15 ივნისს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი, შვედეთის საელჩოს მხარდაჭერით, თელავში მომუშავე ადგილობრივი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების, საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა და ორგანიზაციის საქმიანობა და ძირითადი პროდუქტები გააცნო.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორმა, თამარ სულუხიამ. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს, რამდენად მნიშვნელოვანია განვითარების პოლიტიკის შემუშავების პროცესში მტკიცებულებებზე დაფუძნებული კვლევები, მექანიზმები და ინსტრუმენტები.
ISET-ის კვლევითი გუნდის წარმომადგენლებმა, დავით კეშელავამ, ღონისძიების მონაწილეებს ISET-ის კვლევით ინსტიტუტის ერთ-ერთი უახლესი პროდუქტი – გენდერული თანასწორობის ინდექსი გააცნო, რომელიც აფასებს, როგორია გენდერული თანასწორობისადმი პროგრესი ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში, რომელთა შორისაცაა საქართველო, აზერბაიჯანი და სომხეთი. ინდექსი ეფუძნება ევროკავშირის სტანდარტულ მეთოდოლოგიას, თუმცა ითვალისწინებს რეგიონულ კონტექსტსაც.
ანა ბურდულმა რეფორმეტრის კვლევითი გუნდიდან შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო რეფორმეტრის პლატფორმა – დაგეგმილი თუ მიმდინარე ეკონომიკური რეფორმების მიმდინარეობის შეფასების პლატფორმა, რომელსაც ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით ახორციელებს. ანამ ისაუბრა იმ რეფორმებზე, რომელთაც რეფორმეტრის გუნდი აფასებს და რეგულარულად აქვეყნებს შეფასების ანგარიშებს.
შეხვედრის დასკვნით ნაწილში კი სალომე დეისაძემ, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მკვლევარმა აგრარული პოლიტიკის მიმართულებით, დაწვრილებით ისაუბრა საქართველოში მიწის რეგისტრაციის რეფორმის პროცესში არსებულ გამოწვევებზე.

On 15 June, ISET Policy Institute, with support from the Swedish Embassy, met representatives from local non-governmental and international organizations, and from the Telavi public and private sector, in order to introduce its activities and key products.
The welcome address was delivered by Tamar Sulukhia, Director of ISET and ISET Policy Institute. ISET representatives thereafter spoke about the importance of evidence-based research, mechanisms, and tools in policymaking.
Davit Keshelava from the research team introduced a recent ISET development – the Gender Equality Index (GEI), which measures progress toward gender equality within 12 former soviet countries, including the three countries of the South Caucasus: Georgia, Armenia, and Azerbaijan.
During the latter part of the conference, Ana Burduli from the research team introduced the ReforMeter – the ReforMeter is a platform for assessing economic reforms, supported by the USAID Economic Governance Program. During her overview, Ana discussed the project’s target reforms, each of which is assessed, reported, and published by the ReforMeter team.
Ana Burduli’s review was followed by a comprehensive overview of Georgian land registration reform challenges led by Salome Deisadze, an agricultural researcher at the ISET Policy Institute