ესტონეთსა და საქართველოს ბევრი რამ აკავშირებს. ორივე ქვეყანა საუკუნეების განმავლობაში იყო მოქცეული რუსეთის, გერმანიისა თუ ოსმალეთის/სპარსეთის იმპერიის მარწუხებში. საერთო წარსული განაპირობებს, ალბათ, იმას, რომ საქართველო არის ესტონეთის თანამშრომლობის განვითარების ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტი. საქართველო არის ესტონეთის ორმხრივი განვითარების დახმარების უმსხვილესი მიმღები, რაც, მეტწილად, გულისხმობს ესტონეთის, როგორც ახალჩამოყალიბებული ევროპული დემოკრატიისა და ბიზნესისთვის უნიკალური გარემოს, გამოცდილების გაზიარებას.
უნიკალურობა უდიდესი აქტივია პატარა ქვეყნებისთვის, რომლებიც ცდილობენ საკუთარი ადგილი დაიმკვიდრონ ნიჭისა და კაპიტალის გლობალურ კონკურენციაში. უცხოელებისთვის საჩუქრად გადაცემული პატარა ღვინის ბოთლები სხვა არაფერია, თუ არა უნიკალურობის ხაზგასმა. ესტონეთს არ აქვს პრეტენზია, რომ ღვინის სამშობლოა, ის ვერც მთებით, წარმტაცი ლანდშაფტით, გულუხვი სტუმართმოყვარეობითა და მრავალხმიანი ფოლკლორით ვერ დაიკვეხნის. თუ არ ჩავთვლით საქვეყნოდ ცნობილ სკაიპს, ის ერთი დაბლობი, მეტისმეტად სუფთა და მოსაწყენად მწვანე ქვეყანაა.
თუმცა უცხოელებზე შთაბეჭდილების მოხდენის მეტად მწირი რესურსების ამარა დარჩენილი ესტონეთი განსაკუთრებულად ინოვატორი და უნიკალური ქვეყანაა, როდესაც საქმე ეკონომიკურ პოლიტიკას ეხება. 1992 წელს ესტონეთი იყო ერთადერთი გარდამავალ ეტაპზე მყოფ ქვეყნებს შორის, რომელმაც საკუთარი ვალუტა, კრონი, მიაბა ევროპულ ვალუტას სავალუტო საბჭოს სახელით ცნობილი ხისტი მექანიზმის გამოყენებით. ამით ესტონეთს სურდა ქვეყნის უნიკალური პოზიციისა და შედარებითი მაკროეკონომიკური სტაბილურობის უზრუნველყოფა ჰიპერინფლაციურ პოსტსაბჭოთა გარემოში. ესტონეთმა 2008 წლის ეკონომიკური კრიზისის დროსაც კი არ თქვა უარი სავალუტო საბჭოზე და არ გააუფასურა კრონი. ფულის გამოშვებისა და გაუფასურების ნაცვლად, მან გამოიჩინა პოლიტიკური სიძლიერე, შეამცირა ხელფასები და მიიღო რესტრუქტურიზაციის მტკივნეული ზომები.
2000 წელს ესტონეთმა კიდევ ერთი თამამი ნაბიჯი გადადგა და ამჯერად კლასიკური კორპორატიული მოგების გადასახადი გააუქმა. ამ რეფორმის ძირითადი არსი იმაში მდგომარეობდა, რომ გადასახადის გადახდის მომენტი გადაევადებინა მოგების გამომუშავებიდან მის განაწილებამდე – ან პირდაპირი დივიდენდების სახით, ან არაპირდაპირი, შემოვლითი გზით (საჩუქრები, შემოწირულობები) და სხვ. საგადასახადო განაკვეთი მოგების ნებისმიერი სახით განაწილების დროს არის 21%.
