22 დეკემბერს ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა ონლაინ ღონისძიებას უმასინძლა, რომლის თემაც იყო „სად დგას საქართველო რეგულირების ზეგავლენის შეფასებების მხრივ და რა იქნება შემდეგი?“. პრეზენტაცია ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წამყვანმა ეკონომისტმა და ბოლონიის უნივერსიტეტის დოქტორმა, ნორბერტო პინიატიმ წაიყვანა და დამსწრე საზოგადოებას რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA), როგორც პოლიტიკის შემუშავების ეფექტური ინსტრუმენტის, შესახებ მნიშვნელოვანი დასკვნები გააცნო.
ბატონმა პინიატიმ პრეზენტაციის დროს რეგულირების ზეგავლენის შეფასების ინსტრუმენტთან დაკავშირებულ თემებზე ისაუბრა: როგორ მიმდინარეობდა ინსტიტუციონალიზაცია, როგორ დაინერგა კანონმდებლობაში, რა ტიპის RIA-ები იწერება, რა შედეგები მოიტანა რეფორმამ. ბატონმა პინიატიმ არსებულ ვითარებაზეც ისაუბრა და შეაფასა, სად არის საქართველო დღეს, ინსტრუმენტის ინსტიტუციონალიზაციიდან 2 წლის შემდეგ. ბატონმა პინიატიმ RIA-ის ექსპერტების ნაკლებობა და არსებულ მოწყობასთან დაკავშირებული რისკები და შეზღუდვებიც მიმოიხილა.
ღონისძიების დასკვნით ნაწილში ბატონმა პინიატიმ ისაუბრა იმ გამოწვევებზე, რაც ხელს უშლის გრძელვადიან პერიოდში მდგრადი სისტემის შექმნას, რისთვისაც საჭიროა: (1) განისაზღვროს და პრაქტიკაში დაინერგოს RIA-ის პროფესიონალთა მინიმალური საკვალიფიკაციო სტანდარტები; (2) მოსალოდნელი მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად გაიზარდოს RIA-ის ექსპერტთა რაოდენობა; (3) უზრუნველყოფილ იქნას RIA-ის ექსპერტთა უნარ-ჩვევების მუდმივი განვითარება და გაძლიერება. ბატონმა პინიატიმ ისაუბრა სერტიფიკაციის მნიშვნელობაზეც, რაც შეიძლება წინ გადადგმული ნაბიჯი იყოს ზემოთ ჩამოთვლილი გამოწვევების გადაჭრის საქმეში.

On 22 December, ISET Policy Institute hosted an online event entitled “Where Georgia Stands on Regulatory Impact Assessments and what is next?”. Norberto Pignatti, ISET Policy Institute’s Lead Economist and Ph.D. in Economics from the University of Bologna, led the event and provided insights on regulatory impact assessment, a tool for high-quality policymaking. The event itself was supported by the Government of Sweden.
Mr. Pignatti covered topics related to RIAs, such as paths to institutionalization, legislation, typologies, and the practical implications of reform. He went on to offer an overview of the current situation and noted where Georgia stands since RIA institutionalization in 2020. He then talked in detail about the capacity gap and the main limitations and risks of the current setup.
Thereafter Mr. Pignatti highlighted that one of the main challenges is to develop a system that is sustainable in the long-term – one for (a) defining and enforcing the minimum qualification standards for RIA professionals; (b) increasing the number of qualified RIA experts to match expected needs; and (c) ensuring the continuous upgrading and upscaling of current and future RIA experts’ skills. Finally, he emphasized certification as a possible path forward, one which can address the various challenges mentioned above.