დადი კრავიცის მსგავსად, არც ქართველებს არ უნდათ თავიანთ მიწის ნაკვეთთან განშორება, რამდენადაც მცირე და არაპროდუქტიულიც არ უნდა იყოს იგი. რაც არ უნდა იყოს მიზეზი, საქართველოს სოფლის მეურნეობაში, უკვე დიდი ხანია, არავითარი სტრუქტურული ცვლილება არ ხდება, რის გამოც სექტორის პროდუქტიულობა დაბალია, რაც საზოგადოების ყველაზე ღარიბ ფენებს შემოსავლების გარეშე ტოვებს. დღეისთვის სოფლის მეურნეობაში დასაქმების (უფრო მართებული იქნებოდა, არასაკმარისი დასაქმების) მაჩვენებელი შემაძრწუნებელია: სექტორში დასაქმებულია მთლიანი სამუშაო ძალის 45%.
როგორც აქამდეც არაერთხელ დაგვიწერია, „სოფლის მეურნეობაში ჩარჩენილი მეტისმეტად ბევრი ქართველი“ იყო სააკაშვილის მთავრობის მოდერნიზაციის იდეოლოგიის უმთავრესი პოსტულატი. ამიტომ იმისთვის, რომ საქართველო დასწეოდა დასავლეთს, ქვეყანას მოუწია მიწის კონსოლიდაციისა (მცირე, 1 ჰექტარზე ნაკლები მიწის ნაკვეთების ადგილზე მსხვილი კერძო ფერმების შექმნა, რაც წარმოადგენს საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო საკუთრების ძირითად ფორმას) და ურბანიზაციის პროცესის გავლა. შედეგად მივიღეთ ლაზიკის მსგავსი ახალი ქალაქების შენების იდეა და სასოფლო-სამეურნეო პოლიტიკის აქტიური უგულებელყოფა (რათა მცირე მიწის მფლობელები ჩამოეშორებინათ სოფლის მეურნეობისთვის). როდესაც, ბოლოს და ბოლოს, 2010-2012 წელს მთავრობამ დაიწყო სოფლის მოსახლეობისთვის სასოფლო-სამეურნეო სუბსიდიების დარიგება, ეს წმინდა პოლიტიკური მიზნებით გაკეთდა.
ქართულ სოფლის მეურნეობას აქვს პოტენციალი, იყოს უფრო ეფექტური, როგორც ერთ სულ მუშაზე, ისე ერთ ჰექტარზე. თუმცა ეფექტურ სოფლის მეურნეობას, რაც საქართველოში შეიძლება განვითარდეს, სულაც არ სჭირდება „მიწის კონსოლიდაცია“. ქართველ მცირე მიწის მფლობელებს არ შეუძლიათ კონკურენცია გაუწიონ დანარჩენ მსოფლიოს, ვთქვათ, სოიოსა და სიმინდის წარმოებაში, სადაც მასშტაბს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს. არც უნდა ცდილობდნენ ამას. საქართველოს შეიძლება ჰქონდეს უპირატესობა ისეთი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების წარმოებაში, როგორიცაა ბრენდული ალკოჰოლი, აბრეშუმი, თაფლი, ყველი, ელიტური ჩაი, ან ორგანული ვაშლი, ციტრუსი და თხილი, სადაც წარმოების ხარჯები არ არის დამოკიდებული მასშტაბებზე.
თუმცა წარმატების მისაღწევად ქართველ გლეხებს მოუწევთ, გახდნენ უკეთესები ფერმერები. მათ უნდა ჰქონდეთ უკეთესი ორგანიზაცია, გამოიყენონ მასშტაბის ეკონომიკა ფინანსებზე, წარმოების საშუალებებსა და მომსახურებებზე, ერთობლივ გადამუშავებასა და მარკეტინგზე წვდომის მისაღებას. დიახ, ისინი უნდა გახდნენ პროფესიონალი ფერმერები.
საქართველოსთვის (და გლეხებისთვის) სამწუხაროდ, საქართველოს სოფლის მოსახლეობის დიდ ნაწილს პროფესიონალობამდე ჯერ კიდევ ბევრი უკლია. მათ არ შეუძლიათ საკუთარი თავისა თუ სხვების დახმარება. და მაინც, ისინი ვერ ელევიან თავიანთ მცირე მიწის ნაკვეთებს, მიწისადმი სენტიმენტალური დამოკიდებულებისა თუ მომგებიანი ურბანული დასაქმების შესაძლებლობათა სიმწირის გამო.
