როგორც ISET-ის მომხმარებელთა ნდობის ინდექსის ბოლო ანგარიში იუწყება, ქართველ მომხმარებლებს არ აქვთ სავაჭრო განწყობა. თუმცა თბილისი კიდევ ერთხელ შეაზანზარა მთელ რეგიონში უდიდესი სავაჭრო და გასართობი ცენტრის, ისთ ფოინთის ზარზეიმით გახსნამ. შედეგად, თუ მომხმარებელთა ნდობის მაჩვენებელი ისტორიულ მინიმუმს აღწევს, საცალო ვაჭრობის სივრცე და მსოფლიო დონის სავაჭრო ცენტრები ნამდვილ პიკზეა. ბუნებრივად ჩნდება კითხვა: შეუძლია თუ არა ქართული საცალო ვაჭრობის ბაზარს, უზრუნველყოს ასეთი მოზღვავებული საცალო სივრცის მიწოდება?
ქართული საცალო ვაჭრობის სექტორზე მოდის მთლიანი ბრუნვის დაახლოებით 11%, რითიც იგი ეკონომიკის უდიდესი ნაწილს წარმოადგენს. უფრო მეტიც, ბოლო წლებში საცალო ვაჭრობაზე გაწეული დანახარჯები და სავაჭრო სივრცის მომარაგება სტაბილურად აჭარბებდა ქართული ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელს.
თუმცა წინ ჯერ კიდევ დიდი გზაა გასავლელი. Colliers International-ის საცალო ვაჭრობის ბაზრის ანგარიშის თანახმად, სავაჭრო სივრცის მთლიანმა რაოდენობამ საქართველოს სამ მთავარ ქალაქში, თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში, 2014 წელს 1.1 მილიარდ კვადრატულ მეტრს მიაღწია, მაგრამ ამ სივრცის მხოლოდ მეოთხედზე ოდნავ მეტი ეჭირა „სავაჭრო ცენტრებს“. უფრო მეტიც, მთლიანი სავაჭრო სივრცის დაახლოებით 80% თავმოყრილია დედაქალაქში.
რაკიინის მეირ (არაბთა გაერთიანებულ საემიროებში დაფუძნებული უძრავი ქონების განვითარების კომპანია) თბილისი მოლის გახსნა 2012 წელს იყო უმნიშვნელოვანესი გარდატეხა. თბილისის ჩრდილოეთ ბოლოში მდებარე ეს სავაჭრო ცენტრი იყო პირველი, რომელიც საკმარის სივრცეს უზრუნველყოფდა და სრულად აკმაყოფილებდა საერთაშორისო სტანდარტების მოთხოვნებს. თანამედროვე სავაჭრო ცენტრების სივრცის მომარაგება გაიზარდა დაახლოებით 28%-ით ყოველ მომდევნო წელს და 2014 წლის ბოლოსთვის 292,000 კვადრატულ მეტრს მიაღწია.
თითქოს ბევრია, არა? არც თუ ისე! 79 კვადრატული მეტრით ყოველ 1000 მოსახლეზე, საქართველო ჯერ კიდევ ჩამორჩება დასავლეთ ევროპის საშუალო მაჩვენებელს – 200 კვადრატული მეტრი ყოველ 1000 მოსახლეზე. ისთ ფოინთის გახსნა (გლობალური კერძო საინვესტიციო და საკონსულტაციო ჯგუფის, კვადრუმის საინვესტიციო პროექტი) და რამდენიმე შედარებით მცირე მოვლენა 2015 წლის ბოლომდე საქართველოს თანამედროვე სავაჭრო ცენტრების სივრცის ფონდს 42%-ით გაზრდის, რომელიც 2016 წელს კიდევ დამატებითი 10%-ით გაიზრდება.
ამ კვირაში მეგობრებთან ერთად ისთ ფოინთში წავედი ფილმის „გასეირნება“ სანახავად. კინოთეატრში მხოლოდ ჩვენ ვიყავით და ბილეთები რომ არ გვქონოდა ნაყიდი, ფილმს არ გაუშვებდნენ. ასე რომ, სულ რაღაც 10 ლარად კერძო ჩვენება მოგვიწყეს.
მართლაც, ქართველი საზოგადოება მხოლოდ ახლა იგებს თანამედროვე სავაჭრო ცენტრების იდეას. თუმცა, მიუხედავად ახალი სივრცეების მიწოდების სწრაფი ზრდისა, ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში საშუალო ვაკანსიის მაჩვენებელი ქართულ სავაჭრო ცენტრებში თანდათანობით იკლებდა. უფრო მეტიც, ისთ ფოინთში, რომელიც ერთ-ერთი უკანასკნელი სიახლეა საცალო ვაჭრობის უძრავი ქონების ბაზარზე, თითქმის 70% წინასწარ, გახსნამდე გაქირავდა. გამოდის, საცალო მოვაჭრეებს აშკარად სჯერათ საქართველოს პოტენციალის.
