წლების განმავლობაში ზამთრის პერიოდში ელექტროენერგიის მოხმარებასა და გამომუშავებას შორის უარყოფითი სხვაობა საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზრის ერთ-ერთი მთავარ პრობლემად მიიჩნეოდა. თუმცა 2018 წლის აგვისტოდან 2019 წლის აგვისტოს ჩათვლით ელექტროენერგიის დეფიციტი არა მხოლოდ ზამთრის სეზონზე, არამედ ათი თვის განმავლობაში შენარჩუნდა. ეს ყოველივე კი იმაზე მიგვანიშნებს, რომ შესაძლოა უარყოფითი სხვაობა კიდევ უფრო გაღრმავდეს. უკანასკნელი 12 თვის განმავლობაში გამომუშავებამ მოხმარებას მხოლოდ ორჯერ – მაისსა და ივნისში გადააჭარბა (იხ. 1-ლი გრაფიკი). წელს საქართველო პირველად ისტორიაში ივლისშიც დადგა დეფიციტის პრობლემის წინაშე. 2019 წლის ივლისის დეფიციტს ( 54 მლნ. კვტ.სთ.) კი უმნიშვნელოს ნამდვილად ვერ ვუწოდებთ. ამასთან, 2019 წლის აგვისტოში მოხმარებასა და გამომუშავებას შორის უარყოფითი სხვაობა კიდევ უფრო, 84 მლნ. კვტ.სთ-მდე, გაღრმავდა.
გრაფიკი 1. ელექტროენერგიის მოხმარება და გამომუშავება
არ არის აუცილებელი, დეფიციტის ზრდა მოვლენების უარყოფით განვითარებაზე მიუთითებდეს. შესაძლოა ზაფხულის გაზრდილი მოთხოვნა იქიდან გამომდინარეობდეს, რომ საქართველო ახალ ეტაპზე გადადის. კერძოდ, იგი იმ ქვეყნებს უერთდება, სადაც მოთხოვნა პიკს არამხოლოდ ზამთარში, არამედ ზაფხულშიც აღწევს. ეს კიდევ, თავის მხრივ, შეიძლება ზაფხულში კონდიციონერების მოხმარების ზრდითა და ტურიზმის განვითარებით იყოს გამოწვეული. თუმცა ამ შემთხვევაში უარყოფითი სხვაობის გაღრმავება არამხოლოდ მოთხოვნის ზრდამ, არამედ მიწოდების შემცირებამაც განაპირობა.
საქართველოს ელექტროენერგიის გამომუშავებაში წყლის ენერგიაზე მნიშვნელოვანი წვლილი მოდის, ამიტომ გადავწყვიტეთ, უკანასკნელი ათი წლის მანძილზე ნალექის მაჩვენებლებს დავკვირვებოდით. გარემოს ეროვნული სააგენტოს (NEA) 18 სადგურის მონაცემებზე დაყრდნობით, 2018-2019 წლის ნალექის საშუალო მაჩვენებელმა უკანასკნელი რვა წლის ყველაზე დაბალ ნიშნულს მიაღწია (11%-ით დაბალი წინა 12 თვესთან შედარებით), რამაც ჰესების გამომუშავების პოტენციალის შემცირება განაპირობა. შესაძლოა, სწორედ ამან გამოიწვია 2018-2019 წლებში გამომუშავების დეფიციტი და დისბალანსის ზრდა გამომუშავებასა და მოხმარებას შორის.
გრაფიკი 2. ნალექების წლიური მაჩვენებელი1
მოხმარების მზარდ ტენდენციასთან ერთად, გამომუშავებასა და მოხმარებას შორის მზარდი სხვაობა ზემოთ აღნიშნული არასასურველი კლიმატური პირობებითაც შეიძლება აიხსნას. შესაძლოა, ამიტომაც აღარ აღმოჩნდა საკმარი ელექტროენერგიის მიწოდების შესაძლებობების გაძლიერება მზარდი მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად; მიუხედავად იმისა, რომ გაუმჯობესდა ჰიდრორესურსების საშუალებით ენერგიის გამომუშავება (2018 წლის აგვისტოდან 2019 წლის აგვისტომდე ახალმა ამოქმედებულმა ოთხმა სეზონურმა2 და ხუთმა მცირე3 ჰესმა ზაფხულში ელექტროენერგიის გამომუშავებაში 3.5%-იანი წვლილი შეიტანა).
