6 ივნისს ISET-ის კვლევით ინსტიტუტსა და მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების ასოციაციას (SMEDA) შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმს ხელი მოაწერეს ISET-ისა და ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორმა, თამარ სულუხიამ, და SMEDA-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა, გრიგოლ ფაიქიძემ.
მემორანდუმი ითვალისწინებს მხარეთა შორის თანამშრომლობას, რომელიც გულისხმობს ერთობლივი პროექტებისა და პროგრამების შემუშავებასა და განხორციელებას. ამავე თანამშრომლობის ფარგლებში ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი და SMEDA იმუშავებენ „ბიზნესის განწყობის ინდექსისა“ და „მცირე და საშუალო ბიზნესის გაციფრულებული ინდექსის“ ერთობლივ პროექტებზე.
ISET-ისა და ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორის, თამარ სულუხიას თქმით, „ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მიერ SMEDA-სთან თანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმება ადასტურებს მხარეებს შორის შეთანხმებას იმაზე, რომ ორი ორგანიზაციის რესურსებისა და ძალისხმევის გაერთიანებით შესაძლებელია უკეთესი პროდუქტებისა და პროექტების მომზადება“.
მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების ასოციაცია წევრობაზე დაფუძნებული, დამოუკიდებელი არაკომერციული ორგანიზაციაა, რომლის მიზანია, იზრუნოს და ხელი შეუწყოს მცირე და საშუალო ბიზნესის (SME) ზრდასა და განვითარებას. SMEDA-ს მისიაა ხელი შეუწყოს SME ბიზნესის მდგრადობას, ზრდას და განვითარებას ადვოკატირების, მათ საჭიროებებზე მორგებული ინოვაციური მიდგომების, კონსულტირებისა და სწავლება-გადამზადების გზით.

On 6 June, a Memorandum of Understanding between ISET’s Policy Institute and the SME Development Association (SMEDA) was enacted. The document was signed by Tamar Sulukhia, the ISET and ISET Policy Institute Director, and Grigol Paikidze, Executive Director of SMEDA.
The memorandum provides space for cooperation between both parties, including the development and implementation of joint projects and programs. Within this framework, ISET Policy Institute and SMEDA aim to work together on the Business Confidence Index and the Digitized SME Business Index.
Tamar Sulukhia, the Director of ISET, stated that “The signing of the MoU between SMEDA and ISET Policy Institute confirms an agreement between the two organizations that better products and projects can be developed by combining the resources and efforts of our two organizations.”
The SME Development Association (SMEDA) is a membership-based, independent non-profit organization that aims to nurture and promote the growth and development of SMEs. Its core mission is to promote the sustainability, growth, and development of SME businesses through advocacy, consulting, training, and innovative approaches that are tailored to their needs.