სავაჭრო ცენტრებისთვის სივრცეებზე მოთხოვნას ქმნის ბრენდები, სუპერმარკეტები, სწრაფი კვების ქსელები და სამომხმარებლო ელექტროტექნიკა. საერთაშორისო საცალო ვაჭრობის დიდ წილს ამუშავებენ ფრენჩაიზერები, რომელთაც მართავს გარკვეული ადგილობრივი თუ საერთაშორისო კომპანიები.
საქართველოს ამომავალ საცალო ტანსაცმლის სექტორში ამჟამად 40-ზე მეტი ბრენდია წარმოდგენილი. საქართველოს მოდის ბაზარზე უდიდესი მოთამაშეები არიან რითეილ გრუპ ჯორჯია, რომელიც ეკუთვნის არაბულ Alhokair Fashion Retail-ს. ეს ჯგუფი მართავს არაერთ ბრენდს, მათ შორის ზარას, მარკს და სპენსერსს, გეპს, ბანანა რეპაბლიკს და სხვ. ქართული მოდის ბაზრის კიდევ ერთი მსხვილი მოთამაშე არის საერთაშორისო კორპორაცია ICR, რომელიც წარმოადგენს მნიშვნელოვან ევროპულ ბრენდებს: ეკოს, ჯეოქსს, ბატას, ოკაიდის და ობაიბისა და სხვ. შპს Adress, რომელიც წარმოადგენს სელიოს, ეტამს, პრომოდს და სხვა საერთაშორისო ბრენდებს, ასევე იკავებს მოდის საცალო ბაზრის მნიშვნელოვან წილს. დაბოლოს, გეოგრაფიული სიახლოვისა და საქართველოსთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების წყალობით, ბევრი თურქული საცალო მოვაჭრე (როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო, მაგალითად, ბურგერ კინგის თურქული ფრენჩაიზი) ასევე არის წარმოდგენილი ქართულ ბაზარზე.
კვების საცალო ვაჭრობაშიც შემოვიდნენ საერთაშორისო მოთამაშეები, მათ შორისაა კარფურის პარტნიორი დუბაიდან Majid al Futtaim Retail, სპარ საქართველო, ისევე როგორც ადგილობრივი საკვების საცალო მიმწოდებლები, როგორიცაა სმარტი და ფრესკო. ტურიზმის მნიშვნელოვანი ზრდისა და სწრაფ კვებაზე ჯანსაღი ადგილობრივი მოთხოვნის წყალობით, სქართველოში შემოვიდნენ რიგითი ეჭვმიტანილები: მაკდონალდსი, საბვეი, ვენდისი, KFC, დანქინ დონატსი, ბურგერ კინგი და სხვები. და, რაღა თქმა უნდა, ჯერ კიდევ არსებობს საკმაო სივრცე ღია ბაზრებისა და ბაზრობებისთვის, რომლებიც ემსახურება ტრადიციულ ქართველ მომხმარებლებს.
ეს (სულ მცირე, პოტენციური) ბუმი კონსიუმერიზმში აისახა საქართველოს რეიტინგზე A.T. Kearney's-ის მიერ გამოქვეყნებულ 2015 წლის გლობალური საცალო გაყიდვების განვითარების ინდექსში (Global Retail Development Index – GRDI). GRDI-ში საქართველოს უკავია მე-6 ადგილი 30 განვითარებად ქვეყანას შორის, საცალო ვაჭრობის ინვესტიციების თვალსაზრისით. ეს ინდექსი დგება 20-ზე მეტი მაკროეკონომიკურ და საცალო ვაჭრობასთან დაკავშირებული ცვლადების საფუძველზე. რაც უფრო მაღალია რეიტინგი, მით უფრო მიმზიდველია ქვეყნის საცალო ვაჭრობის სექტორი, შესვლის თვალსაზრისით.