დამკვირვებელთა უმრავლესობა თანხმდება, რომ ქართულ სოფლის მეურნეობას სასწრაფოდ სჭირდება ახალ სისხლი – უცხოეთში განათლებამიღებული პროფესიონალები თუ ბაია აბულაძისა და მისი მეგობრების მსგავსი ახალგაზრდა ენთუზიასტები. ერთის მხრივ, საჭიროა მიწის გარკვეულ დონეზე კონსოლიდაცია და ეტაპობრივი გადასვლა ინდუსტრიული ფერმერობის მეთოდებზე (როგორც ხდება, მაგალითად, კახეთში). მეორეს მხრივ, საქართველომ ხელი უნდა შეუწყოს საოჯახო ფერმების განვითარებას. ეს ყველაფერი შეუძლებელი იქნება ეფექტური საბაზრო მექანიზმების გარეშე, რაც აუცილებელია იმისთვის, რომ მიწა სოფლის მეურნეობაში ჩარჩენილთაგან პროფესიონალების ხელში გადავიდეს.
ამიტომ მილიონდოლარიანი კითხვა შემდეგია: რა შეიძლება გაკეთდეს ქართული მიწის ბაზრის გამოსაცოცხლებლად?
უცხოური ჩარევა? სააკაშვილის მთავრობამ 2010-2012 წლებში სცადა პრობლემის ძალიან ორიგინალური, მიშასეული გზით მოგვარება. იდეის მთელი არსი გულისხმობდა ფასების გაზრდას მიწაზე დახარბებული უცხოელებისთვის მიწის ბაზრის გახსნით (ზოგიერთს თბილისში ჩამოსვლისთანავე საქართველოს მოქალაქეობაც კი მიანიჭეს). მათ ეგონათ, რომ ქართველი იძულებით ფერმერები მაშინვე გაყიდდნენ მიწას, როგორც კი ფასები გაიზრდებოდა.
თავიდან ეს თითქოს კარგი იდეა იყო. მიშას მოწვევას მალევე გამოეხმაურენ სამხრეთ აფრიკელი ბურები, ეგვიპტელები, პენჯაბი და ირანელი ინვესტორები. მთავრობა სწრაფად მობილიზდა და სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საძოვრების ნაწილი მიჰყიდა უცხოელ ფერმერებს. დამატებითი მიწის ხელში ჩაგდება შესაძლებელი იყო მეორად ბაზარზე, ქართველი შუამავლების დახმარებით, რომლებიც მაშინვე გამოჩნდნენ ასპარეზზე, როგორც კი ხელსაყრელი შესაძლებლობები გამოჩნდა.
თუმცა ამ სტრატეგიამ მაშინვე გამოიწვია უკურეაქცია, როგორც კი უცხოელმა ფერმერებმა იმ სასაძოვრე მიწების შემოღობვა და დამუშავება დაიწყეს, რომელთაც ადგილობრივები საკუთარი პირუტყვისთვის იყენებდნენ. გაყიდვისა და ქალაქში წასვლის ნაცვლად, სოფლის მოსახლეობამ დაიწყო შემოღობილ საკუთრებაზე იერიშის მიტანა. ამას მოჰყვა უსიამოვნო ინციდენტების სერია და შეტაკებები მიწის ახალ მფლობელებსა და პოლიციასთან. 2013 წლის ივნისში საქართველოს სოფლის მეურნეობის პოლიტიკის ეს თავი დამთავრდა სამარცხვინო მორატორიუმით, რომელიც უცხოელებს სასოფლო-სამეურნეო მიწებზე წვდომას უზღუდავდა.
მიწის რეგისტრაცია? საქართველოს მიწის ბაზრის სისუსტის ერთ-ერთ შესაძლო მიზეზი არის მიწების არასრული რეგისტაცია. საქართველოს ელექტრონულ კადასტრში სასოფლო-სამეურნეო მიწის მხოლოდ მცირე ნაწილია ჯეროვნად დარეგისტრირებული. ამ ხარვეზის გამოსწორება შეიძლება თავისთავად კარგი იდეა იყოს (რათა დავიცვათ საკუთრების უფლება). თუმცა საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ ახლახანს წარმოადგინა ახალი, ფრიად რევოლუციური იდეა, რომელიც მიწის მფლობელებს ავალდებულებს, ერთ წლის ვადაში დაარეგისტრირონ მიწა, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოხდება მათი მიწების დეიურე ნაციონალიზაცია.
