წარმოიდგინეთ ორ ადამიანს შორის გამართული დიალოგი, რომელთაგან ერთი, სერგე, კომპანიის პრეზიდენტია, მეორე, ლარი, აღმასრულებელი დირექტორი:
სერგე: იცი, ლარი, კომპანიის საფონდო ბირჟის მონაცემები ძალიან კარგად გამოიყურება დღეს. Wall Street Journal ამბობს, რომ ეს პრეზიდენტის დამსახურებაა, რომელსაც კომპანია სწორი მიმართულებით მიჰყავს!
ლარი: კარგი, რა, სერგე, ყველამ ვიცით, რომ აქ ყველა გადაწყვეტილებას პრეზიდენტი არ იღებს. და, სხვათა შორის, მონაცემები ბევრად უკეთესი იქნებოდა, შენს დიზაინის გუნდს ის ვარდისფერი სათვალეები რომ არ გაეკეთებინა.
სერგე: ოჰო, გამოდის, იმდენად მნიშვნელოვანი ხარ, რომ ყველაფერი შენი დამსახურებაა. მაშინ ვინ არის მაგ სათვალეებზე პასუხისმგებელი? ეგ შენი ზედამხედველობის დროს მოხდა და არა ჩემი. და, სხვათა შორის, გახსოვს 2008 წელს უგლის ფასი 10 პროცენტით რომ დაეცა?
ლარი: ჰეი, სერგე, მოიცა, ეგ 2008 წელს იყო, მსოფლიო ფინანსური კრიზისის დროს, ყველა კომპანიის ფასი დაეცა.
სერგე: მაგაზე თავს ნუ იმართლებ, ლარი. მაშინ მე რომ ვყოფილიყავი დირექტორი, მსოფლიო ფინანსური კრიზისი საერთოდ არ მოხდებოდა...
ამგვარი დიალოგის მოწმე რომ გამხდარიყავით, დაფიქრდებოდით უგლის მომავალზე? დიახ, მგონი, ყველა დაფიქრდებოდა. სწორედ ამიტომაა, რომ წარმატებული კომპანიების საბჭოს სხდომებზე ასეთ დიალოგებს ვერ მოისმენთ.
თუმცა აიღეთ ორი დაპირისპირებული ქართული პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები და ასეთი დიალოგის წარმოდგენა აღარ გაგიჭირდებათ.
რა თქმა უნდა, გადაბრალების თამაში უნიკალური ქართული ფენომენი არ არის. პოლიტიკოსები ამგვარ ტაქტიკას სხვაგანაც მიმართავენ. მართლაც, გადაბრალების თამაში არის კაცობრიობის ერთ-ერთი ყველაზე ძველი, უცნაური და აუხსნელი რიტუალი.
ძველად, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი კრიზისის შემდეგ, ადამიანები ყოველთვის ეძებდნენ ვიღაცას, ვისაც დააკისრებდნენ პასუხისმგებლობას მომხდარზე. უძველეს საზოგადოებებს ჰყავდათ განტევების ვაცი (ცხოველი ან ადამიანი), რომელთაც მსხვერპლად სწირავდნენ თავს დატეხილი უბედურების შემდეგ. ადამიანებს სწამდათ, რომ მსხვერპლი განწმენდდა საზოგადოებას და ეხმარებოდა მას ღმერთების სასჯელისგან თავის არიდებაში.
განტევების ვაცად ხშირად იყენებდნენ გასამართლებულ დამნაშავეებს ან ფიზიკური ნაკლის მქონე ადამიანებს, რომელთაც ქალაქში ჩამოატარებდნენ და შემდეგ სიკვდილით სჯიდნენ.
სიტყვა „განტევების ვაცი“ გვხდება ლევიტელთა წიგნში. „იომ-ქიფურის“ („განკითხვის დღე“) დროს ებრაელები იყენებდნენ ორ თხას, რომელიც მათ ცოდვებს განასახიერებდა. ერთი გამოიყენებოდა ღვთის სადიდებლად, მეორე კი აზაზელის, ბოროტი სულის, დასამშვიდებლად. მღვდელს ებრაელთა ცოდვები აზაზელისთვის განკუთვნილ თხაზე გადაჰქონდა და, თხისდა სამწუხაროდ, უდაბნოში უშვებდა.
გადაბრალება პოპულარული იყო ანტიკურ საბერძნეთშიც. ძლევამოსილი მმართველები ხშირად სიკვდილით სჯიდნენ ცუდი ამბის მომტანთ, იმის იმედით, რომ შიკრიკის სიკვდილი როგორღაც გააბათილებდა ცუდ ამბავს. ამ დროების არტეფაქტის სახით დღემდეა შემორჩენილი ანდაზა „არ მოკლა შიკრიკი“.