შესაძლოა, შედარებით მცირე ნალექიანობა გასულ წელს ელექტროენერგიის ბაზრისთვის მხოლოდ დროებითი კრიზისი იყოს, თუმცა მნიშვნელოვანია, მხედველობაში მივიღოთ ისიც, რომ კლიმატის ცვლილება თანამედროვე მსოფლიოს ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევაა. გარემოს შესახებ ინფორმაციის ეროვნული ცენტრის (NOAA) 2018 წლის გლობალური კლიმატის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ხმელეთისა და ოკეანის საერთო ტემპერატურა მთლიანობაში 1880 წლის შემდეგ ყოველ ათწლეულში საშუალოდ 0.07°C/0.13°F-ით იმატებდა; თუმცა 1981 წლის შემდეგ ეს მაჩვენებელი 0.17°C/0.31°F-ს აღწევს; ანუ საქმე გვაქვს საშუალო ზრდის გაორმაგებასთან. პროგნოზის მიხედვით, 2020 წლამდე ზედაპირის გლობალური ტემპერატურა, 1986-2005 წლის საშუალო მონაცემთან შედარებით, 0.5°C (0.9°F)-ით მეტი იქნება, მიუხედავად იმისა, როგორ პოლიტიკას აირჩევს მსოფლიო ნახშირორჟანგის ემისიებთან მიმართებაში. გაზრდილი ტემპერატურა უფრო მშრალ კლიმატს, წყლის დაბალ კონცენტრაციასა და, საბოლოოდ, ჰიდრორესურსების გამომუშავების პოტენციალის შემცირებას გამოიწვევს. ეს ფაქტორები კი არახელსაყრელ პირობებს შექმნის ისეთი ქვეყნებისთვის, რომელთა ელექტროსისტემა მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული წყლის ენერგიაზე. ვინაიდან საქართველოში ენერგეტიკის სფეროში დაგეგმილი პროექტების უდიდესი წილი ჰესებს ეკუთვნის, უკანასკნელი მოვლენები გამაფრთხილებელ ნიშნად უნდა მივიჩნიოთ, რაც პოლიტიკის შემქმნელების ყურადღების მიღმა არ უნდა დარჩეს. იქიდან გამომდინარე, რომ აუცილებელია ქვეყნის ენერგეტიკული უსაფრთხოების შენარჩუნება და გაძლიერება, ენერგიის განახლებად წყაროებსა და ენერგოეფექტურობის ზრდას მეტი ყურადღება უნდა მიექცეს.
ახალ ტრენდს მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს საქართველოს ენერგეტიკული უსაფრთხოების განვითარებაზეც. ქვეყანა მაშინ აღწევს ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას, როდესაც შიდა მოხმარების დასაკმაყოფილებლად საკმარის, მეტნაკლებად იაფ ენერგიაზე მიუწვდება ხელი. ხელმისაწვდომობის უსაფრთხოება კი მაშინაა უმაღლეს დონეზე, როდესაც ქვეყანას თვითუზრუნველყოფა შეუძლია. თვითუზრუნველყოფის გარეშე ხელმისაწვდომობის უსაფრთხოება კი მხოლოდ ერთი გზით მიმწოდებლების პორტფოლიოს დივერსიფიკაციით მიიღწევა. სამწუხაროდ, საქართველოს მიმწოდებელთა პორტფოლიო ჯერ კიდევ მეტნაკლებად კონცენტრირებულია. ამიტომ, საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზრის შემთხვევაში, უსაფრთხოების მოპოვების შესაძლებლობას ელექტროენერგიისა და თბოელექტროსადგურებისთვის საჭირო საწვავის იმპორტის შემცირება ქმნის. ბოლო ორი ზაფხულის მონაცემებით (იხ. მე3 გრაფიკი)4, საქართველოში ელექტროენერგიის დეფიციტის ზრდას თან თბოსადგურების მზარდი წარმოება და იმპორტის უეცარი მატება ახლავს, რაც ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოებას ამცირებს.
გრაფიკი 3. თბოელექტროენერგია და ელექტროენერგიის იმპორტი ზაფხულში
ასეთი ცვალებადი ტენდენციებიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვნად შემცირდა ელექტროენერგიის ექსპორტი საქართველოდან. ეს შესაძლოა გულდასაწყვეტი სიახლე იყოს მათთვის, ვისაც იმედი ჰქონდა, რომ ელექტროენერგიის ექსპორტი ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ხელშემწყობი ფაქტორი გახდებოდა. მე-4 გრაფიკი წლების მანძილზე ზაფხულში ექსპორტის დინამიკას გვიჩვენებს; აშკარაა, რომ 2019 წლის ზაფხული უკანასკნელი ექვსი წლის განმავლობაში საქართველოსთვის ყველაზე ცუდი სეზონი იყო საექსპორტო შესაძლებლობების მხრივ.
გრაფიკი 4. ელექტროენერგიის ექსპორტი ზაფხულში
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ გაზრდილი მოხმარება, განახლებადი ენერგიის წყაროების (გარდა წყლის რესურსებისა) განვითარებისთვის გაწეული მწირი ინვესტიციები და დივერსიფიკაციის ნაკლებობა საქართველოს ელექტროენერგიის უსაფრთხოებას აზარალებს და მას კლიმატის ცვალებადი პირობების მიმართ უფრო მოწყვლადს ხდის. ალბათ, უმჯობესი იქნება, თუ პოლიტიკის შემქმნელები უფრო გონივრულ და წინდახედულ მიდგომას გამოიყენებენ, რათა მინიმუმამდე დაიყვანონ ისეთი შოკების უარყოფითი შედეგები, რომელთაც ქვეყანაზე გავლენის მოხდენა რეალურად შეუძლიათ. რა თქმა უნდა, ჩვენ მომავალს ვერ განვჭვრეტთ, თუმცა სულ მცირე პოტენციური რისკებისგან თავის დაზღვევა ნამდვილად შეგვიძლია.
