2019 წლის 30 აგვისტოს, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში სოფლისა და სოფლის მეურნეობის ახალი სტრატეგიის სამუშაო ვერსიის პირველი საჯარო განხილვა გაიმართა.
სტრატეგია განსაზღვრავს სამ ძირითად მიზანს, რომელიც მიღწეულ უნდა იქნას 2027 წლისთვის:
- კონკურენტუნარიანი სასოფლო-სამეურნეო და არასასოფლო-სამეურნეო სექტორების განვითარება;
- ბუნებრივი რესურსების მდგრადი გამოყენება, ეკოსისტემების შენარჩუნება და კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაცია;
- სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეფექტური სისტემების ჩამოყალიბება.
თითოეული მიზნის გაზომვა შესაძლებელია საბაზისო და სამიზნე ინდიკატორებით, რომელიც მოცემულია სტრატეგიაში. კერძოდ კი, მოცემულია ოთხი ინდიკატორი, რომელიც გამოიყენება სასოფლო-სამეურნეო და არასასოფლო-სამეურნეო სექტორების კონკურენტუნარიანობის ზრდის გასაზომად. ესენია: სოფლის მეურნეობის პროდუქციის პირველადი და გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის გამოშვება; ბიზნეს სექტორში პროდუქციის გამოშვება; აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი და შინამეურნეობების საშუალო ყოველთვიური შემოსავლები გაანგარიშებული სოფლად მცხოვრებ ერთ შინამეურნეობაზე.
უნდა აღინიშნოს, რომ სტრატეგიის სამუშაო ვერსია ნაკლებად ეხება ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა სასოფლო-სამეურნეო მიწების რეგისტრაცია, კონსოლიდაცია და მიწის ბაზრის განვითარება, ისევე, როგორც სოფლის მეურნეობაში ახალგაზრდების ჩართულობა. არადა, ორივე ეს საკითხი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია სექტორის მდგრადი განვითარებისათვის.
ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ცვლილება, რომელიც დაფიქსირდა 2019 წლის სექტემბერში, უკავშირდება ფასებს. კერძოდ კი, 2019 წლის სექტემბერში, სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში ფასები, 2018 წლის სექტემბერთან შედარებით, 11.7%-ით გაიზარდა, რამაც სფი 3.49 პროცენტული პუნქტით გაზარდა.

On 30 August 2019, a public hearing to discuss Georgia’s Rural and Agricultural Development Strategy for 2021-2027 was conducted at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture (MEPA). The new strategy document represents a roadmap for Georgia’s rural and agricultural development for the next decade.
The strategy outlines three major goals to be achieved by 2027:
Each goal has a set of indicators with respective baseline and target values. Four of the indicators used to measure the competitiveness of agricultural and non-agricultural sectors include: output of agricultural production and food made from processing agricultural products; output in the business sector; export of food and agricultural products and average monthly income of rural households.
It should be noted that the strategy does not sufficiently cover such important topics as agricultural land registration, consolidation and market development, or youth involvement in agriculture. Both of these issues are extremely important for the sustainable development of the sector.
For the current period, one of the most noteworthy issues is prices. In September 2019, the year-over-year prices for food and non-alcoholic beverages increased drastically by 11.7%, contributing 3.49 percentage points to the change in the total CPI.