2017 წლის ივლისიდან თუ მეწარმე, გაყიდვის მიზნით, საქართველოს ტერიტორიაზე ბაზარს შესთავაზებს უძრავ ქონებას და/ან მომსახურებას, ან მათ რეკლამას განათავსებს, უძრავი ქონების/მომსახურების ფასი უნდა იყოს გამოხატული მხოლოდ ლარში. კანონპროექტის თანახმად, თუ ფასის გამოცხადებისას ეს კანონი დაირღვევა, მეწარმე მიიღებს გაფრთხილებას, განმეორებით დარღვევის შემთხვევაში, 1000 ლარით დაჯარიმდება. ყოველი მომდევნო დარღვევისთვის კი – 5000 ლარით.
ეს კანონი ერთ-ერთია იმ ცვლილებათაგან, რომლებიც განხორციელდება საქართველოს მთავრობის მიერ გამოცხადებული დედოლარიზაციის გეგმის ფარგლებში. ამჟამად, კომერციული ბანკების მიერ გაცემული სესხების დაახლოებით 68% აშშ დოლარშია გაცემული. იპოთეკური სესხებისთვის ეს ციფრი კიდევ უფრო მაღალია და 82%-ს შეაგენს. მიუხედავად კლების ტენდენციისა, საქართველოში დოლარიზაციის მაჩვენებელი ძალიან მაღალია.
მაღალი დოლარიზაციის მთავარი მიზეზი ისაა, რომ გრძელვადიანი რესურსი ლარში ნაკლებად ხელმისაწვდომია კომერციულ ბანკებსა თუ სხვა ფინანსურ ინსტიტუტებში სხვა ვალუტაში, კერძოდ კი აშშ დოლარში, არსებულ რესურსებთან შედარებით. შედეგად, საპროცენტო განაკვეთი მაღალია ლარში სესხებზე, ხოლო აშშ დოლარში სესხებზე – გაცილებით დაბალი. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ხალხისთვის გაცილებით მარტივია სესხის დოლარში აღება, ვიდრე ლარში, თუ სავალუტო რისკს არ გავითვალისწინებთ.
ბანკში ლარის რესურსის ხელმისაწვდომობა შეიძლება გაიზარდოს ადგილობრივ ვალუტაში დანაზოგების ზრდით. ამ თვალსაზრისით, მნიშვნელოვანია ხალხის ნდობა ადგილობრივი ვალუტის მიმართ. ადამიანებს ურჩევნიათ, დანაზოგი დოლარში შეინახონ, რადგან ხედავენ, რომ ლარი/აშშ დოლარის გაცვლითი კურსი ძალიან არასტაბილურია და დიდია შანსი, ლარმა დაკარგოს ღირებულება.
ახალი კანონების შემოღება. საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა დედოლარიზაციის გეგმა, რათა გააძლიეროს და დაასტაბილუროს ეროვნული ვალუტა. გეგმა მოიცავს კანონმდებლობაში რიგი ცვლილებების შეტანას, რათა მსესხებლები დაცული იყვნენ სავალუტო რისკის მიმართ. კერძოდ, მცირე სესხები (100 000 ლარზე ნაკლები) გაიცემა მხოლოდ ადგილობრივ ვალუტაში. მთავრობა, საქართველოს ეროვნული ბანკის დახმარებით, შეიმუშავებს 2015 წლის პირველ იანვრამდე აშშ დოლარში გაცემული სესხების კონვერტაციის (ადგილობრივ ვალუტაში) ხელშემწყობ გეგმას. გარდა ამისა, 2017 წლის ივლისიდან, თუ მეწარმე, გაყიდვის მიზნით, საქართველოს ტერიტორიაზე ბაზარს შესთავაზებს უძრავ ქონებას და/ან მომსახურებას, ან მათ რეკლამას განათავსებს, უძრავი ქონების/მომსახურების ფასი უნდა იყოს გამოხატული მხოლოდ ლარში.
პირველი ორი ნაბიჯი ავტომატურად შეამცირებს დოლარში აღებულ სესხებს, ხოლო ამ უკანასკნელი კანონის ეფექტი დედოლარიზაციაზე ბუნდოვანია.