დღეს ითვლება, რომ განტევების ვაცი ანთროპოლოგიური ატავიზმია და ნიშნავს გამანადგურებელ, უსარგებლო პრაქტიკას. ცხადია, საკუთარ საქციელზე პასუხისმგებლობის აღების ნაცვლად სხვისკენ თითის გაშვერას ალმაცერად უყურებენ ბიზნეს-წრეებში.
მიუხედავად ყველაფრისა, ადამიანებმა ჯერ კიდევ ვერ დაძლიეს ცდუნება, სხვას დააკისრონ პასუხისმგებლობა რთულ სიტუაციებში. გადაბრალების თამაშის კულტურა აგრძელებს არსებობას თანამედროვე პოლიტიკაში, სადაც ადამიანები პასუხისმგებელნი არიან ქვეყნების მართვაზე.
პოლიტიკური პარტიები მთელ მსოფლიოში გამუდმებით ცდილობენ, მოიზიდონ მხარდამჭერები და რაც შეიძლება დიდი ხნით დარჩნენ ხელისუფლებაში. ამ თამაშს ორი მარტივი წესი აქვს:
1) ყოველთვის დააბრალე პოლიტიკურ ოპონენტს. ასე მოიქეცი ყოველთვის, როდესაც რაღაც არ არის წესრიგში ეკონომიკასა თუ საზოგადოებაში, ან ყველაფერი წესრიგშია (ყოველთვის შეგიძლია თქვა, რომ ყველაფერი შეიძლება უკეთ იყოს)
2) ყოველთვის წინასწარ მოიშორე პასუხისმგებლობა, რათა, შეცდომის შემთხვევაში, წინასწარ აიცილო მოსალოდნელი ბრალდებები. უმარტივესი გზაა სარისკო რეფორმების (თუნდაც საჭირო იყოს) თავიდან არიდება ან ასეთ რეფორმებთან დაკავშირებული მოლოდინების შემცირება ცუდი საწყისი პირობების (ეროვნული ვალის მაღალი დონე, ცარიელი ხაზინა) გამო, რაზეც პასუხისმგებლობა შენს წინამორბედს ეკისრება.
პირველმა ნაწილმა შეიძლება უამრავი ფორმა მიიღოს. მაგალითად, ცნობილია, რომ ზოგადად მოქალაქეები აკვირდებიან კონკრეტული რეფორმების შედეგებს, მაგრამ მათ ცოტა რამ იციან ფარდის მიღმა გადაწყვეტილების მიღებისა თუ მისი განხორციელების პროცესზე. ამიტომ სამთავრობო კოალიციაში, რომელშიც რამდენიმე პარტია შედის, მმართველმა წევრებმა შეიძლება დაბლოკონ ესა თუ ის რეფორმა, თუნდაც მხარს უჭერდნენ მას, საჯაროდ კი რეფორმის წარუმატებლობაში სხვა პარტიები დაადანაშაულონ. ამგვარი თამაშის ერთადერთი მიზანი არის მეტოქე პარტიის საჯარო რეპუტაციის შელახვა. საუბარიც ზედმეტია, რომ „გადაბრალების“ თამაში სერიოზულ გავლენას ახდენს ქვეყნის რეპუტაციასა თუ ეკონომიკაზე.
მეორე ნაწილი, „დანაშაულის თავიდან აცილების“ პრაქტიკა, ალბათ, კიდევ უფრო დესტრუქციულია, ვიდრე „გადაბრალება“. ის საფუძველს უყრის ორგანიზაციულ სტრუქტურას, სადაც არავინ არაფერზე არ არის პასუხიმგებელი.
ქართულ პოლიტიკაში გადაბრალების პრაქტიკის თანამედროვე თუ ისტორიული მაგალითების პოვნა არც თუ ისე ძნელია.
მაგალითად, როდესაც 1921 წელს საქართველომ დამოუკიდებლობა დაკარგა, მარცხის რეალური მიზეზების პოვნის ნაცვლად, პოლიტიკოსები ერთმანეთისკენ იშვერდნენ თითს.
თანამედროვე ეპოქაში, 2003 წლის (ვარდების რევოლუციის) შემდეგ, ახალი მთავრობები ყოველი წარუმატებლობისას პრობლემების მოგვარების გზის პოვნას ძველი მთავრობების დადანაშაულებას ამჯობინებდნენ.