ამ რეფორმის ინოვაციურობა მაინცდამაინც შემოვლითი სარგებლის განაწილების თავიდან აცილებაში არ მდგომარეობდა (მსგავსი ბიზნეს დანახარჯები არ გამოიქვითება არცერთ ნორმალურ საგადასახადო რეჟიმში). ამ რეფორმის მიზანი იყო ბიზნესებისთვის სტიმულის შექმნა, რათა მოგება კომპანიაშივე დაეტოვებინათ ან რეინვესტიცია განეხორციელებინათ. რამდენადაც რეინვესტირება მნიშვნელოვანი საზრუნავი იყო, ახალმა საგადასახადო რეჟიმმა საშუალება მისცა კომპანიებს, მყისიერად გამოექვითათ განხორციელებული კაპიტალური დანახარჯები. ამან და კიდევ იმ ფაქტმა, რომ გაუნაწილებელი მოგება აღარ იბეგრებოდა, დადებითად იმოქმედა კომპანიების ფულად ნაკადებზე და ესტონურ კორპორაციებს საშუალება მისცა, მარტივად გამკლავებოდნენ მძიმე დღეებს.
იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ რეინვესტიცია ხელს უწყობს კომპანიის ღირებულების ზრდას, ესტონეთმა შემოიღო 21%-იანი გადასახადი განაკვეთი ქონების ან ფასიანი ქაღალდების გაყიდვით მიღებულ კაპიტალურ სარგებელზე. თუმცა 2011 წლის დასაწყისში გადაწყვიტეს, რომ საგადასახადო კოდექსი კიდევ უფრო გაემარტივებინათ. შესაბამისად, კაპიტალურ სარგებელზე გადასახადი მოიხსნა, თუკი ის სპეციალურ საინვესტიციო ანგარიშზე ჩაირიცხებოდა და მხოლოდ იმ შემთხვევაში დაიბეგრებოდა, თუ ამ ანგარიშიდან გამოიტანდნენ.
რადგან ესტონური რეფორმის მიზანი გახდა არა კორპორატიული შემოსავლის (მოცემულ ფისკალურ წელს), არამედ ფიზიკური პირის (დივიდენდები, შემოვლითი განაწილება ან კაპიტალური სარგებელი) დაბეგვრა, ესტონური კორპორაციები გადასახადებს ყოველთვიურად იხდიან, რითაც საგადასახადო შემოსავლების სეზონურობის ციკლის გასწორება ხდება. დამატებით, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია, დანახარჯზე დაფუძნებული საგადასახადო მეთოდის სარგებელი საგადასახადო აღრიცხვის და აუდიტის პროცედურების გამარტივებაა.
რეფორმის გატარებასთან ერთად, 2000 წელს კორპორატიული საგადასახადო შემოსავალი ბიუჯეტში მნიშვნელოვნად შემცირდა. 1999 წელთან შედარებით, კორპორატიული საგადასახადო შემოსავალი თითქმის განახევრდა და 1638,8 მილიონიდან (რაც მშპ-ის 2% იყო), 854,5 მილიონ კრონამდე (მშპ-ის 0,92%) შემცირდა. შემდეგ წლებში აღნიშნული მაჩვენებელი უმჯობესდებოდა და 2004 წელს მან სულ რაღაც 2,522 მილიონი კრონა (მშპ-ის 1,78%) შეადგინა.
2000-2004 წლებში ესტონეთში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (FDI) მნიშვნელოვნად გაიზარდა: 1999 წელს 284 მილიონი ევროდან 2000 წელს 424 მილიონამდე გაიზარდა, ხოლო 2004 წლისთვის უკვე გასამმაგდა. თუმცა, როგორც ბელაკმა & ლეიბრეხტმა (2009 წ.) აჩვენეს, შეუძლებელია, რომ ეს მკვეთრი გაუმჯობესება მხოლოდ საგადასახადო რეფორმას მივაწეროთ. ამ პერიოდში ესტონეთში FDI-ის შემოდინება ბევრი სხვა მიზეზის ბრალი შეიძლებოდა ყოფილიყო, როგორიცაა, მაგალითად, ბაზრის ზომა, სამუშაო ბაზარი და მასთან დაკავშირებული სხვა საკითხები.
მასო, მერიკული & ვაჰტერის (2011 წ.) კვლევა აჩვენებს, რომ კორპორატიულმა საგადასახადო რეფორმამ ესტონურ კომპანიებში გაზარდა ლიკვიდური აქტივების მოცულობა და შეამცირა ვალით დაფინანსება. კვლევა, ასევე, ადასტურებს დადებით ეფექტებს ინვესტიციებსა და შრომის მწარმოებლურობაზე. ავტორების აზრით, მოვლენების ასეთმა განვითარებამ ხელი შეუწყო ფირმების მდგრადობას, რის გამოც ესტონეთში მომუშავე კომპანიები მარტივად გაუმკლავდნენ 2008 წლის ფინანსურ კრიზისს.
