2025 წლის 12-13 მარტს ევროპის სოციალური პოლიტიკის ანალიზის ქსელის (ESPAN) მეხუთე ოფიციალურმა შეხვედრამ ერთ სივრცეში უმასპინძლა ეროვნულ დამოუკიდებელ ექსპერტებსა და ევროკომისიის მაღალი რანგის მოხელეებს, რათა განეხილათ ევროკავშირის მიმდინარე სოციალური პოლიტიკის პრიორიტეტები. საქართველოს ESPAN-ის ეროვნული კოორდინატორის სტატუსით წარმოადგენდა დავით კეშელავა, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წამყვანი ეკონომისტი.
ბრიუსელში გამართული შეხვედრა გაიხსნა ევროკომისიის ინფორმაციით დასაქმების, სოციალური დაცვისა და ინკლუზიის სფეროებში მიმდინარე მნიშვნელოვანი მოვლენების შესახებ. მთავარ მომენტებს შორის იყო 2025 წლის ერთობლივი დასაქმების ანგარიშის წარდგენა, რომელმაც წარმოადგინა შრომის ბაზრის მდგრადობის, გენდერულ და ასაკობრივ საფუძველზე დასაქმების უთანასწორობისა და ევროკავშირის 2030 წლის მიზნებისკენ პროგრესის ტენდენციები. ანგარიშმა ხაზი გაუსვა შრომითი და უნარების დეფიციტის მუდმივ გამოწვევებს, ასევე სიღარიბის შემცირებისა და სოციალური კონვერგენციის მიმართულებით შეზღუდულ წინსვლას. ეს ის თემებია, რომლებიც მნიშვნელოვანია როგორც ევროკავშირის, ისე მეზობელი ქვეყნებისთვის.
შეხვედრის მსვლელობისას, მნიშვნელოვანი ყურადღება დაეთმო ორ თემატურ სფეროს. პირველი ფოკუსირებული იყო მოქნილ საპენსიო სქემებზე. წარმოდგენილი იყო ანგარიში, რომელიც აანალიზებს ტენდენციებსა და რეფორმებს 28 ევროპულ ქვეყანაში. მეორე თემატურმა დისკუსიამ განიხილა ხანგრძლივი მოვლის (LTC) სისტემები, რომლის დროსაც წარმოდგენილ იქნა სახელმძღვანელო პრინციპების პროექტი LTC სერვისების ხელმისაწვდომობის, ბალანსისა და ხარისხის რუკის შესადგენად. ეს სახელმძღვანელო პრინციპები მიზნად ისახავს ასახოს ეროვნული განსხვავებები სერვისების მიწოდებაში, მფლობელობაში, დაფინანსებასა და ინოვაციაში და უხელმძღვანელებს ESPAN-ის ქვეყნის ექსპერტებს თავიანთი ეროვნული წვლილის შექმნაში მომდევნო თვეებში.
აღსანიშნავია, რომ შეხვედრაზე ევროკომისიის მხრიდან მაღალი შეფასება მიიღო საქართველოს 2023-2024 წლების ქვეყნის პროფილმა, რომელიც სიღმისეულად აანალიზებს და მიმოიხილავს პოლიტიკის გამოწვევებს. ეს აღიარება ნიშნავს, რომ საქართვევლოს აქვს შესაძლებლობა, საკუთარი წვლილი შეიტანოს რეგიონულ პოლიტიკურ დებატებში და მონაწილეობდეს შედარებით ანალიზში მთელ ევროპაში.
დისკუსიებმა ასევე მოიცვა ევროკავშირის მასშტაბით მონიტორინგის ჩარჩოს დანერგვა, რათა თვალყური ადევნოს საბჭოს რეკომენდაციის იმპლემენტაციას ხელმისაწვდომი, მაღალი ხარისხის ხანგრძლივი მოვლის შესახებ. ჩარჩო, რომელიც სტრუქტურირებულია ხუთი განზომილების გარშემო – ადეკვატურობა, ხელმისაწვდომობა, ხარისხი, სამუშაო ძალა და არაფორმალური მომვლელები – დაეყრდნობა შესრულების ინდიკატორების, პოლიტიკის ბერკეტებისა და კონტექსტური მონაცემების კომბინაციას. ეროვნულ ექსპერტებს შესთავაზეს უკუკავშირის გაზიარება და თავიანთი ქვეყნის დონის ანგარიშგების შესაბამისობაში მოყვანა ახალ სტრუქტურასთან.

Brussels, 12–13 March 2025 – The fifth formal meeting of the European Social Policy Analysis Network (ESPAN) brought together national independent experts and senior officials from the European Commission to engage in a comprehensive review of ongoing EU social policy priorities. In his capacity as National Coordinator of ESPAN and Lead Economist at the ISET Policy Institute, Dr. Davit Keshelava represented Georgia at the meeting.
Held in Brussels, the meeting opened with updates from the European Commission on key developments in the fields of employment, social protection, and inclusion. Among the highlights was the presentation of the 2025 Joint Employment Report, which outlined trends in labour market resilience, gender and age-based employment disparities, and progress toward the EU’s 2030 targets. The report underscored persistent challenges in labour and skills shortages, as well as limited advances in poverty reduction and social convergence—topics of shared relevance to EU and neighbourhood countries alike.
In the course of the meeting, significant attention was given to two thematic areas. The first focused on flexible retirement pathways, with a synthesis report analysing trends and reforms across 28 European countries. The second thematic discussion addressed long-term care (LTC) settings, during which draft guidelines for mapping the availability, balance, and quality of LTC services were introduced. These guidelines aim to capture national variations in service delivery, ownership, funding, and innovation and will guide ESPAN country experts in drafting their national contributions over the coming months.
One of the most notable moments of the meeting was the European Commission’s commendation of Georgia’s 2023–2024 Country Profile, which was described as a high-quality contribution, offering strong analytical depth and a well-structured overview of policy challenges and developments. This recognition reflected Georgia’s growing capacity to inform regional policy debates and contribute meaningfully to comparative analyses across Europe.
Discussions also covered the upcoming rollout of an EU-wide monitoring framework to track the implementation of the Council Recommendation on access to affordable high-quality long-term care. The framework, structured around five dimensions—adequacy, availability, quality, workforce, and informal carers—will rely on a combination of performance indicators, policy levers, and contextual data. National experts were invited to provide feedback and align their country-level reporting with the new structure.