ჩვენ ყველანი ვართ პარლამენტში ნაციონალური მოძრაობისა და ქართული ოცნების წარმომადგენლებს შორის მიმდინარე სიტყვიერი დაპირისპირებების მოწმენი. ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლები ადანაშაულებენ ქართული ოცნების კოალიციას სახელმწიფო ბიუჯეტის არასწორი მართვის, ეკონომიკური ზრდის დაბალი ტემპისა თუ ლარის გაუფასურების გამო. ქართული ოცნების კოალიციის ლიდერები, თავის მხრივ, ამტკიცებენ, რომ ნაციონალური მოძრაობის 9-წლიანმა მმართველობამ იმდენად დააზარალა ქართული ეკონომიკა, რომ რთულია სასურველი ზრდის მაღალი მაჩვენებლის მიღწევა. ისინი, არც ეროვნული ბანკის მმართველებს ინდობენ (რომელთაც თანამდებობა ნაციონალური მოძრაობის მმართველობის დროს დაიკავეს), როდესაც საუბარია 2014-2015 წლების ლარის გაუფასურებაზე.
გარე დამკვირვებელს ყველა ეს უთანხმოება შეიძლება ბავშვობად მოეჩვენოს, მაგრამ ის სერიოზულ ეკონომიკურ გავლენას ახდენს ქვეყანაზე. მაგალითად, „ლარის გაუფასურების გადაბრალების თამაში“ გახდა საფუძველი კანონმდებლობისა, რომელმაც საქართველოს ეროვნულ ბანკს კომერციული ბანკების ზედამხედველობის ფუნქცია ჩამოართვა. ამ კანონმდებლობამ ბევრი უსიამოვნება მოუტანა საერთაშორისო ფინანსურ ინსტიტუტებს და, გარკვეულწილად, გავლენა მოახდინა კერძო უცხოელი ინვესტორების გადაწყვეტილებაზე.
როგორც ჩანს, პოლიტიკური თამაშის მთავარი სტრატეგია არის ოპონენტის განტევების ვაცად ქცევა. სამწუხაროდ, ამ სტრატეგიას სოციალურად არაეფექტურ შედეგებამდე მივყავართ და ნაცვლად იმისა, რომ პრობლემები მოაგვარონ, პოლიტიკოსები აფრთხობენ ინვესტორებს.
შესაძლოა, უძველესი საზოგადოებები სულაც არ იყვნენ უგუნურნი, როდესაც საზოგადოების ცოდვებზე პასუხისმგებლობას უმწეო ვაცს აკისრებდნენ, იმის ნაცვლად, რომ ჩართულიყვნენ ორმხრივი ბრალდებებისა და ერთმანეთისკენ „თითისშვერის“ მავნებლურ პრაქტიკაში?
რას იტყვით ასეთ გამოსავალზე: უბრალოდ წარმოიდგინეთ, რომ შემდეგში, როდესაც მშპ-ის ზრდის მაჩვენებელი არ იქნება საკმარისად კარგი, ნაციონალური მოძრაობისა და ქართული ოცნების პარლამენტარები იკრიბებიან და უშვებენ ვაცს ბუნებაში. რა თქმა უნდა, ცხოველთა უფლებების დამცველებიც იქნებიან მოწვეულნი, რათა, საფრთხის შემთხვევაში, უმალვე იხსნან უცოდველი ცხოველი.
ვინაიდან არჩევნები ახლოვდება და პარტიზანული პოლიტიკა კიდევ უფრო აუტანელი ხდება, ჩვენ შეგვიძლია მხოლოდ იმედი გვქონდეს, რომ პოლიტიკოსები ლევიტელთა წიგნის უძველეს სიბრძნეს ყურად იღებენ. პირდაპირ თუ არა, მორალურად მაინც.

Imagine the following public exchange between two guys – Serge, the president, and Larry, the CEO of a company by the name Oogle:
Serge (Oogle president): You know Larry, our stock market numbers look pretty good today. The Wall Street Journal said it must be because the president is taking the company in the right direction!
Larry (Oogle CEO): Come on, Serge, we all know that the president is not calling all the shots around here. And by the way, the numbers would have been much better, if your design team hadn’t made those …. pink-tinted glasses.
Serge: Wow, man, you just said you were so important, you took credit for everything. So who is responsible for the glasses? It happened under your watch, not mine. And by the way, remember the time back in 2008 when the Oogle stock was down by ten percent?
Larry: Hey, Serge, wait for a second, that was 2008, the global financial crisis, ALL stocks were down.
Serge: Don’t make excuses for this one, Larry. If I had been the CEO at the time, there would have been no global financial crisis in the first place…
If you witnessed such a dialogue, would you be worried about Oogle’s future? Yes, I think anyone would be. This is why conversations like this do not take place in the boardrooms of successful companies.
And yet, take any two Georgian parliamentarians on the opposite sides of the political spectrum, and you can easily imagine them conversing exactly like this.
Of course, the political blame game is not a uniquely Georgian phenomenon. All over the world politicians engage in this kind of behavior. In fact, the blame game is one of mankind’s oldest, and also one of the most bizarre and unexplained rituals.
