საქართველოს ელექტროენერგიის სისტემისათვის ზამთარი ყოველთვის პრობლემურ სეზონს წარმოადგენდა. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს წყლის საკმაოდ უხვი რესურსი აქვს, ზამთარში რამდენიმე (სეზონური და მცირე) ჰიდროელექტროსადგური (ჰესი) ან საერთოდ წყვეტს ფუნქციონირებას ან ელექტროენერგიის გამომუშავებას საგრძნობლად ამცირებს. შესაბამისად, ზამთარში ჰიდროენერგიის გამომუშავების მნიშვნელოვანი წილი სახელმწიფოს მფლობელობაში მყოფ ორ დიდ ჰესზე, ენგურსა და ვარდნილზე მოდის. თუმცა სწორედ მაშინ, როდესაც გამომუშავებასა და მოხმარებას შორის უარყოფითი განსხვავება ყველაზე მაღალ მაჩვენებელს აღწევს, გამომუშავებული ელექტროენერგიის უდიდესი ნაწილი აფხაზეთი მოიხმარს. აფხაზეთის რეგიონი ყოველწლიურად იმდენივე ელექტროენერგიას მოიხმარს, რამდენსაც თბილისი (როგორც ეს ჩვენს ერთ-ერთ წინა სტატიაში აღვნიშნეთ), რაც საქართველოს საკმაოდ ძვირი უჯდება, რადგან იაფი ელექტროენერგია (რომელსაც ენგურისა და ვარდნილის ჰესებით გამოიმუშავებს) საქართველოს დანარჩენ ტერიტორიაზე ელექტროენერგიის ბაზრის მოთხოვნას ვეღარ აკმაყოფილებს. კიდევ ერთი შედეგი ისაა, რომ საქართველოს ტერიტორიაზე მცხოვრებ ოჯახებს ელექტროენერგიის ხარჯები არ უმცირდებათ. მეტიც, არსებული მდგომარეობისა და მოხმარების ტენდენციების გათვალისწინებით, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ უახლოეს მომავალში, აფხაზეთის უფასო ელექტროენერგიით უზრუნველყოფისთვის დამატებითი ხარჯების გაწევა გახდება საჭირო.
ენგურისა და ვარდნილის ჰესების წილი ჰიდროელექტროსადგურების მთლიან დადგმულ სიმძლავრეში 48%-ია (1,520 მეგავატი 3,148 მეგავატიდან). რაც შეეხება ზამთრის სეზონზე გამომუშავების პოტენციალს, 2006-2018 წლებში, ენგურისა და ვარდნილის ჰესების მთლიანი გამომუშავების წილი დაახლოებით 35%-სა და 46%-ს შორის მერყეობდა. წარსულში, გამომუშავების ყველაზე დაბალი პროცენტული მაჩვენებელი (35%) 2015-2016 წლის ზამთარში დაფიქსირდა; გამომუშავების მაქსიმალური პროცენტული მაჩვენებელი (46%) კი 2006-2009 წლებში ოთხჯერ და 2012-2013 წლის ზამთარში კიდევ ერთხელ დაფიქსირდა. 2017-2018 წლებში, ენგურისა და ვარდნილის ჰესების წილი ჰიდროენერგიის გამომუშავებაში 36%-ს შეადგენდა, ხოლო მათი წილი მარეგულირებელი ჰიდროელექტროსადგურების მიერ გამომუშავებულ ელექტროენერგიის 73% იყო.
ერთი შეხედვით, შეიძლება ჩავთვალოთ, რომ ამ ორ ჰესს საქართველოს მოთხოვნის ძირითადი ნაწილის უზრუნველყოფა შეუძლია, თუმცა რეალობაა ისაა, რომ ზამთარში მათი გამომუშავების დიდი წილი აფხაზეთს მიეწოდება. იყო შემთხვევები (2011-2012 და 2016-2017 წლების ზამთარში), როდესაც ენგურისა და ვარდნილის ჰესების გამომუშავება აფხაზეთის მთლიან მოთხოვნასაც ვერ აკმაყოფილებდა. 2016-2017 წლების ზამთარში აფხაზეთის მოხმარებამ გამომუშავებას 166 მლნ. კვტ.სთ-ით გადააჭარბა და საჭირო გახდა დეფიციტის აღმოფხვრის სხვა წყაროების მოძიება. დღეს, საქართველო აფხაზეთს ელექტროენერგიას უფასოდ აწვდის; მაშინაც კი, როდესაც ენგურისა და ვარდნილის ჰესების გამომუშავება საკმარისი არ არის. მიუხედავად იმისა, რომ 2017-2018 წლებში ენგურისა და ვარდნილის ჰესების გამომუშავებასა და აფხაზეთის მოხმარებას შორის დადებითი სხვაობა დაფიქსირდა, ამ ჰესების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის 93%-ით აფხაზეთის მოთხოვნა დაკმაყოფილდა.
