დროს კულუარული საუბრების თემა გახდა. იაროსლავა ბაბიჩის მიერ მოყვანილი მონაცემებით, ახალშობილი ვაჟების რაოდენობის გოგონებთან თანაფარდობის მიხედვით საქართველო მხოლოდ ჩინეთს, აზერბაიჯანსა და სომხეთს ჩამორჩება.
თუ კომენტარების რაოდენობით ვიმსჯელებთ, სტატია ნამდვილად გახდა პოპულარული და რაც მთავარია, გააღვივა ჯანსაღი დისკუსია პრობლემის ირგვლივ. სავარაუდო მიზეზებად დასახელდა ვაჟის ყოლის უპირატესობა, გენდერ სპეციფიკური აბორტები, ე.წ. „დაბრუნებული ჯარისკაცის ეფექტი“, მშობელთა სტრესული მდგომარეობა, ქვეყნისთვის დამახასიათებელი კვება და ა.შ. ამ სტატიის მიზანია პრობლემის ალტერნატიულ ჭრილში განხლივა, რაც, ჩემი აზრით, დისკუსიას უფრო მრავალფეროვანს გახდის.
1990-იანი წლების დასაწყისში, ჩემმა თანაავტორმა და ჩეხეთის რესპუბლიკის ქალაქ პრაღაში ჩარლზის უნივერსიტეტის ევოლუციური ბიოლოგიის პროფესორმა, იაროსლავ ფლეგრმა ტვინის ერთუჯრედიანი პარაზიტის ადამიანის ქცევაზე გავლენის გამოკვლევა დაიწყო. ტოქსოპლაზმა გონდიის (Toxoplasma gondii) სახელწოდებით ცნობილი ეს მიკროსკოპული პარაზიტი 1908 წელს ეგზოტიკური მღრღნელის (Ctenodactylus gundi) სხეულში აღმოაჩინეს. ფლეგრი ამტკიცებს, რომ ტოქსო წამოადგენს მანიპულაციის ჰიპოთეზის კლასიკურ ილუსტრაციას რომლის მიხედვითაც პარაზიტს შეუძლია მისი მასპინძლის ქცევის შეცვლა ისე, რომ მაქსიმალურად გაზარდოს საკუთარი გენის მომავალ თაობებში გადაცემის შანსი. ტოქსოპლაზმის საბოლოო მასპინძლები არიან კატისებრთა ოჯახის წარმომადგენლები. ეს სახეობა ერთადერთია, რომელშიც პარაზიტი სქესობრივად მრავლდება. სხვა თბილსისხლიანი ცხოველებიც (უმეტესად კი მღრღნელები, როგორიცაა ვირთხა და თაგვი) შეიძლება დაავადდნენ, როგორც ჩანასახის მდგომარეობაში, ასევე დაბადების შემდეგ პარაზიტით დაინფიცირებული კატის ექსკრემენტით დაბინძურებული საკვების მიღების შედეგად. ევოლუციური ციკლის სრულყოფისათვის, ტოქსოს ამოცანაა მასპინძელი მღრღნელი კატას შეაჭმევინოს. ამისათვის პარაზიტს ძლიერი იარაღი აქვს — მასპინძლის ტვინით მანიპულირება, რის შედეგადაც მღრღნელი სექსუალურად აღეგზნება მტაცებლის შარდზე. ტოქსო ასევე ფიზიკურად ადუნებს მღრღნელს. საბოლოოდ, თაგვს თანდაყოლილი კატის შიში უქრება და ის მოდუნებული მისდევს მტაცებლის კვალს, რის შედეგადაც იგი ადვილი ნადავლი ხდება. ამ მდგომარეობას „მტაცებლის საბედისწერო მიმზიდველობას“ უწოდებენ.
მაგრამ რა საერთო აქვს ამ ყოველივეს ადამიანებში გენდერულ დისბალანსთან? ფლეგრი თავის წიგნში „მოერიდეთ ტოქსოს!“ (2011, ელექტრონული ვერსია ხელმისაწვდომია უფასოდ) ირწმუნება, რომ მსოფლიო მოსახლეობის 1/3-ს აქვს ტოქსოპლაზმით გამოწვეული დაავადება — ტოქსოპლაზმოზი. დაავადების გავრცელება მნიშვნელოვნად განსხვავებულია სხვადასხვა ქვეყნებში. გავრცელება შეიძლება იყო ძალიან დაბალი, როგორც ესაა სამხრეთ კორეაში (4%) ან ძალიან მაღალი, როგორც ნიგერიაში (78%). ევროპაში ტოქსოს გავრცელება მერყეობს 11%-დან (ნორვეგიაში) 63%-მდე (გერმანიაში).
