ძველი ბერძნების საქართველოთი აღფრთოვანება მხოლოდ ოქროს საწმისით არ შემოიფარგლებოდა. ლეგენდის თანახმად, ისინი საქართველოს "გეორგიას" უწოდებდენ, რომელიც ბერძნული სიტყვიდან „γεωργός“ მოდის და მიწის მუშაკთა ქვეყანას ნიშნავს, რაც ბერძნების თვალში მათ ჯერ კიდევ მომთაბარე მეზობელი ტომებისგან გამოარჩევდა. ქართველებმა (კერძოდ, იბერიელებმა და კოლხებმა), როგორც ჩანს, განსაკუთრებული შთაბეჭდილება მოახდინეს არგონავტებზე, რახან ასეთი აღიარება დაიმსახურეს.
დავუბრუნდეთ 21-ე საუკუნეს. CIA World Factbook-ის თანახმად, ქართულ სოფლის მეურნეობაში დასაქმებულია, ქვეყნის სამუშაო ძალის 55.6%, თუმცა სექტორის პროდუქტიულობა ბოლო 20 წლის განმავლობაში არ შეცვლილა. მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, საქართველოს სასოფლო სამეურნეო დამატებითი ღირებულება ერთ სულ მუშაზე ერთ-ერთი ყველაზე დაბალია განვითარებად ქვეყნებს შორის და მნიშვნელოვნად ჩამორჩება ევროპის ქვეყნების იმავე მაჩვენებელს.
ქართველი ფერმერების დაბალ პროდუქტიულობას უამრავი მიზეზი აქვს. შორს რომ არ წავიდეთ, შეგვიძლია გავიხსენოთ ენდემური ინფრასტრუქტურული პრობლემები, მოძველებული ტექნოლოგიები და აღჭურვილობა, პროფესიული უნარ-ჩვევებისა და ცოდნის სიმწირე. ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის არარსებობა არის სექტორში ინვესტიციების სიმცირის უმთავრესი მიზეზი.
ყველა ეს სირთულე კარგად არის ცნობილი, მაგრამ პრობლემის მთავარი მიზეზი (და შესაძლო გამოსავალი) მაინც სადღაც სხვაგან უნდა ვეძიოთ. ასე ფიქრობს ნინო ზამბახიძე, ავტორიტეტული და ცნობილი აგრობიზნესმენი და საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის (Georgian Farmer Association – GFA) პრეზიდენტი. ნინოსთვის უმთავრესი პრობლემა ის არის, რომ ახალგაზრდების უმეტესობა ტოვებს სოფელს და ბედის საძიებლად ქალაქში მიდის.
„ახალგაზრდების უმეტესობა, რომელთაც სოფლად ვხვდები, ვერ ხედავს თავის მომავალს სოფლის მეურნეობაში,“ – ამბობს ნინო, – „მათ არ ჰყავთ ადამიანები, რომელთაც მიბაძავენ და წარმოდგენა არ აქვთ, როგორი შეიძლება იყოს წარმატებული ფერმერი. მათ არ ესმით, რა სარგებელი შეიძლება ჰქონდეთ სოფლის მეურნეობისგან. არ აქვთ არავითარი სტიმული, ინვესტიცია ჩადონ იმ უნარ-ჩვევებისა და ცოდნის განვითარებაში, რაც დაეხმარებათ, გახდნენ წარმატებული ფერმერები და აგრობიზნესის მენეჯერები. თუმცა, თუ ქართული სოფლის გადარჩენის იმედი არსებობს, ეს სწორედ ამ ახალგაზრდებზე იქნება დამოკიდებული. სწორედ მათ შეუძლიათ ახალი სიცოცხლე შთაბერონ ქართულ სოფლის მეურნეობას და მოუტანონ საჭირო ეფექტურობა“.