სამინისტროს ზრახვებში ეჭვი არავის არ ეპარება, მაგრამ ასეთი ამბიციური ვადა ბევრ პრობლემას აჩენს. იუსტიციის სამინისტროს მიერ გათვალისწინებული რეგისტრაციის პროცესი გულისხმობს შესწავლის ძვირადღირებულ პროცესს, რისი საშუალებაც ფერმერებს შეიძლება არ ჰქონდეთ. და, რაც უფრო მნიშვნელოვანია, იმას რომ თავი დავანებოთ, თუ რამდენად შეძლებს მთავრობა დავების მოგვარებას (მაგ.: არასწორი საზღვრები, ყალბი დოკუმენტები), იუსტიციის სამინისტრომ შეიძლება საფრთხე შეუქმნას თავად საკუთრების უფლება, რომელსაც, წესით, თვითონ უნდა იცავდეს.
რამდენად რეალურია, რომ მიწების რეგისტრაციის დასრულება მოუტანს ქართული მიწის ბაზარს მისთვის საჭირო იმპულსს? აშკარაა, რომ ბევრი გლეხი თავს არ იწუხებს მიწის რეგისტრაციით, რადგან არ არის დაინტერესებული მისი გაყიდვით. რატომ უნდა გაყო თავი ბიუროკრატიულ ხათაბალაში და გადაიხადო მაღალი გადასახადები, თუ მყიდველი არ გყავს? თუ ასეა, გამოდის, იუსტიციის სამინისტროს ინიციატივა უსარგებლოა. ბევრი ფერმერი გააგრძელებს საკუთარი მიწის ნაკვეთზე ჯდომას, დარეგისტრირებული ექნება თუ არა.
მიწის გადასახადი? ცხადია, გადასახადი, თუ საკმარისად მაღალი იქნება, ბევრად სწრაფად აიძულებს ქართველი გლეხების უმრავლესობას, დათმოს მიწა. თუმცა ასეთი სტრატეგიის გახმოვანებაც კი პოლიტიკური ჰარაკირის ტოლფასი იქნებოდა ქვეყანაში, სადაც სოფლის ამომრჩეველს აქვს გადამწყვეტი ხმა. მეტიც, რას უზამს საქართველო ათასობით მშიერ და გაბრაზებულ გლეხს??? ქვეყნის კერძო სექტორი ვერ შეძლებს ყველას სამუშაოთი უზრუნველყოფას (ტაქსისტები უკვე თავზესაყრელად გვყავს). ამდენი ადამიანისთვის სოციალური დახმარების მიცემა კი იმაზე ბევრად უარესია, ვიდრე მათთვის ცხოვრების ტრადიციული წესის, მიწის ნაკვეთისა და ღირსების შენარჩუნება.
ქართველი გლეხების მიწაზე ასეთ მიჯაჭვულობას თავისი მიზეზი აქვს. ერთის მხრივ, მიწის ქონა არავითარ ხარჯს არ მოითხოვს. სასოფლო-სამეურნეო მიწა არ იბეგრება. სარწყავი ინფრასტრუქტურა, მიუხედავად იმისა, რომ უამრავ ინვესტიციას საჭიროებს, თითქმის უსასყიდლოდ მიეწოდებათ (წყლის მოხმარება არ აღირიცხება. მეტიც, გლეხები ხშირად იპარავენ წყალს ღია არხებიდან და ქართული მელიორაციის კომპანიასთან ხელშეკრულების გაფორმების შემთხვევაშიც კი, ირიგაციისთვის მიზერულ ფასს იხდიან). დაბოლოს, სასოფლო-სამეურნეო მიწის ქონის ალტერნატიული დანახარჯი ძალიან დაბალია. მიწის ფასი იმდენად დაბალია, რომ ფერმერი ვერ შეძლებს აღებული ფულით მეზობელ ქალაქში გადასვლასა და იქ ახალი ბიზნესის დაწყებას.
ამავე დროს, მიწის ნაკვეთზე უარის თქმის ალტერნატიული დანახარჯი ფერმერებისთვის მეტისმეტად მაღალია. უპირველეს ყოვლისა, მიწის მცირე ნაკვეთი არის შესაძლო შიმშილისგან თავის დაცვის საშუალება. მეორეც, სოფლად მცხოვრები საოჯახო მეურნეობები ხშირად სარგებლობენ სხვადასხვა სოციალური დახმარების პროგრამებით, სასოფლო-სამეურნეო სუბსიდიებით (ვაუჩერები, შეღავათები ფასებზე, უფასო დაზღვევა) და დონორების მიერ დაფინანსებული შეღავათების პროგრამებით. აღარაფერს ვამბობთ სოფლად ცხოვრების ხარისხსა და თავისუფლებაზე, რაც მიწას მოაქვს.
გასაკვირი სულაც არ არის, რომ თითქმის არავითარი ხარჯი და უამრავი სარგებელი ქართველ ფერმერებს მიწას აჯაჭვებს.
