ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მთავარმა ეკონომისტმა ვარშავაში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
ორშაბათი, 24 თებერვალი, 2025
გიორგი პაპავა, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მთავარი ეკონომისტი და კერძო სექტორის განვითარების პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელი, წარმოადგენდა საქართველოს პრესტიჟულ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაზე "განაწილებული მოგების გადასახადი – პოლონური და მსოფლიო პერსპექტივა", რომელიც 2024 წლის 9 დეკემბერს გაიმართა პოლონეთში, ვარშავის ეკონომიკის სკოლაში (SGH).
გიორგი პაპავამ კონფერენციის ფარგლებში ორ მნიშვნელოვან სესიაში მიიღო მონაწილეობა. პირველ სესიაზე, რომელიც "განაწილებული მოგების დაბეგვრის ეკონომიკურ შედეგებს" ეხებოდა, მან ესტონეთის, ლატვიის და პოლონეთის ექსპერტებთან ერთად განიხილა ამ საგადასახადო მოდელის გავლენა. მოგვიანებით, იგი შეუერთდა სესიას "კორპორატიული საშემოსავლო გადასახადის მომავალი", სადაც საქართველოს გამოცდილება და პერსპექტივები გაუზიარა საერთაშორისო სპეციალისტებს Tax Foundation-დან, American Enterprise Institute-დან და სხვადასხვა ევროპული აკადემიური და სამთავრობო ინსტიტუტებიდან.
კონფერენციაზე შეფასდა პოლონეთის მიერ განაწილებული მოგების დაბეგვრის სისტემის (ცნობილი როგორც "ესტონური მოდელი") დანერგვის პირველი ოთხი წელი და განიხილეს მისი სამომავლო გამოყენება როგორც პოლონეთში, ისე გლობალურად. ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო ვარშავის ეკონომიკის სკოლისა და ამერიკული Tax Foundation-ის მიერ ჩატარებული ეკონომიკური კვლევების შედეგები.
მთავარი მოხსენება წარმოადგინა დენიელ ბანმა, Tax Foundation-ის პრეზიდენტმა და აღმასრულებელმა დირექტორმა, რამაც დისკუსიებს დამატებითი საერთაშორისო პერსპექტივა შესძინა.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მონაწილეობამ ამ მაღალი დონის კონფერენციაში ხაზი გაუსვა საქართველოს პოტენციალს, წვლილი შეიტანოს საერთაშორისო პოლიტიკის განხილვებში და უზრუნველყო შესაძლებლობა, გაზიარებულიყო მოსაზრებები აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონში საგადასახადო პოლიტიკის განვითარების შესახებ.

Giorgi Papava, Lead Economist and Practice Head for private sector development policy at ISET Policy Institute, represented Georgia at the prestigious International Scientific Conference "Distributed Profit Taxation – Polish and worldwide perspective" on December 9, 2024, at the SGH Warsaw School of Economics in Poland.
Mr. Papava participated in two key sessions during the conference. In the first session on "Economic consequences of taxing distributed profits," he joined experts from Estonia, Latvia, and Poland to discuss the impact of this taxation model. Later, he contributed to another session on "The Future of Corporate Income Taxation," sharing Georgia's experience and perspectives alongside international specialists from the Tax Foundation, American Enterprise Institute, and various European academic and governmental institutions.
The conference evaluated the first four years of Poland's implementation of a distributed profits taxation system (commonly known as the "Estonian model") and explored its future applications both in Poland and globally. The event highlighted findings from economic research conducted by the Warsaw School of Economics and the US-based Tax Foundation.
Daniel Bunn, President and CEO of the Tax Foundation, delivered the keynote address, bringing an additional international perspective to the discussions.
The participation of ISET Policy Institute in this high-level conference underscored Georgia’s potential to contribute to international policy discussions and provided an opportunity to share insights on tax policy development in the Eastern Partnership region.