გულდაწყვეტის მიუხედავად, ნინომ გადაწყვიტა მდგომარეობა შეეცვალა. პირველ რიგში, მას სურდა, ეპოვა სოფლის მეურნეობაში დასაქმებული წარმატებული ახალგაზრდა მეწარმეები, რომელთაც ჰქონდათ ლიდერისთვის საჭირო უნარ-ჩვევები, რათა იმედის ნაპერწკალი გაეღვივებინა ბევრი ახალგაზრდა ქართველი ფერმერის გულში. როგორც ამბობენ, ვინც ეძებს, ყოველთვის პოულობსო და არც ისე დიდი ხნის შემდეგ, GFA-ის კარს მოადგა ბაია აბულაძე, 22 წლის ღვინის მწარმოებელი, რომელმაც ახლახან დაიპყრო ქართული ინტერნეტ-სივრცე. ნინო იხსენებს: „ბაიას GFA-ში შევხვდი. თვალებიდან ენთუზიაზმს ასხივებდა, როდესაც თავის ამბავს მიყვებოდა. ჩემზე ყველაზე დიდი შთაბეჭდილება მისმა იუმორმა და უშრეტმა ენერგიამ მოახდინა“.
ამას მოჰყვა თავბრუდამხვევი წარმატების ამბავი.
ბაია დაიბადა და გაიზარდა სოფელ ობჩაში (ბაღდათის რ-ნი, იმერეთი). სოფლად მცხოვრები სხვა ოჯახების მსგავსად, ბაიას ოჯახსაც ჰყავს საქონელი, შინაური ცხოველები და ყანა. თუმცა ბაიას ოჯახს სოფელში ყველაზე დიდი ვენახი აქვს და ღვინის წარმოება იყო ოჯახის შემოსავლის ძირითადი წყარო წლების განმავლობაში. მიუხედავად იმისა, რომ სკოლაში ყველაზე წარჩინებული მოსწავლე იყო, ბაია არც ხელების დასვრას ერიდებოდა. ადრე გაზაფხულიდან გვიან შემოდგომამდე ეხმარებოდა მშობლებს ოჯახური ბიზნესის წარმართვაში. „მამა ქვევრში ვერ ეტეოდა. მე მიწევდა შიგნით ჩახტომა და ქვევრის გამორეცხვა,“ – ამბობს ბაია მომხიბვლელი ღიმილით.
დაუღალავმა შრომამ და მონდომებამ მოიტანა ის, რაც ბიზნესში ძვირად ფასობს და ვერცერთი სკოლა და უნივერსიტეტი ვერ იძლევა – გამოცდილება! „ბაიამ სახტად დამტოვა ღვინის დაყენების შესახებ ცოდნით. ის ღვინის წარმოებაზე იმ ხელოვანის მონდომებითა და ვნებით ლაპარაკობდა, რომელიც ხატვისას ყურადღებას აქცევს ფუნჯის თითოეულ მოძრაობას“.
მისი თანატოლების მსგავსად, ბაიაც თბილისში წამოვიდა სასწავლებლად. ჯერ თბილისის სახელწიფო უნივერსიტეტის პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტზე სწავლობდა, შემდეგ კი მაგისტრატურა ილიას უნივერსიტეტის საჯარო ადმინისტრირების ფაკულტეტზე გააგრძელა. მაგრამ მას არასდროს გაუწყვეტია კავშირი სოფელთან და საოჯახო ფერმასთან. მართალია, ოჯახს თბილისში საკუთარი ბინა აქვს, მაგრამ ერთადერთი ადგილი, რომელიც ბაიას სახლად მიაჩნია, წინაპრების დანატოვარი იმერული ოდაა ობჩაში. ის იხსენებს, როგორ ელოდებოდა ზაფხულის მოსვლას, რომ სოფელში წასულიყო და ოჯახს დახმარებოდა.
