3-5 ოქტომბერს ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა და გარდამავალი ეკონომიკის ქვეყნებში სასოფლო-სამეურნეო განვითარების ლაიბნიცის ინსტიტუტმა (IAMO) სამდღიან საერთაშორისო კონფერენციას უმასპინძლეს. კონფერენცია ISET-ისა და IAMO-ს მიერ ერთობლივად იყო ორგანიზებული სახელწოდებით "სამხრეთ კავკასიის რეგიონში აგროსასურსათო ღირებულებათა ჯაჭვების ფუნქციონირების გაუმჯობესება". კონფერენციის მიზანი იყო აკადემიურ წრეებს, პოლიტიკის შემქმნელებს, პრაქტიკოსებსა და სამოქალაქო საზოგადოების დაინტერესებულ მხარეებს შორის დიალოგის ხელშეწყობა და რეგიონში აგროსასურსათო სექტორის განვითარების დაბრკოლებების დაძლევისა და გაუმჯობესების სტრატეგიების შესწავლა.
კონფერენციაზე გაიმართა პოლიტიკის პანელური დისკუსია სახელწოდებით "მდგრადი აგროსასურსათო ღირებულებათა ჯაჭვები: სამხრეთ კავკასიის რეგიონში ეკონომიკური და პოლიტიკური მოწყვლადობის დაძლევა". პანელს, რომელსაც მოდერაციას უწევდა სალომე გელაშვილი გეტინგენის უნივერსიტეტიდან (გერმანია), მონაწილეობდნენ გამორჩეული ექსპერტები: ლინდე გოტცი IAMO-დან (გერმანია), ირაკლი კასრაშვილი Mercy Corps-იდან (საქართველო), ბოიან კოლუნჯია Helvetas-იდან (მოლდოვა), ნამიგ შალბუზოვი ATM-იდან (აზერბაიჯანი), ჰრაჩია ზაკოიანი ANAU-დან (სომხეთი) და ანდრეა ციმერმანი FAO-დან (იტალია). დისკუსია ფოკუსირებული იყო აგროსასურსათო ღირებულებათა ჯაჭვის მონაწილეების წინაშე არსებულ გამოწვევებზე, განსაკუთრებით ბოლო კრიზისების ფონზე.
თანამშრომლობის მნიშვნელოვან მომენტად იქცა პანელური დისკუსიის შემდეგ ISET-სა და IAMO-ს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმის ოფიციალური ხელმოწერა. ეს პარტნიორობა გახსნის თანამშრომლობის ახალ გზებს კვლევისა და სტუდენტებისა და ახალგაზრდა მკვლევრების პროფესიული განვითარების მიმართულებით, რაც გააძლიერებს სამხრეთ კავკასიაში აგროსასურსათო სექტორის წინაშე არსებული კრიტიკული საკითხების გადაჭრის მიმდინარე მცდელობებს.

ISET Policy Institute and IAMO host international conference on strengthening agri-food value chains in the South Caucasus
Monday, 07 October, 2024
From October 3 to 5 October, ISET Policy Institute and Leibniz Institute of Agricultural Development in Transition Economies (IAMO) hosted a three-day International Conference. The conference was jointly organized by ISET and IAMO and titled “Improving the Functioning of Agri-Food Value Chains in the South Caucasus Region”. The aim of the conference was to foster dialogue among academics, policymakers, practitioners, and civil society stakeholders and explore strategies for overcoming obstacles and enhancing the development of the agri-food sector in the region.
The conference featured a policy panel discussion titled, 'Resilient Agri-Food Value Chains: Counteracting Economic and Political Vulnerabilities in the South Caucasus Region.' The panel, moderated by Salome Gelashvili from the University of Göttingen, Germany, included insights from distinguished experts: Linde Götz from IAMO (Germany), Irakli Kasrashvili from Mercy Corps (Georgia), Bojan Kolundzija from Helvetas (Moldova), Namig Shalbuzov from ATM (Azerbaijan), Hrachya Zakoyan from ANAU (Armenia), and Andrea Zimmermann from FAO (Italy). The discussion focused on the challenges faced by agri-food value chain participants, particularly in light of recent crises.
In a significant moment for collaboration, ISET and IAMO officially signed a Memorandum of Understanding following the panel discussion. This partnership will open up new avenues for collaboration in research and the professional development of students and junior researchers, enhancing ongoing efforts to address the critical issues facing the agri-food sector in the South Caucasus.