საქართველოს ჩაის სექტორის მიმოხილვა
ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა ჩაის სექტორის პოტენციალის გამოვლენის მიზნით სექორის კონკურენტუნარიანობა შეისწავლა.
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) ზრდის საქართველოში კერძო სექტორის განვითარების მხარდაჭერას, რაც მთავრობის ბოლოდროინდელ რეფორმებთან ერთად, სავარაუდოდ, გააუმჯობესებს საინვესტიციო კლიმატს და ხელს შეუწყობს EBRD-ის პორტფელის დივერსიფიკაციას.
საქართველოს ჩაის სექტორის გადამუშავების და შეფუთვის დიდი პოტენციალი, დროთა განმავლობაში ღირებულებათა ჯაჭვის ყველა დონეზე შეძენილი ნოუ-ჰაუ და არსებული საერთაშორისო და ადგილობრივი მოთხოვნა ჩაიზე, ქმნის კარგ საფუძველს, ქვეყანაში ჩაის წარმოების გასაზრდელად. თუმცა, ჩაის ადგილობრივი წარმოების აღორძინებასთან ერთად, საჭიროა, ჩატარდეს ღირებულებათა ჯაჭვში არსებული შეზღუდვებისა და გამოწვევების დეტალური ანალიზი და გამოვლინდეს, რა უნდა გაუმჯობესდეს სექტორის ეფექტიანობის, ხარისხისა და მდგრადობის გაზრდისთვის. გასათვალისწინებელია ჩაის ბაზრის გლობალური ტენდენციებიც.
ISET-ის სოფლის მეურნეობის ეკონომიკის მიმართულების მკვლევარები FAO-ის კვლევითი გუნდის შემადგენლობაში მუშაობდნენ საქართველოს ჩაის სექტორზე არსებული ინფორმაციის შეგროვებაზე, რის საფუძველზეც ჩატარდა სექტორის ეკონომიკური ანალიზი, გამოვლინდა გაუმჯობესების პოტენციალი და შეფასდა სექტორის საინვესტიციო მიმზიდველობა.

A study of the Georgian tea sector’s competitiveness has been undertaken to reveal the potential for investment.
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has been increasing its support for private sector development in Georgia which, alongside recent government reforms, is expected to improve the investment climate, giving further momentum to the EBRD's diversifying portfolio.
The significant processing and packaging capacity in Georgia’s tea sector, coupled with the know-how acquired overtime at all levels of the value chain and the buoyant international and domestic demand for tea is a good basis for increasing tea production in this country. Reviving domestic tea production will, however, require careful analysis of the current limitations and challenges along the value chain and the identification of required improvements in efficiency, quality, and sustainability, amongst others. Global trends in the tea market will also have to be taken into consideration.
ISET researchers were part of the FAO research team – in particular, the institute’s agro-economists were assigned to collect background information on the tea sector of Georgia in order to perform an economic analysis of the sector, identify areas of possible improvement, and assess potential investment attractiveness.