ბაია ნელ-ნელა მიხვდა, რომ ოჯახის ღვინის წარმოების ბიზნესს ზრდის დიდი პოტენციალი ჰქონდა. უმაღლესმა განათლებამ და დედაქალაქში ცხოვრებამ მიახვედრა, რომ წარმატების მისაღწევად საჭირო იყო ბრენდის შექმნა და ღვინის ბოთლებში ჩამოსხმა. მან მთელი თავისი ცოდნა და უნარი გამოიყენა, რომ საქართველოში მიკრო და მცირე მეწარმეობის ხელშეწყობის პროგრამის (Micro- and Small – Sized Enterprise Promotion Program – MSSEPP) 5000-ლარიანი გრანტი მიეღო. „გრანტით ვიყიდეთ ყველაფერი, რაც ღვინის ბოთლებში ჩამოსხმისთვის იყო საჭირო,“ – იხსენებს ბაია. შემდეგ იყო ეტიკეტის დიზაინის შექმნა, რომელშიც მთავარი როლი ისევ ბაიამ ითამაშა. ცოტა ხანში ბაიას გარჯამ და მონდომებამ შედეგი მოიტანა: დაიბადა ბაიას ღვინო! თბილისის ხუთ მაღაზიასა და ორ რესტორანთან ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ, ბაია უკვე ღვინის შეტანას ბათუმში გეგმავდა. „ისეთი სასიამოვნო იყო, როცა დამირეკეს და მითხრეს, რომ ჩემი ღვინო კარგად იყიდებოდა. თვითკმაყოფილების საოცარი გრძნობა დამეუფლა,“ – სიამაყით იხსენებს ბაია.
თუმცა ბაიას ცხოვრება კიდევ ერთხელ შეიცვალა. ეს მაშინ დაიწყო, როდესაც ბაია ფეისბუქზე GFA-ის შესახებ პოსტს წააწყდა. დაინტერესებულმა ნინოს მისწერა და შეხვედრა სთხოვა. ორი დღის შემდეგ ნინო დაეხმარა ბაიას დაეწერა ბლოგი საკუთარი თავგადასავლის შესახებ. იმ დღიდან ეს ამბავი მოედო მთელ ქართულ სატელევიზიო სივრცეს, ონლაინ მედიასა თუ ჟურნალ-გაზეთებს. „ფეისბუქზე მეგობრობის 1500 მოწვევა და 500 შეტყობინება მომივიდა ერთ დღეში,“ – იხსენებს ბაია.
ეს გადამწყვეტი მომენტი იყო. ბაიამ სრულად დააფასა ნინოსთან ნაცნობობით მიღებული პოპულარობა. რაც უფრო მეტი ადამიანი იგებდა მის ოჯახსა და სოფელზე, მით უფრო მეტად ამაყობდა თავისი მიღწევებით და ბოლოს მიხვდა, რომ ღვინის წარმოება იყო მთელი მისი ცხოვრების სიყვარული. „ნინოს მხარდაჭერის გარეშე,“ – ამბობს ბაია, – „შეიძლება მხოლოდ აკადემიური კარიერა ამერჩია. ახლა ყველაფერი სხვანაირადაა. ამდენი ადამიანის ყურადღებისა და მხარდაჭერის გამო თავს მოვალედ ვგრძნობ, ჩემი ბიზნესის, ოჯახისა და სოფლის სახელი გავამართლო. ეს სულ სხვაგვარ მოტივაციას მაძლევს. ახლა 100% ვარ ჩემს ბიზნესზე გადართული.“
ამ ამბით შეგულიანებულმა ნინომ გააგრძელა ძიება და კიდევ ბევრი ასეთი ახალგაზრდა ფერმერი იპოვა. ის ყურადღებიანი მშობლის სიამაყითა და მზრუნველობთ გვიყვება თითოეული მათგანის ამბავს. იცის, რომ უნდა მოყვეს ბოდბელ გურამზე, რომელიც 14 წლიდან მეყასბეობას მისდევს („გურამის ხორცი“, გურამისა და მისი ძმის მიერ შექმნილი ბრენდი, დიდი წარმატებით სარგებლობს კახეთში) მელანოზე, რომელსაც სოკო მოჰყავს, ნოდარზე, რომელიც რძეს, ყველსა და სხვა რძის ნაწარმს ამზადებს საქართველოს მაღალმთიანეთში, მინდიაზე სამეგრელოდან, რომლის თაფლიც შეუდარებელია. კიდევ გიორგიზე სამცხე-ჯავახეთიდან, რომელსაც ღვინის ტერასები აქვს და ტრადიციულ მესხურ ღვინოს აყენებს.
