ხანდახან გარდაქმნისთვის საჭიროა კრიზისი. ეს განსაკუთრებით კარგად ეკონომისტებმა იციან. ეს პრინციპი ყოველთვის გვახსენებს თავს, როცა კი ქვეყანა ეკონომიკურ შოკს განიცდის. ასეთ დროს ქვეყანა ჰგავს პაციენტს, რომელსაც ექიმი ბოლოჯერ აფრთხილებს, უარი თქვას მავნე ჩვევაზე, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოუწევს გამოუსწორებელი შედეგისთვის თვალის გასწორება.
გასულ წელს სწორედ ასეთი სცენარი გათამაშდა ჩვენ თვალწინ. საქართველოს მეზობელსა და ერთ-ერთ უმსხვილეს სავაჭრო პარტნიორს, აზერბაიჯანს მძიმე დღეები დაუდგა.
გასულ წელს აზერბაიჯანის ეკონომიკაზე, ნავთობის ექსპორტიორი სხვა ქვეყნების მსგავსად, ძლიერი გავლენა მოახდინა მსოფლიოში ნედლი ნავთობის ფასების ვარდნამ. ნავთობის მსოფლიო ფასების 70%-ით დაცემამ აზერბაიჯანის ნავთობის სექტორი 30%-ით შეამცირა.
ეკონომიკას, რომლის მშპ-ის ნახევარზე მეტს ბოლო რვა წლის განმავლობაში ნავთობის სექტორი ქმნიდა, მხოლოდ ერთი პერსპექტივაღა დარჩა – ეროვნული ვალუტის მკვეთრი გაუფასურება.
ვერ გაუძლო რა გაუფასურების წნეხს, აზერბაიჯანის ცენტრალურმა ბანკმა განაცხადა, რომ ქვეყანა ფიქსირებული გაცვლითი კურსიდან მართვად მცურავ რეჟიმზე გადადიოდა. სამწუხაროდ, ამასობაში ქვეყნის უცხოური ვალუტის რეზერვების 60% ვალუტის კურსის შენარჩუნებაზე დაიხარჯა. ამ დროის განმავლობაში CBA-მა მანათი მხოლოდ ერთხელ, 30% გააუფასურა. მაგრამ, როგორც კი ქვეყანა მართვად მცურავ რეჟიმზე გადავიდა, მანათი კიდევ 52%-ით გაუფასურდა. შედეგად, ვალუტამ აშშ დოლართან მიმართებაში ღირებულების ნახევარზე მეტი დაკარგა.
ვალუტის გაუფასურების ფონზე, დაიწყო სამომხმარებლო ფასების ზრდა. წლების განმავლობაში საკვების, ტანსაცმლისა და ავეჯის შემოტანა უფრო იაფი ჯდებოდა, რაც ამ პროდუქციის ადგილობრივ მწარმოებლებს ბაზარს მიღმა ტოვებდა.
სამწუხაროდ, 2015 წლის საბიუჯეტო შემოსავლების ვარდნა ნიშნავს, რომ მთავრობა ვეღარ შეძლებს სოციალური უსაფრთხოების პროგრამების გაფართოებას. ერთადერთი, რასაც მთავრობა ხალხს დაპირდა, იყო საზოგადოების ყველაზე მოწყვლადი ფენისთვის, პენსიონერებისთვის პენსიის ანაზღაურება. შედეგად, აზერბაიჯანი დადგა პოლიტიკური და ეკონომიკური მღელვარების ტალღის წინაშე, რაც მანამდე თითქმის წარმოუდგენელი იყო ქვეყნის მკაცრად კონტროლირებულ პოლიტიკურ გარემოში.
რამდენადაც ცუდი იყო გაუფასურება, იმდენად უაღრესად საჭირო შვება მოჰგვარა ამან ეკონომიკის სხვა, არასანავთობო სექტორებს. თითქმის ერთ ღამეში ექსპორტიცა და იმპორტთან კონკურენციაში ჩაბმული ადგილობრივად წარმოებული პროდუქტები უფრო კონკურენტული გახდა.