შეიძლება კი, რომ ტოქსოპლაზმამ შეცვალოს ადამიანთა ქცევა ისე, როგორც მღრღნელების და მათ უცნაურად მოქცევა აიძულოს? ფლეგრისა და მისი კვლევითი გუნდის მიერ მიღებული შედეგებით, ამ კითხვის ნაწილზე პასუხი დადებითია. ტოქსოპლაზმით დაავადებულ პაციენტებს აღენიშნებათ შენელებული რეაქცია, დეპრესიის, შიზოფრენიის, ავტოავარიისა და თვითმკვლევლობისაკენ მიდრეკილება (Flegr, J. (2013): “How and why Toxoplasma makes us crazy”,Trends in Parasitology, 29(4), 156-163). 2011 წლის ნაშრომში (“Fatal Attraction Phenomenon in Humans – Cat Odour Attractiveness Increased for Toxoplasma-Infected Men While Decreased for Infected Women”, PLoS Neglected Tropical Diseases, 5(11)) კი ფლეგრი ამტკიცებს, რომ მღრღნელების მსგავსად, ინფიცირებულ მამაკაცებსაც მოსწონთ კატის შარდის სუნი. საინტერესოა, რომ ქალების შემთხვევაშიც ინფიცირებულნი ჯანმრთელებთან შედარებით ნაკლებად წუხდნენ აღნიშნულ სუნთან დაკავშირებით.
ეს ყველაფერი შეიძლება საინტერესო იყოს, მაგრამ ჩვენ ჯერ მაინც არ გვიპასუხია თავდაპირველ კითხვაზე: როგორ ზემოქმედებდეს ტოქსოპლაზმა ახალშობილთა გენდერულ დისბალანსზე? თავის 2006 წლის სტატიაში (“Women infected with parasite Toxoplasma have more sons”, Naturwissenschaften 94, 122–127) ფლეგრი ტოქსო ინფექციას ბიჭი ან გოგონა შთამომავლის ყოლის მიდრეკილებას უკავშირებს. პრაღაში კლინიკური ჩანაწერების ანალიზმა აჩვენა, რომ მშობიარობამდე ტოქსოპლაზმით ინფიცირებული ქალებისთვის ვაჟის გაჩენის შანსი არის 72%, რაც ნიშნავს, რომ ყოველ 100 გოგონაზე მოდის 260 ვაჟი (შედარებისთვის, იაროსლავა ბაბიჩის მიხედვით, სამხრეთ კავკასიაში ეს მაჩვენებელი არის 116). ფლეგრის და მისი თანაავტორების დაკვირვებით, შედეგების უკან ევოლუციური ფენომენი იმალება. პრე-ისტორიულ პრიმიტიულ საზოგადოებაში კაცის მთავარი საქმე იყო ნადირობა, რაც მისგან აგრესიულობასა და ნადავლის შორ მანძილზე დევნას მოითხოვდა და შესაბამისად შანსი იმისა რომ მამაკაცი შეჭმული იქნებოდა მტაცებლის მიერ მაღალი იყო. მაშასადამე, მამაკაცების სასარგებლოდ დარღვეული გენდერული ბალანსი შეიძლება განვიხილოთ, როგორც პარაზიტის მიერ მისი ევოლუციული ციკლის სრულყოფის გზა. იგივე კვლევა აჩვენებს, რომ ტოქსოპლაზმოზით დიდი ხნით დაავადებულ ქალებში ვაჟის ყოლის შანსი 45%-მდე მცირდება. გენდერულ დისბალანსზე ტოქსოს ეფექტის ევოლუციური როლი კვლავ საკამათოა და ბიოლოგიური მექანიზმის დეტალების განხილვა არც არის ამ სტატიის მიზანი.