„მათ აქვთ კარგი განათლება, ქარიზმა და არიან კარგი ორატორები. მათ ესმით მარკეტინგი და აქვთ ბიზნესისთვის საჭირო ვნება. მათ იციან ინგლისური, შეუძლიათ შევიდნენ ინტერნეტში და იპოვონ მათი ბიზნესის განვითარებისთვის საჭირო ნებისმიერი ინფორმაცია,“ – სიამაყით ამბობს ნინო.
ნინოს გადაწყვეტილი ჰქონდა ეს ფერმერები ფართო საზოგადოებისთვის გაეცნო. „საჯაროობით შეგიძლიათ ერთი გასროლით ორი ჩიტი მოკლათ,“ – ამბობს ნინო, – „ერთი მხრივ, საჯარო აღიარება არის შესანიშნავი სტიმული ამ ახალგაზრდებისთვის, რომ იშრომონ და გააუმჯობესონ საკუთარი პროდუქცია. მეორე მხრივ, მათი მაგალითი შეიძლება მისაბაძი იყოს სხვა ახალგაზრდებისთვის, რომ სოფელში დაბრუნება და წარმატებული აგრობიზნესის დაწყება მაგარია“.
ნინოს ძალიან კარგად ესმის, რომ ეს მხოლოდ დასაწყისია. მან შექმნა ახალგაზრდა ფერმერთა ასოციაცია (Young Farmers Association – YFA) იმისთვის, რომ ამ მოტივირებულმა ახალგაზრდა პროფესიონალებმა გავლენა მოახდინონ თავიანთ თანატოლებზე. ორგანიზაციას ბაია ხელმძღვანელობს. YFA-ის მთავარი მიზანი იქნება სოფლის მეურნეობაში დასაქმებული ახალგაზრდების მხარდაჭერა, მოტივირებული ახალგაზრდა ფერმერების პოვნა და მათი დახმარება, მათთვის პროფესიული რჩევების მიცემა. „ისინი ერთ ენაზე საუბრობენ და მათთვის უფრო ადვილი იქნება თავიანთი თანატოლების გაგება. მათ სათქმელს უკეთ გაიგებენ,“ – სჯერა ნინოს.
ბაია და YFA-ის სხვა წევრები არიან რჩეულები რჩეულთა შორის. ბაიას, ნინოს მსგავსად, კარგად ესმის ქართული სოფლის მეურნეობის სექტორში გაბატონებული პრობლემები. თუმცა მაინც იმედიანადაა. „სოფლის მეურნეობა მთავრობის და დონორების პრიორიტეტია. ბევრ წერილს ვიღებ ახალგაზრდა ფერმერებისგან, რომელთაც რჩევები სჭირდებათ, სად იშოვონ ბიზნესის დაწყებისთვის საჭირო კაპიტალი, როგორ დაწერონ საგრანტო აპლიკაცია, სად ნახონ მათთვის საჭირო ტრენინგები. გვინდა, რომ ისეთივე ბიძგი მივცეთ, როგორიც მე მომცა MSSEPP-ისგან აღებულმა გრანტმა და ნინოს დახმარებამ... ჩვენ მივცემთ საწყის ბიძგს და დანარჩენს თავად გააკეთებენ. მათ აქვთ საკმარისი უნარი და გამოცდილება,“ – ამაყად აცხადებს ბაია.
