საქართველოს მაღალმთიან რეგიონებში ეკონომიკური ზრდის მაღალი პოტენციალის მქონე სექტორების იდენტიფიცირება
პროექტის ეტაპები: დაწყების თარიღი: 01.01.2019 დასრულების თარიღი: 10.06.2019
პროექტის მიზანი საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონების მდგრადი განვითარების ხელშეწყობაა. პროექტი კონსულტაციისა და ტრენინგების ცენტრის (CTC) დაკვეთითა და ევროკავშირის დაფინანსებით ჩატარდა. პროექტის ფარგლებში გათვალისწინებულია შემდეგი ღონისძიებები:
• საქართველოში მიზიდულობის ცენტრებისა და ფუნქციური რეგიონების იდენტიფიცირება;
• ეკონომიკური ზრდის მაღალი პოტენციალის მქონე სექტორების იდენტიფიცირება.
კვლევის პირველი ნაწილი დაეთმობა იმ ეკონომიკური საქმიანობის ცენტრებისა და მამოძრავებელი ფაქტორების კვლევას, რამაც საშუალება მისცა ამ ცენტრებს, მიზიდულობის ცენტრი გამხდარიყვნენ. ასეთი შეფასება ხელს უწყობს რეგიონული პოლიტიკის უკეთ დაგეგმვას, რადგან ადმინისტრაციული ცენტრები ყოველთვის არ ემთხვევა მიზიდულობის ცენტრებს.
კვლევის მეორე ნაწილი გამოავლენს მაღალმთიან რეგიონებში ეკონომიკური ზრდის მაღალი პოტენციალის მქონე სექტორებს და ღირებულებათა ჯაჭვის ანალიზის მეთოდის გამოყენებით უფრო სიღრმისეულად შეისწავლის ამ სექტორებს. სექტორების იდენტიფიცირება ხდება სპეციალიზაციის ინდექსისა და ზრდის ტემპის მონაცემების გამოყენებით.
კვლევამ უნდა შეიმუშაოს რეკომენდაციები რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთვის (MRDI) და ხელი შეუწყოს საქართველოს მაღალმთიან რეგიონებში სახელმწიფო ინტერვენციების ეფექტიანობის გაზრდას.

Drivers of economic growth in mountainous regions of Georgia.
The goal of the project is to contribute to the sustainable development of the mountainous regions of Georgia. The project is commissioned by the Centre for Training and Consultancy (CTC) with EU funding. The following activities are envisioned within the project:
The first part of the research is devoted to studying centers of economic activities and major drivers that allowed those centers to become gravity centers. Such assessment can contribute to better planning of regional policies because administrative centers do not always coincide with gravity centers.
In the second part of the research, the sectors with high potential for growth in the mountains are identified and studied in more detail through the value chain analysis method. Identification of the sectors is done with the help of specialization index and growth rate data.
The study has to develop recommendations for the Ministry of Regional Development and Infrastructure (MRDI) and contribute to the development of more efficient state interventions in the mountainous regions of Georgia.