ეს შედეგი, რაღა თქმა უნდა, ვერ გამოდგება იმის დადასტურებად, რომ ტოქსო გენდერული დისბალანსის მიზეზია. მაღალი გენდერული დისბალანსი, ისევე როგორც ტოქსოთი დაინფიცირებისკენ მიდრეკილება, შეიძლება გამოწვეული იყოს სხვა არააშკარა ფაქტორებით, მათ შორის ტესტოსტერონის მაღალი დონით. აღნიშნული შესაძლებლობის გამორიცხვის მიზნით, 2007 წლის კვლევაში (“Influence of latent toxoplasmosis on the secondary sex ratio in mice”, Parasitology, 134(12), 1709-1717) ფლეგრის გუნდმა ექსპერიმენტულად დაადასტურა, რომ ხელოვნურად დაინფიცირებულ თაგვებში მამრის შობის ალბათობა იზრდებოდა 59%-მდე. თუმცა დროის გასვლასთან ერთად მამრის შობის ალბათობა 40%-მდე ეცემოდა.
ამ ყველაფრის წაკითხვის შემდეგ გამჭრიახი მკითხველი შეიძლება დაინტერესდეს, როგორ ხსნის ეს დაბადებისას გენდერული დისბალანსის მაღალ დონეს სამხრეთ კავკასიაში სხვა ქვეყნებთან მიმართებაში? განსხვავდებიან კი ეს ქვეყნები მნიშვნელოვნად სხვებისგან ტოქსოს გავრცელებით? ვიცით კი ამ ქვეყნების ტოქსოთი ინფიცირებული მოსახლეობის წილი? სამწუხაროდ, მონაცემთა არარსებობის გამო არ შემიძლია ამ კითხვებს პასუხი გავცე. თუმცა მონაცემების არსებობაც ბევრს ვერაფერს შეგვმატებდა, რადგან ქვეყნების მიხედვით ტოქსოს გავრცელების გენდერულ დისბალანსთან დაკავშირების წინა მცდელობები უშედეგო აღმოჩნდა. ამის მიზეზი არის ის, რომ მთავარი ფაქტორი ტოქსოპლაზმოზის დაბადებისას გენდერულ დისბალანსთან დაკავშირებისას არის ინფექციის ხანგრძლივობა და ადამიანებმა ჩვეულებრივ არ იციან, როდის მოხდა ინფიცირება. თუმცა, შემიძლია სპეკულირება, თუ რატომ ვფიქრობ, რომ ტოქსოპლაზმოზი რეგიონში მაღალი გენდერული დისბალანსის მიზეზია.
რადგან სამხრეთ კავკასიაში ქალები ადრეულ ასაკში ქორწინდებიან, ტოქსოპლაზმოზი შეიძლება იწვევდეს დაბადებისას ვაჟების უმრავლესობას ზრდას. მშობიარე ქალების საშუალო ასაკი გერმანიაში არის 31 წელი, ხოლო საქართველოში, სხვადასხვა წყაროს მიხედვით, 22–24 წელი. თუ დაინფიცირების ალბათობა არის ერთნაირი ცხოვრების ყველა ეტაპზე (რაც, სავარაუდოდ, არასწორი, მაგრამ მისაღები ჰიპოთეზაა), მაშინ შემთხვევითად შერჩეული 31 და 22 წლის ქალბატონებიდან, მოსალოდნელია, რომ 31 წლის ადამიანი უფრო დიდი ხნის დაავადებული იქნება, ვიდრე 22 წლის. ასე რომ, ტოქსოპლაზომოზით ინფიცირების ხანგრძლივობა ორსული ქალისათვის საშუალოდ უფრო ნაკლები იქნება საქართველოში სხვა ქვეყნებთან შედარებით. შესაბამისად, აქ ვაჟის გაჩენის ალბათობა იქნება უფრო მაღალი.
მეტიც, ინფექციის ერთ-ერთი მიზეზია უმ ხორცთან და ბოსტნეულთან შეხება. შეიძლება ზოგიერთ ქვეყანაში ქალები უფრო მეტ დროს ატარებდნენ სამზარეულოში გათხოვების შემდეგ. მაშასადამე, ამ ქვეყნებში ქალები შეიძლება დაინფიცირდნენ ორსულობის საწყის პერიოდში და დაბადონ მეტი ვაჟი. ბოლოს, ტოქსოპლაზმოზი შეიძლება გავრცელდეს დაინფიცირებულ მამაკაცთან დაუცველი სექსის დროს. რადგანაც სავარაუდოა, რომ კავკასიელი კაცების დიდი რაოდენობა ტოქსოთი ინფიცირებულია, არსებობს დიდი შანსი, რომ ინფექცია გადასცენ ქალს დაორსულებამდე მცირე ხნით ადრე და გაზარდონ ვაჟის შობის ალბათობა.