ჩიხი? ასეც ვერ ვიტყვით, თუ დროთა განმავლობაში გამოვიყენებთ ორმაგ მიდგომას. ერთი მხრივ, სასოფლო-სამეურნეო მიწის ღირებულება უნდა გაიზარდოს. ეს შესაძლებელია, თუ სოფლის ინფრასტრუქტურასა (მათ შორის სოფელში მისასვლელ გზებში, სამელიორაციო და სარწყავ სისტემებში, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდის მიწის პროდუქტიულობას) და კეთილმოწყობაში (სკოლები, ჯანდაცვა, კულტურა) სისტემატურად ჩაიდება საჯარო ინვესტიციები.
მეორე მხრივ, გლეხებს ეტაპობრივად უნდა გაუუქმდეთ სასოფლო-სამეურნეო სუბსიდიები, რაც მოუსპობს მათ სოფლის მეურნეობაში დარჩენის საშუალებას. სარწყავი ტარიფების შემოღება შეიძლება კარგი დასაწყისი იყოს. თანამედროვე სარწყავი სისტემებით მომარაგებული მიწის შენახვა უფრო ძვირი უნდა ჯდებოდეს, მიუხედავად იმისა, იყენებს თუ არა მას ფერმერი.
შედეგი იქნება ბაზარზე ორიენტირებული თვითსელექცია უფრო პროფესიონალი, კომერციული საოჯახო ფერმერობისა და ურბანული მიგრაციისკენ. მონდომებული ფერმერები გამოიყენებენ ამ შესაძლებლობას, რათა გადავიდნენ უფრო პროდუქტიული მოსავლის და/ან კულტივაციის მეთოდების გამოყენებაზე. იძულებით ფერმერები კი გაყიდიან თავიანთ მიწის ნაკვეთებს (რომელსაც მეტი კომერციული ღირებულება ექნება) და სხვა სექტორებში გადავლენ.

Just like Duddy Kravitz, Georgian men (and women) appear to be reluctant to part with their parcels of land, however small and unproductive. Whatever the reason, Georgia sees almost no structural change out of agriculture, and, as a result, very low productivity and income growth for the poorest strata of its population. As of today, employment (or, rather, under-employment) in agriculture is a staggering 45% of Georgia’s total labor force.
As we have written on these pages, the notion that too many Georgians are ‘stuck in agriculture’ was a key element of the Saakashvili government’s modernization ideology. Accordingly, to catch up with the West, Georgia had to go through a process of land consolidation (creation of large private farms in place of tiny plots under 1ha which constitute the vast majority of Georgia’s agricultural holdings) and urbanization. Hence, the idea of building new cities such as Lazika (to provide the pull), and active neglect of agricultural policy (to push smallholders out of agriculture). When, finally, agricultural subsidies started being thrown at rural dwellers in 2010-2012, it was done for purely political reasons.
Georgian agriculture could certainly benefit from greater efficiency – both per worker and per ha. Yet, efficient agriculture of the kind that Georgia can potentially develop does not necessarily require “land consolidation”. Georgian smallholders cannot compete with the rest of the world in soya, maize, and corn, in which scale is essential. They should not even try. That said, Georgia can have a competitive edge in niche agricultural products, such as branded alcohol, milk, honey, cheese, elite teas, or organic apple, citrus, and nuts, in which production costs do not necessarily go down with scale.
Yet, to be successful, Georgian peasants have to become much, much better at farming. And they have to acquire a better organization – utilizing economies of scale in access to finance, agricultural inputs, and services, joint processing, and marketing. In fact, they have to become professional farmers.
Unfortunately for Georgia (and for themselves), the lion’s share of Georgian rural dwellers are far from being professionals. They are unable to help themselves or each other. Yet, they remain attached to their small pieces of land – whether because of its sentimental value or for lack of profitable urban employment opportunities.
Most observers agree that Georgian agriculture requires an urgent infusion of new blood – foreign-trained professionals and young Georgian enthusiasts like Baia Abuladze and her friends. On the one hand, what is needed is some degree of land consolidation and a gradual transition to industrial farming methods (as is already happening, for instance, in Kakheti). On the other, Georgia also has to create opportunities for modern family farming. And none of this can happen in the absence of an effective market mechanism to re-allocate land from those who are stuck in agriculture to those who see it as their vocation.
Hence, the million-dollar question: what can be done to bring life to Georgia’s land market?
FOREIGN INVASION? A very original, Misha-esque solution to the problem was attempted by the Saakashvili administration in 2010-2012. The essence of it was to ratchet up land prices by opening the Georgian land market for competition by land-hungry foreigners (some of whom were even granted Georgian passports upon landing in Tbilisi). This solution assumed that Georgian farmers-by-default would sell their land if only the price were right.