მიუხედავად იმისა, რომ ესტონური საგადასახადო მოდელი ძალიან პერსპექტიული ჩანს, საქართველოს შემთხვევაში მას გარკვეული რისკებიც ახლავს თან. იმასაც თუ გავითვალისწინებთ, რომ საქართველოს უკვე აქვს მნიშვნელოვნად ლიბერალიზებული საგადასახადო გარემო, ესტონური სისტემის ეფექტი შეიძლება შედარებით დაბალი იყოს.
პირველ რიგში, ესტონეთისაგან განსხვავებით, საქართველოს ბიუჯეტი უფრო მეტად არის დამოკიდებული მოგების (კორპორატიულ) საგადასახადო შემოსავალზე. ამჟამად 15%-იანი მოგების გადასახადი (დარჩენილი მოგება) ან დივიდენდზე გადახდილი 20% საქართველოს ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლებში მესამე ადგილზეა (დღგ-ისა და საშემოსავლო გადასახადის შემდეგ) და მთლიანი საგადასახადო შემოსავლების საშუალოდ 12%-ს, ხოლო საბიუჯეტო დანახარჯების 10%-ს შეადგენს.
ცხადია, კორპორატიული გადასახადის გაუქმებამ საქართველოში მოკლევადიან პერიოდში საბიუჯეტო შემოსავლები შეიძლება უფრო მეტად დააზარალოს, ვიდრე ეს 2000 წელს ესტონეთში მოხდა (1999 წელს ესტონეთის ბიუჯეტში კორპორატიული საგადასახადო შემოსავალი მთლიანი საგადასახადო შემოსავლის 6%-ს შეადგენდა). იმისათვის, რომ ამ რისკის მინიმიზაცია მოხდეს, შესაძლებელია ამ რეფორმის განხორციელების წლებზე გადანაწილება. მიუხედავად იმისა, რომ ეს გამოსავალი მიმდინარე ფისკალური წლის კრიზისს თავიდან აიცილებს, ასეთი ეტაპობრივი მიდგომა გადაავადებს საბუღალტრო აღრიცხვისა და აუდიტის პროცედურების გამარტივებით მიღებულ სარგებელს, არადა ამ მოდელის ძირითადი არსიც სწორედ ეს არის. 1%-იანი საგადასახადო მოდელიც კი აიძულებს ბიზნესებსა და შემოსავლების სამსახურს, მიმდინარე საკმაოდ მძიმე საგადასახადო ადმინისტრირების რეჟიმში დარჩნენ.
შესაძლო სასურველი მიდგომა იქნება, ესტონური მოდელის დაუყოვნებლივ განხორციელება საბიუჯეტო დანახარჯების შემცირებასა და/ან სხვა გადასახადის დროებით ზრდასთან (მაგ.: დღგ) ერთად. გადასახადის დროებით გაზრდის (3 წლით) საშუალებას ეკონომიკური თავისუფლების აქტი იძლევა. დღგ-ის 3 წლით გაზრდამ, შესაძლოა, ნაწილობრივ გადაფაროს მოგების გადასახადის გაუქმებით მიღებული გარღვევა ბიუჯეტში (ეს სტრატეგია შემოთავაზებული იქნა საქართველოს პარლამენტის საბიუჯეტო ოფისის მიერ).
ასეა თუ ისე, სანამ რეფორმა გატარდება, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს მთავრობამ სწორად შეაფასოს საკუთარი მოლოდინები და გააქარწყლოს ნებისმიერი ილუზია, რომელიც ამ რეფორმასთან დაკავშირებით შეიძლება არსებობდეს.
(1) საქართველოს მიმდინარე მოგების საგადასახადო რეჟიმი უკვე იძლევა იმის საშუალებას, რომ ინვესტიციებზე გაწეული მთლიანი დანახარჯები ჩაითვალოს ფიქსირებულ აქტივებში იმ წელს, როდესაც პირველად დაიწყეს მისი გამოყენება (ეს დებულება განსაკუთრებით სტიმულს აძლევს კაპიტალ ინტენსიურ კომპანიებს, რომელთა აქტივები სწრაფ ცვეთას განიცდიან. სავაჭრო და მომსახურების სექტორის წარმომადგენლებისთვის ეს ნაკლებად მნიშვნელოვანია). ამგვარად, შემოთავაზებული რეფორმა, დამატებით ვერ გააჩენს რეინვესტირების სტიმულებს. ამის ნაცვლად, რეფორმა უბიძგებს კომპანიებს, დაიტოვონ მოგება, ე. ი. ნაკლებად იყვნენ დამოკიდებული ძვირადღირებულ გარედაფინანსებაზე.