ცხრილი #1: 2015 წლის გლობალური საცალო გაყიდვების განვითარების ინდექსი
2015 წლისრეიტინგი
ქვეყანა
ბაზრისმიმზიდველობა |
ქვეყნის რისკი |
ბაზრის გაჯერება |
დროის ფაქტორი |
GRDI-ის ქულა
| 1 | ჩინეთი | 66,7 | 55,7 | 42,3 | 96,6 | 65,3 |
| 2 | ურუგვაი | 93,3 | 60,4 | 68 | 38,9 | 65,1 |
| 3 | ჩილე | 98,2 | 100 | 13 | 37,9 | 62,3 |
| 4 | ყატარი | 100 | 89,4 | 34,3 | 12,8 | 59,1 |
| 5 | მონღოლეთი | 22,4 | 19,9 | 93,1 | 100 | 58,8 |
| 6 | საქართველო | 36,5 | 39,1 | 78,8 | 79,2 | 58,4 |
| 7 |
არაბთა გაერთიანებული საემიროები |
97,6 | 84 | 16,5 | 33,9 | 58 |
| 8 | ბრაზილია | 98 | 60,4 | 45,2 | 28 | 57,9 |
| 9 | მალაიზია | 75,6 | 68,8 | 29,3 | 52,7 | 56,6 |
| 10 | სომხეთი | 35,4 | 37,1 | 82,1 | 66,3 | 55,2 |
წყაროები: Economist Intelligence Unit, Euromoney, international Monetary Fund, Planet retail, Population Reference Bureau, World Bank, World Economic Forum; A.T. Kearney analysis.
GRDI-ის თანახმად, საქართველო ეკონომიკური ოაზისია, არა იმდენად მისი ძლიერი ეკონომიკის გამო, რამდენადაც მისი იმედისმომცემი ნაკლებად გაჯერებული და სწრაფად მზარდი საცალო ვაჭრობის სექტორისა და ბიზნესისადმი კეთილგანწყობილი გარემოს შექმნაში მიღწეული შედეგების გამო. მიუხედავად საერთაშორისო საცალო მოვაჭრეების ბოლო შემოდინებისა, თანამედროვე საცალო ვაჭრობის წილი (ჰიპერმარკეტები, სუპერმარკეტები, სავაჭრო ცენტრები და ა.შ.) საქართველოს მთლიან ბრუნვაში მაინც საკმაოდ დაბალია და ბევრად ჩამორჩება ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს არ აქვს კარგი მაჩვენებელი ბაზრის მიმზიდველობასა და ქვეყნის რისკებში, იგი გამოირჩევა ბაზრის გაჯერებით და დროის ნაკლები ზეწოლით.
ნინო ყიფიანის, Cushman & Wakefield-ის ქვეყნის დირექტორის, აზრით (უდიდესი უძრავი ქონების საკონსულტაციო კომპანია, რომელიც მართავს თბილისი მოლს), ბიზნესის კეთების სიმარტივე და ქვეყნის ძლიერი მაკროეკონომიკური მუშაობა გახდა ერთ-ერთი ძირითადი ფაქტორი ისეთი ცნობილი საერთაშორისო საცალო მოვაჭრეების მოზიდვაში, როგორიცაა, მაგალითად, Alhokair Fashion Retail group. სხვა ფაქტორები იყო საქართველოს სტრატეგიული მდებარეობა, მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ინვესტორების ყოფნა და, რაღა თქმა უნდა, კარგად განათლებული, მაგრამ (ჯერ კიდევ) იაფი მუშახელი.
2015 წლის გაზაფხულზე რამდენიმე მნიშვნელოვანმა საერთაშორისო ბრენდმა დატოვა ქართული საცალო გაყიდვების ბაზარი, რის შემდეგაც ზოგიერთ სავაჭრო ცენტრში ასათვისებელი კომერციული ფართის ზრდა დაფიქსირდა. ეს საკმარისი მიზეზი აღმოჩნდა ზოგიერთი მედია საშუალებისა და პოლიტიკური ოპოზიციისთვის, რომ დაეწყოთ მთავრობის დადანაშაულება ეკონომიკის არასწორ მართვაში. მართალია, არავინ დაობს, რომ ეს არ არის საუკეთესო დრო ქართველი მომხმარებლებისთვის, ზოგიერთი კომპანია ნამდვილად ჯანსაღი კონკურენციის გამო გავიდა, რაც გამოიწვია ახალი, მაღალხარისხიანი სავაჭრო ცენტრებისა და უკეთესი მენეჯმენტის მქონე ახალი ბრენდების შემოსვლამ. ინდუსტრიაში არსებული წყაროების მიხედვით, ძლიერი კონკურენცია არის მზარდი მოწიფულობის ნიშანი საქართველოს საცალო გაყიდვების სექტორში, რაც საბოლოოდ სარგებელს მოუტანს ქართველ მომხმარებლებს.