დღეს, უძრავი ქონების რეკლამების 99%-ის შემთხვევაში, ფასები დოლარშია გამოცხადებული (დათვლილია ვებ-გვერდის place.ge მონაცემების მიხედვით). ადამიანები დანაზოგის გასაკეთებლად და უძრავი ქონების შეძენისას მთავარ ვალუტად აშშ დოლარს არჩევენ. აქედან გამომდინარე, ხელისუფლებას სჯერა, რომ ლარში ფასდადება „მიაჩვევს“ ხალხს უძრავ ქონებაზე ფასის ლარში გამოცხადებას და უძრავი ქონების ლარში შეძენას, შესაბამისად, გაიზრდება ლარში დანაზოგის გაკეთების და სესხების ადგილობრივ ვალუტაში აღების სურვილი.
კანონი ეფექტური და დადებითი შედეგის მომტანი იქნება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ხალხი შეძლებს, უარი თქვას დოლარში ფასდადებაზე არამხოლოდ ქაღალდზე, არამედ გონებაშიც. თუმცა, რამდენად რეალისტურია ეს მიზანი?
იმისათვის, რომ ამ პოლიტიკის შედეგები გავიაზროთ, პირველ რიგში, ერთმანეთისგან უნდა განვასხვავოთ უძრავი ქონების პირველადი და მეორადი ბაზრები, რადგან ისინი ფასდადების სხვადასხვა მიდგომას მიმართავენ. პირველად ბაზარზე ფასები განისაზღვრება მშენებლობის ხარჯის მიხედვით. სხვადასხვა წყაროს თანახმად, მშენებლობის 30-70% იმპორტებულ საქონელზე მოდის, რაც ავტომატურად დოლარში ითვლება. ეს ციფრი განსხვავდება სამშენებლო პროექტების მიხედვით და დამოკიდებულია ხარისხზე, დიზაინსა და სხვა ფაქტორებზე. დანახარჯის დარჩენილი ნაწილი ადგილობრივ ვალუტაშია; თუმცა, რადგან ფასდადების უმეტესი ნაწილი დოლარშია, ჯამური ხარჯიც დოლარში ითვლება. თუ სამშენებლო კომპანიებს მოუწევთ ფასის ლარში დადება, მათ უნდა იპოვონ ეგრეთწოდებული იმპორტებული ხარჯის დოლარიდან ლარში კონვერტაციის ოპტიმალური გზა, რათა თავიდან აიცილონ დანაკარგი იმ შემთხვევაში, თუ ლარი გაუფასურდება პროექტის განხორციელების ან გაყიდვის პროცესში. მეორადი ბაზარი არ არის დამოკიდებული „იმპორტებულ“ ხარჯზე და დოლარში ფასდადება გამოწვეულია მხოლოდ და მხოლოდ ადამიანების უნდობლობით ადგილობრივი ვალუტის, როგორც სიმდიდრის დასაგროვებელი ვალუტის მიმართ.
გამყიდველების იძულებამ, ფასები ლარში გამოაცხადონ მაშინაც კი, როდესაც „გონებით“ მაინც აშშ დოლარში ანგარიშობენ, შესაძლოა, უძრავ ქონებაზე ფასების ზრდა გამოიწვიოს. ეს დამოკიდებულია ეგრეთწოდებულ „მენიუს ხარჯზე“ – რეკლამის ცვლილების ხარჯზე. თუ მენიუს ხარჯი მაღალი იქნება, ლარის გაუფასურების რისკის ჰეჯირების მიზნით, გამყიდველები ფაქტობრივზე მაღალ ფასს დაადებენ უძრავ ქონებას. ფაქტობრივი ფასი კი დამოკიდებულია ლარი/აშშ დოლარის მიმდინარე გაცვლით კურსზე.