In the old times, particularly after major crises, humans always looked for someone whom they could hold responsible. Ancient societies had scapegoats (either animals or humans) that would be sacrificed after a disaster. People believed that the sacrifices purified the community and helped avoid the punishment of the gods.
Human scapegoats, who sometimes were convicted criminals and sometimes just people suffering from a physical deformity, would be marched through the city and afterward stoned to death.
The word “scapegoat” is known to us from the Book of Leviticus. During “Yom Kippur” (The Day of Atonement) the Israelites used two goats to symbolize their sins. One was used as an offering to praise God and another was meant to pacify Azazel, an evil spirit. A priest conveyed the sins of the Israelites to the goat meant for Azazel, and the unlucky goat was then cast out into the wilderness.
Blaming was also popular in ancient Greece. The powerful rulers often executed the messengers who brought bad news, hoping that the death of a messenger would somehow cancel the news. As an artifact of those times we now have the proverb “don’t shoot the messenger”.
Nowadays, scapegoating is considered to be an anthropological atavism - a destructive, unnecessary practice. Certainly, the attitude of finger-pointing, rather than accepting responsibility for one’s actions, is frowned upon in business circles.
And yet, humans have not managed to overcome the urge to find someone to blame under difficult circumstances. In particular, the blame game culture continues to flourish in contemporary politics, among people who are responsible for managing entire countries.
Political parties all over the world always seek ways to attract supporters and stay in power for as long as possible. The game they play consists of two simple rules:
1) Always blame your political opponents. Do so whenever something goes wrong in the economy or society, as well as when everything appears to do just fine (you can always say that things could be even better).
2) Always deflect responsibility in advance in order to avert future accusations of a policy error. The easiest way to do so is to avoid risky reforms (even if needed), or to lower expectations related to such reforms by blaming e.g. poor starting conditions (high level of national debt, empty coffers), the responsibility for which lies with your predecessors.
Part one can take many different forms. For example, it is known that citizens generally observe the outcomes of a specific reform, but they rarely observe the behind-the-scenes of the decision-making or implementation process. Thus in a government coalition consisting of several parties, one party may undermine the implementation of a risky reform in order to blame other parties and gain political capital and reputation. Needless to say, such “blame casting” games have severe reputational and economic consequences for the country as a whole.
Part two, the practice of “blame avoidance”, is perhaps even more destructive than “blame casting” – it gives rise to organizational structures and a “cover-your-ass” (CYA) type of behavior that ensures that absolutely no one in the organization is taking any responsibility for anything.
The contemporary, as well as historical examples of blame game practice, are not hard to find in Georgian politics.
For example, when Georgia lost its sovereignty in 1921, instead of searching for real reasons behind the defeat, politicians started to cast blame on each other.
In modern times, ever since 2003 (the Rose Revolution), new governments find it more convenient to blame their predecessors for each and every failure, instead of seeking solutions to pressing problems.
We have witnessed this on the example of the ongoing war of words between the UNM (United National Movement) and the GDC (Georgian Dream Coalition), in particular in the Parliament. In this game, UNM representatives were charging the GD coalition with mismanagement of the state budget, blamed their policies for the low pace of economic growth and currency depreciation. The GD coalition leaders, in turn, were claiming that UNM’s nine-year rule undermined the economy of Georgia so much, that it is now hard to achieve the desired high growth rates. They also tirelessly blamed the National Bank’s leadership (whose tenure was given during the UNM rule) for GEL devaluation in 2014-2015.
All of this bickering appears to be very childish to an outside observer, but it has serious economic consequences for the country. For example, the “GEL devaluation blame game” gave rise to the legislation which proposed taking the power of commercial banks' supervision away from the National Bank of Georgia. This legislation gave much unease to the international financial institutions and, by the same token, could have affected the decision of private foreign investors.
It looks like “scapegoating” one’s opponents is a dominant strategy in the game of politics. Unfortunately, however, this strategy leads to socially suboptimal outcomes. Instead of fixing problems, politicians end up scaring away investors.
Perhaps ancient societies were not so unwise when they tried to put the responsibility for a community’s sins on a hapless goat, instead of engaging in the destructive practice of finger-pointing and mutual accusations?
What about the following (tongue-in-cheek) solution: just imagine that next time the GDP growth figures don’t look as good as we all hope for, the UNM and GDC parliamentarians come together and release a goat into the wilderness. Of course, the animals’ rights advocates will be invited to stand close by, ready to rescue the poor animal, in case something goes wrong.
As the election season heats up, and partisan politics gets uglier, let’s hope that the wisdom of the ancient law in the Book of Leviticus be heeded – if not literally, then at least in spirit.