სოფლის მეურნეობის განვითარება მართლაც არის საქართველოს მთავრობისა თუ საერთაშორისო დონორების უმთავრესი პრიორიტეტი. თუმცა დღემდე მთავრობისა და საერთაშორისო დონორების მიერ სასოფლო-სამეურნეო სუბსიდიებსა და გრანტებზე დახარჯულმა მილიონობით დოლარმა (და ევრომ) ვერ მოიტანა სასურველი ცვლილებები. იქნებ, ისინი ჯაგლაგ ცხენზე დებდნენ ფსონს?

Ancient Greeks’ fascination with Georgia was not limited to the Golden Fleece. Legend has it that ‘Georgia’ comes from the Greek γεωργός (Georgios), reflecting the advanced land plowing practices of Georgian tribes, which distinguished them from their nomadic and yet unsettled neighbors. The Georgians (Colchians and Iberians, to be more precise) must have really made a formidable impression on the Argonauts to deserve such recognition.
Fast forward to the 21st century. According to the CIA World Factbook, Georgian agriculture employs a mind-blowingly high share of the country’s labor force (55.6%) with agricultural productivity remaining virtually stagnant over the past two decades. According to World Bank data, Georgia’s agricultural value added per worker is one of the lowest among developing countries and is way behind that of our European neighbors.
There are numerous reasons for the low productivity of Georgian farmers. The usual suspects are: endemic infrastructure problems; outdated technology and equipment; lack of professional skills and knowledge; and severe liquidity constraints – a key cause of underinvestment in the sector.
While these challenges are well-documented, the root cause of the problem (and its potential cure) may be elsewhere. This view comes from an authoritative source: Nino Zambakhidze, a well-known (agri) businesswoman, and head of the Georgian Farmer Association (GFA). What is really crucial for Nino is the fact that the vast majority of Georgia’s rural youth leave their villages and move to the cities.
“Most young people I meet on my trips in the countryside simply don’t see their future in agriculture”, says Nino. “They lack appropriate role models and have no idea how a successful farmer may look like. They don’t understand what benefits they might derive from agriculture and have no incentives to invest in those skills and knowledge that would help them become successful farmers and agricultural business managers. Yet, if there is any hope for Georgia’s countryside it must be associated with those very youth. They are the ones who can breathe new life and bring the much-needed efficiency to the agricultural sector.“
While heartbroken, Nino was determined to turn the tide. As a first step, she resolved to find successful young entrepreneurs who work in agriculture and have the leadership skills to ignite hope in the hearts of many more young Georgian farmers. And it did not take long until Nino had the one-who-seeks-finds moment when Baia Abuladze – a 22-year-old winemaker who recently stormed the Georgian cyberspace – knocked on the doors of GFA. Says Nino: “I met Baia on the GFA premises. Her eyes bristled with enthusiasm as she was telling me her story. What immediately struck me was a great sense of humor and an irresistible drive.”
What followed was an incredible success story.
Baia was born and raised on her parent’s farm in Obcha village (Baghdati region in Imereti). As a typical agricultural family, the family owns cattle, domestic animals, and cornfields. However, Baia’s family owns the largest vineyard in the village, and winemaking has been its main business for years. While being an outstanding student at the local school, Baia did not hesitate to get her hands ‘dirty’. From early spring to late autumn she helped operate the family farm. ‘My father would not fit into a kvevri. I had to jump in and help him get it washed’ – quips Baia with a radiant smile.
The hard work and dedication produced what is highly valued in business and cannot be acquired at any school or university – experience! “Baia took my breath away with her knowledge of winemaking. She spoke about the subject with the precision and passion of an artist paying attention to every stroke of her brush while painting a masterpiece.”
Like many kids of her generation, Baia went to study in Tbilisi, majoring in political science at Tbilisi State University and continuing to a Master’s program in public administration at Ilia State University. But she never severed ties with the village and her family farm. Although the family owns an apartment in Tbilisi, the only place Baia calls Home is her ancestral Imeretian Oda in Obcha. She remembers longing for the summer holidays when she would be able to come home and give her family a helping hand.