ორივე, როგორც პირველად, ისე მეორად ბაზარზე, ლარი/დოლარის გაცვლითი კურსის სტაბილურობა გამოიწვევს დოლარში ფასდადებიდან ლარში ფასდადებაზე უმტკივნეულოდ გადასვლას. სტაბილურობა, ასევე, მნიშვნელოვანი იქნება მათთვის, ვინც გეგმავს უძრავი ქონების შეძენას. დღეს, აშშ დოლარში გამოცხადებული ფასები უფრო პროგნოზირებადია, ვიდრე ლარში გამოცხადებული. აშშ დოლარის ფასების ცვლილებაზე საბაზრო ძალები მოქმედებს, ხოლო ლარში ფასები, ასევე, დამოკიდებულია გაცვლით კურსზე (იხ. გრაფიკი ქვემოთ). თუ ლარში ფასები სტაბილური გახდება, ხალხი უძრავი ქონების შესაძენად დანაზოგს ლარში გააკეთებს, რაც დადებით გავლენას იქონიებს დედოლარიზაციაზე.
ამ კანონისთვის დროის სწორად შერჩევა, შესაძლოა, მისი წარმატების საწინდარი იყოს. მეზობელმა ქვეყნებმა, რუსეთმა და აზერბაიჯანმა, უკვე გაატარეს ეს პოლიტიკა. თუმცა ამ ცვლილების გატარების დროს ეკონომიკური სიტუაცია გაცილებით სახარბიელო იყო. რუსეთმა ეს კანონი 2007 წელს შემოიღო, როდესაც რუსეთი სწრაფი ტემპით იზრდებოდა, რუსული რუბლის ღირებულებაც მატულობდა აშშ დოლართან მიმართებით, ხოლო რუბლი/აშშ დოლარის გაცვლითი კურსი ფიქსირებული და, აქედან გამომდინარე, საკმაოდ სტაბილური იყო. ძლიერმა ადგილობრივმა ვალუტამ მნიშვნელოვნად გაუადვილა გამყიდვლებს რუბლში ფასდადება; მიუხედავად ამისა, ცვლილებიდან მცირე დროში, გამოვლინდა ისეთი სიმპტომები, როგორებიცაა ფასების ზრდა და რუბლის რყევა. მსგავსად, ცვლილების გატარებისას აზერბაიჯანშიც კურსი ფიქსირებული იყო, ეკონომიკა იზრდებოდა, რაც აძლიერებდა ნდობას მანათის მიმართ, შესაბამისად, გადასვლა ძალზე ბუნებრივად მოხდა.
ლარი/აშშ დოლარის ძალიან არასტაბილური გაცვლითი კურსი და ლარის თითქმის მუდმივი ყოველთვიური გაუფასურება დოლარის მიმართ ახალი კანონის წისქვილზე ნამდვილად არ დაასხამს წყალს. ამ კანონს თეორიულადაც რომ შეეძლოს დადებითი შედეგების მოტანა დედოლარიზაციის გეგმის ფარგლებში, საეჭვოა, რომ ის წარმატებით განხორციელდეს. იმედი ვიქონიოთ, რომ დედოლარიზაციის გეგმა, მთლიანობაში, დადებით გავლენას მოახდენს არამხოლოდ უცხოურ ვალუტაში აღებული სესხების რაოდენობაზე, არამედ ეროვნული ვალუტის სტაბილურობასა და სიძლიერეზეც.

Beginning in July 2017, if an entrepreneur offers and/or advertises property and/or service for sale in the territory of Georgia, the price of the property/service shall be expressed solely in GEL. According to the bill, failure to abide by the new law when denominating the price will lead to a warning, while a repeated offense will lead to a penalty of 1000 GEL. Each subsequent offense will be subject to a penalty of 5000 GEL.
This law is one of a few changes which will take place in support of a de-dollarization plan implemented by the Georgian government. Currently, around 68% of all loans issued by commercial banks are in USD; this figure is even higher for mortgage loans at 82%. Despite a declining trend, the dollarization rate in Georgia still remains very high.
The main reason for high dollarization stems from the low level of long-term GEL resources available at commercial banks or other financial institutions, in comparison with resources in foreign currencies, particularly dollars. This leads to the higher interest rate on GEL loans and much lower interest rates on USD loans. In other words, it is much cheaper for people to take loans in dollars rather than in the local currency if currency risk is not taken into account.
