ISET-მა პანელურ დისკუსიებს უმასპინძლა თემაზე ომი უკრაინაში და მისი გავლენა ქართულ ეკონომიკაზე
13 აპრილს ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა უმასპინძლა ღონისძიებას „ომი უკრაინაში: გამოწვევები, რისკები და გავლენა ქართულ ეკონომიკაზე“. ღონისძიებამ ერთ სივრცეში მოუყარა თავი კვლევით ორგანიზაციებს, ექსპერტებს, საჯარო და კერძო სექტორების ლიდერებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს. სასტუმრო რუმსში გამართულ ღონისძიებას 170 ადამიანი დაესწრო, ფეისბუქზე გასულ ლაივს კი 160 ადამიანი ადევნებდა თვალს.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს თამარ სულუხიამ, ISET-ისა და ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორმა, და ერიკ ილესმა, შვედეთის საელჩოს მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ.
ღონისძიების მთავარი გამომსვლელი იყო ტიმოფეი მილოვანოვი, პრეზიდენტი ზელენკსის ადმინისტრაციის მრჩეველი და კიევის ეკონომიკის სკოლის პრეზიდენტი, რომელიც კიევიდან ჩაერთო აუდიტორიას და უკრაინის ომის შემდგომი რეკონსტრუქციის საჭიროებებსა და ამ პროცესის მისეულ ხედვაზე ისაუბრა.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წამყვანმა ეკონომისტმა, იაროსლავა ბაბიჩმა, ვრცლად ისაუბრა იმ გავლენაზე, რაც უკრაინის ომს ექნება საქართველოს ეკონომიკას. ღონისძიების მეორე ნაწილი პანელურ დისკუსიებს დაეთმო: (1) რისკები და პოლიტიკის პასუხი: მაკროეკონომიკური სტაბილურობა; (2) ეკონომიკური უსაფრთხოება შეცვლილ რეგიონში: ზეგავლენა, რისკები, შესაძლებლობები და ინსტიტუციური რეაქციები; (3) სოციო-ეკონომიკური სისტემა, მიგრანტები – როგორ უნდა მოიქცეს საქართველო?
პირველ პანელურ დისკუსიას, რომელიც რისკებისა და პოლიტიკის ვარიანტების შეფასებას დაეთმო, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წამყვანი ეკონომისტი, გიორგი პაპავა, უწევდა მოდერაციას. პანელის მონაწილეებმა საქართველოს მოკლევადიან მაკროეკონომიკურ და ფინანსურ სტაბილურობასა და გრძელვადიან ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივებზე ისაუბრეს. დისკუსიის მთავარი თემები ფისკალური დისციპლინა, ინფლაციის თარგეთირება, საფინანსო სექტორის მდგრადობა და სტრუქტურული და ინსტიტუციური რეფორმების საჭიროება იყო.
მეორე პანელურ დისკუსიას ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წამყვანი ეკონომისტი, სალომე გელაშვილი, უძღვებოდა და უკვე შეცვლილ რეგიონში ეკონომიკური უსაფრთხოების თემას დაეთმო. პანელის მონაწილეებმა ისაუბრეს, როგორ აისახება უკრაინის ომი და სანქციები საქართველოს სასურსათო და ენერგო უსაფრთხოებაზე, საერთაშორისო ვაჭრობაზე, სოფლის მეურნეობაზე, ტურიზმსა და სხვა სექტორებზე. გამომსვლელებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ასეთი გამოწვევების დასაძლევად საჭიროა ეკონომიკური და ბაზრის დივერსიფიკაცია, საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობა და ევროკავშირის რეგულაციებთან ეტაპობრივი დაახლოება. პანელის მონაწილეებმა საქართველოს სატრანზიტო შესაძლებლობებსა და მოსახლეობასა და მოწყვლად ჯგუფებზე სასურსათო ინფლაციის უარყოფითი შედეგების შერბილების საჭიროებაზეც ისაუბრეს.
ბოლო პანელურ დისკუსიას ISET-ისა და ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი, თამარ სულუხია, უძღვებოდა, მონაწილეებმა კი სოციო-ეკონომიკურ სისტემასა და მიგრანტებზე ისაუბრეს. განხილულ იქნა ომის სოციო-ეკონომიკური შედეგების სხვადასხვა ასპექტი, მათ შორის, ის გავლენა, რაც რუსეთისა და ბელარუსიდან წამოსულ მიგრანტებს ექნებათ ადგილობრივ შრომისა და უძრავი ქონების ბაზრებზე, ურბანულ პროცესებსა და სერვისებზე. გამომსვლელებმა ისაუბრეს განათლების სექტორში გაჩენილ გამოწვევებზე და იმ სირთულეებსა და მოკლე თუ გრძელვადიან საჭიროებებზე, რაც უკრაინიდან საქართველოში ჩამოსულ დევნილებს ექნებათ. დისკუსიის მონაწილეები თანხმდებიან, რომ საჭიროა როგორც დროებითი, ისე გრძლევადიანი სტრატეგია და სოციო-ეკონომიკური სისტემის რისკებისა და გამოწვევების ინდენტიფიცირება.

On 13 April, ISET Policy Institute hosted an event: “War in Ukraine: Challenges, Risks, and Responses of the Georgian Economy”. The meeting brought together the policy community – including think tanks, experts, public and private sector leaders, and various development partners. In total, 170 participants attended in person at Rooms Hotel, with another 160 via Facebook Live.
The event was introduced by Tamar Sulukhia, ISET and ISET Policy Institute Director, and Erik Illes, the Deputy Head of Mission from the Embassy of Sweden.
The keynote speaker, Tymofy Mylovanov an advisor to President Zelenskyy’s administration and the President of Kyiv School of Economics, connected via Zoom from Kyiv. In his address, he spoke about Ukraine’s post-war reconstruction needs and their vision of the process.
ISET-PI Lead Economist, Yaroslava Babych, subsequently introduced the economic impacts on Georgia. The following section consisted of three panel discussions: (i) Risks and Policy Responses: Macroeconomic Stability; (ii) Economic Security in the Changing Region: Impacts, Risks, Opportunities, Institutional Responses; and (iii) Socio-Economic System, Migrants – How Should Georgia Deal?
The first panel discussion on Risks and Policy Responses was moderated by Giorgi Papava, Lead Economist at ISET Policy Institute. It was dedicated to Georgian macroeconomic and financial stability in the near term, as well as long-term economic developmental prospects. The topics at the center of the discussion included fiscal discipline, inflation targeting, and the resilience of the financial sector, alongside the need for structural and institutional reforms.
The second panel considered Economic Security within the Changing Region. Salome Gelashvili, ISET-PI Lead Economist, coordinated the panel, where the speakers discussed the impact of the war in Ukraine and sanctions on Georgia’s food and energy security, international trade, agriculture, tourism, and other sectors. To overcome such challenges, the speakers emphasized the importance of economic and market diversification, collaboration with international partners, and gradual approximation with EU regulations. They also reviewed transit opportunities for Georgia and the need to mitigate the adverse impacts of food inflation on both the general population and marginalized groups.
The final panel discussion, on the Socio-Economic System and Migrants, was moderated by ISET’s Director, Tamar Sulukhia. Various perspectives on socio-economic impacts were considered, including effects of Russian and Belarusian migration on the labor and housing markets; urban processes and services; challenges in the education sector; and difficulties for Ukrainian refugees migrating to Georgia, in addition to their short- and long-term requirements. It was concluded that both temporary and longer-term strategies are still needed, in conjunction with defining the risks, vulnerabilities, and the challenges of socio-economic systems.