მიუხედავად იმისა, რომ ადგილობრივი მომხმარებლების მოთხოვნა ამ ეტაპზე ძალიან დაბალია, საქართველოს აქვს სტრატეგიული მდებარეობა, რომ შეასრულოს საცალო გაყიდვების ჰაბის როლი უფრო ფართო რეგიონისთვის, რის გარანტიასაც იძლევა ქვეყნის გამჭვირვალე და პრობლემებისგან თავისუფალი ბიზნეს-გარემო. კერძოდ, სტაბილური შემოდინება ტურიზმში არის ზრდის მთავარი წყარო საქართველოს საცალო გაყიდვების ბაზრისთვის. Colliers International-ის თანახმად, 2010 წლის შემდეგ ქვეყანაში ვაჭრობის მიზნით შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა თითქმის 5-ჯერ(!) გაიზარდა და 2014 წელს თითქმის ნახევარ მილიონს მიაღწია (მთლიანი ვიზიტორების დაახლოებით 9%).
ქართველ მომხმარებლებს ყველა მიზეზი აქვთ, რომ წუხდნენ დღეს. თუმცა ქართული ეკონომიკა და მისი საცალო გაყიდვების სექტორი ჯერ კიდევ იმედისმომცემად გამოიყურება. იმისათვის, რომ საქართველომ გაამართლოს რეგიონული სავაჭრო ოაზისის შესახებ არსებული მოლოდინი, მან უნდა შეინარჩუნოს და კიდევ უფრო გაამყაროს საკუთარი კორუფციისგან თავისუფალი, ბიზნესისადმი კეთილგანწყობილი და სტუმართმოყვარე ქვეყნის სახელი. იმედი გვაქვს, ზედმეტად ბევრს არ ვითხოვთ არჩევნების წელს.

As suggested by ISET’s most recent Consumer Confidence report, Georgian consumers are in no mood for shopping. And, yet, Tbilisi is abuzz with excitement about the recent lavish opening of East Point – a giant new shopping and entertainment center, the largest of its kind in the country. Thus, while consumer confidence is hitting new lows, the supply of retail space and world-class shopping malls continues to hit its highs. A natural question arises: is Georgia’s retail marketable to accommodate this surge in the supply of retail space?
The Georgian retail sector currently stands at approximately 11% of total turnover, representing the largest share in the economy. Moreover, growth in retail spending and retail space supply has been steadily exceeding Georgia’s economic growth performance in recent years.
Yet, there is still a long way to go. According to the Retail Market Report by Colliers International, the total amount of retail space in three main Georgian cities, Tbilisi, Kutaisi, and Batumi, reached around 1.1 million square meters in 2014, but only slightly more than a quarter of it is occupied by “shopping centers”. Moreover, about 80% of the total retail space is concentrated in the capital.
The opening of Tbilisi Mall in 2012 by Rakeen Development (a real-estate development company based in the United Arab Emirates) was a major breakthrough. Located on the northern end of Tbilisi, this shopping center was the first one to provide substantial space fully complying with the quality standard set by international retailers. The supply of modern shopping center space grew by around 28% in each of the following years, reaching 292,000 square meters by the end of 2014.
Sounds like a lot? Well, not quite. With only 79 sqm per 1000 inhabitants, Georgia still lags far behind the Western European average of 200 sqm per 1,000 inhabitants. The opening of East Point (an investment project by Quadrum, a global private equity investment, and advisory group) and a few smaller developments will increase Georgia’s stock of modern shopping center space by 42% till the end of 2015, and by another 10% in 2016.
This week, I went to see the movie “The Walk” with friends at East Point. We were the only ones in the theater and they wouldn’t have played the movie if we didn’t get tickets. Thus, we had a private screening for just 10 GEL.
Indeed, the Georgian public is yet to discover the concept of modern shopping centers. Yet, despite the fast increase in the supply of new space, the average vacancy rates at Georgia’s shopping centers have been gradually decreasing for the last couple of years. Moreover, East Point, the most recent addition to the retail real estate market, was around 70% pre-leased even before its opening in September. Thus, retailers clearly believe in Georgia’s potential.
The bulk of demand for shopping center space comes from fashion brands, supermarkets, fast-food chains, and consumer electronics. A big share of international retail is operated by franchisers managed by a handful of local and international companies.
Georgia's up-and-coming retail clothing sector is now populated by more than 40 international brands. One of the major players in Georgia’s fashion market is Retail Group Georgia, owned by Saudi Arabian Alhokair Fashion Retail. This group manages a variety of brands, including Zara, Marks & Spencer, Gap, Banana Republic, etc. Another big player in the Georgian fashion market is International Cooperation ICR representing major European brands, such as Ecco, Geox, Bata, Okaidi & Obaibi, etc. ADress LTD – representatives of Celio, Etam, Promod, and other international brands – also occupies a significant share of the fashion retail market. Finally, due to geographic proximity and the free trade agreement with Georgia, many Turkish retailers (both local and international, such as the Turkish franchiser of Burger King) are also present in the Georgian market.