არსებული მონაცემებით, 2015 წლის მესამე და მეოთხე კვარტლებში აზერბაიჯანის არასანავთობო ექსპორტის ღირებულება (გამოსახული აშშ დოლარში) 25%-ით დაეცა, რაც, მეტწილად, სწორედ გაუფასურებამ განაპირობა. თუ მანათში გადავიყვანთ, არასანავთობო ექსპორტის ღირებულება რეალურად გაიზარდა.
2015 წელს არასანავთობო სექტორის მთლიანი გამოშვება გაიზარდა 4.4%-ით. მოულოდნელი არ არის, რომ ზრდის 2.37% ვაჭრობის სექტორზე მოდიოდა, რამაც ჯამში წლიური ზრდის 16.7% შეადგინა (ზემოთ მოცემული სექტორის 5-წლიანი ზრდის საშუალო მაჩვენებელი)1. სოფლის მეურნეობაც საკმაოდ გაფართოვდა (7.8%), რითიც არასანავთობო სექტორის ზრდის 0.74% შეადგინა. სხვა მზარდი სექტორები იყო ტრანსპორტი და სასაწყობე მეურნეობა (10%-ზე მეტი, 0.8%-ის წვლილი), საცხოვრებელი და საკვები სერვისები (გაიზარდა 16.3%-ით, მიუხედავად იმისა, რომ ზრდის ტემპი ჩამოუვარდებოდა წინა წლების მაჩვენებელს, რაც შემოსავლებისა და სიმდიდრის შემცირებით აიხსნება).
სხვა არასანავთობო სექტორებიც გაიზარდა, თუმცა ჩვეულებრივზე მცირე ტემპით. სამწუხაროდ, ერთ დროს მქუხარე მშენებლობის სექტორი უეცრად შემცირდა, რომელშიც 2015 წელს უარყოფითი, 11.5%-იანი ზრდა დაფიქსირდა.
საერთო ჯამში, 2015 წელს აზერბაიჯანის მშპ-ში არასანავთობო სექტორის წილი 67%-მდე გაიზარდა. ქვემოთ მოცემულ გრაფიკზე ნაჩვენებია მომხდარი ცვლილებები.
2015 წლის პირველი სამი კვარტლის განმავლობაში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები არასანავთობო სექტორში შემცირდა 2013 და 2014 წლებთან შედარებით. არასანავთობო სექტორის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2015 წლის პირველ სამ კვარტალში იყო 678 მილიონი აშშ დოლარი, რაც 20%-ით ნაკლები იყო წინა წლის იმავე პერიოდის მაჩვენებელზე. მიუხედავად იმისა, რომ არსებული მონაცემები არ გვაძლევს არასანავთობო პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების სექტორული ჩაშლის ნახვის საშუალებას, მაინც შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ამაზე პასუხისმგებელი მშენებლობის სექტორში არსებული პრობლემებია.
მიუხედავად იმისა, რომ ძნელი სათქმელია, თუ რა ბედი ელის აზერბაიჯანის არასანავთობო სექტორს, მოსალოდნელია, რომ არსტაბილური საერთაშორისო გარემო შეანელებს პროგრესს. თუმცა ქვეყანა უნდა გადაეწყოს არასანავთობო ეკონომიკაზე.
ვინაიდან არასანავთობო სექტორის განვითარება უაღრესად მგრძნობიარე საკითხია ნებისმიერი ქვეყნის ინსტიტუციური გარემოსთვის, აზერბაიჯანის უმთავრესი პრიორიტეტი უნდა გახდეს კორუმპირებული პრაქტიკის აღმოფხვრა ეკონომიკური ცხოვრების ყველა სფეროდან. რამდენადაც საქმე ეხება უცხოურ ვაჭრობას, არანაკლებ მნიშვნელოვანია, ქვეყანამ სძლიოს პროტექციონიზმის ცდუნებას, რომელიც გრძელვადიან პერიოდში დააზარალებს სექტორულ კონკურენციას.
წარმატების შემთხვევაში, ეს პოლიტიკა გახდება საწინდარი, რომ 10 წელიწადში 2015 წელს გაიხსენებენ როგორც ახალი შესაძლებლობების დასაწყისად, როდესაც დაიბადა აზერბაიჯანის ახალი, არასანავთობო ეკონომიკა.