(2) იმის გამო, რომ კომპანიებს კაპიტალის გამოსაქვითად აღარ ექნებათ მკაცრად განსაზღვრული საბოლოო ვადა, მათ შეიძლება შეამცირონ საინვესტიციო გადაწყვეტილებების რაოდენობა. ცუდად ჟღერს? სულაც არა. ამ ტიპის „ინვესტიციების“ განხორციელებას კომპანიები ჩქარობენ ფისკალური წლის ბოლოს, რათა მოასწრონ 31 დეკემბრამდე ახალი მანქანისა და იტალიური საოფისე ავეჯის ექსპლუატაციაში ჩაშვება, რაც არც ისე პროდუქტიული გადაწყვეტილებაა. მიუხედევად იმისა, რომ საინვესტიციო ბალანსზე ეს გადაწყვეტილებები დადებითად აისახება, მსგავსი ინვესტიციები ოდნავადაც არ აახლოვებს საქართველოს მთავარ მიზანთან, რასაც ეკონომიკის განვითარება ჰქვია. ახალი, ესტონური სისტემის ქვეშ, ბიზნესებს მიეცემათ საშუალება, დაიტოვონ მოგება, მოახდინონ კაპიტალური დანახარჯების რაციონალიზაცია და თავიდან აიცილონ ნაჩქარევი გადაწყვეტილებები.
(3) ენთუზიასტი მხარდაჭერების მოსაზრებისგან განსხვავებით, ის ფაქტი, რომ მოგების გაუნაწილებელი მოგება აღარ დაიბეგრება, სულაც არ ნიშნავს, რომ კორპორაციებს არ მოუწევთ საკუთარი ხარჯების აღრიცხვა. სინამდვილეში, საგადასახადო ანგარიშგება და აუდიტი საგულდაგულოდ დააკვირდება დანახარჯებს, რათა არ მოხდეს დივიდენდების განაწილება, მაგალითად, ოფშორული კონსულტაციების ანაზღაურებით და ა.შ.
(4) დაბოლოს, არ გვაქვს საფუძველი, გვეშინოდეს, რომ შემოთავაზებული რეფორმა წაახალისებს, რომ კომპანიებმა უფრო მეტი დახარჯონ „კონსულტაციებსა“ და დაფარულ სარგებელზე, ვიდრე ეს დღეს ხდება. სინამდვილეში, ახალმა კორპორატიული გადასახადის რეფორმამ შეიძლება შემოგვთავაზოს უკეთესი განმარტება, თუ ბიზნეს-საქმიანობასთან დაკავშირებული რომელი დანახარჯებია ნებადართული და ამით ამოავსოს მიმდინარე საგადასახადო კოდექსში არსებული ნაპრალები.
ისეთი პატარა ქვეყნებისთვის, როგორიცაა საქართველო და ესტონეთი, თამამი პოლიტიკური ექსპერიმენტები (მაგ.: ესტონეთის 0%-იანი მოგების გადასახადი ან სააკაშვილის პერიოდში განხორციელებული მკვეთრი დერეგულაციები) ყურადღების მიქცევის კარგი საშუალებაა. მათი მკვეთრი და მყისიერი გავლენა ეკონომიკაზე იმის ტოლფასია, რომ კარი გაუღო ინვესტორებს და ხმამაღლა დაუძახო: კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება! ინვესტორები მოვლენ თუ არა და დარჩებიან თუ არა დიდი ხნით, ეს, რა თქმა უნდა, დამოკიდებულია ისეთ ფუნდამენტურ საკითხებზე, როგორიცაა ბაზრის ზომა, შრომის დანახარჯი და ხარისხი, ადგილმდებარეობრივი უპირატესობა, რაც მთავრობის უშუალო კონტროლის ქვეშ არ არის.
