ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა შვედეთის მთავრობისგან 5,200,000 შვედური კრონი მიიღო. გრანტის მიზანი მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ეკონომიკური პოლიტიკის მეშვეობით საქართველოში მწვანე და ინკლუზიური განვითარების ხელშეწყობაა. შეთანხმებას ხელი მოაწერეს შვედეთის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელმა, ერიკ ილესმა, და ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორმა, თამარ სულუხიამ. შეთანხმებით შვედეთის მთავრობა 2022-2024 წლებშიც გააგრძელებს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის კვლევითი და ანალიტიკური საქმიანობის მხარდაჭერას.
შემოთავაზებული აქტივობები მიზნად ისახავს საქართველოში მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ეკონომიკური პოლიტიკის შემუშავებისა და მონაწილე მხარეების უნარების ზრდის და ჩართულობის ხელშეწყობას. ბოლო წლებში ინსტიტუტის საქმიანობა ადასტურებს მისი როგორც ეკონომიკის კვლევითი ორგანიზაციის მაღალ რელევანტურობას, განსაკუთრებით კრიზისის პერიოდში. წარმოდგენილი გრანტით შვედეთის მთავრობა ეხმარება ISET-ის კვლევით ინსტიტუტს, საკუთარი წვლილი შეიტანოს მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის შემუშავების პროცესში დღევანდელ სენსიტიურ დროში – COVID-19-ის პანდეიის შემდგომ პერიოდში, უკრაინაში მიმდინარე ომისა თუ რეგიონული კონფლიქტების გამწვავების ფონზე; კლიმატის ცვლილების შერბილებისა და მასთან ადაპტაციის პროცესში, აღმოსავლეთის პარტნიორობის დღის წესრიგის კონტექსტსა და ევროკავშირთან საქართველოს ინტეგრაციის პროცესში.

Sweden continuous supporting ISET PI as an independent economics think-tank
ISET Policy Institute receives 5 200 000 SEK from Sweden Promoting Georgia’s Green and Inclusive Development through Supporting Evidence-based Policymaking and Capacity Building of policy parties. The agreement was signed today by Mr. Erik Illes, Head of Development Cooperation and Deputy Head of Mission of the Embassy of Sweden, and President of Partnership for Economics Education and Research (PEER), Director of ISET Policy Institute Dr. Tamar Sulukhia. The agreement extends Sweden’s support of ISET Policy Institute’s activities from July 2022 to June 2024.
The proposed activities aim at contributing to and supporting evidence-based policymaking in Georgia through multiple activities of the independent economic policy think-tank – ISET Policy Institute, which has proven over the course of the last few years to be a highly relevant think-tank, including during crises.  The subject grant from Sweden supports the institution’s role and contribution to evidence-based policymaking in times of the post-COVID19 recovery, the war in Ukraine, and conflicts in the region, needs to address climate change mitigation and adaptation, and in the context of the Eastern Partnership agenda and Georgia moving towards EU.