2016 წლისა და 2017 წლის ზამთრებს შორის ენგურისა და ვარდნილის ჰესების წარმოების მერყეობა სხვადასხვა მეტეოროლოგიურ მიზეზებსა და რეზერვუარში დაგროვებული წყლის დონეს უკავშირდება. 2016-2017 წლებისა და 2017-2018 წლების ზამთარში ნალექის საშუალო მაჩვენებელი თითქმის ერთსა და იმავე ნიშნულს აღწევდა; ხოლო 2016 წლის გაზაფხულზე, ზაფხულსა და შემოდგომაზე ნალექის საშუალო მაჩვენებელი 2017 წელთან შედარებით უფრო დაბალი იყო (უახლოესი მეტეოროლოგიური სადგურის ნალექის მონაცემებზე დაყრდნობით). რეზერვუარებში უფრო მეტი წყლის დაგროვებას შესაძლოა ელექტროენერგიის გამომუშავების სტაბილიზაციისთვის შეეწყო ხელი (რასაკვირველია, გარკვეული ხარჯის სანაცვლოდ), თუმცა ეს ასე არ მოხდა. შედეგად, ენგურისა და ვარდნილის ჰესების წარმოება 2017-2018 წლებში გაცილებით მაღალი იყო.
ამჟამად, ჯერ კიდევ არ არის ცხადი, საკმარისი იქნება თუ არა ენგურისა და ვარდნილის ჰესების ელექტროენერგიის გამომუშავება ამ ზამთრის აფხაზეთის მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად და მოუწევს თუ არა საქართველოს საჭირო ელექტროენერგიის ადგილობრივი თბოელექტროსადგურებიდან ან სავაჭრო პარტნიორებისგან მიღება. 2019 წლის იანვარში, 2018 წლის იანვართან შედარებით, ენგურისა და ვარდნილის ჰესებმა გამომუშავება 2%-ით გაზარდა; ყოველთვიური ზრდა კი (2018 წლის დეკემბერთან შედარებით) 3%-ს შეადგენდა. ეს დაკავშირებულია უკანასკნელი თვეების ნალექის ზრდასთან. ბოლო სამი თვის ნალექიანობის მაჩვენებელი (თებერვლის ჩათვლით) წინა წელთან შედარებით დაახლოებით ოთხჯერ გაიზარდა. თუმცა 2018 წლის გაზაფხულზე, ზაფხულსა და შემოდგომაზე ნალექი უფრო ნაკლები იყო, ვიდრე 2017 წელს. გარდა ამისა, ენგურისა და ვარდნილის ჰესების რეზერვუარებში წყლის რაოდენობასთან დაკავშირებით ზუსტი ინფორმაცია არ გვაქვს, ამიტომ ამ ეტაპზე ზუსტი პროგნოზის გაკეთება ზამთრის მიმდინარე სეზონისათვის შეუძლებელია.