The availability of GEL resources in banks can be increased through the increase of savings in local currency, and in this regard, people’s trust in the local currency plays an important role. People prefer to save in dollars, as they observe the very high instability of the GEL/USD exchange rate, and the high chance of GEL losing its value.
Introduction of new laws. With the goal of strengthening and stabilizing the national currency, the Georgian government has adopted a de-dollarization plan. The plan includes the implementation of some amendments in legislation to protect borrowers against foreign exchange risk. In particular, small loans (below GEL 100,000) will be issued only in local currency. The government, with the help of the National Bank of Georgia, will develop a scheme to facilitate conversion (to the local currency) of those loans that were issued before January 1, 2015, in USD. In addition, starting in July 2017, if an entrepreneur offers and/or advertises property and/or service for sale in the territory of Georgia, the price of the property/service shall be expressed in GEL.
While the first two measures will automatically decrease the number of loans taken in USD, the effect of the latter law on de-dollarization is uncertain.
Currently, almost 99% of advertisements for real estate property sales are quoted in USD (calculated based on place.ge website data). People accept USD as the main currency to make savings and pay when buying real estate. Thus, the government believes that pricing in GEL should “teach” people to price and buy real estate in GEL, and therefore willingness to save money and take loans in the local currency should increase as a result.
The law will be efficient and bring positive results only if people can totally move away from pricing in USD on paper and in their minds. But how realistic is that goal?
To speculate on the results of this policy, we first have to differentiate primary and secondary real estate markets, as they have different approaches when pricing the property. Prices in the primary market are set based on construction costs. According to different sources, from 30% to 70% of construction cost is for imported goods, which are automatically calculated in USD. This figure varies for different construction projects, depending on quality, design, and other factors. The rest of the cost is in local currency; however, as the majority of pricing happens in USD, the whole cost is calculated in USD. If construction companies have to price property in GEL, they will need to find the optimal way to convert the so-called “imported” cost from USD to GEL, to avoid loss if GEL depreciates during the project implementation and selling process. The secondary market does not depend on “imported” cost, and pricing in USD is related solely to people’s distrust in local currency as a store of wealth.
Pushing sellers to quote property prices in GEL if they still “think” in USD might actually lead to an increase in real estate prices. It depends on the so-called “menu cost,” that is, the cost of modifying advertisements. If menu cost is high, to hedge against the risk of the GEL losing value against USD, sellers will tend to set higher prices than the actual price, which is based on the current GEL/USD exchange rate.
For both the primary and secondary markets, the stability of the GEL/USD exchange rate will lead to a smoother shift from pricing in USD to GEL. Stability will be also important for people who plan to buy property. Currently, sales prices in USD are more predictable than in GEL. USD prices change under market forces, while prices in GEL also depend on the exchange rate (see the graph below). If prices in GEL are to become stable, people will start saving in local currency for their property purchases, which in turn will have a positive impact on de-dollarization.
Choosing the right timing for this law could be key to its success. Neighboring countries, such as Russia and Azerbaijan, have already implemented these policies. However, the economic situation when this change happened was much more favorable. Russia introduced this law in 2007, when Russia was expanding at a rapid rate, with the Russian currency (RUB) gaining its value in comparison with USD, while the RUB/USD exchange rate was fixed and therefore quite stable. The strong local currency helped make it much easier for sellers to start pricing in RUB; nonetheless, symptoms such as price increases and volatility in RUB were observed as well, in the short run, right after the change. Similarly, in Azerbaijan, at that moment the exchange rate was also fixed, and the economy was growing, resulting in high trust in the MANAT, and the switch also happened very naturally.
The very unstable GEL/USD exchange rate and almost constant month-to-month depreciation of GEL against USD will not work in favor of the new law. Even if theoretically this law could bring positive results as a part of the de-dollarization plan, it’s doubtful that it will be very successful upon implementation. Hopefully, the de-dollarization plan as a whole will have a greater impact not only on the number of loans taken in foreign currency but on increasing the stability and strength of the national currency.