1 გასული წლის აგვისტოდან მომდევნო წლის ივლისამდე, მაგალითად, 2011-2012 წლების მაჩვენებლები მოიცავს ნალექის დონეს 2011 წლის აგვისტოდან 2012 წლის ივლისამდე.

Historically, the main concern in monitoring the Georgian electricity market derives from the negative generation-consumption gap arising in the winter season. However, persistent electricity deficits over ten months between August 2018 and August 2019 suggest that the number of months characterized by a negative generation-consumption gap might be on the rise. Looking at Figure 1 below, generation can only clearly be seen to exceed consumption twice during the past 12 months, in May and June. This year has been the first time that Georgia has faced an electricity deficit even in July. Moreover, this July deficit was hardly negligible, reaching 54 mln. kWh and the gap not only remained but widened to 84 mln. kWh in August 2019.
Figure 1. Electricity Consumption and Generation
The expanding gap alone is not necessarily a negative sign. On the consumption side, the increased demand during the summer months might stem from Georgia’s transition towards such countries that experience peaking summer demand alongside winter peaks, possibly due to the increased use of air conditioners and expanding tourism. The widening gap, however, is not solely due to growth in demand, but to a decline in supply.
Due to the significance of hydropower generation in Georgia’s total electricity generation, we have decided to explore the evolution of precipitation rates over the last decade. According to data from 18 National Environment Agency (NEA) stations, the average precipitation rate in 2018-2019 was the lowest of the last eight years (11% lower than the previous 12 months), indicating decreased generation potential of HPPs. This could thus be translated into the generation deficit and an increasing generation-consumption gap for 2018-2019.
Figure 2. Annual Precipitation Rates1
Alongside the increasing trend of consumption, this can explain the increase in the generation-consumption gap, and why electricity generation growth has been unable to match demand growth, despite the improved hydropower generation capacity (beginning in August 2018 to August 2019 four seasonal2 and five small3 HPPs began to a contribute 3.5% of the total electricity generation during the summer season).
While lower precipitation last year may simply indicate a temporary crisis for the power system, it is important to consider that climate change is a core challenge for the modern world. According to the 2018 Global Climate Summary of the National Center for Environment Information (NOAA), the combined land and ocean temperature has increased at an average rate of 0.07°C/0.13°F per decade since 1880; however, the average increase since 1981 (0.17°C/0.31°F) is more than twice as great. In future predictions, it is estimated that by 2020 the global surface temperature will be more than 0.5°C (0.9°F) warmer than the 1986-2005 average, regardless of which carbon dioxide emissions pathways the world follows. Increased temperatures are expected to be reflected in a low concentration of water, drier days, and decreased generation potential. These factors create unfavorable conditions for countries that depend substantially on hydropower resources. As the major share of the total capacity of planned energy projects in Georgia originates from HPPs, recent developments ring a warning bell that should not be ignored by policymakers. As the country’s energy security must be maintained and strengthened, it is worth placing greater attention on other renewable energy sources, as well as policies to increase energy efficiency.
The new trend has significant implications for the evolution of Georgia’s energy security. A country is considered energy secure if it has secure access to the energy necessary to satisfy its consumption needs at relatively cheap prices. The security of access is at its highest when a country is self-sufficient. In the absence of self-sufficiency, the security of access can be increased by relying on a variable portfolio of suppliers. In the case of electricity, security would be achieved by minimizing the necessary imports of electricity and of fuel for thermal power plants (TPPs). The TPP generation and import of electricity over the last two summer periods (Figure 3)4 shows that the widening electricity generation-consumption gap has been filled with increased TPP production and with surged imports, thereby resulting in a reduction in the country’s energy security. Unfortunately, the Georgian portfolio of suppliers is still relatively concentrated.
Figure 3. Thermal Power Generation and Summer Electricity Imports
Due to such changing trends, Georgia has also seen a substantial reduction in electricity exports. This may be disappointing news for those hoping that increasing electricity exports would prove a strong driver of economic growth. Figure 4 shows the development of summertime exports over recent years; where, the summer of 2019 was the worst in terms of exports over the last six years.
Figure 4. Electricity Exports in Summer
In conclusion, increasing consumption, lagging investments in renewable energy sources (other than hydropower), and a lack of diversification make the Georgian power system less energy secure and more vulnerable to changing climate conditions. Georgian policymakers may wish to adopt a more prudent and forward-looking approach, aiming at minimizing the negative impacts of shocks that may yet affect the country. While we cannot precisely predict the future, we can at least ensure against such potential risks.
1 Starting from August of the previous year and ending in the following July, for example, 2011-2012 indicates precipitation rate from August 2011-July 2012.