გრაფიკი 1. წარმოება-მოხმარება ზამთრის პერიოდში
რაც შეეხება მოთხოვნის მხარეს, ტარიფები აფხაზეთის რეგიონში ისევ დაბალი რჩება (ერთი კვტ.სთ - 0.4 რუბლი=1.6 თეთრი=0.6 აშშ. ცენტი). ეს, რა თქმა უნდა, გადაჭარბებულ მოხმარებას უწყობს ხელს. საერთო ჯამში, შეიძლება ითქვას, რომ 2007-2018 წლებში აფხაზეთის მოხმარება თითქმის სტაბილურად იზრდებოდა და მხოლოდ ორი დროებითი შემცირება დაფიქსირდა: პირველად 2013 წელს და მოგვიანებით, 2018 წელს (3%-იანი შემცირება 2017 წლის ზამთრის სეზონთან შედარებით). 2019 წლის იანვარში, აფხაზეთმა მოხმარება 2018 წლის იანვართან შედარებით 3%-ით, 2018 წლის დეკემბერთან შედარებით კი 5%-ით გაიზარდა. საბედნიეროდ (იხ. გრაფიკი #2), როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, 2018-2019 წლის ზამთარში აღნიშნული ორი ჰესის გამომუშავებაც გაიზარდა და გაზრდილი მოთხოვნის დაკმაყოფილება შესაძლებელი გახდა (ჯერჯერობით). თუმცა, საერთო ჯამში, განსხვავება საკმაოდ დაბალია და განსაკუთრებით მშრალმა ზამთარმა ან აფხაზეთის ელექტროენერგიის მოხმარების ზრდამ შესაძლოა სწრაფად (კიდევ ერთხელ) მიგვიყვანოს უარყოფით განსხვავებამდე. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ამან შესაძლოა საქართველოს იმპორტის ზრდისა ან ადგილობრივი თბოელექტროსადგურებიდან ელექტროენერგიის მოხმარების ზრდისკენ უბიძგოს, რაც დამატებით ხარჯებთან და ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოების შესუსტებასთანაა დაკავშირებული.
გრაფიკი 2. წარმოება-მოხმარება გასული წლის განმავლობაში
ეს ასპექტი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზარზე არსებული ტენდენციის გათვალისწინებით, რომელიც ჰესების გამომუშავებასა და მოთხოვნას შორის განსხვავების დასაფარად შედარებით ძვირ იმპორტსა და (იმპორტულ გაზზე მომუშავე) თბოელექტროსადგურების მიერ გამომუშავებულ ელექტროენერგიაზე დამოკიდებულებას გულისხმობს. ჩვენი აზრით, არსებული სიტუაციის გათვალისწინებით, მიზანშეწონილია ზომების მიღება აფხაზი მომხმარებლების არათანაბარი სტიმულების დასაბალანსებლად, რათა ენგურისა და ვარდნილის ჰესების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის მაქსიმიზაციამ ხელი შეუწყოს საქართველოს ყველა მოქალაქის კეთილდღეობას (განსაკუთრებით, ზამთარში).
იქიდან გამომდინარე, რომ საქართველოს ბაზარი მნიშვნელოვან რეკონსტრუქციას განიცდის და მთავრობის გეგმები ელექტროენერგიის ბაზარზე კონკურენტული საბითუმო (და შემდგომ საცალო) ვაჭრობის ჩამოყალიბებისკენაა მიმართული, ენგურ-ვარდნილ-აფხაზეთის თავსატეხის ამოხსნა კიდევ უფრო პრიორიტეტული ხდება.

Enguri and Vardnili Hydropower Plants (HPPs) and Abkhazian Demand. A Difficult (and Costly) Puzzle for Georgia
Monday, 04 March, 2019
Winter has always been a problem for the Georgian electricity system. Even though Georgia has plenty of hydropower, during this season several HPPs — seasonal and small — either stop or substantially reduce electricity generation. In this season, a significant share of hydropower generation comes from two large-scale state-owned pumped-storage HPPs: Enguri and Vardnili. However, exactly when the generation-consumption gap is the largest, most of the electricity produced is used to satisfy the consumption of the Abkhazia region, which on a yearly basis consumes as much electricity as Tbilisi, something we have mentioned in one of our previous articles. This is a costly arrangement for Georgia, as the cheap electricity produced by Enguri and Vardnili de facto cannot contribute to satisfying the demands of the Georgian electricity market and, therefore, lowering the cost of electricity bills paid by Georgian families. On the contrary, due to existing arrangements as well as to generation and consumption trends, it is likely that in the near future, Georgians will have to bear additional costs to continue providing free electricity to the separatist region.