1 წყარო: აზერბაიჯანის სტატისტიკის სახელმწიფო კომისია – ეროვნული ანგარიშები, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის გათვლები.

Sometimes, transformation requires a crisis. Economists in particular are very well aware of this maxim. We are reminded of it every time a country undergoes an economic shock. A country in those times is a bit like a patient who gets the last warning from a doctor to drop the unhealthy habits or face irreversible consequences.
One of these scenarios has been unfolding in front of our eyes during the past year. Georgia’s neighbor and one of the largest trading partners, Azerbaijan, has been going through tough times.
In the last year, Azerbaijan’s economy, like that of many other oil-exporting countries, was severely affected by the collapse in the worldwide crude oil prices. As the global oil price dropped by 70%, the oil sector of Azerbaijan plunged by nearly 35%.
For an economy where the oil sector accounted for more than half of GDP in the last eight years, there was only one prospect – a sharp national currency devaluation.
Unable to fight the devaluation pressure, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) announced a switch from a fixed exchange regime to a managed float. Unfortunately, prior to this, around 60% of the foreign exchange reserves were spent to sustain the currency peg. During that time the CBA devalued the Azerbaijani manat (AZN) only once by 30%. Right after the switch to a managed float was made, manat depreciated further by 52%. Overall, the currency lost more than half of its value vis-à-vis the US dollar.
Almost immediately in the wake of devaluation the consumer prices started to climb. Food, clothing, furniture, – for years all of these goods were cheaper to import from abroad, and their local producers were priced out of the market.
Unfortunately, the drop in budget revenues in 2015 also meant the government could not afford to expand the social security programs. The only promise the government has made was to adjust the payments for the most vulnerable part of the population, the pensioners. As a result, Azerbaijan faced a wave of political and economic protests – something almost unimaginable before in the tightly controlled political climate of the country.
As bad as the depreciation was, it gave much-needed relief to some sectors in the non-oil economy. Both the exports and the import-competing locally produced goods became more competitive almost overnight.
Although the data shows that the value of Azerbaijani non-oil exports (quoted in US dollars) declined in Q3 2015 by 25%, much of that decline was due to the depreciation effect. If quoted in manat, the value of non-oil exports would actually increase.
The total output of the non-oil sector expanded by 4.4% in 2015. Not surprisingly, the trade sector contributed 2.37 percentage points to this increase, expanding by 16.7% year on year (above the five-year growth average for this sector)1. Agriculture also expanded at a good pace of 7.8%, contributing 0.74 percentage points to the non-oil sector growth. Other expanding sectors were transport and storage (more than 10% growth, contributing 0.8 percentage points), accommodation and food services (grew by 16.3%, although the pace of growth was below the average of the previous years, pointing to the effect of declining incomes and wealth).
Other non-oil sectors also managed to grow, albeit at a slower than average pace. Unfortunately, the once-booming construction sector declined precipitously, posting a negative 11.5% growth in 2015.
Overall, the non-oil sector has increased its share in Azerbaijan’s GDP to 67% in 2015. The graph below illustrates the changes that have taken place.
In the first three quarters of 2015, the foreign direct investment in the non-oil economy has declined relative to both 2014 and 2013. The non-oil FDI in Q1-Q3 2015 was 678 mln USD, a 20% decline compared to the same period in the previous year. While the data does not allow us to see the sectoral breakdown of non-oil FDI, it may well be the case that the struggling construction sector was responsible for the decline.
While it is too early to say what future awaits the non-oil sectors of Azerbaijan, it is likely that the volatile external environment will slow down the progress. However, the transition to the non-oil economy must be made.
Since the development of the non-oil sector is very sensitive to the institutional environment of any country, batting corrupt practices in all spheres of economic life would be a top priority for Azerbaijan. As far as foreign trade is concerned, it will be equally important not to succumb to the temptation of protectionism, which could hurt the sectoral competitiveness over the long run.
If successful, these policies would ensure that a decade from now the year of 2015 will be remembered in Azerbaijan as a year of opportunities, the dawn of the new post-oil economy.