ამ ეტაპზე, რაც ზემოთ განვიხილეთ, მხოლოდ სპეკულაციაა. თუმცა ახალშობილთა გენდერული დისბალანსის შესახებ მეცნიერული დისკუსიისას, ამ საკითხის გამოკვლევა ურიგო არ იქნებოდა.
ლაშა ლანჩავა არის ISET-ის ყოფილი სტუდენტია. ამჟამად ის ჩარლზის უნივერსიტეტის (CERGE-EI, პრაღა, ჩეხეთის რეპუბლიკა) უმცროსი მკვლევარი და დოქტორობის კანდიდატია.

In a 2012 article that was published on the ISET Economist Blog, Yaroslava Babych did justice to what lately has been a theme of scientific gossip and backstage talk, which I have personally often encountered among socially (albeit not exclusively) inclined economists about the alarming sex ratio at birth (SRB) statistics in Georgia and its neighboring countries. Yaroslava Babych presented numbers showing that SRB—the ratio of boys to girls in a baby population— of Georgia is topped just by China, Azerbaijan, and Armenia.
Judging from the number of comments that followed, the blog proved popular as it generated a lot of attention and sparked a healthy discussion about potential causes of the problem. People engaged in the discussion suggested all sorts of explanations, varying from preferences of males over females and sex-selective abortions to the “returning soldier effect”, parental stress as well as the country-specific diet. This article, however, intends to give an alternative perspective on the topic, which I think will enrich the discussion.
In the early 1990s Jaroslav Felgr, an evolutionary biologist at Charles University in Prague and a collaborator of mine, started to analyze the influence of a particular single-celled brain parasite on human behavior. This parasite of the protozoan family known as Toxoplasma Gondii (or Toxo) was discovered in 1908 in the body of the exotic rodent Ctenodactylus gundi (hence the name gondii). Flegr advocates that Toxo is the classic exhibition of the manipulation hypothesis, which maintains that parasites have the ability to alter the behavior of their hosts in order to maximize the chances of transmitting their own genes across generations. The definitive hosts of Toxoplasma are animals from the cat family or felines — the only species in which parasites reproduce sexually. In contrast, any warm-blooded animal (mostly rodents such as rats, mice) can become infected as a fetus or after birth by feeding on food contaminated with feline excrement infected by the parasite. In order to close the evolutionary cycle, Toxo faces the challenge of getting a rodent to be eaten by a cat. To do so, Toxo devised a powerful strategy: it began to manipulate its host’s brain so that the smell of predator urine sexually aroused rodents, therefore removing their instinctive fear of cats and making them lethargic. Sluggish rodents then go around exploring the cat’s urine, thereby making them easy prey — a condition called "Feline Fatal Attraction."
But what does this have to do with the sex ratio in humans? In his 2011 book Watch out for Toxo! (available for free online), Flegr claims that one-third of the world’s population has toxoplasmosis — a disease caused by Toxoplasma. The prevalence of toxoplasmosis varies dramatically across countries. It can be as low as 4% in South Korea and as high as 78% in Nigeria. In Europe, Toxo prevalence varies between 11% in Norway and 63% in Germany.
Could it be that Toxoplasma is also trying to alter humans’ senses in a way similar to rodents, thus making them behave in bizarre ways? Flegr and his crew generated a set of results that answer affirmatively to part of this question. Toxoplasma-infected patients show slowed reaction times and face an increased risk of depression, schizophrenia, car accidents, and suicide (Flegr, J. (2013): “How and why Toxoplasma makes us crazy”, Trends in Parasitology, 29(4), 156-163). In a 2011 paper (“Fatal Attraction Phenomenon in Humans – Cat Odour Attractiveness Increased for Toxoplasma-Infected Men While Decreased for Infected Women”, PLoS Neglected Tropical Diseases, 5(11)), Flegr claims that, like rodents, infected men find the odor of cat urine increasingly pleasant. Interestingly, infected women displayed lower levels of intrigue with the smell of cat urine than uninfected women did.