ჩინური ანდაზის თანახმად, „როცა პატარა კაცი გრძელ ჩრდილს ტოვებს, ეს იმას ნიშნავს, რომ მზე ჩაესვენება.“ პატარა ქვეყნებისთვის კი ჩრდილის გაზრდა შეიძლება ნიშნავდეს, რომ მათი მზე სწორედ ახლა ამოდის.
ერიკ ლივნი ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის (ISET) პრეზიდენტი, მაია გრიგოლია კი ISET-ის კურსდამთავრებული და კვლევითი ინსტიტუტის უფროსი მკვლევარია

There is a lot of affinity among Estonia and Georgia, two tiny nations for centuries caught between the Russian rock and the German or Ottoman/Persian hard place. Common fate may be, indeed, the reason for Georgia’s topping the list of Estonian development cooperation priorities. Georgia is the largest recipient of Estonia’s bilateral aid, most of which is about sharing the Estonian experience of establishing itself as a new European democracy and a unique place to do business.
Uniqueness is a huge asset for small countries trying to carve out their niche in the global competition for talent and capital. The small bottles of wine foreigners receive upon entering Georgia are, in fact, all about signaling uniqueness. Estonia has no claims to be the world’s cradle of wine. Neither is it known for its mountains, pristine landscapes, exuberant hospitality, or polyphonic singing. It is the birthplace of Skype, but otherwise, it is flat and boringly clean and green.
Left with few other options to impress foreigners, Estonia has been utterly innovative and unique when it comes to economic policy. In 1992, Estonia was the only country in the entire transition universe to peg its new currency, the Kroon, to a European currency through a rigid arrangement known as the currency board. The goal was to ensure the country’s unique position as an island of relative macroeconomic stability in the hyperinflationary post-Soviet environment. Estonia did not abandon its currency board and did not evaluate Kroon even in the face of the global financial crisis of 2008. Instead of printing money and devaluating, it found the political strength to cut salaries and undertake painful restructuring measures.
In 2000, Estonia came up with another bold policy move, this time abolishing the conventional corporate tax on profit. The essence of this reform was to shift corporate taxation from the moment of earning the profits to the moment of their distribution – either in the form of explicit dividends or implicitly, through fringe benefits, nice meals, gifts, donations, etc. The tax rate for any of these distribution methods was fixed at 21%.
The innovative element of this reform was not so much about the treatment of fringe benefits, etc. (Such business expenses would not be considered deductible for the purpose of profit calculation in any normal tax environment.) What Estonia did was provide businesses with the incentives to retain or reinvest undistributed profits. As far as reinvestment is concerned, the new rules were equivalent to allowing businesses to immediately write off the entire value of investment under a conventional corporate tax system. This, and the fact that retained profits were no longer taxed, had a positive impact on business cash flows, enabling Estonian corporations to save for the rainy day.
Accounting for the fact that reinvestment is contributing to the value of businesses, Estonia imposed a 21% tax on capital gains from the sale of property or securities. In early 2011, however, it agreed to further relax its tax code. Accordingly, capital gains transferred to a special investment account for reinvestment purposes were not be taxed until taken out of the investment account.
Since the object of corporate taxation in Estonia is not business revenue in a particular period (a fiscal year), but payments transferred to natural persons (either in the form of dividends, fringe benefits, or capital gains), Estonian corporations are paying their taxes on a monthly basis, smoothening the seasonal tax collection cycle. Additional – and very important – benefits of this cost-based taxation method are simplified tax accounting and audit procedures.
At the same time, when introduced in 2000, the reform resulted in an abrupt reduction in the amount of corporate tax collected. Compared to 1999, total corporate income tax revenues almost halved in value, dropping from 1,638.8mln (2% of GDP) to 854.5mln Kroon (0.92% of GDP). Corporate tax collection rebounded in subsequent years, however, reaching 2,522mln Kroon (1.78% of GDP) in 2004.
In 2000-2004, Estonia has seen a considerable increase in FDI inflows: from €284mln in 1999 to €424mln in 2000, and a further tripling by 2004. Yet, as shown by Bellak & Leibrecht (2009), it is impossible to attribute this entire increase to the tax reform. During this period, Estonia was on the receiving end of FDI for reasons that mainly had to do with its market size, labor costs, and other relevant factors.