The share of Enguri and Vardnili in the total installed capacity of HPPs is 48 % (1520 MW out of 3148 MW). As for generation potential in the winter season, Enguri and Vardnili HPPs provided between 35% and 46% of the total HPP production over the 2006-2018 period. Historically, the lowest generation share (35%) occurred during the winter of 2015-2016, while the maximum generation share (46%) was seen four times during 2006-2009 and the winter of 2012-2013.  In 2017-2018, the share of Enguri and Vardnili in total hydro generation was 36%, while their share in total electricity generated from regulatory HPPs was 73%.
Even though it seems that these two power plants have the capacity to satisfy a substantial share of Georgian demand, in winter most of their production goes to Abkhazia. There were even cases (winter 2011-2012 and winter 2016-2017) when Enguri and Vardnili’s generation was not sufficient to satisfy Abkhazian demand. In winter 2016-17, Abkhazia’s consumption exceeded generation by 166 mln kWh, requiring other sources to fill the gap. At this stage, therefore, Georgia provides Abkhazia with electricity free of charge even when Enguri and Vardnili HPPs generation does not generate enough electricity. In 2017-2018, despite a positive overall gap between Enguri and Vardnili generation and Abkhazian consumption, 93% of the electricity generated by these power plants was used to satisfy Abkhazian consumption.
The fluctuation of generation from Enguri and Vardnili between the winters of 2016 and 2017 was apparently determined by different meteorological patterns and by the choices regarding pumped storage in the reservoir. In fact, even though average precipitation in the winters of 2016-2017 and 2017-2018 was almost the same, average precipitation in the spring, summer, and autumn of 2016 was lower than in 2017 (according to precipitation statistics from the nearest meteorological station). While pumping back more water could have contributed to stabilizing generation (obviously at a cost), this did not happen. Consequently, the generation of Enguri and Vardnili in 2017-2018 was substantially higher.
As we write this article, it is not clear whether Enguri and Vardnili’s generation will be enough to satisfy Abkhazia’s consumption this winter or if, instead, Georgia will need to buy the needed electricity from Thermal Power Plants (TPPs) or foreign sources. In January 2019, Enguri and Vardnili HPPs increased their generation by 2% compared to January 2018, while the monthly increase (with respect to December 2018) was 3%. This is associated with an increase in precipitation over the last months. During the last three months, including February, precipitation has been more than four times that of last year. However, precipitation in spring, summer, and autumn of 2018 was low compared to 2017. Moreover, as we do not have information about the water level in the Enguri and Vardnili HPPs’ reservoirs, an accurate prediction of total generation this winter season is currently impossible.
Figure 1. Generation-consumption patterns during the winter period
On the demand side, tariffs in Abkhazia remain low (0.4 rubles=1.6 tetri=0.6 US cents per kWh) for households and for legal entities2 (0.85 rubles=3.4 tetri=1.3 US cents per kWh). This, clearly, creates incentives to overconsume. Overall, consumption from Abkhazia has been increasing almost steadily over the 2007-2018 period, with only two temporary reductions in consumption, first in 2013 and, recently, in 2018 (a 3% decrease compared to the 2017 winter season). In January 2019, Abkhazia again increased its consumption by 3% compared to January 2018, while the monthly increase (with respect to December 2018) was 5%. Luckily (Figure 2), as we mentioned above, this winter the generation of the two HPPs also increased, matching (so far) the increase in demand.
Figure 2. Generation-consumption patterns over the last year
All in all, however, the margin seems to be narrow and a particularly dry winter or an acceleration in electricity demand from Abkhazia could quickly lead (once more) to the emergence of a negative gap. As mentioned early on, this would force Georgia to increase its imports or to increase the internal generation from TPPs, leading to additional costs and reducing the country’s energy security.
This aspect becomes even more concerning if we consider the existing trend in the Georgian electricity market toward increased reliance on relatively expensive imports and generation from TPPs (burning imported gas) to cover the gap between hydropower generation and electricity demand. The current situation, in our opinion, calls for a concerted effort to correct the distorted incentives faced by Abkhazian (and other Georgian) consumers and to allow for the employment of electricity generated by Enguri and Vardnili in a way that maximizes its contribution to the well-being of all Georgian citizens (especially in winter).
As the Georgian market is heading towards a major restructuring, leading in the government’s plans to a competitive wholesale (and, later, retail) electricity market, solving the Enguri-Vardnili-Abkhazia puzzle is becoming, therefore, an even greater priority.