Interesting as all this may be, we still haven’t answered our original question: how can Toxoplasma be influencing the sex ratio at birth? In a 2006 article, Flegr links Toxo infection to the propensity to have male or female offspring (“Women infected with parasite Toxoplasma have more sons”, Naturwissenschaften 94, 122–127). An analysis of clinical records in Prague showed that women, infected with Toxoplasma right before pregnancy had a 72% chance of giving birth to a boy, which means that there were 260 boys for every 100 girls in the population (as a quick comparison, Yaroslava Babych reported that in the South Caucasus the highest value of the sex ratio at birth is 116). According to Flegr and co-authors, there is a good evolutionary story behind the observed result. In primitive societies, where men’s primary occupation was hunting, which required men to be aggressive, exploratory, and willing to pursue prey over large distances, it was more likely that they would be eaten by wild felines. Therefore, the male-biased sex ratio can be seen as the parasite’s way of ensuring the completion of its evolutionary life cycle. The same study showed that for women with Toxoplasmosis that lasted relatively longer, the probability of giving birth to a son dropped to 45%. However, the evolutionary role of Toxo’s effect on the sex ratio is still debated, and the details of a biological mechanism are outside the scope of this article.
This result did not prove that Toxo was the cause of the skewed sex ratio because it might well be that high the sex ratio at birth, as well as the tendency to be Toxo-infected, is caused by a common unobserved factor such as increased levels of testosterone. To rule out this possibility, in a 2007 study (“Influence of latent toxoplasmosis on the secondary sex ratio in mice”, Parasitology, 134(12), 1709-1717), Flegr’s team experimentally demonstrated that artificially infected mice had an increased probability (59%) of giving birth to male pups in the earlier weeks of infection. However, as time passed the sex ratio at birth has reversed and the chance of giving birth to males dropped to 40%.
After reading all of this, an astute reader may wonder, “how does this explain that in the South Caucasian countries SRB stands higher than in other countries?” Do these countries drastically differ from other countries in terms of Toxo prevalence? Do we actually know the rate of the infected population in these countries? Unfortunately, I am unable to answer these last questions due to data unavailability. But even the existence of the data may not have been very informative, as previous attempts trying to link Toxo prevalence and the sex ratio at birth across countries have failed. The reason is that the main factor when linking Toxoplasmosis and sex ratio at birth is the length of infection of the mother and humans usually do not know when they contracted toxoplasmosis. But I can nevertheless speculate why I think Toxoplasmosis can be a reason for the high sex ratio at birth in the region.
It might be the case that in the South Caucasus toxoplasmosis works towards an increased rate of male babies because women get married relatively early. Indeed, the average age of mothers when giving birth in Germany is 31, while depending on the source, the average age of women at childbirth in Georgia is between 22 and 24 years. If the probability of being infected for the first time is the same throughout a whole lifespan (which is probably not true but is a reasonable working hypothesis), then if you randomly pick a woman at age 31 and a woman at age 22, it is more likely that the women at age 31 have been infected for a longer period of time than the woman at age 22. Therefore, on average the length of Toxo infection of a mother giving birth in Georgia will be lower, making it more likely for Georgian women to give birth to sons. (In Germany the average age of birth-giving women went up from 24 years to 31 years between 1965 and 2012. Therefore, if our reasoning is true and the rate of infection remained the same throughout this time, Germany must have experienced a declining sex ratio at birth — a hypothesis that could be tested empirically).
Moreover, one of the causes of infection is interaction with raw meat and vegetables. It might be that, in some countries women, after they get married, spend more time cooking in the kitchen as compared to fellow housewives in other countries. Therefore, in these countries, women could get infected right at the start of their pregnancy and thus give birth to more sons. Finally, toxoplasmosis can be transmitted during unprotected sex with infected men. It could also be the case that relatively large numbers of Caucasian men are infected with Toxo, which would make the share of women getting toxoplasmosis right before pregnancy relatively higher as well, thus increasing the likelihood of having male babies.
At the moment, what has been discussed above is mainly speculation. Yet in a scientific discussion about the skewed Georgian sex rate at birth, the Toxo story should be further investigated as one possible explanation.
Lasha Lanchava is a former ISET student. Currently, he is a junior researcher and Ph.D. candidate at CERGE-EI, Charles University in Prague, Czech Republic.