Baia slowly came to realize that her family’s winemaking business had great potential for growth. Higher education and life in the capital helped her understand that in order to be successful in winemaking she had to create a brand and market bottled wine. She used her skills to secure a 5,000 GEL grant from the Micro- and Small – Sized Enterprise Promotion Program (MSSEPP). “The grant allowed us to buy everything we needed for bottling” – reflects Baia. Then came the process of label design in which Baia also played a vital role. After a while, Baia’s hard work and determination have finally paid off: Baia’s Wine was born! Having secured contracts with five stores and two restaurants in Tbilisi, Baia was already planning to distribute her wine in Batumi. “It was such a pleasure when they called and told me that my wine was selling well. An amazing feeling of accomplishment’ – notes Baia with pride.
However, Baia’s life was to change once again. It all started when Baia came across a Facebook post about GFA. Curious, she wrote to Nino and requested a meeting. Two days later, Nino helped Baia write a blog article telling her story. From that day on, this story was all over Georgian TV channels, online media, newspapers, and magazines. “I received 1,500 Facebook friend requests and 500 messages in just a few days’ – recalls Baia.
This was a defining moment. Baia fully appreciated the value of publicity that her acquaintance with Nino generated. As more and more people got to know about her family and village she felt proud of her accomplishments and finally came to understand that winemaking has always been the love of her life. “Without Nino’s support,” – says Baia, “I would have perhaps ended up becoming an academic. It is all different now. With so many people watching and supporting me, I feel responsible for upholding the name of my business, my family, and my village. This gives me a totally different motivation. I am 100% devoted to my business now.”
Encouraged, Nino continued her quest and found many other like-minded young farmers. She recounts the story of each and every one of them as a proud and caring parent. She knows to tell about Gurami from Bodbe who practiced butchery since he was 14. “Gurami’s Meat” – a brand created by Gurami and his brother – enjoys a great reputation all over Kakheti. And there are Melano, who grows mushrooms, and Nodar, who produces milk, cheese, and other dairy delicacies in the Georgian highlands. There is Mindia from Samegrelo whose honey is beyond the competition. And there is Giorgi from Samtskhe-Javakheti who owns vine terraces and produces traditional Meskhetian wine.
"They are all well-educated, have charisma, and are good public speakers. They understand marketing 101 and have a passion for business. They know English and can go online to find anything they need for their business” – tells Nino with pride.
Nino was determined to make these young farmers known to a larger audience. “With publicity, one can kill two birds with one stone” – says Nino. On the one hand, public recognition is a formidable incentive for these young guys to do their best and continue to improve their products. On the other, their example would be a signal to many others that going back to one’s village and operating a successful agribusiness can be really ‘cool’”.
Nino very well understands that this is just the beginning of a long journey. In order for these well-motivated young professionals to have an impact on the lives of their fellow young citizens, she decided to bring them together and create an organization - the Young Farmers Association (YFA), to be led by Baia. The main objective of YFA will be to advocate for youth in agriculture, to identify motivated young farmers in need of help and guidance, and provide them with the professional advice they seek. “They speak the same language and it will be easy for them to relate to their young friends. Their voice will be heard”. – believes Nino.
Baia and other YFA members are obviously the creams of the crop. And Baia, like Nino, does not underestimate the gravity of problems plaguing Georgia’s agricultural sector. However, she remains hopeful. “Agriculture is a priority for the government and donors. I receive many messages from young farmers who need advice on possible sources of startup capital, how to write grant applications, where to look for appropriate training.” “All we want is nudge them in the same way in which I was nudged by the MSSEPP grant of 5,000 GEL and Nino’s help with publicity... We provide a little push and they will do the rest. They have sufficient ability and experience” – she proudly concludes.
Agricultural development is indeed a high-priority item on the agenda of the Georgian government and international donors. Yet, so far, both government policies and millions of dollars (and Euro) spent by the international community in agricultural subsidies and grants have failed to bring about the needed change. Perhaps, they are betting on the wrong (old) horses?