სექტემბერი 2025 | აგრო მიმოხილვა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა (საქსტატი) 2025 წლის მეორე კვარტლის ეკონომიკური მიმოხილვა გამოაქვეყნა. გამოცემის თანახმად, სოფლის მეურნეობის, მეტყევეობის და მეთევზეობის სექტორებში რეალური მშპ 2024 წლის პირველ კვარტალთან შედარებით 4.6%-ით შემცირდა. ამასთან, 2025 წლის პირველ კვარტალში სოფლის მეურნეობის წილმა ქვეყნის მთლიანი მშპ-ის 4.5% შეადგინა.
სექტორში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების (FDI) ტენდენციები უარყოფითი იყო. 2025 წლის პირველ კვარტალში სოფლის მეურნეობაში პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა -3.6 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც სექტორიდან კაპიტალის გადინებაზე მიუთითებს. ამავდროულად, სოფლის მეურნეობაში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები სხვა ეკონომიკურ სექტორებთან შედარებით დაბალი რჩება: 2025 წლის პირველ კვარტალში მთლიანი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მხოლოდ -2%-ს შეადგენს.
2025 წელს რთველი აგვისტოში დაიწყო და საქართვე-ლოს მთავრობამ გააგრძელა ყოველწლიური ყურძნის მოსავლის სუბსიდირების პრაქტიკა. განსხვავებით წინა წლებისგან, სუბსიდიები აღარ გაიცემა კერძო ღვინის კომპანიებისთვის.
სახელმწიფო საწარმო შპს „მოსავლის მართვის კომპანია" შეიძენს იმ ყურძენს, რომლებზეც არ არის მოთხოვნა კერძო სექტორიდან. კომპანია შეიძენს ყურძენს მთავრობის მიერ განსაზღვრულ ფიქსირებულ ფასად. კახეთის რეგიონში საფერავის ჯიშის ყურძნის ფასი 1.50 ლარი იქნება კგ-ზე. ყურძნისა და ღვინის შესახებ საქართველოს კანონით ნებადართული სხვა სავაჭრო ჯიშის ყურძნის ფასი კი 1.20 ლარი იქნება კგ-ზე. ამავდროულად, არასტანდარტული ყურძენი, რომლის შაქრიანობა არ აღემატება 18 პროცენტს, ასევე დაზიანებული ან დაავადებული ყურძენი ეღირება 1 ლარი კგ-ზე. რაჭა-ლეჩხუმში სახელმწიფო უზრუნველყოფს 4 ლარის სუბსიდიას კილოგრამზე როგორც ალექსანდროულის, ისე მუჯურეთულის ყურძნისთვის, რომელსაც ღვინის მწარმოებლები შეიძენენ.

The National Statistics Office of Georgia (GeoStat) has published its second quarterly bulletin for 2025. The publication highlights that the real GDP in agriculture, forestry, and fishing decreased by 4.6% compared to the first quarter of 2024. Furthermore, agriculture contributed to 4.5% of the country’s total GDP during the first quarter of 2025.
FDI trends within the sector were negative as it was the case the last year. In the first quarter of 202, FDI in agriculture accounted for -3.6 mln. USD, which indicates outflow of capital within the sector. At the same time, FDI in agriculture remains low compared to other economic sectors – accounting for -2% of the total FDI in the first quarter of 2025.
Rtveli 2025 began in August, continuing the Government of Georgia’s (GoG) practice of subsidizing the annual grape harvest. Unlike previous years, subsidies will no longer be issued to private wine companies.
The state enterprise Harvest Management Company LLC will purchase grape volumes for which there is no demand from the private sector. The company will buy the grapes at fixed prices determined by the government. In the Kakheti region, grapes of the Saperavi variety will be purchased at 1.50 GEL per kilogram. Grapes of other wine varieties permitted under the Law of Georgia on Vine and Wine will be bought at 1.20 GEL per kilogram. Meanwhile, non-standard grapes with a sugar content not exceeding 18 percent, as well as damaged or diseased grapes, will be