A study by Masso, Merikull & Vahter (2011) shows that Estonia’s corporate tax reform resulted in the increased holding of liquid assets and lower use of debt financing by Estonian corporations. It also finds a positive effect on investment and labor productivity. According to the authors, these developments have contributed to firms' resilience and survival during the 2008 global economic crisis.
While promising, Estonia’s tax model carries considerable implementation risks in Georgia. Also, given that Georgia already has fairly liberal tax legislation, the advantages of adopting the Estonian system would be relatively modest.
First, unlike Estonia, Georgia greatly depends on corporate profits as a source of budget revenue. Currently set at 15% (if retained) or 20% (if distributed in the form of dividends), the corporate income tax is the third-largest contributor to the Georgian budget (after VAT and income tax on physical persons) – amounting to about 12% of total tax revenues and 10% of budget expenditures.
It is thus clear that abolishing the corporate tax would strain the Georgian budget far beyond anything experienced by Estonia back in 2000 (in 1999, the corporate profit tax accounted for about 6% of Estonia’s total budget revenues). One way to minimize this risk would be to stagger the corporate tax reform over a number of years. While helping avert the danger of a fiscal crisis, such a gradual approach would defer the benefits of the simplified tax accounting and auditing procedures, which Estonia’s cost-based tax model is all about. Even a 1% corporate profit tax would force businesses and the Georgian Revenues Service to maintain the current, rather cumbersome model of tax administration.
A preferred approach might be to move ahead with immediate implementation of the Estonian model while cutting budget expenditures and/or temporarily increasing other taxes, such as the VAT. Allowed by the Economic Freedom Act, a 3-year increase in VAT would help close the revenue gap. (Apparently, such a strategy is already being proposed by the Georgian Parliament’s Budget Office.)
While moving ahead with the corporate tax reform it would be important for the Georgian government to manage its own expectations and dispel any illusions associated with this reform.
• First, Georgia’s current corporate tax regime already allows corporations to write off the entire cost of investment in fixed assets in the year in which they are first put to use. (This provision is particularly effective in incentivizing capital intensive companies with heavy depreciable assets, as opposed to trading and service companies that have insignificant assets to depreciate.) Thus, the proposed reform will NOT provide additional incentives for reinvestment. It will, however, incentivize corporations to retain profits, i.e., potentially reducing their dependence on expensive debt financing.
• Second, if anything, not facing a rigid deadline for writing off capital expenditures in a given fiscal year Georgian businesses will have the incentives to DECELERATE INVESTMENT DECISIONS. Sounds bad? Not necessarily. The kind of “investment” businesses undertake at fiscal gunpoint, by December 31 of each year – such as luxury cars and Italian office furniture – are not of the most productive type. While showing as an investment on the books of Georgian corporations, such expenditures do not bring Georgia an inch closer to the goal of becoming a developed economy. With the Estonian system in place, businesses will have the ability to retain profits, rationalize capital expenditures and avoid hasty decisions.
• Third, contrary to what one may hear from enthusiastic supporters, the fact that profits are not taxed under the Estonian tax model does NOT abolish the need for corporations to account for their expenses. If anything, the entire focus of tax reporting and auditing will be on scrutinizing expenditures in order to make sure that dividends are not disguised as payments to offshore consulting firms, etc.
• Finally, there is NO reason to fear that the proposed reform will encourage businesses to spend on consultants, fringe benefits, and perks beyond what is already the case in Georgia. In fact, the new corporate tax law may provide a clearer definition of allowable business-related expenses, closing whatever loopholes there are in the existing tax code.
For small countries like Georgia and Estonia, bold policy experiments – such as Estonia’s currency board and 0% corporate tax, or radical deregulation reforms of the early Saakashvili period – are wonderful attention grabbers. Their immediate and direct effect is equivalent to opening the door for investors and shouting out loud: YOU ARE MOST WELCOME! Whether investors will come in and stay for the long haul will, of course, depend on fundamental factors such as market size, labor cost and quality, and locational advantages that are beyond any government’s immediate control.
“When small men begin to cast big shadows,” a Chinese proverb goes, “it means that the sun is about to set.” When small countries cast big shadows, it may mean that their sun is about to rise.
Eric Livny is president of the International School of Economics at Tbilisi State University (ISET). Maya Grigolia is an ISET graduate and senior researcher with the ISET Policy Institute