Food retail has also experienced an influx of international players including: Majid al Futtaim Retail, a Dubai-based partner of Carrefour, SPAR Georgia, as well as local food retailers such as Smart and Fresco. Thanks to strong growth in tourism as well as healthy local demand for fast food, Georgia has seen the arrival of all the usual suspects: McDonald's, Subway, Wendy's, KFC, Dunkin Donuts, Burger King, and others.
And, of course, there are still plenty of open-air markets and bazaars that cater to Georgia’s traditional consumers.
This (at least potential) boom in consumerism is reflected in Georgia’s ranking in the 2015 Global Retail Development Index (GRDI) by A.T. Kearney's. GRDI ranks Georgia at number six among the top 30 developing countries for retail investment based on more than 20 macroeconomic and retail-specific variables. The higher the ranking, the more attractive is a country’s retail sector from the entry point of view.
Table 1: 2015 Global Retail Development Index (GRDI)
Country
Market
Time
GRDI
| 1 | China | 66,7 | 55,7 | 42,3 | 96,6 | 65,3 |
| 2 | Uruguay | 93,3 | 60,4 | 68 | 38,9 | 65,1 |
| 3 | Chile | 98,2 | 100 | 13 | 37,9 | 62,3 |
| 4 | Qatar | 100 | 89,4 | 34,3 | 12,8 | 59,1 |
| 5 | Mongolia | 22,4 | 19,9 | 93,1 | 100 | 58,8 |
| 6 | Georgia | 36,5 | 39,1 | 78,8 | 79,2 | 58,4 |
| 7 | UAE | 97,6 | 84 | 16,5 | 33,9 | 58 |
| 8 | Brazil | 98 | 60,4 | 45,2 | 28 | 57,9 |
| 9 | Malaysia | 75,6 | 68,8 | 29,3 | 52,7 | 56,6 |
| 10 | Armenia | 35,4 | 37,1 | 82,1 | 66,3 | 55,2 |
Sources: Economist Intelligence Unit, Euromoney, International Monetary Fund, Planet retail, Population Reference Bureau, World Bank, World Economic Forum; A.T. Kearney analysis
Georgia is an Economic Oasis, according to GRDI, not so much on the current strength of its economy, but on the promise of its unsaturated and rapidly growing retail sector, as well as its achievements in creating a business-friendly environment. Despite the recent influx of international retailers, the share of modern retail (hypermarkets, supermarkets, department stores, etc.) in Georgia’s total remains quite low, well behind other Central and Eastern European countries. While Georgia does not score very highly on market attractiveness and country risk, it stands out on market saturation and time pressure.
According to Nino Kipiani, Country Director for Cushman & Wakefield (the biggest real estate consulting company in charge of Tbilisi Mall management), the ease of doing business in Georgia along with its robust macroeconomic performance were among the key factors in attracting prominent international retailers, such as the Alhokair Fashion Retail group. Other factors were Georgia’s strategic location, the presence of major international investors, and, of course, the well-educated but (still) cheap labor force.
A few international brands left the Georgian retail market in spring 2015, with some shopping centers seeing an increase in vacancy rates. This was reason enough for some media outlets and political opposition to start blaming the government for mismanaging the economy. While there is no arguing that this is not the best of times for the Georgian consumers, at least some of the exodus is due to healthy competition created by the entry of new high-quality shopping centers and better managed new brands. According to sources in the industry, stronger competition is a sign of growing maturity in Georgia’s retail sector, ultimately benefiting Georgian customers.
Though local consumer demand is currently at its lowest point, Georgia has the strategic location to serve the retail hub role for the broader region, provided its transparent and hassle-free business environment remains untainted. In particular, the steady surge in tourism is a major source of growth for Georgia’s retail market. According to Colliers International, the number of non-resident visitors that arrived for shopping in Georgia increased about 5(!) times after 2010, reaching almost half a million persons in 2014 (about 9% of total visitors).
Georgian consumers may have all the reasons in the world to be worried today. Yet, the outlook for the Georgian economy and its retail sector remains quite encouraging. To make good on its promise as a regional shopping bonanza, Georgia needs to sustain and further advance its reputation as a corruption-free, business-friendly, and hospitable environment. We hope this is not too much to be asked for in an election year.