18 ნოემბერს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების პოლიტიკის კვლევითი ცენტრის გუნდმა აგროტურიზმის კანონპროექტის რეგულირების ზეგავლენის შეფასების შედეგები წარადაგინა.
აგროტურიზმის კანონპროექტი საქართველოს აგრარულმა კომიტეტმა საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან ერთად მოამზადა, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ფინანსური მხარდაჭერით. კანონპროექტის მიზანია საქართველოში აგროტურისტული ბიზნესების განვითარებისთვის საჭირო სამართლებრივი ბაზის შექმნა და სოფლებში ეკონომიკური საქმიანობის დივერსიფიცირების გზით სოფლის განვითარების ხელშეწყობა.
ღონისძიებას საქართველოს ფერმერთა ასოციაციამ უმასპინძლა და სხვადასხვა დარგობრივი ასოციაციის, არასამთავრობო ორგანიზაციისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები დაესწრნენ. მონაწილეებმა შეაფასეს კანონპროექტის დამტკიცების საჭიროება და მოტივაცია, ისაუბრეს არსებულ სექტორულ გამოწვევებზეც. შეხვედრის მონაწილეები შეთანხმდნენ სამოქმედო გეგმაზე, რათა ეფექტური ნაბიჯები გადაიდგას მომავალში აგროტურიზმისკანონპროექტზე მუშაობის თვალსაზრისით.

On 18 November, ISET’s Agricultural Policy Research Center presented the findings of its Regulatory Impact Assessment (RIA) on the draft law on agritourism and thereafter discussed the associated socio-economic benefits and the costs.
The draft law was prepared by the Parliamentary Agrarian Committee in collaboration with the Georgian Farmers Association, and with financial support from UN Women. It intends to create a legal basis for agritourism businesses in Georgia and to contribute to rural development through the economic diversification of activities in rural areas.
The event was hosted by the Georgian Farmers Association and attended by various sectoral associations and NGOs, as well as private sector representatives. The participants examined the need, and motivation, to adopt the draft law, as well as the current interrelated challenges. As a result of the meeting, the contributors agreed on future steps and how to proceed with the draft law on agritourism.