2024 წლის 14 მაისს, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წამყვანმა ეკონომისტმა დავით კეშელავამ სტოკჰოლმში FREE Network-ის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორის კონფერენციაზე სახელწოდებით „ონლაინ პოლიტიკური გავლენა და დეზინფორმაცია“ ახალშექმნილი მედიის (დე)პოლარიზაციის ინდექსი წარადგინა. პრეზენტაციაზე დავითმა ისაუბრა კვლევის მოტივაციაზე, მეთოდოლოგიაზე, ჩარჩოსა და ძირითად მიგნებებზე.
დავითმა დაწვრილებით ისაუბრა საქართველოში მზარდ პოლიტიკურ პოლარიზაციაზე, ფენომენზე, რომელსაც აღიარებენ როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციები, მათ შორის ევროკომისია. მან ისაუბრა ინდექსის მეთოდოლოგიაზეც, რომელიც 35 ვებგვერდიდან აგროვებს 500 000 ახალი ამბების ტიპის სტატიას, საიდანაც Doc2Vec მოდელის გამოყენებით ამზადებს მასალას ქართული ტექსტისთვის. მედიის პოლარიზაციის ინდექსი შეიქმნა იმისთვის, რომ გაზომოს პოლარიზაციის მასშტაბი, რისთვისაც აანალიზებს განსხვავებებს ახალი ამბების შესახებ სტატიებს შორის და ერთმანეთისგან არჩევს ძირეულ განსხვავებებსა და პოლიტიკურ მიკერძოებას.
კვლევის უმთავრესი დასკვნა ისაა, რომ მედიის პოლარიზაცია 2020 წლიდან იზრდება, 2022 წლის დასაწყისიდან კი ეს ზრდა შესამჩნევი გახდა. ინდექსმა აჩვენა, რომ მედია მნიშვნელოვნად პოლარიზებულია ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხების ირგვლივ, როგორიცაა, მაგალითად, არჩევნები. კვლევამ ისიც გამოავლინა, რომ საზოგადოების აღქმა პოლარიზაციაზე ყოველთვის არ ემთხვევა ინდექსის მაჩვენებლებს. გარდა ამისა, ინდექსის გუნდმა დაადგინა ისიც, რომ არსებობს კორელაცია მედიის პოლარიზაციასა და ორი წამყვანი პოლიტიკური პარტიის რეიტინგებს შორის, რაც გვაფიქრებინებს, რომ პოლარიზაციის ზრდა სწორედ ამ პარტიებს აძლევს ყველაზე დიდ სარგებელს.
პრეზენტაციამ წარმოადგინა ღირებული ინფორმაცია საქართველოში მედია-ლანდშაფტის შესახებ და მისი გავლენა საზოგადოებრივ აზრსა და პოლიტიკურ დინამიკაზე.

On May 14, 2024, Davit Keshelava, Lead Economist of the ISET Policy Institute, presented the newly developed Media (de)Polarization Index at the FREE Network conference titled: “Online Political Influence and Misinformation”. The presentation outlined the motivation behind the research, methodology, framework, and key findings.
Davit highlighted the growing political polarization in Georgia, a phenomenon recognized by both local and international bodies, including the EU Commission. He discussed the methodology involving the collection of 500,000 news articles from 35 websites and the training of a Doc2Vec model for Georgian text. The Media Polarization Index was designed to measure the extent of polarization by analyzing the dissimilarity between news articles, distinguishing between legitimate differences and political biases.
Key findings revealed an increase in media polarization since 2020, with a notable spike from early 2022. The index demonstrated significant polarization around major events, such as elections. However, public perception of polarization did not always align with the index. Furthermore, the researchers found a correlation between media polarization and the ratings of the two leading political parties, suggesting that increased polarization benefits these parties.
The presentation provided valuable insights into the media landscape in Georgia and its impact on public opinion and political dynamics.