At first, this seemed like a good idea. South African Boers, as well as Egyptian, Panjabi, and Iranian investors responded to Misha’s invitation. The government quickly repurposed and sold some of the state-owned pasture lands to foreign farmers. Additional land could be acquired in the secondary market through Georgian intermediaries who jumped on the opportunity to offer their services.
Yet, this strategy backfired the moment foreigners began fencing and cultivating former pasture lands on which locals depended for their livelihoods. Instead of selling and leaving for the cities, Georgian villagers started invading fenced properties. What followed was a series of ugly incidents and clashes with the new landowners and police. By October 2012, Georgia had a new government. By June 2013, this tumultuous chapter in Georgia’s agricultural policy was closed by the infamous moratorium restricting foreigners’ access to agricultural land.
LAND REGISTRATION? One possible reason for the weakness of Georgia’s land market is incomplete land registration. Indeed, only a small portion of agricultural lands is properly registered in Georgia’s electronic cadaster. Closing this gap may be a good idea in its own right (to protect property rights). Yet, the Georgian Ministry of Justice (MoJ) has recently come up with a new – rather revolutionary – idea to require landowners to register their plots within a period of one year or face consequences in the form of de-jure nationalization.
Nobody doubts the Ministry’s intentions, but such an ambitious timetable is causing a lot of concerns. For one, the registration process envisaged by MoJ involves a costly surveying procedure that farmers may not be able to afford; even more importantly, by expediting the process beyond the government’s administrative capacity to handle disputes (e.g. over boundaries and faulty paper documents), MoJ is likely to jeopardize the very property rights it is purporting to protect.
But is there really any reason to believe that completing land registration would provide the Georgian land market with the impetus it needs so badly? It seems quite plausible that many peasants have not bothered to register their lands because they were not interested in selling. Why go through the bureaucratic hassle and pay costly fees unless you have a buyer in sight? If that’s the case, MoJ’s initiative will fail to deliver the economic bang for the buck. Subsistence farmers would continue sitting on their tiny plots, whether registered or not.
A TAX ON LAND? Surely, a tax on landed property, if high enough, could quickly force Georgia’s subsistence farmers off their tiny plots. However, even verbalizing such a strategy would be akin to committing political hara-kiri in a democratic system in which rural voters have a major say. Moreover, what would Georgia do with hundreds of thousands of hungry and angry peasants??? The country’s private sector would not be able to provide enough jobs (all taxi driving jobs are already taken). And, in any case, keeping so many people on welfare is far worse than allowing them to maintain their traditional lifestyles, plots of land, and dignity.
There is a reason for Georgian subsistence farmers not to want to part with their plots. On the one hand, there is no cost to holding on to one’s land. Agricultural land is not taxed. Irrigation infrastructure, while in need of massive investment, is provided almost free of charge (water consumption is not metered; moreover, peasants often steal water from open canals; and even when they do contract the Georgian Amelioration company, the fees they pay for irrigation services are ridiculously low). Finally, the opportunity cost of holding agricultural land is also very low. Land prices are such that by selling one’s plot, no farmer would have enough money to move to a nearby city and start a new business.
At the same time, the opportunity cost of giving up on one’s plot of land is extraordinarily high for subsistence farmers. First and foremost, having a small piece of land provides reasonable insurance against hunger. Second, rural households very often find themselves on the receiving end of social welfare programs, agricultural subsidies (vouchers, price support, free insurance), and donor-financed support programs targeting Georgia’s agricultural sector. And, of course, there is the quality of rustic life and freedom that come with land ownership.
With no cost and so many benefits, no wonder Georgian subsistence farmers remain attached to their lands.
An impasse? Not necessarily, if the following two-pronged approach is pursued over time:
On the one hand, the value of agricultural land should increase. This could be achieved through continued public investment in rural infrastructure, including access roads, amelioration, and irrigation services (which, alone, can greatly increase land productivity) and amenities (schooling, healthcare, and culture).
On the other, peasants have to be gradually weaned off agricultural subsidies, raising the opportunity cost of staying in subsistence agriculture. Irrigation tariffs might be a good place to start. Land served by modern irrigation infrastructure should be more expensive to hold whether farmers make use of this infrastructure or not.
The result will be market-driven self-selection into more professional, commercial family farming and urban migration. Farmers with a verve will use the opportunity to transition to higher productivity crops and/or cultivation methods. Farmers by default will sell their land plots (which will now have a higher commercial value) and move to other occupations and places.