კვლევის მიზანია აზიის განვითარების ბანკისა და სხვა განვითარების პარტნიორებისთვის სამუშაოს გაუმჯობესებისთვის საჭირო რეკომენდაციების წარდგენა და გნავითარებადი ქვეყნების მხარდაჭერა მათ მიერ განხორციელებული პროექტებისა დ ოპერაციების ფარგლებში ინკლუზიური ზრდისთვის საჭირო პირობების შექმნაში. ამისთვის ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი ჩაატარებს სიღრმისეულ ანალიზს შემოსავლების განაწილების, შრომის ბაზრისა და ინკლუზიური განვითარების სხვა ასპექტების გათვალისწინებით.
ადრეულ 1990-იან წლებში დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ, ცენტრალური და დასავლეთ აზიის სახელმწიფოები თვალსაჩინო პროგრესს განიცდიან. თუმცა უკანასკნელ პერიოდში ეკონომიკაში წარმოქმნილი სირთულეები, რაც უმეტესწილად ენერგომატარებლების ფასების სტრუქტურული ვარდნითა და რეგიონში ეროვნული ვალუტების გრძელვადიანი დევალვაციით არის გამოწვეული, სამუშაო ადგილებისა და ფულადი გზავნილების შემცირებას იწვევს, რაც, თავის მხრივ, ხალხის ზოგად კეთილდღეობას აზიანებს. ეკონომიკური ზრდის შენელება მზარდი უთანასწორობის ფუძემდებლური ტენდენციის აქსელერაციასაც იწვევს, რაც სახელმწიფოების ინკლუზიური განვითარების შესაძლებლობებს ზღუდავს. სხვა სტრუქტურული საკითხები, როგორებიცაა ეკონომიკური დივერსიფიკაციის ნაკლებობა, კერძო სექტორი დუნე ბუნება და შრომის ბაზარზე არსებული მოთხოვნისა და უნარების შეუსაბამობა, შესაბამისი პოლიტიკის ჩამოყალიბებაზე პასუხისმგებელ პირებს ზოგად სურათს კიდევ უფრო ურთულებს. ზემოხსენებული პრობლემების საპასუხოდ აზიის განვითარების ბანკმა ახალი კვლევა წამოიწყო, რომელიც მიზნად პოლიტიკის ჩამოყალიბების თვალსაზრისით შეთავაზებების მიწოდებას ისახავს, რათა კარგი სამუშაო ადგილების შექმნით ინკლუზიური განვითარების დაწინაურება გახდეს შესაძლებელი, რაშიც მაღალანაზღაურებადი, პროდუქტიული და უსაფრთხო დასაქმების პერსპექტივაა ნაგულისხმები.
პროექტი ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მაკროეკონომიკისა და სოციალიური პოლიტიკის კვლევის ცენტრების მიერ ერთობლივად ხორციელდება. საბოლოო ჯამში აკადემიური ნაშრომები, პოლიტიკის მოკლე შემაჯამებელი დოკუმენტები და ბლოგები სამ ზოგად საკითხს მოიცვას:

The study aims at offering recommendations to improve Asian Development Bank and other development partners; assistance to developing countries in creating conditions to enable inclusive growth through their projects and operations. For that ISET Policy Institute will conduct an in-depth analysis on income distribution, labor market, and other aspects of inclusive growth.
Since obtaining independence in the early 1990s, Central and West Asian countries have made noticeable progress. However, recent economic disruptions, mainly caused by the structural decline in energy prices and the protracted devaluation of currencies in the region, are reducing jobs, remittances, and people's general well-being. The economic slowdown is also accelerating the underlying trend of increasing inequality, limiting countries; ability to pursue inclusive growth. Other structural issues such as the lack of economic diversification, a sluggish private sector, and the mismatch between skills and labor demand further complicate the picture for policymakers. To address the above-mentioned issues the Asian Development Bank has started a new study aimed at providing policy suggestions to promote inclusive growth by creating good jobs; jobs that are well-paid, productive, and safe.
The project is carried out jointly by Macroeconomic and Social Policy Research Centers of ISET Policy Institute. In the end, academic papers, policy briefs, and blog posts will be created on three broad topics: