ინდექსი აჩვენებს, რომ 2024 წლის აპრილში მედიის პოლარიზაცია გაიზარდა, რაც შეიძლება გამოწვეული იყოს ე.წ. „რუსული კანონის“ ხელახალი შემოღებით.
ინტერაქტიული გრაფიკი: აჩვენებს იმ მოვლენებს, რომელმაც, დიდი ალბათობით, გამოიწვია მედიის (დე)პოლარიზაციის ინდექსის ზრდა
პოლარიზაციამ ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია 2024 წლის 28 ნოემბერს, მას შემდეგ, რაც „ქართულმა ოცნებამ“ ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებები შეაჩერა. ამ გადაწყვეტილებამ მასშტაბური პროტესტი გამოიწვია თბილისსა და სხვა ქალაქებში, რასაც თან ახლდა მთავრობის მხრიდან ძალადობა დემონსტრანტების მიმართ. დაპირისპირების ამ უპრეცედენტო მწვერვალს წინ უძღოდა რამდენიმე კვირის განმავლობაში მზარდი დაძაბულობა, რაც მოიცავდა არჩევნებისწინა დემონსტრაციებს და მიხეილ ყაველაშვილის, ყოფილი ფეხბურთელისა და ევროსკეპტიკური პარტიის „ხალხის ძალის“ თანადამფუძნებლის, „ქართული ოცნების“ საპრეზიდენტო კანდიდატად სადავო წარდგენას.
ისტორიულად, წინასაარჩევნო პერიოდები მაღალი პოლარიზაციით ხასიათდებოდა, ინდექსი ხშირად პიკს აღწევდა არჩევნების დღეს დაძაბულობის ზრდისა და საჯარო დისკურსის გამწვავების ფონზე. თუმცა, ამ საარჩევნო ციკლმა მოლოდინები არ გაამართლა, რადგან როგორც წინასაარჩევნო პერიოდი, ისე არჩევნების დღე შესამჩნევად მშვიდი იყო. მიუხედავად იმისა, რომ პოლარიზაციის ინდექსი მთლიანობაში სტაბილური რჩებოდა, ის კვლავ რეაგირებს კონკრეტულ მოვლენებზე და თვის განმავლობაში მერყეობას განიცდის.
ქარიშხლის მოლოდინში: პოლარიზაციის ინდექსი სექტემბერში სტაბილური იყო. ქართულმა ოცნებამ 26 სექტემბერს 170-კაციანი პარტიული სია გამოაქვეყნა, რომელშიც რამდენიმე ცნობილი სპორტსმენიც მოხვდა. პარალელურად, წინასაარჩევნოდ ორმა ოპოზიციურმა პარტიამ სცადა ახალი კოალიციის შექმნა, თუმცა უშედეგოდ. დაპირისპირება გამოიწვია ქართული ოცნების ლიდერების კომენტარებმაც 2008 წლის რუსეთის ომთან დაკავშირებით.

The Index shows that media polarization increased in April 2024 which could be driven by reintroducing the so-called "Russian Law".
In January, several significant events marked Georgia's political landscape: journalist Mzia Amaghlobeli's arrest and subsequent hunger strike, an assault on Giorgi Gakharia, Donald Trump's inauguration, the European Union's suspension of visa-free travel for Georgian diplomatic passport holders, and Georgian Dream's withdrawal from the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. Political polarization remained at high levels, showing no improvement from previous years.
Following the announcement of suspending EU integration, the level of polarization escalated rapidly, reaching its highest point in recent periods, which was maintained at the beginning of December. Traditionally, the polarization index decreases toward the end of the year as political activity subsides with the approach of the New Year. However, despite a slight decline, the polarization level at the end of the current year remained significantly higher than in the same period of previous years.
Polarization reached its historical maximum on November 28, 2024, following Georgian Dream’s suspension of EU accession talks, which sparked widespread protests across Tbilisi and other cities, accompanied by government-led violence against protesters. This unprecedented peak in the division came after weeks of escalating tensions, including pre-election demonstrations and the controversial nomination of Mikheil Kavelashvili, a former footballer and co-founder of the Eurosceptic People's Power party, as Georgian Dream's presidential candidate.
Historically, pre-election periods have shown heightened polarization, with the index often peaking on election day as tensions rise and public discourse intensifies. However, this election cycle defied expectations, as both the pre-election period and election day were notably calm. While the polarization index remained stable overall, it continues to respond to specific events and shows fluctuations throughout the month.